Otrdiena, 23. aprīlis
Vārda dienas: Jurģis, Juris, Georgs, Jurgita

Par meitenēm un mašīnām…

Druva
00:00
06.01.2007
4
8.lapa Servisa Maaris

Cēsnieks Māris Poreiters Jāņmuižas profesionālajā vidusskolā ieguvis automehāniķa specialitāti. Izmēģinājis pāris darba vietas un šobrīd strādā autoservisā “Pit Stop”.

Par darbu Māris stāsta labprāt, tas viņam patīk. “Kad pirmo reizi puika izbrauc ar kaut kādu pļerdaku, tad interese vai nu rodas uz visiem laikiem, vai pazūd. Man palika. Pirmo mocīti izvilkām no vecātēva garāžas. Atvedām no Limbažiem uz Cēsīm un pa visiem mēģinājām, kas tas tāds ir. Toreiz gāju kādā 6. klasē. Bija interesanti. Vienmēr jau gribas zināt, kas lācītim vēderā. Tad arī bija pirmās skrūvēšanas,” stāsta Māris.

Ikdienā viņš skrūvē dažādas automašīnas. Gan vecas, gan jaunas. “Ir klienti, kuri laikus atdzen automašīnu uz servisu, apkopēm. Īpaši raksturīgi tas ir sievietēm, kurām liekas, ka atkal automašīnai kaut kas īsti nav kārtībā. Ir tādi, kuri pamostas tikai tad, kad mašīna teju izjukusi. Tiesa, automašīnas saimniekam ir arī liels pārsteigums redzēt rēķinu. Prasa: “Kur tik daudz?” Bet, autovadītāj, gadu dienu dienā esi braucis un servisā neesi redzēts. Nepatīkams pārsteigums? Tāpēc iepriekš ir iespēja veikt diagnostiku un izlemt, taisīs, netaisīs un ko taisīs,” saka Māris.

Ikdienas darbā puisim nākas saskarties ar dažādiem klientiem. Citi ir laipni un saprotoši, bet gadās arī pa kādam nervozam automašīnas saimniekam. ”Nevajag saspringt uz sīkumiem. Neņemu to personīgi. Bet tā negadās bieži. Klienti tomēr zina, uz kurieni brauc, kāpēc te brauc. Ir cilvēki, kuri novērtē labi padarītu darbu. Taču ir arī tādi, kuri tik saka: “Kur tik ilgi? Kāpēc tik dārgi?” Labāk ir braukt divas reizes gadā vismaz uz pārbaudēm. Citādi var sanākt kā vienam klientam, ka pēc ilga laika atbrauc un viņam rēķins mašīnas vērtībā. Mašīna veca un nobraukta bija. Tad sāka domāt, vai vispār bija jēga. Ir tādi, kuri paši mājās grib autiņu sataisīt, bet sataisa vien ziepes. Tad ierodas pie mums un saka: “Man tur tikko pie krusta… gandrīz vai…” Neatzīstas, ka ir paši skrūvējuši. Mēs sakām tā: “Klients 99 procentus melo un vienu procentu neizstāsta vispār. Tādi ir lielākā daļa,” stāsta puisis.

Jautāts par kurioziem darbā, Māris atklāj, ka tās ir situācijas, kad atbrauc veci onkulīši, met nost jaku un saka, ka nākšot palīgā.

“Tad man jāskaidro, ka nevajag gan. Pats tikšu galā. Citiem pavisam grūti to saprast. Stāv blakus, skatās uz rokām un vēl māca, kā jāskrūvē. Tad dažkārt ir cemme: „Dari pats! Kāpēc tad te jābrauc!” Ar tādiem nepaklausīgiem pacientiem ir visgrūtāk tikt galā. Mudinu izstaigāt pilsētu, iedzert kafiju.

Jautāts, vai pašam automašīna vienmēr ir ideālā kārtībā, puisis saka, ka pašam esot līdzīgi kā kurpniekam.

“Domās ir, bet dzīvē jau tā nesanāk. Darbā, jā. Visam jābūt ideālā kārtībā. Lai gan servisā nākas skrūvēt dažādas automašīnas, tomēr varu teikt, ka jaunāku autiņu skrūvēt ir vieglāk. Taču arī jauna mašīna var būt nodzīta līdz kliņķim,” atzīst auto speciālists.

Puisis atklāj, ka pašam šobrīd īsti automašīnas nemaz nav. Visas ir salūzušas un viena draudzenei piešķirta.

“Ja man šobrīd būtu jānopērk automašīna, pat nezinu, ko pirktu. Neviena tā īsti nepatīk. Svarīgi, lai automašīna būtu ekonomiska, ērta, lai ir prieks braukt un ir lēta apkope. Krāsa? Ir jau svarīgi. Lai nebūtu cvet ģetskava panosa. Tāda, ka pašam negribas virsū skatīties. Kurām ir lēta apkope? Nosacīti Volkswagen detaļas ir lētas, bet mazāk kalpo. Japānim varbūt detaļas ir dārgākas, bet ilgāk braukt var,” atzīst Māris un piebilst, ka pēc automašīnas var spriest arī par tās īpašnieku.

