Piektdiena, 10. janvāris
Vārda dienas: Tatjana, Dorisa

Plāno sociālās un veselības jomas attīstību

Druva
00:00
10.01.2007
7

Aizvadītajā gadā daudz padarīts, sakārtojot sociālās un veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiestādes rajonā, realizēti projekti, lai sekmētos veselības veicināšanas programmas jauniešu vidū. Daudz ieceru arī šim gadam. “Druva” uz sarunu aicināja rajona padomes priekšsēdētāju Andri Neimani, rajona padomes sociālo un veselības jautājumu daļas vadītāju Ģertrūdi Šulmeisteri un veselības aprūpes koordinatori Skaidrīti Astahovsku – Eglīti. Iestādes pārņemtas un reorganizētas

Vasarā no privātīpašnieka rajona padome iegādājās ēkas un zemi, kur darbojas sociālās aprūpes centrs “Nītaure”, rudenī bērnu nams – patversme “Gaujaslīči” tika pārveidots par sociālās aprūpes centru, kurā dzīvo ārpusģimeņu bērni, palīdzību var saņemt sievietes, kuras nonākušas krīzes situācijā, un darbojas maksas rotaļu grupa pirmsskolas vecuma bērniem. Pašlaik valdība lemj, vai rajona padomes pārziņā jau tuvākajā laikā nonāks Vidzemes novada rehabilitācijas centrs “Līgatne”.

– Kāpēc un kādā veidā rajona padome iesaistījās šajos procesos?

Andris Neimanis: – Par Nītaures pansionātu runājot, to varētu nākties likvidēt, jo Labklājības ministrija nevarēja līdzekļus ieguldīt privātīpašumā. Tagad joprojām iestāde pilda valsts pasūtījumu, plānots, ka pieaugs klientu skaits. Ja ir valsts pasūtījums, tad kļūstam par pakalpojuma sniedzējiem. Tur nedzīvo tikai mūsu rajona, bet iedzīvotāji no visas valsts. Ēkas ir nokalpojušas, jāceļ mūsdienīgas. Notiks plānošana, būvdarbi, Eiropas fondu līdzekļu piesaiste. Mēs negribētu uzbūvēt monstru, kas nes zaudējumus. Gribas saimnieciski pareizu vērtējumu. Domājam par to, vai vajadzīga, vai jāveido reģionāla aprūpes iestāde. Tad tai nepieciešami pavisam citi resursu apjomi.

– Bet pēc šāda tipa iestādēm taču ir pieprasījums.

– Nav skaidrs, vai šāda iestāde turpmāk darbosies 2. līmeņa pašvaldībā, kāds ir Cēsu rajons. Tā ir politika. Ļoti svarīgas ir reģionālās politikas tendences. Vai 2. līmeņa pašvaldības būs, nebūs? Cik vērienīgu būvniecību veikt, ir atkarīgs no valsts nostājas, izmaiņām reģionālajā politikā. Tieši tāpat ir ar bērnu namiem. Vai katrā rajonā nepieciešams bērnu nams? Kāds no tā ieguvums. Valsts politika taču ir tāda, ka bērniem jāaug ģimenē. Tas, manuprāt, ir ļoti pareizi. Daudzviet bērnu nami ir likvidēti, un arī “Gaujaslīčos” vairs nav mazo bērnu, tāpēc plānojām pārmaiņas.

– Kāpēc Cēsu rajonam vajag rūpes par Vidzemes rehabilitācijas centru “Līgatne”?

– Rajonam nav tik liela ieguvuma, cik iedzīvotājiem. Domājam stratēģiski. Pieprasījums pēc centra pakalpojumiem ir liels. Mērķis ir saglabāt pakalpojumu, sekmēt tā uzlabošanu, attīstīšanu, jo privatizācijas tīkotāji jau bija. Te atkal valsts nodrošina pasūtījumu, centrs sniedz maksas pakalpojumus. Kā rajona padome varam piedāvāt iespēju caur projektiem sekmēt līdzekļu piesaisti. Kopā ar centra vadību vērtēsim iestādes saimniecisko stāvokli, tad domāsim par iespējām atbalstīt. Finansiāli, ar speciālistu idejām. Alternatīvā aprūpe kļūst par prioritāti

– Lieli projekti ir laba lieta, bet rajonā ir pieci pansionāti. Kā darbs rit tajos?

Ģertrūde Šulmeistere: – Pērn un šajā gadā finansiāli pietiekami ieguldīts, lai šīs iestādes varētu darboties. Pansionātos arī vietas netrūkst. Lielas pārbūves vairs nesekos. Rekonstrukcija paredzēta vienīgi Gatartas pansionātā, kur renovēs 3. stāvu. Rajona padome palīdzēs ar līdzekļiem. Pārējās iestādes prasa sīku sakārtošanu, lai vēl vairāk uzlabotos pakalpojuma kvalitāte. Un jācenšas darīt tā, kā jau paveikts Skujenē, Straupē, kur izveidotas pansijas, iekārtoti dzīvokļi veciem cilvēkiem, kuri paši vēl spēj sevi aprūpēt. Nītaures centra paplašināšana arī ir alternatīvās aprūpes, rehabilitācijas piedāvājums. Vēl pašvaldībās vajadzētu domāt par dienas centriem, kurus var apmeklēt veci un jauni.

Skaidrīte Astahovska – Eglīte: – Valsts politika iet uz decentralizāciju. Pansionātiem jābūt nevis lieliem, bet maziem, mājīgiem, kuros varētu dzīvot daži pensionāri, būt uzklausīti un aprūpēti. Kāpēc vēl šāds modelis labs? Ja sociālo pakalpojumu sniedzējs, tāds centrs ir pagastā, tad veco cilvēku neizrauj no sadzīves, ierastās vides, turpat ir paziņas, draugi, iespējams, arī radinieki. Tas kārtojas tik gausi, jo pašvaldībās ir problēmas ar dzīvojamo fondu, problēmas ar finansēm. Viena lieta ir gribēt, cita varēt. Un arī šajā gadījumā svarīgi, cik pašvaldības un kā darbu turpinās pēc reģionālās reformas. Uz dažiem tūkstošiem iedzīvotāju vairāki sociālo pakalpojumi sniedzēji nebūs rentabli.

– Kā risināts tā saukto sociālo gultu jautājums?

A.Neimanis: – Vecpiebalgas bijušās slimnīcas telpās ir pansionāta tipa iestāde, tur piedāvā rehabilitācijas gultas, būtu cilvēki jāievieto uz trim mēnešiem. Pēc tam var domāt par izvietošanu pansionātā vai atgriešanos savā dzīvesvietā. Ko darīt ar iedzīvotājiem, kurus nav kur izvietot? Būtībā jau šo jautājumu risināšana ir katras pašvaldības rūpe, jāmeklē risinājumi. Bez tam rajona padome daļēji finansē arī pansionātā izmitināto izdevumus, tas nozīmē, ka katrā pašvaldībā jāplāno un jārēķina, kā rūpēties par saviem iedzīvotājiem. Pieminētā alternatīvā aprūpe, kad darbojas centri, strādā aprūpētāji, ir risinājums, un iedzīvotāji pakalpojumu saņem tuvāk dzīvesvietai. Jāpilnveido sociālais darbs

– Vai sociālie darbinieki un šī darba organizācija tiešām pelnījusi uzslavu?

Ģertrūde Šulmeistere: – Man tiešām liekas, ka mūsu rajonā sociālā un veselības aprūpe ir labā kvalitātē. Es sociālos darbiniekus aizstāvu, jo viņiem darba ir daudz, daudzi mācās. Cita lieta, ka speciālistus noteikti vajadzēs vairāk, jo jau pēc gada ar likumu būs noteikts, ka uz vienu tūkstoti iedzīvotāju ir nepieciešams viens sociālais darbinieks. Kur trīs tūkstoši un vairāk iedzīvotāju, ir jāveido sociālās palīdzības dienests. Viens sociālais darbinieks ar visu netiek galā. Jāstrādā arī ar ģimenēm un bērniem.

– Vai tiešām sakāt, ka nav kļūdu, nevajag uzlabot kvalitāti?

– Es tagad neminēšu konkrētas pašvaldības, kurās darbu varētu uzlabot, jo kopumā situācija ir laba. Ko neizdara? Visur nav padomāts par alternatīvo aprūpi, dienas centru izveidi cilvēkiem ar fiziskās un garīgās attīstības traucējumiem, arī gados veciem cilvēkiem. Ja runājam par darbu ar problēmģimenēm, tad viens speciālists atkal neko nevar padarīt. Jābūt komandai – mediķim, policistam, sociālajam darbiniekam, bāriņtiesas speciālistam. Ne vienmēr un visur šāda komanda darbojas. Ne vienmēr lielākajos pagastos zina visu, kas notiek, kam nevajadzētu notikt. Jā, tajās pašās alkoholiķu ģimenēs. Taču tajā pat brīdī, kad uzzina, tad esmu pārliecināta, ka situāciju nelaiž garām, to pārbauda, risina. Valsts plānoja pašvaldībās daļēji finansēt speciālistu, kurš strādās tieši ar ģimenēm, pērn šī finansējuma nebija, nezinām, vai būs šajā gadā.

A.Neimanis: – Gribētos, lai sociālie darbinieki vairāk domā par priekšdienām. Lai skatās un vērtē, kā piesaistīt projektu, fondu līdzekļus jaunu sociālo, aprūpes centru izveidei. Svarīga ir līdzekļu piesaiste, jo pašvaldība ieceres atbalsta, nepieciešams, lai kāds uz to mērķi iet.

Parunāšana ar cilvēkiem ir laba, bet ir jāizveido struktūras, kur laukos var saņemt sociālo pakalpojumu. Idejām un iniciatīvai, profesionālai pamatotībai ir jābūt. Solis pretim māsu skolai

– Visu laiku runājām par sociālo aprūpi. Kādu uzmanību rajona padome velta veselības jomai?

S.Astahovska – Eglīte: – Daudz pērnajā gadā esam vērtējuši veselības veicināšanas iespējas. Mācību iestādēs notikuši izglītojoši pasākumi. Ir jau svarīgi ne tikai apelēt pie mediķu vai pakalpojumu sniedzēju darba kvalitātes, bet arī pakalpojuma izmantotājam ir jāzina iespējas, sava atbildība. Izveidojām sabiedrības veselības veicināšanas jautājumu komisiju, lai pašvaldību darbinieki ar ģimenes ārstiem, speciālistiem varētu diskutēt par būtiskiem vietējās sabiedrības jautājumiem, piemēram, jauniešu reproduktīvo veselību, arī darba spējīgo izbraukšanu no mūsu rajona uz ārvalstīm.

– Pērn jaunas tehnoloģijas iepirktas, telpas pārbūvētas rajona slimnīcā. Ko tālāk?

A.Neimanis: – Tiek vērtēts un plānots, kāda slimnīcas ēka varētu būt pēc apmēram pieciem gadiem. Ir skaidrs, ka tajā vieta jāatrod rajona poliklīnikai, lai veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēji darbotos līdzās. Jābūt telpām izglītības projektiem.

– Vai taisnība, ka Cēsīs varētu atjaunot medicīnas māsu skolu?

S.Astahovska – Eglīte: – Par konkrētiem termiņiem nav runas. Rajona padome ir izveidojusi sadarbību ar Rīgas Stradiņa universitāti un 1. medicīnas koledžu. Runa varētu būt par koledžas filiāli Cēsīs, jo pašlaik jau mācās māsu palīgi. Perspektīvā tā varētu būt iespēja iegūt medicīnas māsas izglītību. Rīgas Stradiņa universitātes filiālē Cēsīs jau augstāko izglītību iegūst praktizējošas māsas.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Desmit gadi pilni brīnumiem

00:00
10.01.2025
28

Sabiedriskā labuma organizācija “Brīnummāja” Cēsu Izstāžu namā svinēja jubilejas pasākumu “Mums jau viens desmits”, sakot paldies ikkatram, kurš palīdzējis – uzņēmējiem, sadarbības partneriem no valsts un pašvaldības iestādēm, nevalstiskā sektora, ziedotājiem, brīvprātīgajiem un speciālistiem. “Brīnummājas” vadītāja Liena Graudule sacīja: “Jūs katrs esat daļa no brīnuma – daļa no bērna smaida par izdošanos, daļa no vecāku […]

Kosmosa izziņas centrs - ieguldījums STEM priekšmetu apgūšanā

00:00
09.01.2025
36
2

Kosmosa izziņas centrā Cēsīs notika Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas Inovācijas ekosistēmas attīstības apakškomisijas izbraukuma sēde. Apakškomisijas sekretārs Atis Švinka pēc iepazīšanās ar centru atzina, ka te radīta lieliska iespēja gan atraisīt bērnu un jaunieši interesi par kosmosa pētniecības pamatiem un ar to saistītos STEM mācību virzienus, gan sniegt atbalstu skolotājiem. “Kosmosa industrija ir viena no […]

Sniegots pārbaudījums ielu un ietvju uzturētājiem

00:00
08.01.2025
129

Aizvadītās nedēļas nogale ar noturīgu salu un biežu snigšanu bija pirmais nopietnais pārbaudījums brauktuvju un ietvju uzturētājiem Cēsīs un Vaives pagasta Rīdzenē. Kā jau esam informējuši, saskaņā ar noslēgto līgumu kopš 1. decembra abās apdzīvotajās vietās par ielu, ietvju, kā arī sabiedriskā transporta pieturu, kāpņu tīrību gādā SIA “Kom-Auto”. “Kom-Auto” direktors Māris Lasmanis atzīst, ka […]

Raiskuma pagasts. Ko var izlemt pašvaldības un kas paliek valsts ziņā

00:00
07.01.2025
94

Vai daba jāsargā uz meža īpašnieku rēķina; ir jāsaremontē ceļš, lai nebojātu alejas ozolus; kā nodrošināt, lai, izkāpjot no autobusa lielceļa malā, cilvēks justos droši? Šos un vēl citus jautājumus Raiskuma pagasta un citi Cēsu novada Pārgaujas apvienības teritorijā dzīvojošie pirms Ziemassvētkiem uzdeva novada domes priekšsēdētājam Jānim Rozenbergam, viņa vietniecei Inesei Suijai-Markovai un izpilddirektorei Līgai […]

Vēsture dzīvo, kamēr to atceramies

00:00
06.01.2025
57

Vidzemes šosejas 79.kilometrā ceļmalas uzkalniņā granīta piemineklis atgādina par pirmo latviešu karaspēka bruņoto sadursmi ar Padomju Krievijas Sarkano armiju.  1918.gada 24.decembrī kapteiņa Artūra Jansona izlūku komanda ar smagā ložmetēja uguni aizkavēja Sarkanās ar­mijas izlūku virzīšanos no Cēsīm uz Ieriķiem. Kaujas simtgadē pēc Strēlnieku apvienības  Cēsu nodaļas aktīvistu Māra Niklasa un Ēvalda Krie­viņa ierosmes, piesaistot ziedojumus […]

Gadu sāk ar labu darbu – asins ziedošanu

00:00
05.01.2025
71

Gada pirmajā darba dienā donori bija gaidīti Cēsu 2. pamatskolas aktu zālē, kur Latvijas Sarkanā Krusta (LSK) Vidzemes komitejas Cēsu birojs organizēja tradicionālo Donoru dienu. Asinis ziedot vēlējās 61, to darīt varēja 56. No tiem pirmo reizi par donoru kļuva četri cilvēki. Lai pēc garajām svētku brīvdienām palīdzētu atjaunot asins krājumus, bija un joprojām ir […]

Tautas balss

Cik pieliek, tik atņem

16:03
10.01.2025
4
R. raksta:

“Valdība stāsta, kas šogad būs labāk, ka vairāk naudas paliks maciņā. Bet, ja paskatās otru pusi, to, cik nāksies izdot, skaidri saprotams, ka viss būs dārgāks. Degvielai nodoklis klāt, tas jau vien visu sadārdzinās, jo mūsdienās nekas nav iespējams bez pārvadājumiem. Kopumā jau nevar teikt, ka slikti dzīvojam, ja paskatāmies uz pirmssvētku rindām veikalos, tikai […]

Gribas zināt, vai palīdzēts

16:03
10.01.2025
4
L. raksta:

“Priecājos, ka akcijā “Dod pieci” savāca tik lielu ziedojumu summu un varēs palīdzēt daudziem slimniekiem. Taču gribētos, lai, atskaitoties, kā izlietots saziedotais, ne tikai pasaka, kam tas iedots, bet arī to, vai cilvēku dotais patiesi sniedzis palīdzību un vai slimnieku veselība uzlabojusies,” priekšlikumu izteica L.

Zaķu ielas zīmes jeb mātes sapnis

11:02
03.01.2025
74
22
Cēsinieks E.L. raksta:

Kad es, radis drukāt notis, senam draugam palūdzu palīdzību pārslēgties burtrakstīšanai, viņš izteica aizdomas, ka ķeršos pie memuāru sacerēšanas. Tad mani ķēra apgaismība. Memu­ārus mudina rakstīt pēdējā cerība. Varbūt nākotnē kāds gribēs uzzināt, kā izskatījās pasaule pirms viņa dzimšanas , paņems vērtīgo un atmetīs kaitīgo. Bija viegli uzrakstīt virsrakstu, grūtības radās uzreiz pēc tam. Skaidrs, […]

Novērtē zemessargu spēku

09:45
31.12.2024
25
Seniore L. raksta:

“Gribu īpašu paldies teikt zemessargiem, kas visu gadu atbildīgi piedalījās dažādās mācībās, nežēlojot brīvo laiku. Ir tik svarīgi redzēt, ka ir cilvēki, kas apņēmības pilni mācīties, trenēties, lai aizstāvētu savu zemi, tuviniekus un visus citus – bērnus, seniorus. Vēlu, lai ikvienam zemessargam nākamais gads ir bagāts panākumiem, lai ir veselība un dzīvesprieks,” sacīja seniore L.

Gribētu vairāk krāšņuma

09:45
30.12.2024
36
Cēsniece raksta:

“Gribējās jau gan pilsētu svētkos spožāku. Vai nevarēja, piemēram, Pils parkā izveidot kādas gaismas takas, kur pastaigāties, papriecāties un gūt svētku noskaņu. Ne jau katram sev mājās iespējams sagādāt krāšņumu, dažs dzīvo ļoti pieticīgi. Bet Ziemassvētkos gribas kādas īpašas sajūtas. Televīzijā rāda koši izrotātas pilsētas, gribētos, lai kas līdzīgs būtu arī Cēsīs,” atzina cēsniece, kam […]

Sludinājumi