Slodzes ziņā Cēsu rajona tiesa ir tūlīt aiz lielākajām valsts pilsētām. Civillietās iekasētās valsts nodevas, prasības iesniedzot, pārsniedz 30 tūkstošus latu. Pāršķirstot statistikas atskaišu mapi, tiesas priekšsēdētājs Juris Kāvis un rajona tiesas tiesnese Dace Blūma mēģināja ciparus komentēt ar faktiem. Krimināllietas
Pērn izskatītas 267 krimināllietas vai par 30 lietām mazāk nekā gadu iepriekš. Tas ir saistīts ar jaunā Kriminālprocesa likuma ieviešanu, kurā noteikts, ka prokurori atsevišķu kategoriju lietās paši var pieņemt priekšrakstu par sodu.
Kuras ir “populārākās krimināllietas”? Juris Kāvis uzskata, ka mūsu rajonā dominē zādzības un noziedzīgi nodarījumi ceļu satiksmē, kā arī huligānisms. Bijušas divas krimināllietas par slepkavībām. Lietas par satiksmes negadījumiem ar miesas bojājumiem, kad auto vadīts dzērumā, tiesā izskatītas 12, par atkārtotu transporta vadīšanu bez tiesībām un dzērumā – 88, par neliela apmēra zādzībām – 13, par zādzībām ar iekļūšanu telpā – 30, huligānismu – 18 gadījumos, par laupīšanu – trīs .
Juris Kāvis uzsver, ka pērnais gads iezīmējies ar to, ka sāka darboties Kriminālprocesa likums, kurā ir daudz atšķirību salīdzinājumā ar agrāko Kriminālprocesa kodeksu lietu izskatīšanā tiesā un pirmstiesas izmeklēšanā.
Gada laikā pabeigtas 1006 civillietas. Tās tiesā skata trīs tiesneši – Dace Blūma, Anita Bērziņa un Daina Ročāne. Viens no tiem ir arī izmeklēšanas tiesnesis, kurš lemj par procesuālo sankciju piemērošanu kriminālprocesā, piemēram, aresta piemērošanu personai, kura ir aizturēta uz aizdomu pamata par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu. Izmeklēšanas tiesnesis lemj arī par kratīšanas izdarīšanu dzīves vietā, apstiprina aresta uzlikšanu mantai un vēl piemēro virkni sankciju. Tas ir ļoti darbietilpīgs process. Pērn par apcietinājuma piemērošanu lemts 47 personām, bet apcietinājuma pagarinājumu astoņiem, un arī trim nepilngadīgajiem. 49 personām piemērots apcietinājums pirmstiesas izmeklēšanā. Arī tiesa, izskatot krimināllietu jau pēc būtības un nosakot sodu, piemēro apcietinājumu, un šie skaitļi var atšķirties. Civillietas
Civillietām nākusi klāt jauna kategorija – maksātnespējas lietas. Tās līdz šim izskatīja apgabaltiesas. Piekritības maiņa notika pērnā gada 1. jūlijā. Šajā pusgadā saņemti 29 maksātnespējas pieteikumi, un visos ir pieņemti spriedumi par konkrēta uzņēmuma maksātnespējas atzīšanu. Bet ar spriedumu bankrots pasludināts tikai divās lietās. Tiesnešu vērtējumā šis process ir garš un sarežģīts. Dace Blūma uzsver, ka maksātnespējas process ir tikai starpposms līdz bankrota pasludināšanai. Pieteikuma dokumenti dienas laikā jāizsūta vairākiem adresātiem, un pati lieta jāizskata 15 dienu laikā, un tiesneši tās sauc par “ātrajām lietām”. “Darba dienas tiesnešiem saplānotas jau vismaz mēnesim uz priekšu, bet, ja tiek iesniegta maksātnespējas lieta, jārīkojas operatīvi, jāgroza visi dienas plāni,” saka Dace Blūma.
Atlikušajās – neizskatītajās 26 lietās vēl tiek gaidīts, vai ieceltais administrators pasludinās uzņēmuma sanāciju vai bankrotu.
Gada laikā izšķirtas 188 laulības, bet 20 pāri pārdomājuši un nolēmuši ģimeni saglabāt. Nepilngadīgajiem uzturlīdzekļi piedzīti 170 prasībās.
Tagad valstī darbojas mediators, kurš strādā Bērnu un ģimenes lietu ministrijas paspārnē, tas nozīmē, ja laulātie vēl domā, vai vēlas ģimeni saglabāt, vai nevar kaut ko sadalīt, nav uzreiz jāvēršas tiesā – var konsultēties un panākt vienošanos ne tikai strīdā par bērniem, bet arī kopmantu un šķiršanās iemesliem. Taču laulību juridiski var izšķirt tikai tiesa. Mediators mēģina samierināt puses, bieži panāk izlīgumu un tiesā ģimene nemaz nevēršas.
No 2007. gada 1. janvāra spēkā ir grozījumi Civilprocesa likumā, un tas paredz, ka tagad rajona tiesas izskata visus strīdus apjomā līdz 150 tūkstošiem latu. Līdz šim rajonu tiesas varēja skatīt lietas, ja strīda summa nepārsniedza 30 tūkstošus latu.
Emocionāli smagas ir lietas par aizgādības tiesību atņemšanu vecākiem uz viņu nepilngadīgajiem bērniem.
