Nūjošana ir jauns atpūtas, vingrošanas un veselības uzlabošanas veids. Pasaulē katru dienu ar to nodarbojas daudzi miljoni cilvēku. Piekritēju netrūkst arī Latvijā, viņu pulks ar katru brīdi aug.
Visi nūjo pareizi
Kā jau par katru jauninājumu, arī par nūjošanu dzirdēti dažādi viedokļi, bet, kā saka rehabilitācijas centra “Līgatne” fizioterapeite Ligita Stabulniece-Pīpkalēja, kura šogad pabijusi kursos Londonā, nav nepareizas nūjošanas, ir tikai dažādi stili. Viens no kursu apmeklēšanas iemesliem bijis saprast, kas ir pareizi un kas – nepareizi.
“Nūjot nepareizi var tikai vienā variantā – liekot reizē labo roku un labo kāju, kreiso roku un kreiso kāju. Pārējie varianti ir pareizi, to apliecināja arī kursu vadītājs, nūjošanas pamatlicējs no Somijas. Var cilvēkam iedot nūjas, teikt: “Ejiet!” Un tas, kā viņš to darīs, būs pareizākais konkrētajam cilvēkam.
Cits jautājums, ar kādu mērķi nūjo un kādā līmenī to dara. Ir trīs līmeņi – veselības, fitnesa līmenis un sporta līmenis. Katram ir citāda tehnika, piemēram, nūjošana veselības līmenī atšķiras no fitnesa līmeņa, kādu savulaik izveidoja somi. Tas nav nepareizi, vienkārši cilvēki nūjo ar citu mērķi,” stāsta L.Stabulniece-Pīpkalēja.
Arī pasaulē dažādās valstīs nūjo atšķirīgi. Nūjošanas dzimtenē Somijā iet fitnesa līmenī, bet, piemēram, Amerikā un Vācijā cieņā ir veselības tehnika. Iemesli, kāpēc cilvēki izvēlas nūjošanu, ir dažādi. Ir tādi, kas vēlas būt kopā ar draugiem un papļāpāt, citi cenšas uzlabot veselību, jo visa diena paiet birojā, ir savilkti pleci, nav pareiza gaita un stāja. Vēl cilvēki iet ar mērķi mazināt svaru, uzlabot darba spējas. Rodas jautājums, ar ko nūjošana labāka par parasto iešanu?
“Var jau iet tāpat. Fitnesa līmenī, kas nāk no Somijas, kustības ir ekvivalentas iešanai. Tikai, atsperoties ar nūju, tiek iekustināta plecu daļa, kas ir ļoti svarīgi. Cilvēks, kuram ir sēdošs darbs, visbiežāk iet, nekustinot plecu joslu. Veselības līmenī akcents tiek likts tieši uz plecu kustībām. Fitnesa līmenī vairāk strādā muskulatūra, bet veselības līmenī tā tiek atbrīvota. Toties pamatsolis visiem vienāds,” skaidro L.Stabulniece-Pīpkalēja.
Nūjošanas jaunumi
Kursi Londonā ilguši tikai divas dienas, bet šajā laikā iegūts daudz teorētiskās informācijas, kā arī liela daļa laika aizvadīta praktiskās nodarbībās. Kursos uzņemti tikai tie, kuri pēc izglītības ir fizioterapeiti vai sporta akadēmijas beidzēji. Speciālistam jāzina anatomija, fizioloģija, kinezioloģija, proti, kā katrs muskulis strādā.
“Interesants atklājums bija darbošanās ar jaunām nūjām, kādas Latvijā vēl nav parādījušās. Tajās iestrādāta gumija, ko var izvilkt no nūjas galiem un izmantot vingrošanai. Gumijai mainās pretestība atkarībā no tā, kāda fiziskā forma ir vingrotājam. Tas šobrīd ir jauns un plaši izplatīts vingrošanas veids Anglijā un citur pasaulē. Šis veids saucas “Gymstick” – trenažieru zāle vienā ierīcē. Biju pirmais instruktors, kurš Latvijā apguva šos vingrinājumus, un, iespējams, arī mēs iegādāsimies jaunās nūjas, lai Līgatnē attīstītu šo darbošanās veidu.
Kursos guvu pārliecību, ka visu esmu darījusi pareizi. Tagad varu sagatavot arī citus instruktorus un ikvienu mācīt nūjot. Instruktoru var apmācīt divās dienās, bet viņam jābūt pieminētajām zināšanām,” skaidro L.Stabulniece-Pīpkalēja.
Ieteikt pareizo veidu
Fizioterapeite stāsta, ka ikdienas darbā nūjošanu regulāri izmanto veselības uzlabošanai. To māca gan individuāli, gan notiek grupu mācības. Speciālists parāda pamatus, un seko līdzi, lai tehnika būtu pareiza.
“Kā fizioterapeite izvērtēju, kā konkrētajam cilvēkam nūjot, ņemot vērā ķermeņa uzbūvi, slimības, sūdzības. Ir svarīgi ieteikt pareizo veidu. Nevar jebkuram ieteikt ne veselības, ne fitnesa līmeni, jo cilvēks tā var nodarīt sev pāri. Tad labāk iedod nūjas, lai iet, kā pašam labāk un ērtāk, nemācot nekādu tehniku. Bet, ja ir vēlme kaut ko sasniegt, svarīga ir tehnika.
Cilvēkam, kuram sāp kāju locītavas, ar nūjām iet būs daudz vieglāk, jo tās atslogo kājas, spēka patēriņš sadalās vienmērīgi. Tādēļ, ejot ekstrēmā pārgājienā ar nūjām, ir vieglāk, nav pārslodzes. Tikai svarīgi atcerēties, ka, kāpjot no kalna, nūjas nedrīkst likt priekšā, jo var paslīdēt un uzdurties. Tām jāpaliek aizmugurē,” stāsta L.Stabulniece-Pīpkalēja.
Rehabilitācijas centra mājas lapā lasāms: nūjošanas laikā vienmērīgi tiek nodarbināti 600 muskuļu, tas ir 90 procenti no visas ķermeņa muskulatūras.
Nūjošana īpaši ieteicama tiem, kas cieš no locītavu un muguras sāpēm, jo tiek saudzētas locītavas – tās noslogojot par 30 procentiem mazāk nekā vienkārši staigājot, jo svars negulstas uz kājām, bet tiek sadalīts arī uz rokām.
Nevajag kautrēties!
Speciāliste atzīst, ka Latvijā par nūjošanu joprojām ir ļoti maz informācijas, šī nodarbe nav izplatīta: “To piedāvā arī aktīvā tūrisma centrs “Eži”, mācot fitnesa līmeņa tehniku. Es nūjošanu izmantoju fizioterapijā kā ārstniecības līdzekli.
Tautu vajag izkustināt! Bet, ja ir kādas veselības problēmas vai liekais svars, labāk konsultēties ar fizioterapeitu, kurš ieteiks labāko nūjošanas tehniku. Tomēr šī ir piemērota fiziskā aktivitāte svaigā gaisā ikvienam, to var uzsākt jebkurā vecumā, bez iepriekšējas fiziskās sagatavotības!”
Protams, kā jau jaunums, nūjošana dažkārt izraisa apkārtējo neizpratni, ļoti bieži nākas dzirdēt piezīmes – kur tad slēpes? Fizioterapeite stāsta, ka arī kursos Londonā, praktiskajās nodarbībās pilsētas parkā, nācies redzēt izbrīnītus cilvēkus. Toties rehabilitācijas centra tuvumā dzīvojošie jau pieraduši pie šīm aktivitātēm un paši izrādot vēlmi nodarboties ar nūjošanu. Te katram sev jāuzdod jautājums – vai gribu uzlabot veselību, vai arī man ir svarīgi, ko teiks citi no malas, vai neizskatīšos dīvaini. Bet vislabākais ir pamēģināt un tikai tad izdarīt izvēli!
Komentāri