Lai veicinātu finanšu plūsmas nodrošinājumu reģionu uzņēmējiem, Latvijā plānots izveidot bezpeļņas banku sistēmu, ekspresintervijā stāsta jaundibinātās biedrības “Krājaizdevu apvienība” valdes priekšsēdētājs Pauls Irbins.
Viņš norādīja, ka bezpeļņas banku sistēmas izveidošana Latvijā ir biedrības “Krājaizdevu apvienība” ilgtermiņa mērķis. Galvenais uzsvars tiks likts uz decentralizētas finanšu sistēmas izveidi.
“Šāda līdzīga sistēma jau darbojas Lietuvā. Lai kaut ko tādu izveidotu Latvijā, būtu nepieciešams izveidot un nostiprināt krājaizdevu sabiedrību tīklu. Taču tas var notikt vien piecu līdz desmit gadu laikā,” atzina Irbins.
Jautāts, kas būtu galvenās problēmas finanšu pakalpojumu jomā, ko plānots risināt, biedrības “Krājaizdevu apvienība” valdes priekšsēdētājs atzīmēja, ka, skatoties valsts līmenī, viena no galvenajām problēmām patlaban ir tā, ka komercbankas pamet Latvijas lauku reģionus.
“Līdz ar to lauku reģionos samazinās pieejamā finansējuma nodrošinājums, tādējādi degradējas reģionu sociālā vide. Tāpēc viens no mērķiem ir veicināt jaunu krājaizdevu sabiedrību veidošanos un nostiprināšanos reģionos, palīdzēt piesaistīt finansējumu un veicināt finanšu ieguldījumus jaunās krājaizdevu sabiedrībās,” skaidroja Irbins. Runājot par finanšu plūsmas problēmām kopumā, Irbins atzīmēja, ka patlaban situācija ar finanšu plūsmu Latvijā ir bēdīgā stāvoklī. “Piemēram, Lietuvā visu krājaizdevu sabiedrību kopējie aktīvi mērāmi aptuveni 280 miljonu latu apmērā, kamēr Latvijā tie ir astoņi miljoni. Turklāt 80% no Latvijas kopējiem aktīviem ir koncentrēti Rīgā, savukārt Lietuvā 80% no visiem aktīviem ir novirzīti reģionu attīstībai.”
Tāpēc būtu labi, ja Latvijā varētu izveidot bezpeļņas banku sistēmu, kas būtu kā vairāku krājaizdevu sabiedrību apvienība, teica Irbins.
Kā ziņots, nolūkā veicināt finanšu kooperācijas kustības attīstību Latvijā dibināta biedrība “Krājaizdevu apvienība”.
Biedrības mājaslapā norādīts, ka tās valdes priekšsēdētājs ir konsultants ražošanas un piegāžu ķēdes optimizācijas jautājumos, biznesa partneris uzņēmumā “Grandeg” Pauls Irbins, valdes priekšsēdētāja vietniece ir Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības Latgales Konsultatīvā centra vadītāja, Daugavpils pilsētas domes pārstāve Ingrīda Gradkovska, valdes locekļi – Ķelnes universitātes banku ekonomikas zinātņu doktors Kārlis Āboliņš, kooperatīvās krājaizdevu sabiedrības “Allažu saime” valdes priekšsēdētājs un Siguldas novada domes deputāts Ēriks Čoders, informāciju tehnoloģiju uzņēmuma “Informatics” dibinātājs, valdes priekšsēdētājs Dairis Kučiks.
Biedrības biedru vidū ir arī bijušais “Hipotēku bankas” vadītājs Inesis Feiferis un ekonomists Jānis Ošlejs.
NOZARE.LV
Komentāri