Sestdiena, 13. aprīlis
Vārda dienas: Egils, Egīls, Nauris

“Gada cilvēks” – Elita Eglīte

Druva
00:00
13.12.2006
2
1lp Elita Egliite

Jau desmito gadu aktīvie un vērīgie “Druvas” lasītāji aptaujai “Gada cilvēks” iesaka radošus, uzņēmīgus un prasmīgus rajona ļaudis.

Aptaujas “Gada cilvēks 2006” titulu ieguvēji:

*”Gada cilvēks 2006″ – Amatas novada domes priekšsēdētāja Elita Eglīte. *”Par aktīvu pilsonisku attieksmi un ārsta profesionalitāti” – Cēsu rajona slimnīcas traumatoloģiskās nodaļas vadītāja Anda Skrastiņa. *”Par latviešu tautas tērpu popularizēšanu” – tekstilmāksliniece, audēju darbnīcas “Vēverīšas” saimniece Dagnija Kupče. *”Par ratiņbasketbola attīstīšanu” – Latvijas ratiņbasketbola sporta federācijas izpilddirektors Aigars Miklāvs. *”Par izglītības darbu Pārgaujā” – Stalbes vidusskolas fizikas skolotājs Auseklis Ķibilds. *”Par lauku tūrisma rosināšanu” – z/s “Jaun-Ieviņas” īpašnieks Uldis Rudzītis. *”Par mērķtiecību nozares attīstībā” – SIA “VAR-C” rīkotājdirektors Gints Vārtiņš.

Amatas novada domes priekšsēdētāju Elitu Eglīti “Gada cilvēka” aptaujai ieteikuši 528 pašvaldības iedzīvotāji. Cilvēki pamanījuši ne vien sava novada sasniegumus, bet arī to nepārprotamo personisko auru, kuru darbā ielikusi domes vadītāja.

Novadam šis bijis balvu un jaunu notikumu gads. Pašvaldība, piedaloties konkursā “Sakoptākais Latvijas pagasts”, uzvarēja rajona kārtā, bet novadā ieguva nomināciju “Sakoptākā uzņēmējdarbības vide”. Saņēma Vides ministrijas lielo balvu “Ābols” par ieguldījumu vides infrastruktūras attīstībā un dabas aizsardzībā. Uzņēma prestižo Pasaules brīvo latviešu apvienības nometni “3×3”.

– Šis ir gads, kurā esam centušies veicināt novada pazīstamību. Tas ir svarīgi uzņēmējiem, bet tikpat nozīmīgi arī pašvaldībai. Virzot projektus, gādājot finansējumu, meklējot iespējas, pazīstams nosaukums ir liels palīgs, – saka aptaujas “Gada cilvēks 2006” laureāte. –Tas, ka mums ir ko parādīt, ir pēdējo piecu, sešu gadu darba rezultāts. Izveidojām novadu un esam ieguvēji. Pašvaldības attīstība notiek strauji. Varam izdarīt darbus, kurus atsevišķi katrs no abiem apvienotajiem pagastiem nespētu.

Uzņēmējdarbības straujās attīstības veicināšanā E.Eglīte pašvaldības lomu vērtē atturīgi, biznesa bumu saistot ar atrašanās vietu – Vidzemes šoseju, samērā nelielo attālumu līdz Rīgai. Vietējās varas iespējās nav sniegt uzņēmējiem tik lielu atbalstu, lai tas būtu izšķirošais investīciju piesaistei, uzskata domes vadītāja, tomēr teritorijas attīstība un pašvaldības attieksme var veicināt vai apgrūtināt biznesa ideju īstenošanu. Infrastruktūra – ceļi, ūdensapgāde, kanalizācija, attīrīšanas iekārtas – ir gan nozīmīga ikvienam iedzīvotājam, gan svarīga uzņēmējdarbībai. Risinot šos jautājumus, pašvaldība pretendē uz Eiropas reģionālās attīstības fonda līdzekļiem ūdenssaimniecības sakārtošanai apdzīvotajos centros, konsekventi tiek īstenota domes finansētā centru apgaismošanas programma. Šogad papildināts ielu apgaismojums Ieriķos, pērn Amatā, nākamgad – Kārļos, Meijermužā, turpinās laternu uzstādīšanu Billē. Dome iecerējusi izstrādāt ceļu attīstības programmu, lai uzņēmējiem vieglāk plānot savu nākotni. Strauji augošajam lauku tūrismam uzsākts veidot nozares stratēģiju, plānojot arī pašvaldības speciālistu algošanu, kas balstīs viesmīlības rūpalu novadā.

Šis gads ienesis arī jaunus vaibstus novada kultūras un saviesīgajā dzīvē. Drabešu tautas nama atjaunotajā zāle izskanējis pirmais opermākslinieku koncerts, kuru rīkot palīdzējis pazīstamais Siguldas operas svētku rīkotājs Dainis Kalns. Decembrī te uzstāsies Ivars Cinkuss ar savu dzīvesbiedri Loriju Vudu – Cinkusu.

E.Eglīte uzsver, ka viena no novada veiksmes atslēgām ir brīvprātība. Amatas un Drabešu pagasta apvienošanos atbalstīja iedzīvotāji, pozitīvi pieņemot pārmaiņas, meklējot labo, ko piedāvāja jaunās iespējas. Savukārt pašvaldība pildījusi savus solījumus.

– Apņēmāmies nodrošināt teritorijas vienmērīgu attīstību. Tas ir grūts un ne lēti sasniedzams mērķis. Esam turējuši solījumu nelikvidēt nevienu mācību iestādi. Varbūt tādēļ dažas lietas arī palikušas novārtā. Vienlaidus attīstības nodrošināšanu vēl sadārdzina mūsu specifiskā situācija. Mums nav viena izteikta centra, iedzīvotāji koncentrējas vairākās apdzīvotās vietās: Agrā, Amatā, Billē, Drabešos, Ģikšos, Ieriķos, Kārļos, Līvos, Spārē, Meijermuižā. Esam sevi deklarējuši kā lauku teritoriju, bet pēdējos gados Cēsīm tuvākajās vietās veidojas pilsētnieciska vide, kas uzliek jaunu izaicinājumus, – stāsta E.Eglīte.

E.Eglīte atzīst, ka daudz ierosmju, pleca sajūtu saņem no kolēģiem citās pašvaldībās. Rajona padome, kas pulcina vadītājus, izveidojusies par domubiedru pulku, kuriem rūp visas teritorijas attīstība. Arī konkursi ir viena no iespējām redzēt un sajust, kā strādā un kā rezultātu gūst citas pašvaldības, izmantojot viņu pieredzi savā novadā. E.Eglīte vērtē, ka mērķtiecīgi darbojas Jaunpiebalga, Priekuļi, Straupe un citas pašvaldības, izvirzot prioritātes un tās konsekventi īstenojot.

Iesakot E.Eglīti aptaujai, novada iedzīvotāji uzsvēruši ne tikai domes priekšsēdētājas lietišķās īpašības, bet arī novērtējuši viņas cilvēcisko devumu – iejūtīga, saprotoša, atsaucīga. Vai daudz pašvaldības vadītāju vakaros atlicina laiku vietējā dramatiskā teātra mēģinājumiem? Kad pagājušā gada nogalē novadā atjaunoja dramatisko kolektīvu un pirmajam uzvedumam, A.Brigaderes “Čaukstenēm”, pietrūka vienas sieviešu lomas atveidotājas, E.Eglīte nedomājot piekrita, jo gribēja, lai iecere neizjūk. Un tad sekoja slavenā “Tās dullās Paulīnes dēļ”, kas sacēla furoru ne vien apkaimes pagastos, bet pat Cēsīs. Vēlāk kā vienreizējs uzvedums pašdarbnieku ballei tika veidots muzikāls “Vella kalpu” iestudējums, kas bija tik pieprasīts, ka tika rādīts atkārtoti. Un patiesā, ne teatralizētā uzvedumā jau desmit gadus pašvaldības vadītāja piedalās Līgo dienā. Tautas tērpos, ar cienastiem grozā E.Eglīte kopā ar pašvaldības un kultūras darbiniekiem dodas sveikt Jāņus. Šī tradīcija nākusi līdzi no Amatas pagasta laikiem un saglabājusies galvenokārt šajā pusē. Jāņi jau zina, ka pati priekšsēdētāja nāks ar zāļu vaiņagu galvā. Viņi gaida un nedrīkst vilties, domā E.Eglīte.

Novada ļaužu dzīvē jaunā veidolā ienākusi arī skaistā Āraišu ezerpils apkārtne. E.Eglīte pārliecināta, ka ezermalai nav jākļūst par komercpasākumu plašām masām, taču vietējiem cilvēkiem reizumis jāļauj izbaudīt piederību šai fantastiskajai vietai.

– Esmu laimīga, ka liktenis ļāvis man dzīvot un strādāt šeit. Bezgalīgi mīlu šo novadu, šīs vietas. Es te varētu darīt jebko, bet esmu gandarīta, ka man ir iespēja šo cilvēku un vietas labā darīt kaut ko vairāk, – saka E.Eglīte.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Muzeji paraksta līgumu mērķtiecīgai sadarbībai

00:00
13.04.2024
13

Starp Cēsu Vēstures un mākslas muzeju un Talsu novada muzeju parakstīts ilgtermiņa līgums, nostiprinot sadarbību arī juridiski. Šāda veida pārnovadu muzeju ilgtermiņa sadarbības juridiskā forma Latvijā līdz šim nav īstenota. Līgums paredz ne tikai kopīgu pasākumu īstenošanu, bet arī izstāžu un zināšanu apmaiņu. Muzeji jau iepriekš veiksmīgi īstenojuši kopīgus projektus. Cēsu muzeja direktore Ināra Bula “Druvai” […]

Nākotnes redzējums par bioloģisko pārtiku

08:26
12.04.2024
41

Kā veicināt bioloģiskās pārtikas patēriņu Vidzemes bioreģionā? Ko celsim galdā 2030.gadā ģimenēs, restorānos un lielveikalos, mācību iestādēs, pansionātos un slimnīcās, bija galvenais jautājums, ko risināja pirmajā koprades darbnīcā. Vidzemes plānošanas reģiona un Cēsu novada pašvaldības organizētās trīs darbnīcas ir praktisks turpinājums pērn parakstītajam memorandam par atbalstu bioreģiona izveidei Gaujas Na­cionālā parka teritorijā. Koprades darbnīcā tikās […]

Ne tikai par bedrēm ielās, naudu kultūrai un atbalstu tūrismam

00:00
11.04.2024
53

Finansējums amatiermākslai, pašvaldības atbalsts tūrisma attīstībai, sabiedriskais transports, ielu un ceļu sliktais stāvoklis – tā ir daļa jautājumu, par ko Līgatnes pilsētas un pagasta iedzīvotāji gandrīz četras stundas diskutēja ar Cēsu novada domes vadību un Līgatnes apvienības pārvaldes pārstāvjiem. Novada domes priekšsēdētājam Jānim Rozenbergam un viņa vietniecei Inesei Suijai-Markovai nācās uzklausīt pārmetumus par tūrisma organizāciju […]

Valmierā tiekas remigranti uzņēmēji

09:22
10.04.2024
39

5.aprīlī, Valmieras integrētajā bibliotēkā pulcējās remigranti no Valmieras, Cēsu un Limbažu novada – gan jau esošie, gan topošie uzņēmēji, lai dalītos savos pieredzes stāstos un uzzinātu vairāk par grantu konkursu uzņēmējdarbības atbalstam remigrantiem. Remigranti atklāti runāja par saviem dzīves pavērsieniem, izaicinājumiem, kas bija jāpārvar, atgriežoties dzimtenē, un sapņiem, ko viņi vēlas piepildīt ar savu biznesu. […]

Nemanāma, bet tik noderīga

08:21
10.04.2024
41

Cēsīs, Torņa ielā ,ir viena no publiski pieejamām bezmaksas tualetēm. Tā darbojas ne tikai vasarā, bet arī ziemā no septiņiem rītā līdz vienpa­dsmitiem vakarā. Tikai bēda tāda, ka ne katrs pilsētas, Pils parka vai vecpilsētas apmeklētājs zina, ka šāda tualete ir, turklāt bez maksas. Tam varētu palīdzēt pamanāmas un skaidras norādes, lai ikviens, kuram tāda […]

Putni ar dziesmām atnesuši arī putnu gripu

00:00
10.04.2024
211

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) konstatējis šopavasar pirmo    putnu saslimšanas gadījumu ar augsti patogēno putnu gripu. “Mazsalacā atrasta inficēta pīle. Tas, ka viena atrasta, nedod nekādu garantiju, ka nav vairāk un nav inficēti vēl citi ūdensputni,” stāsta PVD Ziemeļvid­zemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis un piebilst, ka pārvaldes inspektori vērtēs situāciju Veselavas pagastā, dīķī Bērzkrogā, […]

Tautas balss

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
18
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
15
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
35
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Ielāps uz ielāpa. Tā ir Birzes iela

08:19
09.04.2024
37
10
Druva raksta:

“Atkal Cēsīs remontē Birzes ielas asfaltēto daļu. Segums jau tagad sastāv tikai no ielāpiem, iznāk, ka ar lāpīšanu labo lāpīto. Vai neatmaksātos beidzot šo daļu kārtīgi atjaunot, lai mašīnām nebūtu jābrauc kā slalomistam pa pampakiem? Birzes iela ir ļoti labs ceļš, kā apbraukt centru. Atslogot satiksmi Vienības laukumā, domāju, pašvaldība taču ir ieinteresēta,” pauda autovadītājs […]

Laipns šoferis

08:19
09.04.2024
33
Druva raksta:

“Ļoti vēlējos izteikt pateicību ilggadējam “CATA” autobusa šoferim Zigmāram Balodim,viņš vienmēr ir jauks, laipns un punktuāls. Ar pasažieriem sasveicinās un ir smaidīgs, uzlabojot garastāvokli ikvienam braucējam. Daudzi šoferi no viņa varētu mācīties. Jau ilgi braucu no Jāņmuižas uz Cēsīm un vienmēr priecājos par šo autobusa vadītāju,” sacīja jāņmuižniece.

Sludinājumi