Svētdiena, 13. oktobris
Vārda dienas: Irma, Mirga
casibom jojobet giriş jojobet Casibom holiganbet giriş casibom giriş Casibom casibom casibom giriş CASİBOM holiganbet Casibom Giriş casibom casibom güncel giriş casibom güncel Casibom Casibom holiganbet holiganbet casibom güncel giriş

Plučkalnā satiekas savējie

Sarmīte Feldmane
23:00
14.09.2017
12
Pluckalns 1

Līgatnē septembra otrajā sestdienā kādā no kalniem ir svētki. Līdz šim kopā sanākuši, kaimiņus un ciemiņus bija aicinājuši Rīgas, Skolas un Remdēnkalnā dzīvojošie līgatnieši. Šajās Eiropas kultūras mantojuma dienās bija kārta plučkalniešiem.

Kad mantojuma dienās katrā apdzīvotajā vietā godā cēla Rīgas ielas, līgatnieši pasmaidīja – viņiem ir ne tikai iela, bet kalns. Un kalnu pilsētā daudz. Nākamajos rudeņos svētkus rīkoja citu kalnu iedzīvotāji.

“Visa Līgatne ir Eiropas kultūras mantojums, un nav grūti jebkuru gada tēmu parādīt kādā kalnā,” saka Līgatnes Kultūras un tūrisma centra direktore Sarmīte Usāne.

Plučkalns savu nosaukumu ieguvis no Pluču mājām, kad 1897.gadā Līgatnes papīrfabrika no Plučiem nopirka zemi. Te atrodas divas Līgatnei raksturīgās apbūves mājas un arī brūzītis, kur kādreiz gan veļu mazgāja, gan gaļu žāvēja. Tagad cauri Pluču kalnam vijas Kalnu iela. No tās paveras skaists skats uz Gaujas pusi un Lejas ceļu jeb Dārza ielu.

Sestdienas vakars bija īsti piemērots, lai sanāktu, satiktos, parunātos. Tagad gan Plučkalnā iedzīvotāju nav daudz, vairāki dzīvokļi tukši. Taču šādā reizē atbrauc arī tie, kuri te kādreiz dzīvojuši, pavadījuši bērnību.

Placīša vidū bija uzslietas teltis, starp kokiem savilktas auklas, uz kurām izkārti pazīstamo Līgatnes audēju Rasulītes Lūsares un Mu­dītes Gravas segas, bet Plučkalna balkonā, kā daži dēvē kalna nogāzē izveidojušos vietu, no kuras paveras ainava uz apkārtni, kūpēja ugunskurs un vārījās zupa. Pūtēju orķestris, līnijdeju grupa “Rondo” sveica visus svētkos.

Sasēduši pie galdiem, plučkalnieši dalījās atmiņās. Harijs Beķeris, žurnālists, LTV raidījumu “Lab­vakar” un “Province” veidotājs, svētkiem bija uzcepis kārtīgu torti. Viņš arī deva iespēju līgatniešiem vēlreiz noskatīties filmu par “Pekšņiem”, kuri Līgatnes vārdu izskandēja Latvijā, arī par audēju un kūku cepēju Rasulīti Lūsari un tikai Līgatnē zināmo knipeles spēli.

Harijs Beķeris dzimis Pluč­kalnā. “Austrumu pusē bija dārzniecība, kur visu gadu bija ziedi un dārzeņi, turpat arī konservu cehs, ko vadīja mans tēvs, tad bija vēl kasku cehs, kur ražoja ķiveres un laivas. Kalnā tāpat kā tagad – vidusskola, tad Grancītis – grantskalns -, to izraka, kad apkārtnē būvēja mājas. Turpat netālu Dzir­ņakalns, jo uz stūra dzīvoja Dzir­nis,” par kādreizējo Pluč­kalnu atgādināja Harijs Beķeris un uzsvēra, ka placītī, kur visi satikušies, agrāk zāle neaugusi, jo te bērnu spēlēšanās vieta. “Te mēs socializējāmies. Iznāca arī ne viens vien pāris,” bilda plučkalnietis. Hari­jam vakara gaitā netrūka stāstu par bērnībā, jaunībā piedzīvoto. Arī tagad viņš dzīvo Plučkalnā.

