Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Plāno sociālās un veselības jomas attīstību

Druva
00:00
10.01.2007
5

Aizvadītajā gadā daudz padarīts, sakārtojot sociālās un veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiestādes rajonā, realizēti projekti, lai sekmētos veselības veicināšanas programmas jauniešu vidū. Daudz ieceru arī šim gadam. “Druva” uz sarunu aicināja rajona padomes priekšsēdētāju Andri Neimani, rajona padomes sociālo un veselības jautājumu daļas vadītāju Ģertrūdi Šulmeisteri un veselības aprūpes koordinatori Skaidrīti Astahovsku – Eglīti. Iestādes pārņemtas un reorganizētas

Vasarā no privātīpašnieka rajona padome iegādājās ēkas un zemi, kur darbojas sociālās aprūpes centrs “Nītaure”, rudenī bērnu nams – patversme “Gaujaslīči” tika pārveidots par sociālās aprūpes centru, kurā dzīvo ārpusģimeņu bērni, palīdzību var saņemt sievietes, kuras nonākušas krīzes situācijā, un darbojas maksas rotaļu grupa pirmsskolas vecuma bērniem. Pašlaik valdība lemj, vai rajona padomes pārziņā jau tuvākajā laikā nonāks Vidzemes novada rehabilitācijas centrs “Līgatne”.

– Kāpēc un kādā veidā rajona padome iesaistījās šajos procesos?

Andris Neimanis: – Par Nītaures pansionātu runājot, to varētu nākties likvidēt, jo Labklājības ministrija nevarēja līdzekļus ieguldīt privātīpašumā. Tagad joprojām iestāde pilda valsts pasūtījumu, plānots, ka pieaugs klientu skaits. Ja ir valsts pasūtījums, tad kļūstam par pakalpojuma sniedzējiem. Tur nedzīvo tikai mūsu rajona, bet iedzīvotāji no visas valsts. Ēkas ir nokalpojušas, jāceļ mūsdienīgas. Notiks plānošana, būvdarbi, Eiropas fondu līdzekļu piesaiste. Mēs negribētu uzbūvēt monstru, kas nes zaudējumus. Gribas saimnieciski pareizu vērtējumu. Domājam par to, vai vajadzīga, vai jāveido reģionāla aprūpes iestāde. Tad tai nepieciešami pavisam citi resursu apjomi.

– Bet pēc šāda tipa iestādēm taču ir pieprasījums.

– Nav skaidrs, vai šāda iestāde turpmāk darbosies 2. līmeņa pašvaldībā, kāds ir Cēsu rajons. Tā ir politika. Ļoti svarīgas ir reģionālās politikas tendences. Vai 2. līmeņa pašvaldības būs, nebūs? Cik vērienīgu būvniecību veikt, ir atkarīgs no valsts nostājas, izmaiņām reģionālajā politikā. Tieši tāpat ir ar bērnu namiem. Vai katrā rajonā nepieciešams bērnu nams? Kāds no tā ieguvums. Valsts politika taču ir tāda, ka bērniem jāaug ģimenē. Tas, manuprāt, ir ļoti pareizi. Daudzviet bērnu nami ir likvidēti, un arī “Gaujaslīčos” vairs nav mazo bērnu, tāpēc plānojām pārmaiņas.

– Kāpēc Cēsu rajonam vajag rūpes par Vidzemes rehabilitācijas centru “Līgatne”?

– Rajonam nav tik liela ieguvuma, cik iedzīvotājiem. Domājam stratēģiski. Pieprasījums pēc centra pakalpojumiem ir liels. Mērķis ir saglabāt pakalpojumu, sekmēt tā uzlabošanu, attīstīšanu, jo privatizācijas tīkotāji jau bija. Te atkal valsts nodrošina pasūtījumu, centrs sniedz maksas pakalpojumus. Kā rajona padome varam piedāvāt iespēju caur projektiem sekmēt līdzekļu piesaisti. Kopā ar centra vadību vērtēsim iestādes saimniecisko stāvokli, tad domāsim par iespējām atbalstīt. Finansiāli, ar speciālistu idejām. Alternatīvā aprūpe kļūst par prioritāti

– Lieli projekti ir laba lieta, bet rajonā ir pieci pansionāti. Kā darbs rit tajos?

