Cēsu centrālās bibliotēkas direktores vietniece
Cēsu centrālajā bibliotēkā izveidojusies neliela miniatūrgrāmatu un mazizmēra grāmatu kolekcija. Tajā ir 90 nosaukumu izdevumi.
Miniatūrizdevumu standartus nosaka katrā valstī (angliski runājošās zemēs līdz 76,2×76,2 mm, Krievijā – 100×100). Miniatūrgrāmatas bijušas jau antīkajā pasaulē. Sākumā rokrakstā, no 15.gadsimta iespiestā veidā. Latvijā populārākie bijuši apgāda „Zelta ābele” izdevumi. Miniatūrizdevumi ir iecienīti kolekcionēšanas priekšmeti.
Latvijā kolekcionēšana plašāk izvērsās 70.-80.gados, kad Grāmatu draugu biedrībā darbojās kolekcionāru sekcija. Cēsīs tā dibināta 1982. gada martā. Miniatūrizdevumu kolekcionāre Velta Riekstiņa pastāstīja, ka Latvijā kolekcionē izdevumus, kuru titullapas augstums nepārsniedz 100 milimetrus, platumam un biezumam nav nozīmes.
No 58 miniatūrgrāmatām 37 izdotas Rīgā, 11 – trimdas latviešu izdevniecībās, astoņas – Maskavā, pa vienai Elistā (Kalmikijā) un Ņujorkā. 40.gados izdotas 12, 70.gados – viena, 80.gados – 34, 90.gados – 11 grāmatas. Bibliotēka nevar atļauties kolekciju papildināt, tāpēc jaunāko izdevumu nav. Miniatūrgrāmatas saņēmām gados, kad bibliotēku fondus komplektēja centralizēti, daļa suvenīrizdevumu bija paredzēta arī bibliotēkām, pārējās ir dāvinātas. Latviešu valodā ir 30, krievu – 15, angļu – viena, paralēli latviešu / krievu – astoņas, krievu / kalmiku – viena, latviešu / krievu / angļu – trīs grāmatas.
Vismazākā mūsu kolekcijā ir 1981. gadā Maskavā izdotā grāmata „God oļimpijskij ’80” (56×45, 510 lpp.), tai seko „Ordena i medaļi SSSR” (62×51). Abi izdevumi ir ilustrēti, sniedz bagātīgu informāciju. Kolekcijā nonākusi Ņujorkā izdotā bērnu grāmatiņa „The Fuzzy Duckling” (68×54). Kolekcijā vismazākais Latvijā izdotais ir „Liesmas” divvalodu izdevums – M.Šolohova stāsts „Cilvēka liktenis” (58×71).
Latvijā miniatūrizdevumus izdeva latviešu un krievu valodā. Dažas grāmatas ir tā laika nodeva, K.Marksa, V.I.Ļeņina un citi darbi ar līdzīgu saturu. Miniatūrgrāmatas ir arī poligrāfiski skaisti izdevumi. Piemēram, K.Fridrihsona un I.Ziedoņa „Pasāžas”, kurā mākslinieka flomāstera zīmējuma tehnikā radītos darbus papildina dzejnieka teksts, „Ijaba grāmata” no E.Glika tulkotās „Bībeles 1689”, V.Artava „Fifty-fifty”, I.Ziedoņa „Vidivvārpā”, enciklopēdija „Rīga”. Tīkams ir 1984. gadā izdotais tautasdziesmām veltītais trīs grāmatiņu komplekts: K.Barons „Par dziesmām un dziedāšanu”, J.Peters „Trīs dārgas mantas”, „Tautasdziesmas”. Skaisti ir A.Bloka, A.Puškina, I.Turgeņeva darbu izdevumi.
Retumi ir trimdas izdevumi. Vismazākā ir A.Eglīša grāmata „Dievs, tava zeme deg” (94×58), 1948.gadā Minhenē 2000 eksemplāros izdevis F.Vancēvičs. F.Valles izdotās liriskās poēmas vēstulēs „Tev” (Minhene, 1946.) pēcvārdā rakstīts: „Poēma iesākta Rīgā 1944.gada ziedonī un nobeigta nāves ēnā pie Tvistedēnas 1944./45.gada mijā”. Bairona „Manfreda” izdevumam (Minhene, 1948.) pievienots paziņojums: „Ar lielām grūtībām, nelabvēlīgajos trimdas apstākļos veidota šī grāmata. Tehnisko apstākļu dēļ viscaur burtu “k” nebija iespējams mīkstināt.” L.Breikša, kura dzīves gaitas saistītas ar Vecpiebalgu, patriotiskās dzejas „Svēts mantojums” 1500 eksemplāros izdotas J.Šīna apgādā Lībekā 1948.gada 18.novembrī, atzīmējot Latvijas Republikas pastāvēšanas 30.gadadienu. Vēl ir grāmatas „Dainu vija”, A.Dziļums „Pelni”, Plūdonis „Atraitnes dēls”, „Ziemassvētki sabraukuši”, A.Grants „Samtaini mirkļi”, R.Blaumanis „Nāves ēnā”, A.Gulbis „Pie Sapņu ezera”. Miniatūrgrāmatas trimdā izdevušas izdevniecības: „Daile”, „Gauja”, K.Znotiņš Lībekā, J.Grīnblata, P.Mantnieka un E.Ķiploka apgādi. F.Vancevičs izdevis miniatūrbibliotēkas sēriju, mums ir šīs sērijas otrā un sestā grāmata. Var tikai pabrīnīties, kā šie izdevumi, kas tapuši tik grūtos apstākļos, izdoti nelielos metienos, ir saglabājušies un nonākuši līdz mūsu bibliotēkai. Papīrs 60 gadu laikā ir kļuvis ļoti trausls, katrs neuzmanīgs pieskāriens var grāmatas bojāt.
Kolekcijā ir 32 mazizmēra grāmatas, to augstums ir 101-125 mm, septiņas no tām ir trimdas izdevumi.
Miniatūrizdevumus var apskatīt izstādē bibliotēkas pirmā stāva vestibilā. Izstādi papildina dažas mākslinieku zīmētās, reklāmu, pasākumiem veltītās, kā arī lasītāju aizmirstās grāmatzīmes.
6.jūnijā pulksten 17 uz tikšanos bibliotēkā aicinām visus Cēsu miniatūrizdevumu kolekcionārus, kā arī citus interesentus, lai apskatītu nelielo bibliotēkas kolekciju, iepazīstinātu ar saviem jaunākajiem un retākajiem izdevumiem, atzīmētu Cēsu miniatūro grāmatu sekcijas 25.gadadienu.
Komentāri