Ina Girgensone Plučkalnā dzīvo vien dažus gadus, pārcēlusies no Spriņģu kalna. “ Bērnībā te pie māsīcas nācu spēlēties. No rīta līdz tumsai, gadījās, ka arī pārnakšņoju, jo mājās bija jāiet gar kapiem, bija bail. Bērnu te bija daudz. Te dzīvo krustmāte, brālēns vēl tajā pašā mājā. Tagad katrs savā dzīvoklī, pie sava datora. Viss ir ļoti mainījies,” pārdomās dalījās plučkalniete. Ina svētku dalībniekiem vārīja Plučkalna dārzeņu zupu. Pirmie to slavēja pūtēju orķestra vīri, un drīz vien katls bija tukšs. Par to, lai zupas nepietrūktu, gādāja arī Rudīte Pūcīte, Daina Birne un vēl citas sievas.

Katru vasaru savas bērnības vietas apciemo māsas Benita Straz­diņa no Rīgas un Dagnija Bok­valde no Straupes. Plučkalns ir viņu vecvecāku dzimtā vieta, te meitenes pavadījušas vasaras. “Tepat lejiņā dzīvoja draudzene. Satikāmies, un visu dienu bija, ko darīt. Tur bija dārzs ar jāņogām, ko tik mēs tur nedarījām,” atmiņās kavējas Benita un piebilst, ka visu kara laiku nodzīvojušas Līgatnē. Benita atminas, kā fronte gāja pāri, kā pāri kartupeļu laukam brauca tanki un tas palika balts no sašķaidītajiem kartupeļiem. Ģimene arī slēpusies mežā pie grantskalna.

Brālēni Armands Molotoks un Egils Pūcītis ir plučkalnieši. Armands aizvien te dzīvo, Egils ciemojas brīvdienās. Egils ar lepnumu pastāsta, ka viņa vienaudži nav aizklīduši pasaulē, strādā tepat Latvijā. “Mēs te bijām septiņi viena vecuma bērni. Ko tik nedarījām! Kaitinājām kaimiņus, pie loga piestiprinājām kartupeli, raustījām aiz diega, tas sitās pret rūti. Kad saimnieks nāca skatīties, kas tas par troksni, mukām,” stāsta Egils.

Modris Malkauss un Ilmārs Norītis “Druvai” atzina, ka kalnu svētki ir jauka tradīcija. “Mainās paaudzes, mainās vietas. Arī daudziem vecajiem kokiem mūžs nodzīvots, tie nocirsti, un vieta uzreiz ir cita. Svētkos cilvēki var iepazīties, apskatīties, kā citi dzīvo,” pārdomās dalījās Ilmārs Norītis. Abi vīri vēl prātoja, kur svētki būs nākamruden – Spriņģu kalnā vai Ķiberkalnā, bet vēl ir arī Gaujasmala un Zaķusala.

“Tie tiešām ir plučkalniešu svētki. Viņi paši tos veidoja, izdomāja, ko gribētu, ja kas no piedāvātā neapmierināja, ieteica ko citu un paši arī darīja,” pastāstīja Sarmīte Usāne un uzsvēra, ka ne tikai plučkalnieši, arī citi līgatnieši labprāt iesaistījušies.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Sanākt kopā un sazaigot

00:00
13.10.2024
10

Priekuliete Zaiga Cīrule jau vairākus gadus piedalās interesantā notikumā – Latvijas Zaigu salidojumā. “Par Zaigu salidojumu uzzināju nejauši, vārds pa vārdam, caur paziņām, strādājot bērnudārzā. Pirmais mans Zaigu salidojums bija 2011.gadā. Kopā ar vārdamāsām esmu jau trīspadsmit gadus,” atklāj Z.Cīrule un pastāsta par savu pirmo tikšanās reizi ar vārdamāsām. “Izkāpu no automašīnas un devos sasveicināties. […]

Tomāti, tomāti un vēl tomāti

00:00
12.10.2024
29

Anna Ķilla 45 gadus dzīvo Līgatnē, ir savs dārziņš, siltumnīca. “Visu mūžu kaut ko esmu audzējusi. Kad atgriezos no darba Anglijā, izdomāju, ka  gribu, lai man ir simts dažādu tomātu,” smaidot stāsta Anna. Pirms astoņiem gadiem sāka internetā meklēt padomus un sēklas. Pirms diviem gadiem sarīkoja izstādi, kurā līgatnieši varēja apskatīt 120 šķirņu tomātus. Šonedēļ […]

Nemainīgie rudens jautājumi

00:00
11.10.2024
134
1

Līdz ar pirmajām rudens salnām sākusies apkures sezona daudzdzīvokļu namos Namu apsaimniekotāji “CDzP”    ir uzņēmums ar ilgstošu pieredzi, tā vadītājs Ģirts Beikmanis atzīst, ka jautājums par to, kad pieslēgt siltumu, ik rudeni ir nemainīgs domstarpību iemesls dzīvokļu īpašniekiem. “Vieni gatavi pieciest drēgnumu, vilkt biezu džemperi un tīties segās, lai tikai nesāktos apkures sezona. Bet, […]

Izskan dzeja latviešu un ukraiņu valodā

00:00
10.10.2024
45
1

Ik rudeni arī Jaunpiebalgā izskan Dzejas dienas, pulcējoties piebaldzēniem, kuriem dzeja ir dvēseles valoda. Šogad Jaun­piebalgas Kultūras centra Velvju zālē aizvadītajā dzejas vakarā “Atkal šai rudenī…” skanēja dzeja latviešu un ukraiņu valodā. Dzeja, mūzika, dziesmas un skaistais iekārtojums ar rudens ziediem un dārza veltēm radīja ģimenisku un emocionāli siltu noskaņu. Piebaldzēns Jānis Mājenieks jeb Slēģu […]

Skanīga jubileja nākotnei

00:00
09.10.2024
45
1

Koncerta nosaukumā liekot vārdus no Māras Zālītes un Jāņa Lūsēna “Sidraba birzs” – “Es Tevi pazīstu jau sen”-, vecākais Cēsu koris “Vidzeme” skanīgi nosvinēja 80 gadu jubileju. Klausītāju, kuru vidū bija daudzi bijušie koristi, priekam koris bija izvēlējies pazīstamas E. Dārziņa, P. Barisona, R.Paula, S.Mences, J. Jančevska, L.Jēkab­sones un citu komponistu kora dziesmas, tautā populāras, […]

Jāņmuižā 10.oktobrī notiks militārās mācības

14:34
08.10.2024
84

Jāņmuižā, ceturtdien, 10. oktobrī, notiks militārās mācības, ziņo Zemessardze. To laikā iespējama pastiprināta operatīvo dienestu transportlīdzekļu pārvietošanās, militārpersonu klātbūtne, bet būtiski satiksmes ierobežojumi nav plānoti. Mācību laikā tiks lietota mācību munīcija un sprādzienimitācijas līdzekļi, kas rada troksni, bet neapdraud apkārtējo veselību un dzīvību. Uzmanību sabiedriskā transporta lietotājiem! Mācību dienā, 10.oktobrī, A/S “CATA” autobusu pietura “Jāņmuiža” […]

Tautas balss

Pastaigu laikā jāpiesēž

20:28
08.10.2024
17
Pastaigu cienītāja Ē. raksta:

“Mēs, tie, kam patīk pastaigas un kas izmanto lielisko gājēju celiņu no Cēsīm uz Līvu ciematu, ļoti gaidām soliņus. Nav vairs jaunība, vajag pa laikam piesēst, ar autobusu pieturas soliņu ir par maz,” sacīja pastaigu cienītāja Ē.

Neaptveramās zāļu cenas

20:27
08.10.2024
15
6
Seniore raksta:

“Kad klausos, cik maksā zāles, lai ārstētu vai nepieļautu atkārtoties vēzim, mati ceļas stāvus. Grūti saprast, kas tik astronomisks jāiegulda, lai medikamenta deva maksātu tūkstošiem, pat desmitiem un simtiem tūkstošus eiro! Un šausmīgi saprast, ka jāmirst, jo nevari to atļauties, bet valsts nekompensē,” pārdomās dalījās seniore.

Laukos saites ciešākas

20:26
08.10.2024
18
Lasītāja V. raksta:

“Otrdienas “Druvā” izlasīju par senioru biedrībām, kas ražīgi darbojas un gādā par sava vecuma cilvēkiem. Droši vien viens otram vairāk palīdz laukos, kur cits citu pazīst, Cēsīs tas grūtāk. Pilsēta pietiekami liela, apvienot visus vienā organizācijā nav viegli,” sprieda lasītāja V.

Kā vecās filmās

13:10
01.10.2024
31
1
Cēsnieks raksta:

“Notikumi gluži kā senā zinātniskās fantastikas filmā vai romānā. Kos­miskajā stacijā iestrēguši divi ASV astronauti, kuriem vajadzēja tur pavadīt dažās dienas, bet nu jau ir vairākus mēnešus. Un tagad gatavo glābšanas misiju. Saki nu, ka māksla un literatūra nepareģo nākotni,” sprieda cēsnieks.

Lauki kļūst tukšāki

13:10
01.10.2024
46
1
Seniore raksta:

“Laukos paliek arvien mazāk cilvēku, lai kā televīzijā stāsta par jaunajām ģimenēm, kas izvēlas dzīvot viensētās. Daudz vairāk, nekā pārceļas uz pagastiem, no tiem aiziet, to taču var redzēt statistikas datos,” pauda seniore.