Sestdiena, 11. janvāris
Vārda dienas: Smaida, Franciska

Satrauc piensaimniecība un cukurfabrikas

Druva
23:00
29.05.2007
10

Zemkopības ministrs Mārtiņš Roze pagājušajā nedēļā atbildēja uz “Druvas” lasītāju jautājumiem.

-Man ir divas govis. Pārstrādes uzņēmums par pienu maksā dažus santīmus, saka, esot slikta kvalitāte. Taču to ” slikto” pienu lej turpat, kur labo, un pārdod par augstu cenu.

– Tā ir pārstrādes uzņēmuma negodīga rīcība, par kvalitātes problēmām jāinformē klients, sliktas kvalitātes pienu nedrīkst vākt. Pagaidām diemžēl to dara, “atšķaidot” kvalitatīvo produktu ar nekvalitatīvu. Tas ir nepieņemami. Ja uzskatāt, ka izslauktais piens ir kvalitatīvs, tikai pārstrādātājs negrib pienācīgi maksāt, meklējiet citu pircēju, piemēram, kooperatīvu. Latvijā piens ir deficīts, īpaši labs piens.

– Te Indra Balode no Jaunpiebalgas. Bioloģiskās augkopības saimniecības nedrīkst izmantot konvencionālā ceļā iegūtās sēklas. Dārzeņu audzētājiem izņēmuma kārtā šogad atļāva tās sēt. Bet kas būs turpmāk?

Sēklas maksā pieci lati paciņā. To mēs nevaram atļauties.

– Atļauja izmantot konvencionālās sēklas bioloģiskajā lauksaimniecībā ir pagaidu risinājums. Audzētājiem jādomā, kā sēklas iegādāties. Zemniekiem vajadzētu sadarboties, noteikti atradīsies aktīvists, kas uzņemsies tās sagādāt, organizējot, lai visi sēklas var iegādāties. Varat lūgt padomu lauku konsultāciju dienestā. Latvijā bioloģisko dārzeņu sēklu patēriņš ir neliels, tādēļ pie mums tās neaudzē. Varētu sadarboties ar Lietuvu, kur nozare ir izplatītāka. Dažām kultūrām sēklu vai stādāmo materiālu var ilgstoši audzēt paši zemnieki.

– Kāpēc pieļāvāt Jelgavas cukurfabrikas un līdz ar to cukurbiešu audzēšanas likvidēšanu? No ārzemju cukura zaptes burkas sprāgst!

– Tā bija un ir sāpīga problēma, bet nav ministrijas iespējās ražošanu noturēt, tā ir īpašnieku kompetence. Bet kurš pirmais iztirgoja cukurfabriku? Sākumā kontrolpakete piederēja zemniekiem, viņi to pārdeva. Diemžēl tā ir izdarīts ar daudziem pārstrādes uzņēmumiem. Tagad zemnieki kož pirkstos, ka lēti atdevuši to, kas ieguvis lielu vērtību. Taču nav taisnība, ka no importa cukura nevar vārīt ievārījumus. Savulaik Latvijas cukurfabrikas pārstrādāja ievesto cukurniedru jēlcukuru. Neviens nesūdzējās, ka burkas sprāgst. Protams, jāseko cukura marķējumam.

– Latvijas piensaimniecības nozares darbības uzlabošanas stratēģiskās programmas projekts šinī ES plānošanas periodā paredz investīcijas piena lopkopības saimniecībās, kurās ir ne mazāk par 50 govīm. Tas diskriminē mazos zemniekus.

