Trešdiena, 9. oktobris
Vārda dienas: Aina, Anete
casibom casibom jojobet giriş HOLİGANBET jojobet Casibom Casibom Giriş casibom Casibom holiganbet giriş casibom giriş Casibom jojobet casibom casibom casibom giriş CASİBOM holiganbet

Ko rotājumos simbolizē augi

Druva
00:00
29.12.2007
5

Gaujas NP informācijas speciāliste

Pamazām un nemanāmi mūsu mājās viena pēc otras ienāk citzemju tradīcijas. Ja vēlamies tās pieņemt, vispirms uzzināsim, kāda ir to izcelsme un nozīme. Pirms svētkiem, iegriežoties grāmatu veikalos, redzam – starp latviskajām pastkartēm ar pasteļtoņos ieturētajām maigajām ziemas ainavām greznojas spilgti poligrāfijas brīnumi – kompozīcijas ar akmensozolu vainagiem, sudrabegļu un efeju vītnēm, mājiņas ar āmuļiem izrotātiem vārtiem. Šos greznojumus redzam arī reklāmās, filmās, un sintētisko versiju varam iegādāties lielveikalos.

Mūžzaļie augi un skuju koki- priede, egle, ciedrs, kadiķis, mētras – simbolizē dzīves nepārtrauktību, mieru, labklājību, aizsargā māju. Rotājumos tos izmanto kā veselus kokus, atsevišķus zarus, pin vītnes, vainagus. Lieto telpu, kamīna malas, durvju, vārtu rotāšanai. Tradīcija bijusi pazīstama jau pirms diviem tūkstošiem gadu gan romiešiem, gan ķeltiem, gan kristiešiem. Senāk mūžzaļos augus izmantoja, lai izlūgtos Meža garu un Dionīsa aizstāvību gan cilvēkiem, gan īpašumam.

Akmeņozols jeb Eiropas ilekss (Ilex) – ziemzaļš krūms vai koks ar robainām lapām, kam galos ir dzeloņi, un sarkanām ogām. Pazīstams romiešu, ķeltu, kristiešu un angļu tradīcijās. Mūsdienās īpaši daudz izmanto Ziemeļamerikā. Simbolizē Solāro gadu, nodrošina labu veiksmi un aizsardzību. Rotājumos iepin kopā ar citiem augiem, skuju kokiem, efejām. Veido vainagus, zaru vītnes, vārtu, ārdurvju vai viesistabas durvju apmales, kamīna greznošanai.

Ozols, šajā gadījumā bluķis un malka, simbolizē jauno Solāro gadu, saules vaska riteni, spēku, uzvaru, nodrošina aizsardzību un labu veiksmi. Ozola bluķi un malku izmanto svētku ugunskuram. Tiek uzskatīts, ka tradīcija nāk no ķeltiem.

Āmuļa (parazītaugs) zari vai pušķīši pie durvīm vai vārtiem ir miera, labklājības, auglības simbols. Maģiskajā Ziemassvētku laikā tam ir sargājošas un dziednieciskas īpašības. Tradīcijas iesācēji esot grieķi un ķelti. Druīdi āmuli izmantojuši reliģiskās ceremonijās, uzskatot, ka tas ārstē visu. Vēlāk āmulis kļuva populārs Ziemeļeiropas tautām.

Arī īves izmantošana vītnēs un vainagos tiek uzskatīta par ķeltu saulgriežu tradīciju. Tā simbolizē Solārā gada pēdējo dienu, savukārt sudrabegle simbolizē jauna gada pirmo dienu, dzimšanu.

Efeja Ziemassvētku vainagos un vītnēs tiek iepīta kopā ar dažādiem augiem, visbiežāk ar sudrabegļu un citu skujkoku zariem. Tā simbolizē uzticību un uzvaru, nodrošina aizsardzību, labu veiksmi un dziedē. Tradīcija bijusi pazīstama jau senajiem grieķiem un romiešiem.

Kviešu salmi simbolizē pārpilnību, auglību, labu veiksmi. Tos izmanto salmu figūru, vītņu, puzuru, pinumu un sīku rotājumu gatavošanai, kā arī Ziemsvētku vakarā klāj uz grīdas un pirms vakariņām paliek zem linu galdauta. Kviešu maize senatnē tika gatavota ziedojumam Zemes dievībām. Tradīcijas izcelsme no senās Romas, tā bijusi pazīstama arī ķeltiem, kristiešiem, vēlāk Skotijā, Skandināvijas zemēs.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Skanīga jubileja nākotnei

00:00
09.10.2024
4

Koncerta nosaukumā liekot vārdus no Māras Zālītes un Jāņa Lūsēna “Sidraba birzs” – “Es Tevi pazīstu jau sen”-, vecākais Cēsu koris “Vidzeme” skanīgi nosvinēja 80 gadu jubileju. Klausītāju, kuru vidū bija daudzi bijušie koristi, priekam koris bija izvēlējies pazīstamas E. Dārziņa, P. Barisona, R.Paula, S.Mences, J. Jančevska, L.Jēkab­sones un citu komponistu kora dziesmas, tautā populāras, […]

Jāņmuižā 10.oktobrī notiks militārās mācības

14:34
08.10.2024
37

Jāņmuižā, ceturtdien, 10. oktobrī, notiks militārās mācības, ziņo Zemessardze. To laikā iespējama pastiprināta operatīvo dienestu transportlīdzekļu pārvietošanās, militārpersonu klātbūtne, bet būtiski satiksmes ierobežojumi nav plānoti. Mācību laikā tiks lietota mācību munīcija un sprādzienimitācijas līdzekļi, kas rada troksni, bet neapdraud apkārtējo veselību un dzīvību. Uzmanību sabiedriskā transporta lietotājiem! Mācību dienā, 10.oktobrī, A/S “CATA” autobusu pietura “Jāņmuiža” […]

Spāņiem patīk latviešu dejas

09:32
08.10.2024
35

Priekuļu kultūras nama deju kolektīvu “Jumis”, “Zelta Virpulis” un Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma “Virpulis” dejotāji jauno deju sezonu atklāja Spānijā. “Piedalījāmies deju festivālā “XII International folklore festival “Alegria de danzar Costa Brava”,” stāsta kolektīvu vadītājs Uldis Blīgzna un uzsver, ka dejotājiem braucieni ir ļoti svarīgi, jo ir iespēja iepazīt citas kultūras, pabūt kopā. Festivālā […]

Arodbiedrība dāvina svētku mirkli

00:00
08.10.2024
69

Izglītības darbinieku arodbiedrības Cēsu novada arodorganizācijas valde Skolotāju dienas noskaņās teica paldies izglītības iestāžu vadītājiem, kuri ir arodbiedrības biedri. “Mācību iestādēs, kurās arī vadītājs ir arodbiedrības biedrs, pedagogi jūtas drošāk, ir vieglāk noskaidrot dažādus jautājumus un ikviens strādājošais cenšas piederēt arodbiedrībai,” pastāsta Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) Cēsu novada arodorganizācijas priekšsēdētāja Ausma Klētniece […]

Lai Skolotāja dienā prieks!

00:00
07.10.2024
83

Šodien, 4.10. daudzās skolās valda īpaša gaisotne. Par to gādā skolēni, sveicot pedagogus Skolotāju dienā. Liepas pamatskolas skolotāji šo dienu gaida ar nepacietību, jo zina, ka pārsteigumi būs. “Druvai” izdevās no audzēkņiem un līdzpārvaldes vadītājas, sociālās pedagoģes Zandas Zīveres izzināt, kas šodien skolā notiek. “Skolēni atbrīvojuši skolotājus no darba pirmajā stundā,” ar smaidu saka Z.Zīvere, […]

“Kalāčos” gardākie dzejas lasījumi

00:00
06.10.2024
86

Jau ceturto gadu Eduarda Veidenbauma muzejs “Kalāči” aicināja uz īpašām dzejas dienām – bohēmiskām un reizē ļoti ģimeniskām, kur runā dzeju, gatavo gardus ēdienus un kopā tos bauda. Tā ir    dzejas un sarunu kafejnīca “Un vēders – dievs visaugstākais”. Rosīšanās “Kalāču” klētiņā, kur saule ritināja savu kamolu, apspīdot tad dzejniekus, tad skatītājus, veidoja pasākumam […]

Tautas balss

Pastaigu laikā jāpiesēž

20:28
08.10.2024
7
Pastaigu cienītāja Ē. raksta:

“Mēs, tie, kam patīk pastaigas un kas izmanto lielisko gājēju celiņu no Cēsīm uz Līvu ciematu, ļoti gaidām soliņus. Nav vairs jaunība, vajag pa laikam piesēst, ar autobusu pieturas soliņu ir par maz,” sacīja pastaigu cienītāja Ē.

Neaptveramās zāļu cenas

20:27
08.10.2024
4
Seniore raksta:

“Kad klausos, cik maksā zāles, lai ārstētu vai nepieļautu atkārtoties vēzim, mati ceļas stāvus. Grūti saprast, kas tik astronomisks jāiegulda, lai medikamenta deva maksātu tūkstošiem, pat desmitiem un simtiem tūkstošus eiro! Un šausmīgi saprast, ka jāmirst, jo nevari to atļauties, bet valsts nekompensē,” pārdomās dalījās seniore.

Laukos saites ciešākas

20:26
08.10.2024
5
Lasītāja V. raksta:

“Otrdienas “Druvā” izlasīju par senioru biedrībām, kas ražīgi darbojas un gādā par sava vecuma cilvēkiem. Droši vien viens otram vairāk palīdz laukos, kur cits citu pazīst, Cēsīs tas grūtāk. Pilsēta pietiekami liela, apvienot visus vienā organizācijā nav viegli,” sprieda lasītāja V.

Kā vecās filmās

13:10
01.10.2024
27
1
Cēsnieks raksta:

“Notikumi gluži kā senā zinātniskās fantastikas filmā vai romānā. Kos­miskajā stacijā iestrēguši divi ASV astronauti, kuriem vajadzēja tur pavadīt dažās dienas, bet nu jau ir vairākus mēnešus. Un tagad gatavo glābšanas misiju. Saki nu, ka māksla un literatūra nepareģo nākotni,” sprieda cēsnieks.

Lauki kļūst tukšāki

13:10
01.10.2024
24
Seniore raksta:

“Laukos paliek arvien mazāk cilvēku, lai kā televīzijā stāsta par jaunajām ģimenēm, kas izvēlas dzīvot viensētās. Daudz vairāk, nekā pārceļas uz pagastiem, no tiem aiziet, to taču var redzēt statistikas datos,” pauda seniore.