Visi kādreiz esam baudījuši melno rutku, burkānu salātus ar krējumu. Nenoliedzami, esam atzinuši, ka salāti ir garšīgi, bet daudziem nepatiku radījusi melno rutku smarža. Tāpēc mājās šos salātus gatavo retais, jo atzīst, ka pēc rutku rīvēšanas dzīvoklis jāvēdina pamatīgi. Tomēr salīdzinot ar to, ko smaržīgu piedāvā modernā pārtikas industrija, neviens no produktiem nespēj konkurēt ar dabīgo, smirdīgo veselības sargu – melno rutku.
Vēl padomju laikā kāda dārzeņu pārdevēja tirgū man teica, ka melnie rutki ir sieviešu veselības barība. Tiem būtu jāstāv pie kosmētikas spoguļa kā dabiskam seju attīrošam losjonam, melnie rutki regulāri jālieto uzturā, jo novērš krūts vēža rašanos.
Aptaujājot Cēsu ēdnīcas un kafejnīcas, tikai retajā no tām pie pusdienu maltītes var saņemt rutku salātus. Daudzviet ēdnīcu saimnieces atbildēja, ka šie salāti nav pieprasīti.
Nevar izvērtēt, vai melnie rutki ir deficīta prece, vai tik pieprasīti, ka Cēsīs tos var nopirkt tikai tirgū, bet reti kādā veikalā. Kas tad ir šis smirdīgais dārzenis ar aso garšu? Kā vēsta informācija, tā izcelsme meklējam Ē?iptē un Ķīnā. Pie tam, dažādu laiku un gadsimtu mediķi ārstniecībā rutku sulu lietojuši līdzīgi; pareizai zarnu trakta darbībai, matu spēcināšanai un arī pret klepu. Uzvarot saaukstēšanos, melnie rutki sajaukti ar medu un, ejot pirtī, kā komprese likta uz krūtīm vai muguras.
Melnos rutkus parasti sēj vasaras vidū, ražu vāc septembrī. Tie piemēroti ilgstošai uzglabāšanai.
Melnos rutkus kombinācijā ar citiem ārstniecības augiem izmanto dabiskajos medicīnas preparātos. Lieto, lai novērstu sklerozi, samazinātu holesterīna līmeni asinīs, ar asinsvadu sašaurināšanos saistīto problēmu risku, šūnu un audu sistēmas aizsardzību un atjaunošanu. Melnie rutki tiek pievienoti uztura bagātinātājiem, kas palīdz organisma stiprināšanai pēc pārslimotām infekcijas slimībām vai ķīmisku preparātu lietošanas kursa, palīdzot attīrīt organismu no nevēlamiem vielmaiņas produktiem, šlakvielām. Melnie rutki uzlabo gremošanu un asins sastāvu, mazina risku saslimt ar aterosklerozi. Novērš vēdera aizcietējumus. Normalizē holesterīna līmeni.
Ārsts Artūrs Tereško raksta, ka stimulēt savu aknu darbību mums var lieliski izdoties, lietojot žulti radošus ārstniecības augus – mārdadža lakstus un sēklas, pienenes lakstus un saknes, strutenes lakstus (mazās devās), dzeltenās kaķpēdiņas ziedus, mārrutka saknes, ūdens kreses saknes, piparmētras lapas, bārbeles mizas un lapas, ķimenes sēklas. Vienlaicīgi ieteicams lietot arī augus, kam ir žulti dzenošas īpašības, tātad, kas iedarbojas uz žultspūsli, stimulējot tā saraušanos un žults izvadkanālu paplašināšanos. Viens no tādiem ir dārzenis – melnais rutks. Sagatavojusi Valda Rozenberga
Komentāri