Kā stāsta zinātāji, aptuveni 70 procenti cilvēka organisma sastāv no ūdens, kas radikāli ietekmē veselību. Ārsti iesaka lietot līdz pat trim litriem tīra dzeramā ūdens katru dienu. Arī grūtniecēm un dažādu diētu cienītājiem zināms, ka ūdens dienas deva kā minimums ir astoņas glāzes.
Ar ūdens palīdzību ķermenī tiek uzturēts relatīvi nemainīgs līdzsvars, kas ir nepieciešams dažādu orgānu darbībai, kā arī pasargā organismu no saslimšanām. Turklāt ūdens ir ļoti svarīga uzturviela, kurai gan nav nekādas enerģētiskās vērtības, tomēr organismam tas ir nepieciešams daudz vairāk nekā jebkura cita uzturviela.
Ar ūdens palīdzību āda saglabā elastību, tiek regulēta ķermeņa temperatūra atkarībā no ārējās vides apstākļiem, bez tam ūdens nodrošina muskuļu un locītavu darbību, kā arī piedalās vēl ļoti daudzos organismā notiekošajos procesos. Ūdeni nepieciešams dzert, lai neradītu dažādu orgānu darbības traucējumus, tādēļ nevajag gaidīt, kad rodas slāpes, jo tā ir pazīme, ka organismā jau ir par maz ūdens. Kā viena no pazīmēm, ka organismā ir par maz ūdens, ir nogurums, ko daudzi cilvēki cenšas pārvarēt, dzerot, piemēram, kafiju.
Tas, cik katram no mums dienā būtu jāizdzer ūdens, ir atkarīgs no vairākiem faktoriem – ķermeņa masas, apkārtējās vides temperatūras un mitruma līmeņa, kā arī no fizisko aktivitāšu intensitātes. Viedokļi dalās par to, vai labi uzņemt šķidrumu ēšanas laikā, tomēr ūdens ir nepieciešams, lai gremošanas process noritētu pilnvērtīgi un pareizi. Ar ūdens palīdzību uzsūcas sagremotās barības vielas, un tas nepieciešams arī to tālākai transportēšanai un izvadīšanas procesiem, ar kuru palīdzību organisms atbrīvojas no tam nevajadzīgajām un kaitīgajām vielām.
Ja netiek uzņemts tik daudz ūdens, cik nepieciešams organismam, tad ieslēdzas kompensācijas mehānismi, un ūdens tiek aizturēts ķermenī. Jo mazāks šķidruma daudzums tiek uzņemts, jo vairāk organisms cenšas paturēt to ūdens mazumiņu, kas viņam ir. Ūdens sāk uzkrāties ārpus šūnām, tas rada kāju un roku tūsku. Ko ūdens dara? * Ūdens paaugstina organisma aizsardzības spējas. Tas palīdz sirds un asinsvadu sistēmai, cīnās ar nogurumu un stresu. *Būtiska nozīme ūdenim ir gremošanas trakta darbībā un vielmaiņas procesos organismā. * Ir pierādīts, ka ūdens spēlē galveno lomu dažādu toksīnu un citu kaitīgu vielu šķelšanā un izvadīšanā no organisma. * Asinsrites sistēmā ūdens palīdz to antivielu cirkulācijā, kuras aizsargā organismu pret infekcijas slimībām. * Ūdens tīrā veidā likvidē šķidruma deficītu organismā, ko var radīt kofeīna, alkohola un citu vielu lietošana. *Ūdens ir galvenā termoregulācijas procesu sastāvdaļa un nodrošina adekvātas ķermeņa temperatūras izmaiņas gan pret ārējās vides temperatūru ietekmē, gan veicot fizisku darbu. * Ūdens nesatur nevienu kaloriju un palīdz mazināt apetīti, ja ieturiet diētu. Sagatavojusi Liene Lote Sīle
Komentāri