“Ja attaisi vaļā un mašīna ir netīra, negribas nemaz klāt ķerties, jo atliek vien iedomāties, kas ar to vispār darās. Ir tādi, kuri savus autiņus kopj. Liekas tā kā jauna, kaut izrādās – astoņdesmit un kurš gads. Kas man patīk ārpus darba? Hm? Mašīnas un meitenes! Jā, citām ir svarīgi, ar kādu autiņu tu brauc. Saka: “Tādā nekāpšu! Man vajag mersedesu!”. Ir meitenes, kurām tas nav tik svarīgi, galvenais, lai tikai var pārvietoties. Kādas man patīk? Noteikti tās otrās. Vienkāršās meitenes. Ar vienkāršāku cilvēku ir vieglāk saprasties. Nu, ko runāt ar augstprātīgu cilvēku. Vienmēr kaut kas būs par sliktu,” atzīst Māris.

Bez tam izrādās, ka gandrīz visi Māra draugi ir saistīti ar autoservisiem. Tāpēc viņiem vienmēr ir kopīgas tēmas, ko apspriest.

“Ja kāds grib pirkt automašīnu, visi sēžam kopā, domājam. Tad braucam skatīties, novērtējam. Ārpus darba vēl ir rallijs. Braucu līdzi kā mehāniķis. Latvija krustu šķērsu izbraukāta. Tā ir gan atslodze, gan darbs, kas patīk un nesagādā grūtības,” atzīst Māris.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Satiekas darba devēji un ņēmēji

00:00
23.04.2024
6

Darba meklētājus Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) akcijā “Sezonas darbi” aicināja tikties ar darba devējiem. NVA Cēsu filiālē interesentus sagaidīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD), akciju sabiedrības “Cēsu alus” un SIA “Green Line Services” pārstāvji. Divu stundu pasākumā darba devēji stāstīja ne tikai par sezonas, bet arī pastāvīga darba piedāvājumiem. Darba meklētāju netrūka. “Cēsu alus” […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē 16 izsaukumi

15:43
22.04.2024
14

Aizvadītajās trīs diennaktīs, laika posmā no šī gada 19. aprīļa plkst. 6.30 līdz 22. aprīļa plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 16 izsaukumus – trīs izsaukumus uz ugunsgrēku dzēšanu un 13 izsaukumus uz glābšanas darbiem. Sestdien plkst. 18.04 saņemts izsaukums uz Madonas novada Cesvaines pagastu, kur divstāvu dzīvojamās mājas otrajā stāvā pie […]

Fiziskās aktivitātes - svarīgākais ieradums labas veselības uzturēšanai

15:27
22.04.2024
22

Uz jautājumu “Kurš no ieradumiem, jūsuprāt, ir vissvarīgākais veselībai?” “Mēness aptiekas” un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktajā aptaujā 17% respondentu atbildējuši, ka tās ir regulāras fiziskās aktivitātes, savukārt 16% kā svarīgākās norādījuši regulāras veselības pārbaudes. Interesanti, ka fiziskās aktivitātes par svarīgāko ieradumu vīrieši atzinuši divas reizes biežāk nekā sievietes. Visvairāk – 25% – ar fiziskajām aktivitātēm […]

Āraiši ir īpaši, un tādiem tiem jābūt

00:00
22.04.2024
41

Āraisieši vienmēr uzsvēruši piederību īpašajai vietai Āraišiem. Jau desmit gadus aktīvākie iedzīvotāji apvienojušies Āraišu biedrībā, lai kopā risinātu ikdienas problēmas, stiprinātu identitāti un atpazīstamību, veicinātu kopienas un apkārtnes iedzīvotāju līdziesaisti, radošumu un interešu daudzveidību, paplašinātu tūrisma piedāvājumu.    Biedrības rosināti, āraisieši sanāca kopā, lai apspriestu aktuālo. Eva Koljera pastāstīja par aptaujas, kurā viedokli pau­da āraisieši, […]

Rokdarbos atmodina pavasari

00:00
21.04.2024
50
1

Dzērbenes pilī kā ik pavasari pagasta un kaimiņu rokdarbnieki un amatnieki rāda rudenī un ziemāpaveikto. Izstādes pamatu veido Dzērbenes tautas nama studijas “Dzērbe” dalībnieku darbi. “Gada laikā studijas vadītāja Inga Blauberga    iedrošinājusi, aizrāvusi pagasta sievas. Aizvien tiek apgūts kas jauns, pētītas    latviskās un Dzērbenes meistaru tradīcijas,” saka tautas nama un Dzērbenes amatu mājas […]

Grāmatas Braila rakstā, audio, palielinātā drukā un vieglajā valodā

00:00
20.04.2024
65

Cēsu pilsētas Valdemāra bibliotēkā, kas daudziem labāk zināma ar iepriekšējo nosaukumu Neredzīgo bibliotēka, grāmatas lasa ne tikai vājredzīgi un neredzīgi cilvēki, bet arī tie, kuriem citu iemeslu dēļ grūti lasīt parasto druku. Tas var būt gultas režīms pēc traumas, operācijas, pēc insulta, infarkta vai ir grūtības fiziski noturēt grāmatu rokās. Dienā bibliotēku vidēji ap­meklē 10 […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
33
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
35
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
29
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
43
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi