Ikdienā uzturā diezgan bieži lietojam olas, taču ir šis tas, kas būtu jāzina un jāievēro.
Kā noteikt, cik veca ir ola?
Jo ola vecāka, jo vairāk tajā gaisa. Lai pārbaudītu olas vecumu, tā jāieliek desmitprocentīgā sālsūdenī. Pavisam svaiga ola nogrims dibenā, aptuveni nedēļu veca ola šūposies slīpi ūdenī, bet trīs nedēļas veca ola peldēs pa ūdens virsu. Bez tam, pārsitot svaigu olu, dzeltenums paliek apaļš un vesels, to ir viegli atdalīt no baltuma, turpretī vecākai olai dzeltenums izplūst. Svaigai vārītai olai dzeltenums atrodas vidū, nevis malā.
Kā vieglāk nolobīt?
Jo svaigāka ola, jo grūtāk tai nolobīt čaumalu, tāpēc ieteicams rīkoties šādi – olas apaļajā galā ar adatu iedur čaumalā vai arī nedaudz iesit čaumalu ar karotīti, lai tā ieplaisā, bet plēvīte paliek nebojāta, olu liek vārīties sālsūdenī un pēc izvārīšanas strauji atdzesē aukstā ūdenī, lai silšanas process beigtos un ola nekļūtu cietāka, nekā vēlams. Atdzesēto olu paņem divos pirkstos un no visām pusēm uzsit ar karotīti. Pēc tam čaumalu noloba ar visu plāno plēvīti, kas ir zem tās apakšā. Ja pie olas ir vēl palikuši čaumalas gabaliņi, tos noskalo aukstā ūdenī.
Uzglabāšana
Jo zemāka ir uzglabāšanas temperatūra, jo labāk, taču nedrīkst aizmirst, ka olas nedrīkst sasaldēt, jo, tās saturam izplešoties, čaumala tiks pārplēsta, līdzīgi kā ūdens sasalstot pārplēš pudeli. Optimālā temperatūra ir astoņi līdz desmit grādi. Ledusskapī olas var uzglabāt četras līdz piecas nedēļas, bet istabas temperatūrā – aptuveni divas nedēļas.
Olas vislabāk uzglabājas ar apaļo galu uz augšu. Der atcerēties, ka olas čaumala laiž cauri ne tikai gaisu, bet arī smaržas, tāpēc olas nav ieteicams turēt kopā ar tādiem pārtikas produktiem, kuriem ir spēcīgs aromāts.
Olas pirms likšanas ledusskapī vai pieliekamajā nedrīkst mazgāt, jo tas sabojā čaumalas aizsargkārtiņu. Sagatavojusi Liene Lote Sīle
Komentāri