Nereti mums ir kaudze pustukšu garšvielu kārbiņu. Vai zināt, cik ilgi jau tās glabājat? Varbūt ir vērts parevidēt krājumus! Ja, gatavojot ēdienu, izmantojat ļoti vecas garšvielas, tikpat labi varat lietot zāģu skaidas. Ar laiku garšvielām zūd gan aromāts, gan garšas īpašības, kuru dēļ mēs tās izmantojam. Nav jēgas daudzus gadus glabāt apbružātas garšvielu paciņas. Kā pārbaudīt garšvielu derīgumu
Pat vislabākajos apstākļos glabāti garšaugi un garšvielas tomēr zaudē savu vērtību – garšu un smaržu. Kad tās būtu jāizmet? Pie ideāliem uzglabāšanas apstākļiem: * maltas garšvielas derīgas pusotru gadu, * veselas, nemaltas garšvielas – divus gadus, * zaļi lapu garšaugu – vienu līdz trīs gadus, * veselas sēklas – trīs līdz četrus gadus, * garšaugu vai garšvielu ekstrakti – trīs gadus, * garšvielu maisījumi – pusotru gadu, * aromātiskās eļļas – nenoteiktu termiņu.
Ja nezināt, cik ilgi garšviela glabāta, tās derīgumu var pārbaudīt ar trim vienkāršiem paņēmieniem.
* Izskats – labi apskatiet trauka saturu un pārliecinieties, ka tas nav izbalējis vai citādi mainījis krāsu, salipis, appelējis, tajā parādījušās kādu kaitēkļu pazīmes vai redzamas kādas citas sākotnējā izskata izmaiņas. Ja pamanāt kādu no šīm pazīmēm vai kādu citu aizdomīgu izmaiņu, labāk šīs garšvielas izmest.
* Smarža – atveriet trauku un paostiet. Vai varat sajust garšvielas raksturīgo aromātu? Ja nevarat to sajust vai smarža kļuvusi citādāka, garšvielas vairs nav derīgas. Ja ir pareizā smarža, bet tā ir kļuvusi vājāka, garšvielas vēl var lietot. Atcerieties, ka nemaltām garšvielām, piemēram, veseliem pipariem, kanēļa nūjiņām, ir aizsargapvalks, kas neļauj izdalīties spēcīgai smaržai. Tā izteikti jūtama tikai pēc garšvielas samalšanas, saspiešanas vai salaušanas. Tāpēc, ja veselus piparus pasmaržojot, nejūtiet izteiktu piparu aromātu, tas ir normāli. Ja šo pašu piparu saspiedīsiet un vēl joprojām aromāts būs ļoti vājš, tad gan ziniet, ka tas vairs nav derīgs.
* Garša – nelielu šķipsniņu nogaršojiet. Ja specifiskā garša ir jūtama, tad vēl šo garšvielu var glabāt. Ja garša ir gandrīz nejūtama vai kļuvusi savāda, labāk garšvielu izmetiet. Uzglabāšanas principi
Kad krājumi izrevidēti, jāparūpējas par garšvielu pareizu glabāšanu. Lai pēc iespējas ilgāk saglabātu to garšu un aromātu, jāzina trīs garšvielu un garšaugu ienaidnieki – gaisma, mitrums un gaiss. Zinām, ka gaismas ietekmē izbalo audumi un nodzeltē papīrs. Līdzīga iedarbība ir uz kaltētām organiskajām vielām, tādām kā augi un garšvielas. Mitrums savukārt veicina vielu sadalīšanos un pūšanu. Lai arī gaiss nepieciešams dzīvībai, ne vienmēr tas ir vēlams, jo veicina bojāšanās procesus. Gaisā esošais skābeklis, ķīmiskās reakcijās saistoties ar garšvielās esošajām vielām, izmaina tās un veicina sabrukšanas procesus.
Pirms mēs uzzinām, kā pareizi glabāt garšaugus un garšvielas, ir jāsaprot, ko mēs glabājam. Garšvielas un garšaugi, ko izmantojam ēdienu gatavošanai, satur ēteriskajām eļļām līdzīgas vielas, ko sauc par terpēniem. Šīs vielas tad arī rada raksturīgās garšvielu smaržas un garšas. Bez tām mūsu garšvielas neatšķiras no salmiem.
Tātad glabāšanas laikā jānovērš gaismas, mitruma un gaisa piekļūšana garšvielām. Vēlams tās glabāt vēsā, sausā un tumšā vietā vai vismaz necaurspīdīgos traukos. Vēsums bremzē ķīmiskos procesus. Ļoti nepareizi ir garšvielas turēt plīts tuvumā, kur ir viskarstākais un mitrākais gaiss. Tāpat atcerieties silto ēdienu gatavošanas procesā nebērt garšvielas pie ēdiena tieši no trauciņa, kurā tās glabājas. Tādējādi tvaiki tiešā ceļā nokļūst traukā un samitrina tā saturu. Var gadīties, ka nākamajā lietošanas reizē garšvielas būs salipušas lielās klimpās. Ilgākā laika posmā tās arī sabojāsies.
Pērkot garšvielas, atcerieties, ka papīra iepakojumos tās parasti ir lētākas, bet tām vieglāk piekļūst gaiss un mitrums, kas izraisa ātrāku aromāta un garšas pazušanu. Tāpat labāk ir, ja caur iepakojumu kaut nedaudz var redzēt, ko jūs pērkat. Piemēram, melnie pipari visur un vienmēr nav vienādi. Ja tie ir maziņi un sīki, tad tas ir brāķis. Gluži tāpat kā rozīnes izvēlamies lielas un nesalipušas, tā arī piparus jāizvēlas pēc iespējas lielākus, bez krikumiem un piemaisījumiem, kas, vienkārši sakot, ir gruži, kas tikai palielina pārdodamā iepakojuma svaru. Arī lauru lapām jābūt veselām, jo salauzītas tās jau ir zaudējušas lielu daļu sava aromāta. Līdzīgi ir arī ar citām garšvielām. Pērkot caurspīdīgu iepakojumu, caur kuru garšvielas var apskatīt, atcerieties, ka materiāls laiž cauri gaismu. Tāpēc, ja pērkat caurspīdīgu iepakojumu, mājās to glabājiet tumšā vietā vai saturu pārberiet citā, necaurspīdīgā traukā.
Komentāri