Ģertrūde Šulmeistere: – Pērn un šajā gadā finansiāli pietiekami ieguldīts, lai šīs iestādes varētu darboties. Pansionātos arī vietas netrūkst. Lielas pārbūves vairs nesekos. Rekonstrukcija paredzēta vienīgi Gatartas pansionātā, kur renovēs 3. stāvu. Rajona padome palīdzēs ar līdzekļiem. Pārējās iestādes prasa sīku sakārtošanu, lai vēl vairāk uzlabotos pakalpojuma kvalitāte. Un jācenšas darīt tā, kā jau paveikts Skujenē, Straupē, kur izveidotas pansijas, iekārtoti dzīvokļi veciem cilvēkiem, kuri paši vēl spēj sevi aprūpēt. Nītaures centra paplašināšana arī ir alternatīvās aprūpes, rehabilitācijas piedāvājums. Vēl pašvaldībās vajadzētu domāt par dienas centriem, kurus var apmeklēt veci un jauni.

Skaidrīte Astahovska – Eglīte: – Valsts politika iet uz decentralizāciju. Pansionātiem jābūt nevis lieliem, bet maziem, mājīgiem, kuros varētu dzīvot daži pensionāri, būt uzklausīti un aprūpēti. Kāpēc vēl šāds modelis labs? Ja sociālo pakalpojumu sniedzējs, tāds centrs ir pagastā, tad veco cilvēku neizrauj no sadzīves, ierastās vides, turpat ir paziņas, draugi, iespējams, arī radinieki. Tas kārtojas tik gausi, jo pašvaldībās ir problēmas ar dzīvojamo fondu, problēmas ar finansēm. Viena lieta ir gribēt, cita varēt. Un arī šajā gadījumā svarīgi, cik pašvaldības un kā darbu turpinās pēc reģionālās reformas. Uz dažiem tūkstošiem iedzīvotāju vairāki sociālo pakalpojumi sniedzēji nebūs rentabli.

– Kā risināts tā saukto sociālo gultu jautājums?

A.Neimanis: – Vecpiebalgas bijušās slimnīcas telpās ir pansionāta tipa iestāde, tur piedāvā rehabilitācijas gultas, būtu cilvēki jāievieto uz trim mēnešiem. Pēc tam var domāt par izvietošanu pansionātā vai atgriešanos savā dzīvesvietā. Ko darīt ar iedzīvotājiem, kurus nav kur izvietot? Būtībā jau šo jautājumu risināšana ir katras pašvaldības rūpe, jāmeklē risinājumi. Bez tam rajona padome daļēji finansē arī pansionātā izmitināto izdevumus, tas nozīmē, ka katrā pašvaldībā jāplāno un jārēķina, kā rūpēties par saviem iedzīvotājiem. Pieminētā alternatīvā aprūpe, kad darbojas centri, strādā aprūpētāji, ir risinājums, un iedzīvotāji pakalpojumu saņem tuvāk dzīvesvietai. Jāpilnveido sociālais darbs

– Vai sociālie darbinieki un šī darba organizācija tiešām pelnījusi uzslavu?

Ģertrūde Šulmeistere: – Man tiešām liekas, ka mūsu rajonā sociālā un veselības aprūpe ir labā kvalitātē. Es sociālos darbiniekus aizstāvu, jo viņiem darba ir daudz, daudzi mācās. Cita lieta, ka speciālistus noteikti vajadzēs vairāk, jo jau pēc gada ar likumu būs noteikts, ka uz vienu tūkstoti iedzīvotāju ir nepieciešams viens sociālais darbinieks. Kur trīs tūkstoši un vairāk iedzīvotāju, ir jāveido sociālās palīdzības dienests. Viens sociālais darbinieks ar visu netiek galā. Jāstrādā arī ar ģimenēm un bērniem.

