Trešdiena, 18. septembris
Vārda dienas: Liesma, Elita, Alita

Kooperatīvi – glābiņš mazajiem piensaimniekiem

Druva
23:00
11.09.2007
2

Aizvien aktuālākas kļūst diskusijas par to, ka mazajām piena lopkopības zemnieku saimniecībām ir grūti pastāvēt. Viens no iemesliem arī tas, ka piena pārstrādes uzņēmumi nevēlas braukt uz attālākām saimniecībām, lai savāktu vien nelielu daudzumu piena. Nereti kā arguments tiek minēts apsvērums, ka mazajām saimniecībām ir grūtāk izpildīt piena kvalitātes prasības.

Cēsu rajonā tas ir aktuāli, jo pēc valsts aģentūras “Lauksaimniecības datu centrs” informācijas uz 11. septembri no rajonā reģistrētajiem 1739 liellopu ganāmpulkiem 1021 ganāmpulkā bija viens līdz pieci dzīvnieki, 296 ganāmpulkos pieci līdz desmit liellopi, 332 ganāmpulki, kuros ir desmit līdz piecdesmit liellopi, kā arī 90 ganāmpulki, kuros ir 51 un vairāk liellopu. Tātad rajonā dominē mazās piena saimniecības.

Veselavas pagasta zemnieku saimniecības „Caunītes” saimnieks Aldis Zilvers, kuram ir 65 govis, uzskata, ka ražotāji vairāk orientējas uz lielajām saimniecībām, tomēr: “Tas nav saistīts ar kvalitāti. Tagad ražotāji atsakās arī no saimniecībām, kurās ir 15 – 20 govis un kurām ir labas kvalitātes piens. Acīmredzot transporta izmaksas ir pietiekami lielas, lai nebūtu izdevīgi braukt pēc piena, ja saimniecība atrodas tālu no maršrutiem. Katrs ražotājs grib piesaistīt lielus klientus.”

Pats A.Zilvers atzīst, ka viņam problēmu nav, piens jau desmit gadus tiek nodots “Rīgas piensaimniekam”.

Nītaures zemnieku saimniecībā „Jautrīši” ir 12 govis. Tās saimniece Berta Ivanova atzīst, ka ar piena nodošanu problēmu nav, jo saimniecība ir kooperatīvās piensaimnieku sabiedrības „Drusti” dalībniece. Ar kooperatīva starpniecību pienu pārdot ir iespējams: “Valdībai mazās zemnieku saimniecības nav vajadzīgas, lai gan nekad jau mazajiem zemniekiem nav bijis slikts piens. Ja nebūs kooperatīvu, tad risinājums beigsies.”

Līdzīgās domās ir Dzērbenes pagasta zemnieku saimniecības „Līņi” saimnieks Arvīds Sproģis, kuram ir sešas govis. Viņš pienu pārdod „Smiltenes pienam” un atzīst, ka pagaidām problēmu nav. Šogad

gan, iespējams, neizdošoties izpildīt ražošanas kvotas, taču iepriekšējos gadus tās izpildītas 40 tonnu apmērā. Arī kvalitātes prasības pagaidām izdodas sasniegt.

Zosēnu pagasta zemnieku saimniecības „Kalna Ķīši” saimnieks Edvīns Šķēbelis, kuram ir astoņas govis, pienu nodod kooperatīvam “Drusti”. Viņš atzīst: „Kvalitāti, protams, prasa, un par to ir jārūpējas, bet pagaidām problēmu nav. Vienīgi samaksa varētu būt lielāka.”

Arī Nītaures pagasta zemnieku saimniecības „Oši” saimniece Biruta Kārkliņa, kurai ir 17 slaucamas govis, problēmu ar piena iepirkšanu neizjūt. Piens tiek pārdots “Rīgas piensaimniekam”. “Prasības ir stingras, bet līdz šim tās ir izdevies izpildīt,” stāsta B. Kārkliņa.

Gan zemnieku saimniecības, gan piensaimnieku kooperatīvi atzīst, ka kooperatīvi ir iespēja arī pašiem mazākajiem zemniekiem nodot pienu.

Piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības „Straupe” valdes priekšsēdētājs Imants Balodis norāda: „Iepērkam pienu no visiem kooperatīva biedriem, pat no mazajām saimniecībām, kurām ir tikai viena govs. Tas ir mūsu pienākums no viņiem savākt pienu un palīdzēt, lai tas būtu kvalitatīvs, jo gadu gaitā esam saimniecībām palīdzējuši iegūt dzesējamās iekārtas un visu, kas nepieciešams, lai slaukums būtu kvalitatīvs.”

I. Balodis uzskata, ka arī pavisam mazās saimniecības spēj pārdot kvalitatīvu pienu: “Tas, ka saimniecība ir maza, nenozīmē, ka tā ražo sliktu pienu. Bet, protams, tiem, kuri vēlas ar to nodarboties, piena ražošanai ir jākļūst par biznesu.”

Tomēr I. Balodis atzīst, ka problēma pastāv, jo visi lielākie piena pircēji, tai skaitā arī jaunizveidotie kooperatīvi, ar mazajām saimniecībām nerēķinās: “Vai nu viņi pienu neiepērk vispār, vai maksā zemākas cenas.”

Arī piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības „Drusti” grāmatvede Elita Brasava piekrīt, ka piena pārstrādātājiem nav izdevīgi braukt uz attālākām saimniecībām, lai savāktu pāris litru piena, jo transporta izdevumi ir kļuvuši ļoti lieli: “Tā-dēļ lielie pārstrādātāji uztic pienu savākt kooperatīviem. Mēs slaukumu savācam no visiem biedriem un nešķirojam, vai tas ir liels, vai mazs. Ir arī apmēram 150 mazās saimniecības, kurās ir no vienas līdz trim govīm.”

Tomēr arī a/s “Valmieras piens” sabiedrisko attiecību vadītāja Zane Peļņika apgalvo, ka uzņēmums pienu iepērk arī no mazajām zemnieku saimniecībām, kurās ir tikai dažas govis, tomēr lielākā daļa sadarbības partneru esot lielās saimniecības: “Izvēlamies lielās saimniecības, jo tās spēj labāk izpildīt kvalitātes prasības, veicot finansiālus ieguldījumus ražotnes modernizācijā, jaunu iekārtu uzstādīšanā. Var teikt, ka investīcijas saimniecību modernizēšanā paaugstina piena kvalitāti.”

A/s “Rīgas piena kombināts” sabiedrisko attiecību vadītāja Līga Rimšēviča skaidro, ka kombināts vienmēr ir iepircis un iepērk pienu no mazajām saimniecībām arī ar dažām govīm: “Esam pārliecinājušies, ka mazās saimniecības lieliski var izpildīt visas kvalitātes prasības. Piena kvalitāti nosaka nevis saimniecības lielums, bet gan saimnieka attieksme. Tā kā pēdējā laikā diezgan daudz mazo piena ražotāju no citiem piena pārstrādātājiem pārnāk pie mums, tad pārliecināmies, ka dažkārt problēmas ar piena kvalitāti ir no vienkāršu lietu nezināšanas vai nedomāšanas par tām. Tādēļ mēs saviem piegādātājiem regulāri organizējam seminārus, tiekamies individuāli – stāstām, rādām, piemēram, kā katra saimniece pati var pārbaudīt somatisko šūnu daudzumu pienā.”

A.Zilvers vērtē, ka mazajām saimniecībām ir divas alternatīvas, lai attīstītos: “Ja saimniecība iegūst pietiekami daudz piena, ir iespējams ražot ko specifisku. Otra iespēja ir bioloģiskā piena ražošana, jo, piemēram, Trikātas pienotava sāk iepirkt bioloģisko produktu. Vēl gan nav zināms, cik par to maksās. Tās varētu būt divas potenciālas nišas, tomēr piena lopkopībā ir ļoti lielas izmaksas. Ar mazu ganāmpulku ir grūti pastāvēt, un arī platībmaksājumi būtībā nedod iespēju attīstīties.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Miera skrējiens cauri novadam

00:00
18.09.2024
7

Pirmdienas rīts Vecpie­balgas vidusskolā sākās ar pulcēšanos pagalmā. Te tika sveikti Miera skrējiena dalībnieki. Uzsākuši ceļu Nor­vēģijā, viņi cauri Latvijai skrien uz Lietuvu, tad Mol­dovu un Ungāriju. Tas ir tikai viens pasaules Miera skrējiena maršruts. “Tā ir garākā stafete pasaulē, kas veltīta mieram un sadraudzībai. 1987.gadā to izveidoja filosofs, sportists, mūziķis un UNESCO miera prēmijas […]

“Rakšos” virmo Marokas garšas

00:00
17.09.2024
40

Kamieļu parkā “Rakši”, tepat Cēsu novada Drabešu pagastā, augustā divas dienas varēja baudīt neparastu atmosfēru un Marokas bagātīgās virtuves ēdienus pirmajā Marokas street food festivālā. “Vēlējāmies radīt šo pirmo Marokas ielu ēdienu festivālu, lai vairāk cilvēkiem parādītu šīs valsts neatkārtojamo ēdienkarti, garšas, smaržas un ievestu ikvienu Marakešas ieliņu virmojošajās sajūtās. Šie ēdieni lielākoties tiek gatavoti uz […]

Aktīva vasara un prātīgi iesācies rudens

00:00
16.09.2024
46

Jaunā mācību gada pirmajā nedēļā Cēsu novadā skolu tuvumā dežurēja pašvaldības policijas darbinieki. Tā ir laba un droša tradīcija, jo kārtības sargu klātbūtne rada disciplinējošu un nomierinošu efektu, un skolas laiks sācies bez incidentiem. Par to, kāda pašvaldības policijas darbiniekiem bija aizvadītā vasara,un aktualitātēm sabiedriskās kārtības uzturēšanā rudenī stāsta Cēsu novada pašvaldības policijas priekšnieks Guntars […]

Multiplās sklerozes biedrība svin Senioru dienu kā izbraukuma svētkus

00:00
15.09.2024
43

Sabiedriskā labuma biedrība “MSs Cēsis” organizēja izzinošu braucienu senioriem un cilvēkiem ar pārvietošanās grūtībām. “Pateicoties Cēsu novada domes atbalstam autobusa izmaksām, radām iespēju svinēt Senioru dienu kā izbraukuma svētkus. Cilvēki ar pārvietošanās grūtībām nevar izmantot tūrisma firmu organizētus pasākumus, arī individuāli viņiem sarežģīti doties kur tālāk. Mūsu rīkotajā izbraukumā izveidota piemērota vide,” teic “MSs Cēsis” […]

Kad dzejas vārdi uzrunā

00:00
14.09.2024
127

Ar dziesmu “Cēsīm”, kurai vārdus sarakstījusi Lauma Daugiša, ieskanējās vietējā komponista Jura Krūzes autorvakars Cēsu Centrālajā bibliotēkā. Bibliotēkas radošā komanda sadarbībā    ar komponistu piedāvāja programmu “Uz melnbaltiem taustiņiem dzejoļi skan…”. Tas bija gan koncerts, gan dzejas lasījumi, kuros varēja iepazīt Cēsu puses un Latvijā pazīstamu dzejnieku dzejoļus, gan dzirdēt dziesmas ar viņu vārdiem. Bibliotekāres […]

Zelta medaļa starptautiskā pārtikas konkursā

00:00
13.09.2024
44

Rīgā, Ķīpsalā, aizvadītās nedēļas nogalē norisinājās Baltijas lielākā pārtikas industrijas izstāde “Riga Food 2024”. Otro reizi tajā notika starptautisks pārtikas kvalitātes konkurss “The Baltic Taste Award 2024”. Augstu starptautiskas profesionāļu žūrijas vērtējumu tajā saņēma gardēžiem labi zināmā Vaives pagasta zemnieku saimniecība    “Kalna Paltes”.    Vaivēniešu bazilika pesto, kas gatavots pēc tradicionālas itāļu receptes parauga […]

Tautas balss

Planēta uzsilst

16:16
17.09.2024
7
Bioloģiskās saimniekošanas piekritējs raksta:

“Tagad, ka Čehijā un kaimiņu valstīs lielie plūdi, tajos iet bojā pat cilvēki, laikam neviens vairs neteiks, ka sasilšana ir izdomāta problēma. Vajadzīga aizvien ātrāka rīcība, arī lauksaimniekiem vairāk jādomā, kā strādāt, jābūt videi draudzīgākiem. Zemnieki nemaz tik slikti nedzīvo, kā reizēm izklausās, taču viņiem arī vajadzētu būt ieinteresētiem, lai klimata pārmaiņas nepārņem visu,” atzina […]

Pasts kļūst aizvien tālāks

16:16
17.09.2024
8
O. raksta:

“Žēl gan, ka Cēsīs, “Solo” veikalā, vairs nebūs pas­ta nodaļas. Tur vienmēr raiti apkalpoja, nekad nebija jāstāv garās rindās. Droši vien jau Latvijas pastam izmaksā dārgi uzturēt nodaļas, bet ir reizes, kad cilvēkiem tās ļoti vajadzīgas. Un tad, ja nākas uz pakalpojumu gaidīt pusstundu, stundu, iedzīvotāji izvēlas kādu citu iespēju, kuru Latvijā netrūkst. Tā pasts […]

Mazās un lielās algas

16:15
17.09.2024
8
Seniore raksta:

“Kad dzirdu, ka radiopārraidē eksperti runā par algu lielumu Latvijā, man gandrīz šoks. Izrādās, par mazām un vidējām algām uzskata visas, kas ir līdz četriem tūkstošiem eiro. Vai tad tiešām Latvijā daudziem darba samaksa pārsniedz četrus tūkstošus eiro? Man tas šķiet ļoti neparasti. Tad jau lielu algu saņem pavisam maz cilvēku, jo nepazīstu nevienu, kam […]

Siltums jauks. Cik maksās apkure

16:14
17.09.2024
9
Lasītāja raksta:

“Atceros rudeņus, kad šajā laikā jau vajadzēja sildīt dzīvokli. Tagad silts un jauks, var pat pa nakti turēt vaļā logu. Tikai atkal cita doma – vai tad, ja siltuma ražotājiem būs mazāki ienākumi, jo sezona īsāka, nepalielināsies apkures cena? Iznāk tāds apburtais loks, no vienas puses, vari ietaupīt, no otras, iespējams, siltuma cena būs augstāka,” […]

Neatstāt mežā atkritumus

11:25
13.09.2024
17
Meža saim­niece raksta:

“Man nav žēl, ka manā mežā nāk sēņotāji, nekad neesmu domājusi kādu raidīt prom, taču vienu gan gribu lūgt -lai neatstāj atkritumus. Zemē nomet gan dažādu ēdienu iepakojumus, gan cigarešu izsmēķus,” sacīja piepilsētas meža saim­niece.

Sludinājumi