Bieži gadās, ka nesaprotam, kāpēc grieztie ziedi vāzē ātri novīst. Taču vienmēr ir vēlēšanās pēc iespējas ilgāk tos uzglabāt un papriecēt acis. Arī šoreiz talkā nāca ziedu pazinēja un floriste Gunta Sakse, kura labprāt dalījās ieteikumos, kā pareizi sagatavot ziedus likšanai vāzē un atzina, ka jebkuru puķi veikalos var pirkt bez bažām.
“Jau sen ir veikta gan ziedu selekcija, gan atlase, kas ir veicinājusi to, ka veikalu plauktos nonāk labākās un izturīgākās šķirnes. Arī tulpes un narcises, kuras uzskatām par neizturīgām puķēm, veikalos pērkam visizturīgākās un ilglaicīgākās šķirnes,” stāsta Gunta un piebilst, ka tomēr ir lietas, kuras būtu jāievēro, liekot ziedus vāzē.
“Sagatavojot ziedus likšanai vāzē, jāatceras, ka visa tā kāta daļa, kas būs ūdenī, jāattīra no lapām, ērkšķiem un liekajiem zariņiem. Ziedam kātu ar asu nazi nogriež 45 grādu leņķī (slīpi) un tad liek ūdenī, kas parasti ir istabas temperatūrā. Ir puķes, kurām nepieciešams vēsāks ūdens, piemēram – tulpēm. Ir puķes, kurām nepieciešams siltāks ūdens – krizantēmām, ceriņiem un saulespuķēm,” stāsta floriste un atklāj, ka saulespuķes jāliek pat 60 līdz 90 grādus karstā ūdenī.
Floriste stāsta, ka puķēm, kurām ir koksnaini kāti, piemēram, ceriņiem un krizantēmām, būtu ļoti labi, ja pirms likšanas ūdenī kāta apakšu piecu centimetru garumā viegli sadauzītu ar āmurīti. Tas veicinās labāku ūdens uzsūkšanu un ilglaicīgāku ziedu mūžu istabā. Ceriņiem un rozēm ziedu pazinēja iesaka papildus ūdenī iebērt speciālu pulverīti “Crysal”, kas paildzinās zieda mūžu.
“Ja pērk rožu ziedus, būtu labi pārdevējai šādu pulverīti palūgt, lai iedod līdzi,” saka Gunta.
Jautāta par rozēm, floriste atzīst, ka vissvarīgākais, lai tā labi uzsūktu ūdeni. Tad ziedi ilgi arī stāvēs vāzē, nenoliecot galvu.
” Ir vairāki paņēmieni, kā rozi saglabāt ilgāku laiku. Pirmkārt, iemērcot ūdenī, slīpi nogriež kāta galu. Tas nepieciešams, lai puķi liekot vāzē, neveidotos gaisa burbulītis, kas neļauj uzsūkt ūdeni. Ir iespēja arī piecu centimetru garumā kātu viegli ar nazīti atmizot. Tas arī ļaus labāk uzsūkt ūdeni. Neieteiktu rozes likt vannas peldēs, kā kādreiz darījām. Tās bojā zieda galvu, roze neizskatīsies vairs tik labi. Rozes kāta galu var arī apdedzināt. Tas pārogļojas un nav iespējas veidoties gaisa burbulim, ko jau iepriekš minēju. Jāatceras, ka ar neasām šķērēm vai nazi nevajadzētu darboties. Tas veicinās tikai to, ka rozei saspiedīsies vadaudi un tā tik un tā nespēs uzsūkt ūdeni,” ieteikumos dalās floriste, atklājot, ja rozes nepieciešamas, piemēram, nākamajai dienai, tās noteikti vajag ielikt siltā ūdenī, bet nolikt vēsā vietā. Puķēm patīk, ja kājas ir siltumā, bet galvas – aukstumā. Tāpat Gunta uzsver, ka ir izveidojies maldīgs priekšstats – ja rozei vai neļķei atliekušās kauslapiņas, tad tās ir vecas. Patiesībās tās ir tikai zieda šķirnes īpatnības.
Par puķēm ar matainiem kātiņiem, piemēram, gerberām, floriste stāsta, ka tās vajadzētu likt nelielā silta ūdens daudzumā. Taču pirms tam atkal zieda kātu vajadzētu ar asu nazīti atgriezt 45 grādu leņķī jeb slīpi.
“Ir maldīgs priekšstats, ka gerberas slikti stāv vāzē. Lielākoties mēs paši tās mēdzam nomocīt, neizdarot to, kas nepieciešams, vai arī, nopērkot puķi, to četras vai piecas stundas nēsājam, ievīstītu papīrā. Atrisinājums šajā situācijā varētu būt tāds, ka, pērkot jebkuru ziedu, var palūgt veikalā to ielikt ampulā, kas nemaksā vairāk par pieciem santīmiem. Ieguvums būs lielāks nekā zaudējums. Arī, ja ziedi tālu jāved, labāk pušķa vietā izvēlēties ziedus šādās ampulās,” iesaka G.Sakse, sakot, ja grib, lai zieds ātrāk uzplaukst, var to ielikt desmitprocentīgā cukura šķīdumā.
Par puķēm ar gaļīgiem kātiem – kallām, narcisēm, amariļļiem, hiacintēm – floriste stāsta, ka tām kātus labāk ir nogriezt taisni, jo tie mēdz atrullēties. Pie tam daudzas no šīm puķēm no kāta izdala sulu, kas ātrāk bojā ūdeni vāzē.
“Šādus kātus vajadzētu noskalot siltā desmitprocentīgā sālsūdeni un tikai tad likt vāzē, siltā ūdenī. Ja grib, lai puķes ilgāk stāvētu, noteikti katru otro dienu vajadzētu nomainīt ūdeni un atjaunot griezumu. Tas attiecas uz visiem ziediem,” stāsta Gunta un iesaka tulpes un narcises pirms likšanas ūdenī nedaudz ievītināt, lai tās ilgāk un labāk stāvētu vāzē. Pie tam floriste uzsver, ka īpaši ziemā jābūt uzmanīgiem, lai ceļā no veikala uz mājām ziedus neapsaldētu.
“No sala nebaidās krizantēmas, tulpes, neļķes, narcises, kallas, rozes. Pietiks, ja veikalā tās vienkārši ietīs papīrā. No sala baidās eksotiskās puķes – antūrijas un visu veidu orhidejas. Tās vajadzētu saiņot rūpīgi – papīrā un vēl agroplēvē. Arī tad, ja tās ir pušķī,” iesaka floriste un turpina: “Tā kā teju būs Valentīndiena, varu ieteikt izmēģināt kādu triku. Veikalā var nopirkt tulpes garos kātos. Atnesot mājās, tās vajadzētu apvītināt, tad iesiet kātā mezglu, pēc tam atjaunot griezumu un ielikt tās siltā ūdenī. Ziedi atdzersies, un jums būs skaistas tulpes ar mezglu. Visi varēs jautāt, kā tulpju kātā gadījies mezgls,” vēlot līksmu mīlētāju dienu, iesaka floriste Gunta Sakse.
Komentāri