Pirmdiena, 22. aprīlis
Vārda dienas: Armands, Armanda

Modes lieta – pilates

Druva
00:00
25.11.2006
4.lapa

Mūsdienās tiek piedāvāts plašs klāsts visdažādāko nodarbju. Arī ziemā nebūtu jāsūrojas, ka nav ko īsti pasākt. Joga, dejas, trenažieru zāles, aerobika, baseins un pilates. Jā, pilates ir pēdējā laika modes kliedziens. Bet kas tās ir? Māra Sildnika ir ne tikai aerobikas trenere, bet jau trešo gadu vada pilates.

Māra atklāj, ka, vienkārši runājot, tā ir vingrošanas sistēma, kas notiek uz grīdas, un nav svarīgi, lai skanētu mūzika un cilvēkam būtu ritma izjūta.

“Tas pamatā ir darbs ar sevi. Tā ir ķermeņa un gara kopēja darbošanās. Nodarbība rada ne tikai fizisku, bet arī garīgu tonusu. Pilates vēsture aizsākās pagājušā gadsimta sākumā. To izgudroja vācietis Jozefs Pilatess, kurš vingrošanas sistēmu veidoja, lietojot Austrumu vingrošanas disciplīnas – lokanības, elpošanas un līdzsvara atjaunošanas metodes, kā arī no Rietumiem nākušās – ķermeņa spēka un sirdsdarbības stiprināšanas metodes. Tātad pilates nodarbību pamatā ir vingrojumu sistēma, kas trenē un nostiprina ķermeņa dziļos muskuļus, ir koncentrēta uz vēdera, muguras un sēžas muskulatūru, uzlabo stāju un lokanību. Protams, tas nav viegli,” saka Māra un turpina: “ Uz pilates var nākt visi. Nav vecuma ierobežojuma. Bez tam mums visiem ir kādas problēmas. Noder īpaši tiem, kuri ilgu laiku nav vingrojuši. Lai atrastu savus muskuļus, kur tie ir un vai vispār ir. Tas lieti noderēs arī biznesmeņiem un cilvēkiem, kuri lielāko dienas daļu pavada, sēžot pie datora, vai pusaudžiem, kuri mācību procesa gaitā daudz laika pavada, sēžot pie rakstāmgalda. Vingrošana noderēs arī cilvēkiem, kuriem nepieciešama mugurkaula korekcija vai atbrīvošanās no stresa. Arī sievietēm, kuras gaida bērniņu, līdz noteiktam laikam tas nāks tikai par labu,” saka trenere.

M. Sildnika nenoliedz, ka cilvēki pēdējā laikā ir kļuvuši aktīvāki.

“Daudzi lasa sieviešu žurnālus un zina, ka kustēties vajag. Bet, ja nopietni, cilvēki vairāk sporto, jo viņu pārējais dzīves veids kļūst arvien mazkustīgāks. Dzīvojam arvien labāk, visiem ir auto, visi brauc, ir mīļotie datori un telefoni. Pārtika mums ir tāda, kāda tā ir. Un mums īpaši daudz nav jādara. Bet pienāk mirklis, kad vairs nevar pagrozīt galvu, iztaisnot muguru, un nemaz nav cienījamos gados. Kustēties vajag. Tas ir kā “Āmen” baznīcā,” domās dalās trenere.

Māra gan atzīst, ka visgrūtāk ir saņemties aiziet līdz vingrošanas zālei, lai nodarbības uzsāktu.

“Bez tam lielākoties, kā jau kārtīgu latviešu cilvēku, pārņem simts un viens komplekss. ”Vai, dieniņ, nu kā tad es? Pēc kā es izskatos? Es nemaz nevaru no sēdus pozas piecelties…” Nu, bet apvelies un piecelies. Visas tās atrunas par to, ka nav ko vilkt mugurā… Inventārs te nav vajadzīgs. Ja aerobikā vajadzīgas varbūt labas botas, tad pilates vingro ar basām kājām. Trennūzenes mājās, domājams, katram atradīsies. Tik vien ir, ka jāpieceļas un jāatnāk. Un tā vien liekas, ka es atnākšu un visi uz mani skatīsies. Nu, neskatās jau! Visi skatās uz sevi un treneri, citam nekam laika neatliek,” domās dalās Māra.

Jautāta, vai ir kas kopīgs aerobikai un pilates, trenere atbild, ka tās ir divas dažādas sistēmas. Taču cilvēkiem slodzi vajag dažādot un var pamēģināt kā vienu, tā otru kustību veidu.

“Pilates iztrūkst aerobās slodzes. Tas ir sirds muskulītim, jo nav lēkšanas kā aerobikā. Viss ir lēns. Plūstošas kustības, kas ir vērstas uz dziļo muskuļu stiprināšanu, kā savukārt iztrūkst aerobikā,” skaidro Māra un turpina: “Tas ir brīnišķīgi, ka mūsdienās ir tik daudz iespēju, ko darīt. Agrāk tā nebija. Bet, lai neapjuktu plašajā piedāvājumā, katram būtu jāieklausās sevī. Mēs taču katrs zinām, ko gribam vai negribam. Kāds, piemēram, skaidri apzinās, ka viņam nepatīk lēkt. Tas nozīmē, ka aerobika nederēs. Citam pateiksi, ka visa nodarbība jāpavada uz grīdas, jāelpo un jākoncentrējas – atkal nederēs. Ir iespēja iet un izmēģināt visu pa vienai reizei un tā atrast sev īsto. Es arī vienmēr uzsveru, ka vajag vingrot ar prieku. Jo tas ir tas, ko tu dari pēc darba. Bet, ja uz vingrošanu vēl iesi kā uz giljotīnu, tad labāk nevajag. Kur rodu sevī enerģiju? Man tas ļoti patīk. Tas ir mans sirds darbs. No dabas esmu kustīga. Ne jau vienmēr, protams, ir tā, ka kājiņas nes uz darbu, bet patīk. Tad arī viss pats nāk no sevis,” tā trenere Māra Sildnika.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Rokdarbos atmodina pavasari

00:00
21.04.2024
34

Dzērbenes pilī kā ik pavasari pagasta un kaimiņu rokdarbnieki un amatnieki rāda rudenī un ziemāpaveikto. Izstādes pamatu veido Dzērbenes tautas nama studijas “Dzērbe” dalībnieku darbi. “Gada laikā studijas vadītāja Inga Blauberga    iedrošinājusi, aizrāvusi pagasta sievas. Aizvien tiek apgūts kas jauns, pētītas    latviskās un Dzērbenes meistaru tradīcijas,” saka tautas nama un Dzērbenes amatu mājas […]

Grāmatas Braila rakstā, audio, palielinātā drukā un vieglajā valodā

00:00
20.04.2024
59

Cēsu pilsētas Valdemāra bibliotēkā, kas daudziem labāk zināma ar iepriekšējo nosaukumu Neredzīgo bibliotēka, grāmatas lasa ne tikai vājredzīgi un neredzīgi cilvēki, bet arī tie, kuriem citu iemeslu dēļ grūti lasīt parasto druku. Tas var būt gultas režīms pēc traumas, operācijas, pēc insulta, infarkta vai ir grūtības fiziski noturēt grāmatu rokās. Dienā bibliotēku vidēji ap­meklē 10 […]

Atkal brauc reibumā

11:48
19.04.2024
33

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 84 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 10 ceļu satiksmes negadījumi, bez fiziski cietušām personām. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 108 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 67 par ātruma pārsniegšanu, kā arī trijos gadījumos automašīnas vadītāji […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē trīs izsaukumi

11:45
19.04.2024
32

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. aprīļa plkst. 6.30 līdz 19. aprīļa plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma trīs izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu un viens izsaukums bija maldinājums. Šonakt plkst. 01.57 VUGD saņēma izsaukumu Alūksnes novada Jaunannas pagastā, kur, kā liecināja saņemtā informācija, ugunsgrēks bija izcēlies saimniecības ēkā. […]

Skaidro attēlos redzamā vīrieša identitāti

11:24
19.04.2024
282

Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Rietumvidzemes iecirkņa amatpersonas Valmierā aicina aplūkot attēlos redzamo vīrieti un ja jūsu rīcībā ir jebkāda informācija, kas sekmētu viņa personības un atrašanās vietas noskaidrošanu, aicinām informēt Valsts policiju, zvanot pa tālruņa numuru 110. Tāpat aicinām atsaukties attēlos redzamo personu.

Gaismas un cerības ceļš Pētera Vaska festivālā

00:00
19.04.2024
27

Septītais “Pētera Vaska mūzikas aprīlis” Vidzemes koncertzālē “Cēsis” iesākās ar vācu režisora Holgera Fogta dokumentālās filmas “Komponists un viņa debesis. Pēteris Vasks” Latvijas pirmizrādi. Festivālā pasaules pirmizrādi piedzīvoja Kijivas modernais balets “Vientuļais eņģelis. Draugi”, kā arī pasākumu programmu bagātināja Navarra stīgu kvarteta koncertprogramma. Dokumentālā filma ļāva tuvāk iepazīt komponista personību un vērtības, kas spilgti atspoguļojas […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
32
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
35
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
29
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
43
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi