Piektdiena, 12. jūlijs
Vārda dienas: Indriķis, Ints, Namejs

Galvenais ir apņēmība un darbs

Druva
23:00
10.04.2007
4

Straupes zemnieku saimniecībā „Rūķi” Vija un Ēriks Šulci audzē 21 vaislas cūku.

Saimnieki ir pensionāri. “Rūķi” nav liela saimniecība, tomēr te tiek audzēta 21 vaislas cūka. Ir divi kuiļi. Pašlaik aizgaldos rukšķ gandrīz 40 sivēni, bet šogad pārdoti jau 57.

Sivēnu tirdzniecība ir veiksmīga, pārdot izdodas visus. Tas daļēji skaidrojams ar to, ka rajonā vairs saglabājušās tikai nedaudzas saimniecības, kuras nodarbojas ar cūkkopību un tur sivēnmātes. Tas kļuvis par dārgu un neizdevīgu biznesu. Saimnieki stāsta, ka interesentiem bieži vien nākoties gaidīt pat rindā, jo pircēji piesakās gan no vietējiem pagastiem, gan, piemēram, no citiem rajoniem – Valkas, Alūksnes un Madonas. Pircēji lielākoties ir individuālo saimniecību kopēji: „Daudz ir tādu, kuriem nav zemnieku saimniecību, bet kuri vēlas nobarot cūciņu, piemēram, Ziemassvētku galdam.”

V.Šulce piekrīt, ka arī viņu ģimenes nelielā saimniecība izjūt krīzi cūkkopības nozarē. Graudaugi kļuvuši dārgāki, audzēt cūkas gaļas tirdzniecībai nav izdevīgi, vismaz ne tika mazai saimniecībai kā šī: „Lai pārdotu gaļu, cūkas nespējam izaudzēt. Tad saimniecībai jābūt modernizētai, jābūt lielākiem apjomiem.”

„Rūķu” saimnieki atklāj, ka daudzkārt domāts par to, vai turpināt cūkkopību. Tagad zemnieki gaida, vai tiks realizēts zemkopības ministra Mārtiņa Rozes ierosinājums izsniegt vienreizēju pabalstu 120 latu apmērā par katru sivēnmāti, lai veicinātu cūkkopības nozari. V.Šulce piekrīt, ka šāds atbalsts būtu vērtīgs un dotu iespēju strādāt. Taču kopumā V.Šulce secina, ka „valdība par zemniekiem domā maz”.

Saimniece arī atzīst, ka krīzi nozarē visvairāk izjūt tie, kuriem līdzekļu maz. Ja finansiālās iespējas saimniecībai ir pietiekamas, tad iespējams iepirkt gan barību, gan nodrošināt attīstību.

Tomēr gan Vija, gan Ēriks Šulci ir optimistiski un par spīti problēmām atzīst: „Mums grūti nav. Ir tikai jāstrādā.” Ē. Šulcs pat spriež: “Domāju, ka vieglāk ir strādāt nekā dzīvot bezdarbībā. Man liekas, ka tas ir vēl grūtāk.”

Saimniecībā audzē arī kazas. Ganāmpulkā ir pieci pieauguši dzīvnieki, šopavasar jau atskrējuši pieci kazlēni. Dienā no kazas saimniece izslauc apmēram piecus litrus piena. Pagaidām slaukums tiek izlietots pašu vajadzībām. Tomēr iespējams, ka kazas pienu ar laiku varētu arī pārdot, jo apjomi to ļauj. Iespējas ir dažādas, piemēram, var arī siet kazas sieru. V.Šulce apņēmīgi saka: “Tas priekšdienām! Vispirms jāiemācas to darīt, un tad var domāt tālāk.”

Savulaik “Rūķos” audzēja paipalas. Bijis vairāk nekā tūkstoš putnu. Šajā sakarā saimniecības vārds bijis zināms daudzviet Latvijā. Taču šogad paipalu audzēšana pārtraukta, jo šī nodarbošanās kļuvusi neizdevīga: „Protams, audzēt paipalas ir vieglāk un to mēs labprāt atsāktu, bet cilvēkiem nav naudas, lai pirktu šīs olas. Tās ir dārgākas, taču arī vitamīnu un uzturvērtībā daudz labākas par vistu olām.” Pašreiz “Rūķos” palikušas vien dažas paipalas pašu vajadzībām.

Saimniecībā nodarbošanās maiņai tiek izmantoti Eiropas Savienības līdzekļi. Piemēram, ir saņemts atbalsts daļēji naturālo saimniecību pārstrukturizācijai.

Patlaban “Rūķos” pošas pavasara darbiem: „Zeme uzarta, sēklas nopirktas – atliek vien strādāt!”

V.Šulce stāsta, ka brīvajos brīžos, kas gan ir maz, viņai esot kāds īpašs „netikums” – dzimtas koka veidošana. Pagaidām ģimenes locekļu senči apzināti līdz 1802. gadam, taču V.Šulce atzīst, ka tās vēl nav darba beigas: „Ļoti liels palīgs ir „Novadnieks”, Letonika, dažādas enciklopēdijas.”

Vēl viena aizraušanās ir grāmatu krāšana, kurās tiek stāstīts par rūķiem. Šāda interese saistīta ar māju nosaukumu „Rūķi”, kas savukārt izveidojies no māju pirmā saimnieka uzvārda. Saimniecībai ir pat zīmogs, uz kura atainoti rūķi.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Peldošā sala nerisinās āraišniekiem svarīgākās problēmas

00:00
12.07.2024
25

Kuplā skaitā Āraišu ezera apkārtnes iedzīvotāji bija sanākuši uz tikšanos, lai vairāk uzzinātu par pašvaldības uzsākto projektu. Plānots pētīt ūdenstilpi un tajā izveidot peldošu salu, kas veicinās bioloģisko daudzveidību un papildinās sabiedrības izglītošanas iespējas. Peldošā sala Āraišu ezerā tiks izvietota ezera vides stāvokļa uzlabošanai, skaidroja Cēsu novada pašvaldības projekta vadītāja Zane Pīpkalēja. Salā būs putnu […]

Raunā satikās “Pļavā”

00:00
11.07.2024
39

Piepildīts vakars un diena – kārtējo reizi var teikt par festivālu “Rodam Raunā”. Šīgada tēma bija “Pļava”, un ikviens varēja pārliecināties, kas tik pļavā nenotiek un ko tā dod mums. Festivāls iesākās ar koncertu Ilvas un Jāņa Lodziņu kolekcijas dārzā. Mierīgajā piektdienas vakarā pēc neliela lietus uz Ances Krauzes un Zigfrīda Muktupāvela koncertprogrammu “Violets”, kur  […]

Cēsis “Lampā” iziet plašu diskusiju loku

00:00
10.07.2024
50
1

Sarunu festivālā “Lampa” Cēsu novada pašvaldība savā sarunu telpā astoņās diskusijās bija izvēlējusies ļotidažādas tēmas: kultūras mantojums, kosmoss, digitālās prasmes, stilīgas mazpilsētas, apritīga būvniecība, bioreģions, kultūra un veselība, izglītība un inovācijas publiskajā pārvaldē. “Sarunu festivāls “Lampa” ir stabila vērtība desmit gadu garumā, tādēļ varam teikt, ka nav “Lampas” bez Cēsīm un Cēsis bez “Lampas”,” teic […]

Aicinām balsot par titula ieguvēju

11:07
09.07.2024
58
1

Sākusies balsošana par titula “Cēsnieks 2024” pretendentiem. Šogad pagodināšanai izvirzīti četri pretendenti. Žūrijas komisija balsošanai izvirzījusi: Natāliju Kramu, ilg­gadējo Cēsu bibliotēkas vadītāju, Vladimiru Kiseļovu, basketbola treneri, Ievu Moricu, sarunu festivāla LAMPA direktori, un Gunitu Bārdu, koncertu un pasākumu režisori, brīvprātīgā darba veicēju. “Cēsnieka” balvu piešķir jau vairāk nekā ceturtdaļgadsimtu. Tas ir uzņēma “Cēsu alus” un […]

Teju 100 goda konsuli iepazīst Cēsis

00:00
09.07.2024
51

Turpat simts goda konsulu no vairāk nekā 40 valstīm piedalījās 11. Latvijas goda konsulu sanāksmē, trešajā dienā iepazīstot arī Cēsis. Dalībnieki Kosmosa izziņas centrā tikās ar novada domes priekšsēdētāju Jāni Rozenbergu, iepazina izziņas centru, vecpilsētu un viesošanos noslēdza Vidzemes koncertzālē “Cēsis”. Pārstāvētas bija ļoti dažādas valstis, gan Rietumeiropas, arī Skandināvijas, bija goda konsuls no ASV, […]

Vidzemē ugunsdzēsējiem glābējiem 27 izsaukumi

17:37
08.07.2024
30

Aizvadītajās diennaktīs, laika posmā no šī gada 5. jūlija plkst. 6.30 līdz 8. jūlija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 27 izsaukumus – deviņus uz ugunsgrēku dzēšanu, 15 uz glābšanas darbiem, kā arī vēl trīs bija maldinājumi. Piektdien plkst. 14.23 VUGD saņēma izsaukumu uz Cēsu novada Raiskuma pagastu, kur vienstāva dzīvojamā mājā […]

Tautas balss

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
20
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Nav, no kā ietaupīt

15:13
05.07.2024
21
Seniore raksta:

“Ja cels pievienotās vērtības nodokli, tiem, kas dzīvo pieticīgi, būs vēl grūtāk. Tāpat jau no pensijas nekas nepaliek pāri, kad nopērku pārtiku. Ja tā būs dārgāka, tad vairs par dzīvokli arī nevarēšu samaksāt. No ēdiena neko ietaupīt nevaru, tāpat jau pērku tikai akciju preces,” pauda seniore.

Par ko uztraucas, par ko ne

15:13
05.07.2024
26
Iedzīvotāja raksta:

“Kad Cēsu Pils parkā notiek pasākumi, no centra līdz Festivāla ielai slēdz Lenču ielu. Un neviens neuztraucas, ka vairākas dienas Festivāla ielas iedzīvotājus traucē vēl lielāka satiksmes plūsma. Par Rīgas ielu gan visi raizējas, tur cilvēkiem neesot droši, iemītniekus traucē mašīnu trokšņi. Bet kā ar mums, kas dzīvo Festivāla ielā?” bija neapmierināta iedzīvotāja.

Apburtais loks

15:03
05.07.2024
25
1
Seniore raksta:

“Tomēr cilvēki spēj ietekmēt situāciju. Latvijas Pasts neuzdrošinās slēgt visas nodaļas, tās paliks arī laukos, lasu, pavisam 155. Tomēr 12 slēgšot, vienu no tām arī Cēsīs. Divas mūsu pilsētā neesot obligātas. Jau tā pastā bieži ir rindas, tagad būs vēl garākas. Un tad cilvēki neizvēlas šos pakalpojumus, bet Pasts tik saka, ka cilvēkiem tos nevajag,” […]

Cenas pārāk augstas

15:03
05.07.2024
28
Lasītāja O. raksta:

“Dārzeņaudzētāji saka, ka produkcija dārgāka, jo lielāks pievienotās vērtības nodoklis, kādu laiku bija pieci procenti, tad 12. Taču septiņu procentu palielinājums nav tik liels, lai piemēram, par lauka gurķiem prasītu gandrīz trīs eiro kilo­gramā. Var jau būt lielu uzcenojumu uzliek tirgotāji, tad audzētājiem jārunā ar tiem. Cenām jābūt samērīgām,” pau­da lasītāja O.

Sludinājumi