– Vai tiešām sakāt, ka nav kļūdu, nevajag uzlabot kvalitāti?

– Es tagad neminēšu konkrētas pašvaldības, kurās darbu varētu uzlabot, jo kopumā situācija ir laba. Ko neizdara? Visur nav padomāts par alternatīvo aprūpi, dienas centru izveidi cilvēkiem ar fiziskās un garīgās attīstības traucējumiem, arī gados veciem cilvēkiem. Ja runājam par darbu ar problēmģimenēm, tad viens speciālists atkal neko nevar padarīt. Jābūt komandai – mediķim, policistam, sociālajam darbiniekam, bāriņtiesas speciālistam. Ne vienmēr un visur šāda komanda darbojas. Ne vienmēr lielākajos pagastos zina visu, kas notiek, kam nevajadzētu notikt. Jā, tajās pašās alkoholiķu ģimenēs. Taču tajā pat brīdī, kad uzzina, tad esmu pārliecināta, ka situāciju nelaiž garām, to pārbauda, risina. Valsts plānoja pašvaldībās daļēji finansēt speciālistu, kurš strādās tieši ar ģimenēm, pērn šī finansējuma nebija, nezinām, vai būs šajā gadā.

A.Neimanis: – Gribētos, lai sociālie darbinieki vairāk domā par priekšdienām. Lai skatās un vērtē, kā piesaistīt projektu, fondu līdzekļus jaunu sociālo, aprūpes centru izveidei. Svarīga ir līdzekļu piesaiste, jo pašvaldība ieceres atbalsta, nepieciešams, lai kāds uz to mērķi iet.

Parunāšana ar cilvēkiem ir laba, bet ir jāizveido struktūras, kur laukos var saņemt sociālo pakalpojumu. Idejām un iniciatīvai, profesionālai pamatotībai ir jābūt. Solis pretim māsu skolai

– Visu laiku runājām par sociālo aprūpi. Kādu uzmanību rajona padome velta veselības jomai?

S.Astahovska – Eglīte: – Daudz pērnajā gadā esam vērtējuši veselības veicināšanas iespējas. Mācību iestādēs notikuši izglītojoši pasākumi. Ir jau svarīgi ne tikai apelēt pie mediķu vai pakalpojumu sniedzēju darba kvalitātes, bet arī pakalpojuma izmantotājam ir jāzina iespējas, sava atbildība. Izveidojām sabiedrības veselības veicināšanas jautājumu komisiju, lai pašvaldību darbinieki ar ģimenes ārstiem, speciālistiem varētu diskutēt par būtiskiem vietējās sabiedrības jautājumiem, piemēram, jauniešu reproduktīvo veselību, arī darba spējīgo izbraukšanu no mūsu rajona uz ārvalstīm.

– Pērn jaunas tehnoloģijas iepirktas, telpas pārbūvētas rajona slimnīcā. Ko tālāk?

A.Neimanis: – Tiek vērtēts un plānots, kāda slimnīcas ēka varētu būt pēc apmēram pieciem gadiem. Ir skaidrs, ka tajā vieta jāatrod rajona poliklīnikai, lai veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēji darbotos līdzās. Jābūt telpām izglītības projektiem.

– Vai taisnība, ka Cēsīs varētu atjaunot medicīnas māsu skolu?

S.Astahovska – Eglīte: – Par konkrētiem termiņiem nav runas. Rajona padome ir izveidojusi sadarbību ar Rīgas Stradiņa universitāti un 1. medicīnas koledžu. Runa varētu būt par koledžas filiāli Cēsīs, jo pašlaik jau mācās māsu palīgi. Perspektīvā tā varētu būt iespēja iegūt medicīnas māsas izglītību. Rīgas Stradiņa universitātes filiālē Cēsīs jau augstāko izglītību iegūst praktizējošas māsas.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
42

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
19

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
30

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
49

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
46

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
75

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
10
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
9
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
9
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
7
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi