Svētdiena, 13. oktobris
Vārda dienas: Irma, Mirga
casibom jojobet giriş jojobet Casibom holiganbet giriş casibom giriş Casibom casibom casibom giriş CASİBOM holiganbet Casibom Giriş casibom casibom güncel giriş casibom güncel Casibom Casibom holiganbet holiganbet casibom güncel giriş

Mājražošana vēl attīstības stadijā

Druva
23:00
25.09.2007
8

Aizvien pieprasītāks kļūst mājās ražots siers, žāvējumi, kūpinājumi, saimnieču cepti pīrāgi un citi mājās, ne lielos cehos un kombinātos ražoti produkti. Tomēr, lai zemnieki darbotos kā mājražotāji un savu produkciju pārdotu klientiem, ir jāreģistrējas Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) un jāievēro konkrēti noteikumi un prasības.

Pēc PVD Cēsu pārvaldes datiem rajonā reģistrēti tikai deviņi mājražošanas uzņēmumi: divi piena mājražotāji – Nītaures pagasta z/s “Lušēni” un Raiskuma pagasta z/s “Grantskalni”, trīs gaļas mājražotāji – Amatas pagasta z/s “Lejas Kaļļi”, Vaives pagasta z/s “Liepas” un Veselavas pagasta z/s “Alejas”, viens zivju apstrādes uzņēmums mājas apstākļos – Liepas pagasta z/s „Sillakas”, kā arī trīs augu izcelsmes mājražotāji – Ivetas Gulbes uzņēmums Līgatnes pagastā, Mārsnēnu pagasta z/s “Kalna Rēķi” un Raunas pagasta z/s “Jaun – Ieviņas”. Vēl reģistrēti arī 70 uzņēmumi, kas mājas apstākļos veic medus iepakošanu.

Prasības izpildīt ir iespējams

Lai gan reģistrēto piena, gaļas un augu izcelsmes mājražotāju skaits nav liels, tomēr zemnieki atzīst, ka kļūt par mājražotāju ir iespējams, turklāt esošās prasības, lai gan augstas, tomēr ir nepieciešamas.

“Lejas Kaļļu” īpašnieks Viesturs Skujiņš kā mājražotājs strādā gadu un gatavo desas, kūpinājumus un žāvējumus, ko pārdod Cēsu tirgū. V. Skujiņš atzīst, ka izpildīt prasības ir iespējams, tomēr tam nepieciešams liels finansiālais ieguldījums, lai, piemēram, radītu atbilstošas telpas, turklāt tās tehniski aprīkotu.

Kā sistēmas problēmu V. Skujiņš saskata to, ka ir ražošanas procesa prasības, taču daudz mazāka uzmanība tiek pievērsta tam, kas ir produkta sastāvā: “Mājražotājs produktā neliek nekvalitatīvas izejvielas, tur ir tīra manta, bet cena līdz ar to ir augstāka nekā, piemēram, kādā kombinātā ražotajai produkcijai. Taču cilvēkiem ir zema pirktspēja.

Domāju, ka ar laiku mājražošana attīstīsies, būs šādu produktu piedāvājums, jo liela daļa masveidā ražoto pārtikas preču ir ar ķīmiju. Pieprasījums mājražojumiem ir, taču, lai tas būtu, visam jābūt pirmšķirīgam. Ja sākotnēji iztirgoju 20 žāvētās vistas nedēļā, tad tagad jau apmēram simts,” V. Skujiņš saka un atzīst, ka būtu iespējams saražot vēl vairāk, taču to kavē tirdzniecības ierobežojumi.

I. Gulbe cep pankūkas un kā mājražotāja strādā otro gadu. Viņa stāsta, ka būtisku atbalstu guvusi no PVD pārtikas inspektoriem: “Vispirms devos uz dienestu un pavaicāju, vai ir vērts uzsākt iecerēto. Viņi mani iedrošināja, palīdzēja ar informāciju, kā arī izskaidroja noteikumus. Prasības jau ir ne tikai tādēļ, ka tām jābūt, bet arī, lai pašam mājražotājam būtu vieglāk strādāt. Piemēram, ja virsmas patiešām ir ērti kopjamas, tad darboties patiesi ir vieglāk.”

Iegūt tiesības darboties kā mājražotājam par iespējamu un nebūt ne ļoti sarežģītu procesu uzskata arī “Sillaku” pārvaldnieks Renads Hofmanis. “Sillakās” kūpina zivju dīķos izaudzētās foreles, turklāt uz vietas tā arī pārdod.

Savukārt z/s “Jaun – Ieviņas” saimnieks Uldis Rudzītis, kurš kā mājražotājs kopš pavasara nodarbojas ar cidoniju, kaltētu ābolu, arī cidoniju sīrupa ražošanu, uzskata, ka, ja zemnieks ko vēlas ražot, tad ir arī jāsakārto reģistrēšanās jautājumi. U. Rudzītis uzsver, ka prasības ir augstas, bet tām tādām jābūt, lai nodrošinātu produkcijas kvalitāti. Kas jāievēro, lai kļūtu par mājražotāju?

PVD Cēsu pārvaldes valsts pārtikas inspektore Modrīte Zieda-Ziediņa stāsta, ka mājražotājiem, atšķirībā no citiem ražotājiem, ir tirgus ierobežojumi. Tie saražoto produkciju var pārdot tikai tieši patērētājam – tirgos, gadatirgos un izbraukuma tirdzniecībā. M.Zieda-Ziediņa skaidro, ka mājražošanas produkciju, izņemot medu, nevar izplatīt mazumtirdzniecības tīklā un pārstrādes uzņēmumiem.

Inspektore atzīst, ka mājražošanas uzsākšana nav sarežģīta, un tai nav šķēršļu, tomēr ir jāievēro noteikumi: “Ja cilvēks vēlas veidot mājražošanas uzņēmumu, viņam jāreģistrējas PVD, jābūt iekārtotai telpai un zināmai tehnoloģijai, kā produkts tiks ražots. Tātad jābūt skaidrai idejai. Pēc uzņēmuma reģistrācijas PVD, inspektors veiks apsekošanu, kuras laikā konstatētās neatbilstības ražotājam būs jānovērš noteiktā termiņā. To iespējams izdarīt pakāpeniski, materiālo iespēju robežās, nodrošinot produkcijas nekaitīgumu. Uzsākot ražošanu, būtu jāzina arī izejvielas kvalitāte, jo tai jāatbilst nekaitīguma kritērijiem un kvalitātes rādītājiem.

Daudzi strādā ar senču metodēm, tomēr tehnoloģijai jābūt aprakstītai. Šī informācija ir konfidenciāla un atklājama tikai pārtikas inspektoram, kuram receptūru nav tiesības izpaust.

Pirmais būtisks kritērijs mājražošanas uzņēmumā – telpām, kurās notiks ražošana, kā arī virsmām un materiāliem, kas nonāk saskarē ar pārtiku, jābūt viegli kopjamām, atbilstošām higiēnas prasībām, jābūt iespējai ražot nekaitīgu produktu. Prasības ietekmē arī tas, ar kādu produktu grupu mājražotājs strādā. Ja produkts ir dzīvnieku izcelsmes, tad kritēriji ir stingrāki, turklāt jābūt iespējai virsmas dezinficēt.

Otrkārt, ūdens kvalitātes rādītājiem jābūt atbilstošiem Ministru kabineta noteikumiem “Dzeramā ūdens obligātās nekaitīguma un kvalitātes prasības, monitoringa un kontroles kārtība”, kas ir spēkā no 2002. gada. Tas ir būtiski, jo no ūdens var rasties piesārņojums, kas ietekmē produkta nekaitīgumu un kvalitāti.

Treškārt, dzīvnieku izcelsmes produktiem ir jānodrošina aukstuma ķēde – atbilstoša produkta apstrādes, uzglabāšanas un izplatīšanas temperatūra. Ražotājs pats var reglamentēt gatavā produkta uzglabāšanas temperatūru, bet tas jāapstiprina laboratoriski, kā arī jānosaka produkta derīguma termiņš.

Ceturtkārt, ražotājam ir jānodrošina produkta marķējums atbilstoši pastāvošās likumdošanai prasībām, kurā norādīts derīguma termiņš, kā arī tas, kādā temperatūras režīmā produkts uzglabājams.

Piektkārt, ir nepieciešams nodrošināt izsekojamību no izejvielas līdz gatavajam produktam, lai nepieciešamības gadījumā, ja kāda no saražotās produkcijas partijām būtu jāatgriež no izplatīšanas tīkla, būtu iespējams noskaidrot tā izejvielas izcelsmi un aprites posmu, kurā produkts tika sabojāts vai piesārņots. Piemēram, kūpinātas gaļas ražotājam sava izaudzētā cūka jānokauj atzītā kautuvē, kurā tiek veikta liemeņa veterinārā ekspertīze, tā nodrošinot nekaitīgu izejvielu tālākai produkta ražošanai.

Lielākoties mājražotāji produkcijas ražošanā nelieto pārtikas piedevas bet tas nav aizliegts. Ja piedevas tiek izmantotas, ražotājam ir saistoši noteikumi par pārtikas piedevu lietošanu. Drīkst lietot tikai nozarē reglamentētās piedevas un tikai noteiktajā daudzumā.

Cilvēkiem nevajadzētu baidīties uzsākt mājražošanu un vērsties PVD Cēsu pārvaldē pēc konsultācijas. Ja ir kādi jautājumi, var zvanīt pārtikas inspektoriem pa telefonu 4127725 un tiks sniegta nepieciešamā informācija.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Sanākt kopā un sazaigot

00:00
13.10.2024
11

Priekuliete Zaiga Cīrule jau vairākus gadus piedalās interesantā notikumā – Latvijas Zaigu salidojumā. “Par Zaigu salidojumu uzzināju nejauši, vārds pa vārdam, caur paziņām, strādājot bērnudārzā. Pirmais mans Zaigu salidojums bija 2011.gadā. Kopā ar vārdamāsām esmu jau trīspadsmit gadus,” atklāj Z.Cīrule un pastāsta par savu pirmo tikšanās reizi ar vārdamāsām. “Izkāpu no automašīnas un devos sasveicināties. […]

Tomāti, tomāti un vēl tomāti

00:00
12.10.2024
29

Anna Ķilla 45 gadus dzīvo Līgatnē, ir savs dārziņš, siltumnīca. “Visu mūžu kaut ko esmu audzējusi. Kad atgriezos no darba Anglijā, izdomāju, ka  gribu, lai man ir simts dažādu tomātu,” smaidot stāsta Anna. Pirms astoņiem gadiem sāka internetā meklēt padomus un sēklas. Pirms diviem gadiem sarīkoja izstādi, kurā līgatnieši varēja apskatīt 120 šķirņu tomātus. Šonedēļ […]

Nemainīgie rudens jautājumi

00:00
11.10.2024
135
1

Līdz ar pirmajām rudens salnām sākusies apkures sezona daudzdzīvokļu namos Namu apsaimniekotāji “CDzP”    ir uzņēmums ar ilgstošu pieredzi, tā vadītājs Ģirts Beikmanis atzīst, ka jautājums par to, kad pieslēgt siltumu, ik rudeni ir nemainīgs domstarpību iemesls dzīvokļu īpašniekiem. “Vieni gatavi pieciest drēgnumu, vilkt biezu džemperi un tīties segās, lai tikai nesāktos apkures sezona. Bet, […]

Izskan dzeja latviešu un ukraiņu valodā

00:00
10.10.2024
45
1

Ik rudeni arī Jaunpiebalgā izskan Dzejas dienas, pulcējoties piebaldzēniem, kuriem dzeja ir dvēseles valoda. Šogad Jaun­piebalgas Kultūras centra Velvju zālē aizvadītajā dzejas vakarā “Atkal šai rudenī…” skanēja dzeja latviešu un ukraiņu valodā. Dzeja, mūzika, dziesmas un skaistais iekārtojums ar rudens ziediem un dārza veltēm radīja ģimenisku un emocionāli siltu noskaņu. Piebaldzēns Jānis Mājenieks jeb Slēģu […]

Skanīga jubileja nākotnei

00:00
09.10.2024
45
1

Koncerta nosaukumā liekot vārdus no Māras Zālītes un Jāņa Lūsēna “Sidraba birzs” – “Es Tevi pazīstu jau sen”-, vecākais Cēsu koris “Vidzeme” skanīgi nosvinēja 80 gadu jubileju. Klausītāju, kuru vidū bija daudzi bijušie koristi, priekam koris bija izvēlējies pazīstamas E. Dārziņa, P. Barisona, R.Paula, S.Mences, J. Jančevska, L.Jēkab­sones un citu komponistu kora dziesmas, tautā populāras, […]

Jāņmuižā 10.oktobrī notiks militārās mācības

14:34
08.10.2024
84

Jāņmuižā, ceturtdien, 10. oktobrī, notiks militārās mācības, ziņo Zemessardze. To laikā iespējama pastiprināta operatīvo dienestu transportlīdzekļu pārvietošanās, militārpersonu klātbūtne, bet būtiski satiksmes ierobežojumi nav plānoti. Mācību laikā tiks lietota mācību munīcija un sprādzienimitācijas līdzekļi, kas rada troksni, bet neapdraud apkārtējo veselību un dzīvību. Uzmanību sabiedriskā transporta lietotājiem! Mācību dienā, 10.oktobrī, A/S “CATA” autobusu pietura “Jāņmuiža” […]

Tautas balss

Pastaigu laikā jāpiesēž

20:28
08.10.2024
17
Pastaigu cienītāja Ē. raksta:

“Mēs, tie, kam patīk pastaigas un kas izmanto lielisko gājēju celiņu no Cēsīm uz Līvu ciematu, ļoti gaidām soliņus. Nav vairs jaunība, vajag pa laikam piesēst, ar autobusu pieturas soliņu ir par maz,” sacīja pastaigu cienītāja Ē.

Neaptveramās zāļu cenas

20:27
08.10.2024
15
6
Seniore raksta:

“Kad klausos, cik maksā zāles, lai ārstētu vai nepieļautu atkārtoties vēzim, mati ceļas stāvus. Grūti saprast, kas tik astronomisks jāiegulda, lai medikamenta deva maksātu tūkstošiem, pat desmitiem un simtiem tūkstošus eiro! Un šausmīgi saprast, ka jāmirst, jo nevari to atļauties, bet valsts nekompensē,” pārdomās dalījās seniore.

Laukos saites ciešākas

20:26
08.10.2024
18
Lasītāja V. raksta:

“Otrdienas “Druvā” izlasīju par senioru biedrībām, kas ražīgi darbojas un gādā par sava vecuma cilvēkiem. Droši vien viens otram vairāk palīdz laukos, kur cits citu pazīst, Cēsīs tas grūtāk. Pilsēta pietiekami liela, apvienot visus vienā organizācijā nav viegli,” sprieda lasītāja V.

Kā vecās filmās

13:10
01.10.2024
31
1
Cēsnieks raksta:

“Notikumi gluži kā senā zinātniskās fantastikas filmā vai romānā. Kos­miskajā stacijā iestrēguši divi ASV astronauti, kuriem vajadzēja tur pavadīt dažās dienas, bet nu jau ir vairākus mēnešus. Un tagad gatavo glābšanas misiju. Saki nu, ka māksla un literatūra nepareģo nākotni,” sprieda cēsnieks.

Lauki kļūst tukšāki

13:10
01.10.2024
46
1
Seniore raksta:

“Laukos paliek arvien mazāk cilvēku, lai kā televīzijā stāsta par jaunajām ģimenēm, kas izvēlas dzīvot viensētās. Daudz vairāk, nekā pārceļas uz pagastiem, no tiem aiziet, to taču var redzēt statistikas datos,” pauda seniore.