Sestdiena, 13. aprīlis
Vārda dienas: Egils, Egīls, Nauris

Ķekatnieki Cēsīs sadedzina bluķi

Druva
00:00
23.12.2006
1
3lp Blukja Vilksana

Ceturtdien bija gada īsākā diena. Latviskajās tradīcijās – Ziemassvētki, brīdis, kad iet budēļos, svētīt bluķa vakaru un ugunskurā sadedzināt šīgada sārņus, visu slikto.

Ģērbušies maskās, bungas rībinādami un dziedādami, cauri pilsētas centram, ieinteresējot, dažu nobaidot, bet visiem laimes un svētību vēlēja budēļi, kuri līdzi vilka lielu bluķi.

Tad gājiens pa Torņa ielu nonāca Pils dārzā, kur bluķis tika ielikts ugunskurā, bet ķekatnieki apkārt gāja rotaļās, dziedāja Ziemassvētku dziesmas. Vakarēšana turpinājās “Seno rotu kalvē”.

“ Šoreiz gan atnācām līdzi mazmeitai Diānai un viņas draudzenei Sanitai. Meitenes, kad nācām uz bluķa vakaru, interesējās, vai bluķis būs smags, vai laimes varēs liet, “ “Druvai” pastāstīja cēsnieks Jānis Rande un atzina, ka arī pašiem latviskās tradīcijas ir tuvas.

Ķekatnieku vidū varēja saskatīt folkloras kopas “Dzieti” un “Senlejiņa” dalībnieces. Kā pastāstīja Gaujas Nacionālā parka speciāliste, folkloriste Indra Čekstere, Cēsīs Ziemassvētkos bijusi vairākkārt.

“Ziemassvētkos jābūt svētsvinīgam mirklim un priekam, Ziemassvētki liek līdzdarboties, ne skatīties no malas. Tikai kopā katrs varam sajusties kā tautas daļa,” savas izjūtas atklāja Indra Čekstere.

Vakarēšanā katrs vēlējās izliet laimi. Rotkalis Daumants Kalniņš strādāja visu vakaru, un tieši viņam laimes lējēji uzticēja izskaidrot lielo brīnumu. Dažs bija patiesi priecīgs, jo izlēja ceļu, cits laivu, vēl kāds pils torni. Diāna Mateusa pieskrēja pie vecvecākiem un laimīga stāstīja, ka izlējusi ko līdzīgu puķei, bet citiem laime atgādinot roni.

“Dzietu” dziesmas ne vien radīja svētku noskaņas, katrs mēģināja dziedāt līdzi. Par kopābūšanu kuplā pulkā bija gandarīta Elga Broka. “Bluķa vakara tradīcija ir jāatdzīvina. Jaunatne maz zina par latviskajiem Ziemassvētkiem. Ejot maskās cauri pilsētai, jaunieši brīnījās, vai šodien helovīns. Svešas tradīcijas iespiežas, savas aizmirstam,” teica Elga Broka. Dace Balode atcerējās, kā pirms gadiem Āraišu pusē gājuši ķekatās, kā cilvēki gaidījuši.

“Latvieši senatnē zināja, ko dara. Visām tradīcijām ir praktisks pamats. Kādos Ziemassvētkos saimniece aicināja, lai izlecam viņas tulpju dobi. Tā izdarījām. Pavasarī viņa atzina, ka puķes nekad tā nav ziedējušas,” pastāstīja Dace Balode.

Arī nākamgad būs bluķa vakars, pārliecināts rotkalis Daumants Kalniņš un salonveikala “Grieži” vadītāja Daina Avota, kuri jau vairākus gadus cēsniekus aicina uz bluķa vakaru.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Muzeji paraksta līgumu mērķtiecīgai sadarbībai

00:00
13.04.2024
13

Starp Cēsu Vēstures un mākslas muzeju un Talsu novada muzeju parakstīts ilgtermiņa līgums, nostiprinot sadarbību arī juridiski. Šāda veida pārnovadu muzeju ilgtermiņa sadarbības juridiskā forma Latvijā līdz šim nav īstenota. Līgums paredz ne tikai kopīgu pasākumu īstenošanu, bet arī izstāžu un zināšanu apmaiņu. Muzeji jau iepriekš veiksmīgi īstenojuši kopīgus projektus. Cēsu muzeja direktore Ināra Bula “Druvai” […]

Nākotnes redzējums par bioloģisko pārtiku

08:26
12.04.2024
41

Kā veicināt bioloģiskās pārtikas patēriņu Vidzemes bioreģionā? Ko celsim galdā 2030.gadā ģimenēs, restorānos un lielveikalos, mācību iestādēs, pansionātos un slimnīcās, bija galvenais jautājums, ko risināja pirmajā koprades darbnīcā. Vidzemes plānošanas reģiona un Cēsu novada pašvaldības organizētās trīs darbnīcas ir praktisks turpinājums pērn parakstītajam memorandam par atbalstu bioreģiona izveidei Gaujas Na­cionālā parka teritorijā. Koprades darbnīcā tikās […]

Ne tikai par bedrēm ielās, naudu kultūrai un atbalstu tūrismam

00:00
11.04.2024
53

Finansējums amatiermākslai, pašvaldības atbalsts tūrisma attīstībai, sabiedriskais transports, ielu un ceļu sliktais stāvoklis – tā ir daļa jautājumu, par ko Līgatnes pilsētas un pagasta iedzīvotāji gandrīz četras stundas diskutēja ar Cēsu novada domes vadību un Līgatnes apvienības pārvaldes pārstāvjiem. Novada domes priekšsēdētājam Jānim Rozenbergam un viņa vietniecei Inesei Suijai-Markovai nācās uzklausīt pārmetumus par tūrisma organizāciju […]

Valmierā tiekas remigranti uzņēmēji

09:22
10.04.2024
39

5.aprīlī, Valmieras integrētajā bibliotēkā pulcējās remigranti no Valmieras, Cēsu un Limbažu novada – gan jau esošie, gan topošie uzņēmēji, lai dalītos savos pieredzes stāstos un uzzinātu vairāk par grantu konkursu uzņēmējdarbības atbalstam remigrantiem. Remigranti atklāti runāja par saviem dzīves pavērsieniem, izaicinājumiem, kas bija jāpārvar, atgriežoties dzimtenē, un sapņiem, ko viņi vēlas piepildīt ar savu biznesu. […]

Nemanāma, bet tik noderīga

08:21
10.04.2024
42

Cēsīs, Torņa ielā ,ir viena no publiski pieejamām bezmaksas tualetēm. Tā darbojas ne tikai vasarā, bet arī ziemā no septiņiem rītā līdz vienpa­dsmitiem vakarā. Tikai bēda tāda, ka ne katrs pilsētas, Pils parka vai vecpilsētas apmeklētājs zina, ka šāda tualete ir, turklāt bez maksas. Tam varētu palīdzēt pamanāmas un skaidras norādes, lai ikviens, kuram tāda […]

Putni ar dziesmām atnesuši arī putnu gripu

00:00
10.04.2024
211

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) konstatējis šopavasar pirmo    putnu saslimšanas gadījumu ar augsti patogēno putnu gripu. “Mazsalacā atrasta inficēta pīle. Tas, ka viena atrasta, nedod nekādu garantiju, ka nav vairāk un nav inficēti vēl citi ūdensputni,” stāsta PVD Ziemeļvid­zemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis un piebilst, ka pārvaldes inspektori vērtēs situāciju Veselavas pagastā, dīķī Bērzkrogā, […]

Tautas balss

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
18
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
15
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
35
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Ielāps uz ielāpa. Tā ir Birzes iela

08:19
09.04.2024
37
10
Druva raksta:

“Atkal Cēsīs remontē Birzes ielas asfaltēto daļu. Segums jau tagad sastāv tikai no ielāpiem, iznāk, ka ar lāpīšanu labo lāpīto. Vai neatmaksātos beidzot šo daļu kārtīgi atjaunot, lai mašīnām nebūtu jābrauc kā slalomistam pa pampakiem? Birzes iela ir ļoti labs ceļš, kā apbraukt centru. Atslogot satiksmi Vienības laukumā, domāju, pašvaldība taču ir ieinteresēta,” pauda autovadītājs […]

Laipns šoferis

08:19
09.04.2024
33
Druva raksta:

“Ļoti vēlējos izteikt pateicību ilggadējam “CATA” autobusa šoferim Zigmāram Balodim,viņš vienmēr ir jauks, laipns un punktuāls. Ar pasažieriem sasveicinās un ir smaidīgs, uzlabojot garastāvokli ikvienam braucējam. Daudzi šoferi no viņa varētu mācīties. Jau ilgi braucu no Jāņmuižas uz Cēsīm un vienmēr priecājos par šo autobusa vadītāju,” sacīja jāņmuižniece.

Sludinājumi