Izskatītas arī 250 brīdinājuma lietas un bezstrīdus lietas. Tas nozīmē rakstveida procesu maksājumu saistībās, bez piedzinēja un parādnieka aicināšanas uz tiesas sēdēm. Saistību izpildīšana brīdinājuma kārtībā notiek vienkāršotā procesā. Saņemot šādu pieteikumu tiesā, par to tiek paziņots parādniekam, un viņam tiek izteikts priekšlikums 14 dienu laikā no brīdinājuma saņemšanas dienas rakstveidā paziņot tiesai savu attieksmi pret iesniegto pieteikumu. Ja tiesa noteiktajā laikā atbildi nesaņem vai saņem apstiprinājumu, ka patiesi šāds parāds pastāv, septiņu dienu laikā no atbildes saņemšanas vai termiņa, kad beidzies iebildumu iesniegšanas laiks, tiek pieņemts lēmums par saistību piespiedu izpildi brīdinājuma kārtībā. Ja noteiktajā termiņā tiek celti iebildumi, tiesvedība tiek izbeigta, ja parādnieks nesaņem tiesas sūtījumu, pieteikums tiek atstāts bez izskatīšanas, taču piedzinējam nevienā no šiem gadījumiem nezūd pamats celt prasību parastajā kārtībā, un tad jau uz tiesas sēdi tiek aicināti abi strīdnieki.
Tiesnešu dienas plānus sajauc arī pieteikumi par prasības nodrošinājumiem, un tie ir gadījumi, kad piedzinējam liekas, ka parādnieks līdz tiesas dienai savu mantu vai naudu var izsaimniekot. Likums nosaka, ka šāds lēmums tiesnesim ir jāpieņem ne vēlāk kā nākamajā dienā. Visi pieteikumi un prasības tiek reģistrētas – personu dati, prasības būtība tiek ievadīta datorsistēmā, un tas prasa laiku. Tādēļ, iesniedzot prasību tiesas kancelejā dienas otrajā pusē, tiesnesis to labākajā gadījumā var saņemt pašā darba dienas vakarā.
Prasītāji ir nepacietīgi un gaida lēmumu jau gandrīz pēc stundas, kad aizvēruši tiesas durvis, tas rada spriedzi tiesas darbā. Administratīvie pārkāpumi
Pērn rajona tiesā izskatīti 1018 administratīvo pārkāpumu materiāli, un 487 personas kā sodu saņēmušas administratīvo arestu līdz pat 15 diennaktīm, bet 472 – naudas sodus par kopējo summu Ls 92014. Tiesvedība izbeigta 39 lietās, jo tiesnesis nav saskatījis administratīvā pārkāpuma sastāvu vai arī uzskatījis, ka konkrētajā gadījumā pietiek tikai ar mutvārdu aizrādījumu.
Sabiedrību sašūmēja grozījumi administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas šoferiem noteica stingrāku atbildību, braucot dzērumā, ieskaitot sodu – pavadīt vairākas diennaktis izolatorā.
“Ceļu policija ļoti rūpīgi sagatavo materiālus tiesai, ir visi vajadzīgie dokumenti, lai tiesnesis objektīvi varētu vērtēt un pārkāpējam noteikt sodu. To dažkārt nevar teikt par valsts policiju un pašvaldības policijas inspektoriem, kad tiek sastādīti protokoli par sabiedriskās kārtības traucēšanu. Dažkārt nav pat pilnīga notikuma apraksta. Tas nu ir jāatzīst,” saka Juris Kāvis.
Izskatot pārkāpumus par transporta līdzekļu vadīšanu alkohola reibumā, tiek ņemts vērā promiļu daudzums, kā arī, vai braucējam ir transporta līdzekļu vadīšanas tiesības un vai pieļauts atkārtots pārkāpums.
“Tiesas sēdēs tiesnešiem reizēm nākas uzklausīt autovadītāju sacerētas savdabīgas leģendas par notikušo,” saka Dace Blūma. “ Tā vien šķiet, ka daudzi uzskata, ka tiesnesis dzīvē nav redzējis ne automašīnu, ne spēj saprast, ka šofera vietā vienlaicīgi nevar sēdēt trīs personas un mašīnu vadīt, vai arī Džeimsa Bonda variants – mašīna brauc pati, un vadītāja vietā neviena nav. Visi bijuši tikai pasažieri,” tā piebilst Juris Kāvis. Šādi administratīvo pārkāpumu protokoli visa gada laikā izskatīti 177. Daudzi autovadītāji pat zaudē darbu. Ir šoferi, kuri pat nesaskata, nenožēlo savu vainu.
Tiesas priekšsēdētājs uzskata, ka problēmas risinājuma vēl nav tiem cilvēkiem, kuri parādās alkohola reibumā sabiedriskās vietās un kuriem nav noteiktas dzīves vietas. Daudzi no viņiem, kad nonāk tiesneša priekšā, tā arī pasaka: “Dodiet man kādas 4-5 sutkas, vismaz policijā atkopsimies…” Šādu nostumto cilvēku ir ļoti daudz. Ir pilsētā tāds cilvēks – 2.grupas invalīds, kuru policija gada laikā ir aizturējusi 30 reizes! Pirmās un otrās grupas invalīdiem nevar piemērot administratīvo arestu, var tikai uzlikt naudas sodu.
Par slepkavībām Juris Kāvis negrib runāt. „Grūti runāt par emocionāli smagām lietām,” viņš sacīja.” Arī par kādreizējo ceļu policijas šefu un viņa vietnieku tiesa lēma Vidzemes apgabaltiesā, bet materiāli vēl nav saņemti. Nav arī komentāru. Bet pērn četri cilvēki notiesāti par nepatiesu liecību sniegšanu.
Komentāri