Svētdiena, 15. septembris
Vārda dienas: Sandra, Gunvaldis, Gunvaris, Sondra

Negriež muguru laukiem

Druva
23:00
09.08.2007
29

Cēsu rajona slimnīcu par prakses vietu izvēlējušies trīs topošie mediķi. Pēc piektā mācību gada studenti apgūst praktiskās zināšanas un krāj situāciju pieredzi slimnīcas terapeitiskajā, ķirurģiskajā, ginekoloģiskajā un dzemdību nodaļā.

Izmanto iespēju mācīties

“Man patīk atmosfēra. Jūtams, ka mediķiem darbs slimnīcā, komandā, palīdzot pacientiem, ir sirds darbs. Biju patīkami pārsteigts par darba apstākļiem. Tas, ko mēs novērtējam, ir tehnoloģijas. Izrādās, to nepietrūkst – jaunas, modernas. Man pat radās vēlēšanās kādu laiku slimnīcā pastrādāt,” sacīja Pēteris Zālītis, students, kurš nākotnē izvēlējies strādāt psihoterapijas vai hipnoterapijas jomā. Jau studiju gados Pēteris strādā sava pieredzējuša kolēģa uzraudzībā, bet pats izveidojis uzņēmumu, kurā piedāvā dažādas konsultācijas, medicīniska rakstura pakalpojumus, kursus. Mazāk uzņēmīgi nav arī citi topošie ārsti.

“Tas taču ir tik interesanti, ka vari daudz iemācīties. Ja par visu interesējies, tad ārsti tik daudz izstāsta. Šī ir mazāka slimnīca, un attieksme pret studentiem ir cita. Rīgā ir citādāk, dzirdēts taču, ka studenti vecākajiem kolēģiem ir vienkārši apnikuši. Un Rīgā prakses laikā nav iespējams arī tik daudz praktiski darboties,” sprieda Jeļena Gormaļova. Jeļena ir cēsniece, kura neslēpj, ka pēc gadiem pieciem, kad būs pabeigta arī rezidentūra, viņa varētu atgriezties dzimtajā pusē.

“Mani interesē terapija. Domāju, ka šajā jomā arī strādāšu. Un kāpēc ne Cēsu slimnīcā? Man pat te gribētos strādāt,” tā Jeļena, kura studiju laikā un arī vasaras mēnešos strādā neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā Rīgā. Liepājnieks Oļegs Stunžāns kā savu darbības jomu izvēlējies traumatoloģiju. Topošais ārsts neslēpj, ka visai mērķtiecīgi jāliek pieredzējušajiem kolēģiem par sevi manīt, lai gūtu pieredzi. Studijas Oļegs apvieno ar darbu traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas uzņemšanas nodaļā un atklāj, ka pieteicies kā brīvprātīgais vairāku Latvijā un arī ārvalstīs labi pazīstamu ārstu operācijās.

“Visbiežāk viņiem pietrūkst roku, man zināšanu. Es ļoti daudz esmu ieguvis,” sacīja Oļegs un atcerējās, kā pirmoreiz licis šuves, kā urbis kaulā.

“Biju slapjš kā lupata, bet to brūci sašuvu. Ir jau tā, ka visi cenšas meklēt darbu Rīgā, bet tur speciālistu ir ļoti daudz. Starp ideāliem traumatologiem ir liela konkurence. Ir pat dzirdēts, ka tie, kuri nav vadošie, gatavi atdot pusi algas, lai varētu piedalīties nopietnās operācijās,” stāstīja Oļegs. Studenti vēl naudu neskaita

“Druva” topošajiem mediķiem apjautājās par izvēlētās profesijas prestižu un saklausīja vienprātīgu atbildi, ka medicīnu vēl piektajā un sestajā kursā noteikti studē tie, kuriem ir patiesa interese par šo jomu – zinātni, medicīnu kā augsti profesionālu mākslu. Studenti uzskatīja, ka agri vai vēlu ārsta darbu novērtēs arī materiāli. Par algu un pateicībām runājot, viņi jokoja, ka par tām nav viedokļa, jo paši vēl tādas nesaņem, bet nopietni runājot, daudz laika, spēka un līdzekļu jaunie ārsti iztērē desmit studiju gados.

“Ārstiem uzdod jautājumus par naudu, algām. Kāpēc pie cita speciālista šie jautājumi nerodas? Kāpēc visi zina, ka jāsamaksā juristam? Nu, protams, arī topošie ārsti domā, cik nopelnīs, kā mēs dzīvosim. Katrs, kurš studē kādu konkrētu profesiju, kura viņam patīk, taču vēlas, lai tā būtu arī atalgota,” tā Jeļena Gormaļova. Viņas kolēģis Oļegs Stunžāns piekrita, sakot, ka jau pāris gadus piedalās vadošo ārstu operācijās, krāj zināšanas, cerot, ka viņu novērtēs, ka izturēs konkurenci un rezidentūrā varēs mācīties par valsts līdzekļiem. Pretējā gadījumā topošajiem ārstiem par tālāku konkrētas medicīnas jomas apguvi nākas maksāt vairāk nekā tūkstoš, dažās jomās pat trīs tūkstošus latu mācību gadā. Tajā pašā laikā rezidenta darba alga var arī nepārsniegt 250 latus mēnesī.

“Īstenībā jau redzēt smaidīgu cilvēku, kuram esi palīdzējis, ir forša alga jebkuram ārstam. Vienalga, vai esi viņu operējis, vai konsultējis. Man ir pārliecība, ka ar laiku mediķa darbs būs labi apmaksāts. Viens ir cerība, ka tā būs, bet otrs, ka mediķi, ārsti vienmēr būs vajadzīgi. Latvija nav iegrimusi stagnācijā, valsts attīstās, un ārstiem ir iespējas dibināt privātprakses ne jau tikai Rīgā,” sacīja Pēteris Zālītis, kurš pieredzējušu kolēģu vadībā Rīgā un Raunā turpinās tēva, psihoterapeita Jāņa Zālīša darbu. Raunas doktorātā “Beverīnās” būs bāze arī jaunajiem hipnoterapeitiem, psihologiem un citu nozaru speciālistiem.

“Tas ir pārejošs periods, kad dolāri mirgo acu priekšā,” sarunā ar jaunajiem mediķiem iesaistījās arī Cēsu rajona slimnīcas direktors Valdis Apinis.

Grib tiešu nākotnes vīziju

“Druva”, atgādinot par nesen izskanējušo ārstu pateicību lietu, tāpat par vispārīgajiem apgalvojumiem, ka drīz lauciniekus ārstēs bulgāri, baltkrievi vai Āzijas valstu mediķi, lūdza slimnīcas vadītāju izvērtēt, kādas ir iespējas jaunos speciālistus piesaistīt darbam lokāla mēroga slimnīcā.

“Medicīna kā māksla, kā zinātne visu laiku attīstās, to Latvijā pat politiskās spēles nekādi nespēj ietekmēt. Ir tāds jēdziens kā veselības aprūpes sistēma valstī, un tajā valda bardaks. Sistēma nav celta, nav sakārtota. Mediķi to ilgi ministriem, kuri mainījušies, un valdībām uzsvēruši. Neviens neuzņemas pateikt, ka jau šobrīd vismaz 40 procentus no konkrēta pakalpojuma cenas maksā pacients. Viņš šo naudu maksā valsts vietā. Un tad vēl viņš maksā tās pateicības. Kā veidojas šie procenti? Latvijā veselības aprūpes sistēmai ir atvēlēti 3,4 procenti līdzekļu no valsts kopprodukta. Zviedrijā tie ir 12 procenti, bet pats kopprodukts viņiem ir reižu desmit lielāks. Pakalpojumu tirgū ir drausmīga konkurence, un veselības aprūpes sistēmā pat vairs nevērtē, kā kurš strādā, skatās, kā otru nokost, jo katra pacienta veselības aprūpei seko finansējums. Stacionāri jau necīnās par pacientiem, bet naudu. Mans viedoklis ir tāds, ka savulaik medicīnu nedrīkstēja laist brīvajā tirgū, tai bija jābūt plānveida. Jābūt valsts aprēķinam. Tagad mēs konkurējam un graužam viens otram rīkli,” salīdzināja slimnīcas direktors Valdis Apinis, bet arī piekrita, ka ārstiem, kuri izveidojuši veiksmīgas privātprakses, kuri strādā ar maksātspējīgu pacientu, darbs tirgus apstākļos ir izdevība. Jautāts par to, kur slimnīca meklē un vai atrod jaunos speciālistus, Valdis Apinis neslēpa, ka arī uz šo jautājumu jāraugās stratēģiski.

“Jautājums, kāda būs tālākā veselības aprūpes politika. Masterplānu kādreiz ieviesa, lai medicīniskā aprūpe, pie tam augstvērtīga ārstēšana būtu tuvāk iedzīvotājam, lai viņam kvalitatīvāko palīdzību nevajadzētu meklēt tikai Rīgā. Un mēs strādājam ļoti labi, mums ir labi speciālisti. Ja veidos monstrus, tad Cēsu slimnīcai būs daudz mazāk pienākumu. Jautājums ir, kāda būs mūsu niša. Jā, runa ir par to – sadarbojamies vai konkurējam ar Valmieras slimnīcu. Ja arī turpmāk sastrādātos, tad speciālistu un nozaru attīstības jautājumus varētu risināt kopīgi,” sacīja Valdis Apinis un izteica gandarījumu, ka jaunie mediķi izsaka vēlmi praktizēt un strādāt slimnīcā. Tāpat ārsts uzsvēra, ka milzīgs gandarījums pašam un kolēģiem ir pacientu uzticēšanās Cēsu slimnīcai, jo pacientu skaits nesarūk, bet dzemdību nodaļas, ķirurģiskās, neiroloģiskās nodaļas pakalpojumus labprāt izmanto arī klienti no kaimiņrajoniem.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Multiplās sklerozes biedrība svin Senioru dienu kā izbraukuma svētkus

00:00
15.09.2024
26

Sabiedriskā labuma biedrība “MSs Cēsis” organizēja izzinošu braucienu senioriem un cilvēkiem ar pārvietošanās grūtībām. “Pateicoties Cēsu novada domes atbalstam autobusa izmaksām, radām iespēju svinēt Senioru dienu kā izbraukuma svētkus. Cilvēki ar pārvietošanās grūtībām nevar izmantot tūrisma firmu organizētus pasākumus, arī individuāli viņiem sarežģīti doties kur tālāk. Mūsu rīkotajā izbraukumā izveidota piemērota vide,” teic “MSs Cēsis” […]

Kad dzejas vārdi uzrunā

00:00
14.09.2024
67

Ar dziesmu “Cēsīm”, kurai vārdus sarakstījusi Lauma Daugiša, ieskanējās vietējā komponista Jura Krūzes autorvakars Cēsu Centrālajā bibliotēkā. Bibliotēkas radošā komanda sadarbībā    ar komponistu piedāvāja programmu “Uz melnbaltiem taustiņiem dzejoļi skan…”. Tas bija gan koncerts, gan dzejas lasījumi, kuros varēja iepazīt Cēsu puses un Latvijā pazīstamu dzejnieku dzejoļus, gan dzirdēt dziesmas ar viņu vārdiem. Bibliotekāres […]

Zelta medaļa starptautiskā pārtikas konkursā

00:00
13.09.2024
33

Rīgā, Ķīpsalā, aizvadītās nedēļas nogalē norisinājās Baltijas lielākā pārtikas industrijas izstāde “Riga Food 2024”. Otro reizi tajā notika starptautisks pārtikas kvalitātes konkurss “The Baltic Taste Award 2024”. Augstu starptautiskas profesionāļu žūrijas vērtējumu tajā saņēma gardēžiem labi zināmā Vaives pagasta zemnieku saimniecība    “Kalna Paltes”.    Vaivēniešu bazilika pesto, kas gatavots pēc tradicionālas itāļu receptes parauga […]

Uz sarunu par velonovietnēm atnāk maz cēsnieku, bet ieteikumi vērtīgi

00:00
12.09.2024
50

Šīs vasaras laikā trīs apkaimju iedzīvotāji – Līvu, Priekuļu un Cēsu – varējuši izteikt savus ierosinājumus veloinfrastruktūras pilnveidošanai un uzklausīt Cēsu novada pašvaldības speciālistu stāstīto par iespējām uzlabot situāciju. Pašvaldība piedalās starptautiskā projektā, kurā paredzēts arī izveidot vairākus infrastruktūras objektus riteņbraucēju vajadzībām, tajā skaitā slēgtas velonovietnes. Par to, kā noritēja sarunas ar Līvu un Priekuļu […]

Cēsu zemessargi mācībās demonstrē augstu profesionalitāti

00:00
11.09.2024
64

Līdz pat 8. oktobrim Latvijā notiek Nacionālo bruņoto spēku organizētās visaptverošās valsts aizsardzības mācības “Namejs 2024”, tāpēc    zemessargu un karavīru klātbūtni pilsētās un citās apdzīvotās vietās iedzīvotāji mana biežāk. Aizvadītās nedēļas nogalē noritēja aktīvākā mācību fāze, kurā zemessargi lika lietā savas prasmes, novēršot dažāda veida hibrīdapdraudējumus.    Noslēgumā Zemessardzes 27. kājnieku bataljona komandieris pulkvežlietnants […]

Vēl šonedēļ skatāma jauno mākslinieku darbu izstāde

09:49
10.09.2024
80

Vēl šo nedēļu Cēsīs laikmetīgās mākslas izstāžu centrā jeb kvartālā “Rainis” apmeklētājiem bezmaksas pieejamas divas laikmetīgās mākslas izstādes – “IXO Skaistuma izcelsme” un “Zīme”. Trīspadsmit Latvijas Māk­slas Akadēmijas (LMA) studenti izveidojuši unikālu kopdarbu “IXO Skaistuma izcelsme” un “Zīme”. 1800 kvadrātmetru plašajās telpās aplūkojami darbi glezniecībā, tēlniecībā, video un instalācijā. “Šī ir pirmā mūsu kursabiedru kopējā […]

Tautas balss

Neatstāt mežā atkritumus

11:25
13.09.2024
10
Meža saim­niece raksta:

“Man nav žēl, ka manā mežā nāk sēņotāji, nekad neesmu domājusi kādu raidīt prom, taču vienu gan gribu lūgt -lai neatstāj atkritumus. Zemē nomet gan dažādu ēdienu iepakojumus, gan cigarešu izsmēķus,” sacīja piepilsētas meža saim­niece.

Bija balta, tagad plankumaina

11:25
13.09.2024
20
Lasītāja raksta:

“Pirms gadiem ļoti priecājāmies, ka senā Cēsu baznīca atguvusi balto tēlu. Tā bija tik skaista, īsts pilsētas simbols. Laikam taču tas darbs izmaksāja dārgi, bet tagad atkal uz sienām lieli plankumi, sakoptība zudusi. Neko nesaprotu no restaurācijas, bet vai tad pirms darba nevajadzēja izpētīt, ko tādai būvei var darīt, lai ieguldītais ļautu tai izskatīties labi […]

Vasarā dzīvo putekļos

11:24
13.09.2024
11
Skujeniete V.P. raksta:

“Lasu, ka citviet, kur grants ceļš ved gar dzīvojamo māju, kaisa ķīmiju, lai ceļš neputētu. Mums, Skujenes Skolaskalnā, nedara neko. Putekļi katru dienu, ja vien neuzlīst,” saka skujeniete V.P.

Autostāvvietas ir vajadzīgs pakalpojums

11:24
13.09.2024
13
Amatas puses iedzīvotājs raksta:

“Cēsīs daudz piedāvājumu ir tieši pilsētas centrā. Tas ir muzejs un viduslaiku pils, koncertzāle, stadions. Centrā ir arī banku biroji, iestādes. Vietējiem svarīga ir bibliotēka, tirgus. Tā nu īpaši piektdienās un sestdienās atbraucējiem nav, kur novietot automašīnas, visas stāvvietas aizņemtas, kaut lielākajā daļā spēkratu drīkst atstāt tikai uz stundu. Pēdējais laiks pašvaldībai ne tikai plānot, […]

Selektīva ticība zinātnei

11:23
13.09.2024
12
Seniore no Cēsīm raksta:

“Klausoties par četriem bērniņiem, kas guļ slimnīcā ar difteriju, tā vien gribas kliegt – kā jūs, tie, kas diendienā izmantojat visas modernās un pārmodernās tehnoloģijas, neesat pret bīstamajām slimībām vakcinējuši savus bērnus! Vienus zinātnes sasniegumus ceļ debesīs, tiem uzticas, bet otrus, kas tiešām glābj dzīvības, nosauc par ļaunprātību. Tas nav aptverami!” pauda seniore no Cēsīm.

Sludinājumi