– Visas investīcijas, kas saistītas ar piena ieguves higiēnu, dzesēšanu, slaukšanu, ūdens apgādi, būs pieejamas jebkuram ganāmpulka īpašniekam, ierobežojums ir tikai būvniecībai. Septiņu gadu plānošanas perioda sākumā dodam skaidru zīmi, ka zemniekiem, kas grib saņemt atbalstu kūts būvniecībai, projekta realizācijas gaitā jātiek līdz 50 govīm. To diemžēl nosaka tirgus. Nedrīkst ar piensaimniecības pakļaušanu pastāvēšanas riskiem risināt sociālos jautājumus. Pēc ekonomistu aprēķiniem slieksnis būtu vēl sāpīgāks, proti, nopietnas investīcijas varētu plānot no 90 govīm. Mazām saimniecībām iespējams pārdot pienu tieši – pašvaldības iestādēm, lauku tūrisma uzņēmumiem. Pret šiem tirdzniecības veidiem attieksmi būtiski mainīsim, pamatojoties uz mazu riska pakāpi, var vaļīgāk palaist grožus. Bet, ja mudinātu ņemt investīcijas ar mazāku lopu skaitu,

apzināti virzītu cilvēkus uz ekonomiski neizpildāmu programmu. Tas ir sāpīgi, bet, ja prasa nākotnes redzējumu, tāds tas ir. Biznesa plānam jābūt tādam, kurā valsts un ES atbalsts ir bonuss, tad uzņēmējdarbība būs spējīga dzīvot jebkuros apstākļos, lai kā mainītos maksājumi. Patlaban gadās biznesa plāni ar redzamiem mīnusiem, īstenotāji aprēķina, cik no valsts vajadzētu izspiest, lai plānu realizētu ar plusiem. Tas neder.

Protams, jāliek pretī citas programmas, piemēram, jāsaglabā atbalsts daļēji naturālo saimniecību pārstrukturizēšanai, būs atbalsts mikrouzņēmumu veidošanai, kas ir nelauksaimnieciskā uzņēmējdarbība. Skaidri un gaiši jāpasaka, ka laukos ir zemi ienākumi. Tā ir problēma, kas jārisina ne tikai Zemkopības ministrijai. Domāju, ka varēsim sadarboties ar Latvijas investīciju un attīstības aģentūru, mikrouzņēmumu veidošanai ir saskaņotas programmas. Tas nozīmē, ka daļai mazo un sīko lauksaimnieku, kuriem izdevīgi būtu darīt kaut ko citu, atbalsts ienāks arī no dažādiem avotiem. Plānojam arī atbalstu mazajiem piena ražotājiem, kas nevēlas turpināt darbību, piemēram, valsts varētu atpirkt kvotas. Tas ļautu šiem cilvēkiem saņemt kaut kādu finansējumu. Taču nav aizliegts turēt govis pašpatēriņam, radiem vai kaimiņiem piedāvāt pienu, tam nevajag kvotas.

– Aizvadītajā plānošanas periodā no struktūrfondiem naudas pietika īsam brīdim. Vai tā nenotiks arī šoreiz?

– Atbalsts sadalīts pa gadiem. Ja pretendentam atsaka pirmajā kārtā, viņš var skatīties uz nākamo posmu, uzlabot projektu, startēt atkal. Tāpēc ierobežojumu pasakām laikus, lai cilvēki var plānot darbību.

– Rajonā ir daudz bioloģisko saimniecību, kas ražo pienu. Vai tām būvniecībai nevajadzētu citus kritērijus? – Esošais platību maksājums jāpārveido par atbalstu reālai produkcijai, lai izskaustu pseido bioloģiskos lauksaimniekus. Piena ražošanai ieguldījumiem varētu būt īpaši kritēriji, jo nozarei ir augsta pievienotā vērtība.

– Kur palikuši radio rīta raidījumi lauku ļaudīm?

– Diemžēl to nav. Kaut ko par lauksaimniecību pastāsta “Eiropas atslēgās” “Latvijas radio 2″. Kad pēc ministrijas sociālo partneru – lauksaimnieku – ierosinājuma atļāvos lūgt ” Latvijas radio”

atjaunot pārraidi, saņēmu nopietnus pārmetumus tiešraidē Latvijas TV, ka esmu mēģinājis ierobežot vārda brīvību. Taču es neprasīju paust ministrijas viedokli, bet stāstīt par nozari! – Zvanu no Vaives. Pagājušajā gadā izaudzēju skaistus sīpolus. Gribēju pārdot veikalam, bāzei, neviens neņēma. Ievedot no Polijas. Kur zemniekam palikt?

– Neesam apmierināti, kā notiek šī tirgošanās, bet šobrīd nav radikāla risinājuma. Iesaku kontaktēties ar Rīgas rajona uzņēmumu “Ezerkauliņi”, kas ražo un pārdod Latvijā audzētus dārzeņus, iepērk tos arī no citiem audzētājiem. Tā varētu būt iespēja.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Apbalvojumi liecina par paveikto

00:00
11.01.2025
33

Cēsu novadā drošību un sabiedrisko kārtību uzrauga Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Dienvidvidzemes iecirknis, tā pārziņā ir arī Madonas un Varakļānu novads. Aizvadītajā decembrī, atzīmējot Valsts policijas gadadienu, iecirkņa darbinieki saņēma apbalvojumus. Virsleitnantam Kal­vim Retko par priekšzī­mīgu dienesta pienākumu izpildi un sasniegtajiem augstajiem darba rezultātiem pirms termiņa piešķirta nākamā dienesta pakāpe “Kap­teinis”, Dienvidvidzemes iecirkņa priekšniece pulkvežleitnante Inga […]

Desmit gadi pilni brīnumiem

00:00
10.01.2025
56

Sabiedriskā labuma organizācija “Brīnummāja” Cēsu Izstāžu namā svinēja jubilejas pasākumu “Mums jau viens desmits”, sakot paldies ikkatram, kurš palīdzējis – uzņēmējiem, sadarbības partneriem no valsts un pašvaldības iestādēm, nevalstiskā sektora, ziedotājiem, brīvprātīgajiem un speciālistiem. “Brīnummājas” vadītāja Liena Graudule sacīja: “Jūs katrs esat daļa no brīnuma – daļa no bērna smaida par izdošanos, daļa no vecāku […]

Kosmosa izziņas centrs - ieguldījums STEM priekšmetu apgūšanā

00:00
09.01.2025
40
2

Kosmosa izziņas centrā Cēsīs notika Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas Inovācijas ekosistēmas attīstības apakškomisijas izbraukuma sēde. Apakškomisijas sekretārs Atis Švinka pēc iepazīšanās ar centru atzina, ka te radīta lieliska iespēja gan atraisīt bērnu un jaunieši interesi par kosmosa pētniecības pamatiem un ar to saistītos STEM mācību virzienus, gan sniegt atbalstu skolotājiem. “Kosmosa industrija ir viena no […]

Sniegots pārbaudījums ielu un ietvju uzturētājiem

00:00
08.01.2025
142

Aizvadītās nedēļas nogale ar noturīgu salu un biežu snigšanu bija pirmais nopietnais pārbaudījums brauktuvju un ietvju uzturētājiem Cēsīs un Vaives pagasta Rīdzenē. Kā jau esam informējuši, saskaņā ar noslēgto līgumu kopš 1. decembra abās apdzīvotajās vietās par ielu, ietvju, kā arī sabiedriskā transporta pieturu, kāpņu tīrību gādā SIA “Kom-Auto”. “Kom-Auto” direktors Māris Lasmanis atzīst, ka […]

Raiskuma pagasts. Ko var izlemt pašvaldības un kas paliek valsts ziņā

00:00
07.01.2025
111

Vai daba jāsargā uz meža īpašnieku rēķina; ir jāsaremontē ceļš, lai nebojātu alejas ozolus; kā nodrošināt, lai, izkāpjot no autobusa lielceļa malā, cilvēks justos droši? Šos un vēl citus jautājumus Raiskuma pagasta un citi Cēsu novada Pārgaujas apvienības teritorijā dzīvojošie pirms Ziemassvētkiem uzdeva novada domes priekšsēdētājam Jānim Rozenbergam, viņa vietniecei Inesei Suijai-Markovai un izpilddirektorei Līgai […]

Vēsture dzīvo, kamēr to atceramies

00:00
06.01.2025
58

Vidzemes šosejas 79.kilometrā ceļmalas uzkalniņā granīta piemineklis atgādina par pirmo latviešu karaspēka bruņoto sadursmi ar Padomju Krievijas Sarkano armiju.  1918.gada 24.decembrī kapteiņa Artūra Jansona izlūku komanda ar smagā ložmetēja uguni aizkavēja Sarkanās ar­mijas izlūku virzīšanos no Cēsīm uz Ieriķiem. Kaujas simtgadē pēc Strēlnieku apvienības  Cēsu nodaļas aktīvistu Māra Niklasa un Ēvalda Krie­viņa ierosmes, piesaistot ziedojumus […]

Tautas balss

Cik pieliek, tik atņem

16:03
10.01.2025
16
R. raksta:

“Valdība stāsta, kas šogad būs labāk, ka vairāk naudas paliks maciņā. Bet, ja paskatās otru pusi, to, cik nāksies izdot, skaidri saprotams, ka viss būs dārgāks. Degvielai nodoklis klāt, tas jau vien visu sadārdzinās, jo mūsdienās nekas nav iespējams bez pārvadājumiem. Kopumā jau nevar teikt, ka slikti dzīvojam, ja paskatāmies uz pirmssvētku rindām veikalos, tikai […]

Gribas zināt, vai palīdzēts

16:03
10.01.2025
10
L. raksta:

“Priecājos, ka akcijā “Dod pieci” savāca tik lielu ziedojumu summu un varēs palīdzēt daudziem slimniekiem. Taču gribētos, lai, atskaitoties, kā izlietots saziedotais, ne tikai pasaka, kam tas iedots, bet arī to, vai cilvēku dotais patiesi sniedzis palīdzību un vai slimnieku veselība uzlabojusies,” priekšlikumu izteica L.

Zaķu ielas zīmes jeb mātes sapnis

11:02
03.01.2025
75
25
Cēsinieks E.L. raksta:

Kad es, radis drukāt notis, senam draugam palūdzu palīdzību pārslēgties burtrakstīšanai, viņš izteica aizdomas, ka ķeršos pie memuāru sacerēšanas. Tad mani ķēra apgaismība. Memu­ārus mudina rakstīt pēdējā cerība. Varbūt nākotnē kāds gribēs uzzināt, kā izskatījās pasaule pirms viņa dzimšanas , paņems vērtīgo un atmetīs kaitīgo. Bija viegli uzrakstīt virsrakstu, grūtības radās uzreiz pēc tam. Skaidrs, […]

Novērtē zemessargu spēku

09:45
31.12.2024
25
Seniore L. raksta:

“Gribu īpašu paldies teikt zemessargiem, kas visu gadu atbildīgi piedalījās dažādās mācībās, nežēlojot brīvo laiku. Ir tik svarīgi redzēt, ka ir cilvēki, kas apņēmības pilni mācīties, trenēties, lai aizstāvētu savu zemi, tuviniekus un visus citus – bērnus, seniorus. Vēlu, lai ikvienam zemessargam nākamais gads ir bagāts panākumiem, lai ir veselība un dzīvesprieks,” sacīja seniore L.

Gribētu vairāk krāšņuma

09:45
30.12.2024
37
Cēsniece raksta:

“Gribējās jau gan pilsētu svētkos spožāku. Vai nevarēja, piemēram, Pils parkā izveidot kādas gaismas takas, kur pastaigāties, papriecāties un gūt svētku noskaņu. Ne jau katram sev mājās iespējams sagādāt krāšņumu, dažs dzīvo ļoti pieticīgi. Bet Ziemassvētkos gribas kādas īpašas sajūtas. Televīzijā rāda koši izrotātas pilsētas, gribētos, lai kas līdzīgs būtu arī Cēsīs,” atzina cēsniece, kam […]

Sludinājumi