Pirmdiena, 22. aprīlis
Vārda dienas: Armands, Armanda

Joga – ceļš uz harmoniju

Druva
00:00
06.01.2007
6
4.lapa Joga Evija

Šoreiz rubrikā mēģināsim uzzināt kaut ko vairāk par jogu. To, kas tā ir, un ko nozīmē ar to aizrauties.

Kā pastāstīja jogas pasniedzēja Evija Vasere, joga nozīmē savienību starp cilvēka garīgo un fizisko ķermeni, un tās mērķis ir atrast šo savienību. Pati ar jogu aizrāvusies pirms trim gadiem.

“Cilvēks ir harmonijā ar sevi, ja dzīvo saskaņā ar iekšējo pasauli. Mūsdienās daudzviet jēdziens “joga” ir pārprasts, jo tā tiek saistīta tikai ar fiziskajiem vingrinājumiem. Protams, joga ir fizisko vingrinājumu komplekss, bet tā ir tikai daļa no jogas. Arī apgūstot svešvalodu, mēs mācāmies vārdiņus, tulkojam, rakstām un lasām. Arī jogā ir vairākas pakāpes. Ir tā saucamā astoņpakāpju jogas sistēma, un vingrinājumi ir tikai viena daļa no tās. Vēl ir elpošana, meditācija, atturība no visām pārmērībām, garīgā pašdisciplīna, kā arī elpošanas kontrole. Mūsu prāts ir ļoti saistīts ar to, kā elpojam. Ar elpošanu var nomierināt prātu, uzlabot imunitāti, pat samazināt ēstgribu,” stāsta jogas pasniedzēja un uzsver: “Būtībā elpošana, fiziskie vingrinājumi un pašdisciplīna ir pamats, uz kā var būvēt visu tālāko”.

Liels uzsvars jogas nodarbībās tiek likts uz vingrinājumiem, kas palīdz cilvēkam iegūt tādu fizisko ķermeni, kādu viņš vēlas. Labas fiziskās formas uzturēšanai joga ir ideāls variants. Arī cilvēkiem, kam ir problēmas ar muguru, joga ir ļoti noderīga.

“Pati ar jogu sāku nodarboties, jo bija problēmas ar muguru. Protams, tas ir mērķtiecīgs un ilgstošs darbs. Tas nav tas pats, kas iedzert tableti, un viss. Daudzi prasa, vai joga ir reliģija. Nē, tā noteikti nav reliģija. Tas ir dzīves stils. Kaut gan naudas krāšana arī ir reliģija, jo cilvēks kaut kam kalpo. Mums nodarbībās ir gan fiziskie vingrinājumi, gan teorija. Visu sākam no pamatiem. Nav nozīmes cilvēkam meditēt vai dziedāt mantras, ja nesaprot to jēgu. Uzsvaru lieku uz elpošanu un fiziskajiem vingrinājumiem, bet pasniedzu arī teoriju,” stāsta Evija.

Papildus visam joga iet roku rokā ar pareizu uzturu. Neizbēgami var minēt ajūrvēdu, kas ir zināšanas par dzīvi, par pareizu uzturu. Katram produktam ir savas rakstura īpašības – ir produkti, kurus ēdot, sasildām ķermeni, vai gluži pretēji – atdzesējam. Kāpēc dienvidu tautas ēd rīsus, bet ziemeļniekiem iecienītāki kartupeļi? Rīsi ir dzesējošais produkts, bet kartupelis – sildošais. “Katram produktam ir savas īpašības. Tie ļoti ietekmē cilvēku. Ir tādi, kas palielina cilvēka lokanību, citi to samazina, piemēram, kafija. Par pārtiku un uzturu runājam vairākās nodarbībās,” stāsta jogas pasniedzēja.

Kā stāsta Evija, ikvienam cilvēkam pietiktu ar piecām vai sešām stundām miega. Ja cilvēks pareizi dzīvo un ēd, viņam ir pietiekami daudz enerģijas un spēka, lai visu izdarītu un labi justos.

“Kāpēc saka: “Cilvēkam vajag astoņas stundas miega?” Jo cilvēks pirms gulētiešanas labi paēd. Bet organisms pirmās četras stundas vēl strādā un tikai pēc tam atpūšas. Bet, ja dzīvojam saskaņā ar dabas ritmiem, tad neizjūtam tik lielu nepieciešamību pēc miega. Runājot vēl par produktiem, jāpiemin, ka ir nakts un dienas produkti. Piemēram, piens ir nakts produkts. Un vakarā glāze piena būs tieši laikā. Saldumi? Tie ir ļoti ieteicami, sevišķi sievietēm. Bet jāatceras, ka saldumus var ēst līdz trijiem dienā. Mūsu ķermenī ir iekšējā uguns. Gluži kā saule, kura dienas vidū ir visaugstākajā punktā. Arī mūsu iekšējā uguns dienas vidū spēj sadedzināt visvairāk kaloriju,” stāsta Evija un piebilst, ka ir daudz kā interesanta, ko cilvēki labprāt un ar lielu interesi klausās nodarbībās.

Kā sarunas laikā saka jogas pasniedzēja, bieži dzīvē nodarbojamies ar sarežģītām lietām – ejam dažādos kursos, studējam gudras lietas, bet paši neizprotam sīkumiņu, būtību, kas mēs paši esam. Kas dzīvē mums ir vajadzīgs.

“Vecumam nav nozīmes, ja grib nodarboties ar jogu. Nāk no 15 līdz pat 50 gadiem un vecāki. Maldīgs ir uzskats: “Neesmu lokans, man nekas nesanāks!” Trenējoties pamazām iekustinām ķermeni, un ar laiku viss izdodas. Ja vien cilvēkam ir vēlme, viņš to var izdarīt,” skaidro jogas pasniedzēja.

Nākot uz nodarbībām, svarīgi, lai tērps būtu pieguļošs. Katra kustība ir svarīga, ne tā pagriezīsies, un nebūs vēlamā efekta. “Ikdienas darbs man ir diezgan saspringts. Strādāju uzņēmējdarbībā. Taču joga ir mans hobijs. Viens ir pelnīt naudu, bet vajag kaut ko arī sirdij. Svarīgi, lai tas, ko jūti sirdī, tiktu apmierināts,” uzsver jogas pasniedzēja Evija.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē 16 izsaukumi

15:43
22.04.2024
7

Aizvadītajās trīs diennaktīs, laika posmā no šī gada 19. aprīļa plkst. 6.30 līdz 22. aprīļa plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 16 izsaukumus – trīs izsaukumus uz ugunsgrēku dzēšanu un 13 izsaukumus uz glābšanas darbiem. Sestdien plkst. 18.04 saņemts izsaukums uz Madonas novada Cesvaines pagastu, kur divstāvu dzīvojamās mājas otrajā stāvā pie […]

Fiziskās aktivitātes - svarīgākais ieradums labas veselības uzturēšanai

15:27
22.04.2024
13

Uz jautājumu “Kurš no ieradumiem, jūsuprāt, ir vissvarīgākais veselībai?” “Mēness aptiekas” un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktajā aptaujā 17% respondentu atbildējuši, ka tās ir regulāras fiziskās aktivitātes, savukārt 16% kā svarīgākās norādījuši regulāras veselības pārbaudes. Interesanti, ka fiziskās aktivitātes par svarīgāko ieradumu vīrieši atzinuši divas reizes biežāk nekā sievietes. Visvairāk – 25% – ar fiziskajām aktivitātēm […]

Āraiši ir īpaši, un tādiem tiem jābūt

00:00
22.04.2024
23

Āraisieši vienmēr uzsvēruši piederību īpašajai vietai Āraišiem. Jau desmit gadus aktīvākie iedzīvotāji apvienojušies Āraišu biedrībā, lai kopā risinātu ikdienas problēmas, stiprinātu identitāti un atpazīstamību, veicinātu kopienas un apkārtnes iedzīvotāju līdziesaisti, radošumu un interešu daudzveidību, paplašinātu tūrisma piedāvājumu.    Biedrības rosināti, āraisieši sanāca kopā, lai apspriestu aktuālo. Eva Koljera pastāstīja par aptaujas, kurā viedokli pau­da āraisieši, […]

Rokdarbos atmodina pavasari

00:00
21.04.2024
48
1

Dzērbenes pilī kā ik pavasari pagasta un kaimiņu rokdarbnieki un amatnieki rāda rudenī un ziemāpaveikto. Izstādes pamatu veido Dzērbenes tautas nama studijas “Dzērbe” dalībnieku darbi. “Gada laikā studijas vadītāja Inga Blauberga    iedrošinājusi, aizrāvusi pagasta sievas. Aizvien tiek apgūts kas jauns, pētītas    latviskās un Dzērbenes meistaru tradīcijas,” saka tautas nama un Dzērbenes amatu mājas […]

Grāmatas Braila rakstā, audio, palielinātā drukā un vieglajā valodā

00:00
20.04.2024
65

Cēsu pilsētas Valdemāra bibliotēkā, kas daudziem labāk zināma ar iepriekšējo nosaukumu Neredzīgo bibliotēka, grāmatas lasa ne tikai vājredzīgi un neredzīgi cilvēki, bet arī tie, kuriem citu iemeslu dēļ grūti lasīt parasto druku. Tas var būt gultas režīms pēc traumas, operācijas, pēc insulta, infarkta vai ir grūtības fiziski noturēt grāmatu rokās. Dienā bibliotēku vidēji ap­meklē 10 […]

Atkal brauc reibumā

11:48
19.04.2024
34

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 84 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 10 ceļu satiksmes negadījumi, bez fiziski cietušām personām. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 108 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 67 par ātruma pārsniegšanu, kā arī trijos gadījumos automašīnas vadītāji […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
33
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
35
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
29
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
43
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi