Sestdiena, 11. janvāris
Vārda dienas: Smaida, Franciska

Eiropā no latviešiem ir ko mācīties

Druva
23:00
03.04.2007
6

Pagājušajā nedēļā pieredzes apmaiņas braucienā uz Holandi, Vāciju un Poliju devās 46 Latvijas bioloģiskie lauksaimnieki, tai skaitā pārstāvji no vairākām mūsu rajona saimniecībām.

Lauksaimnieku izglītības veicināšanas braucienu organizēja biedrība „Vides veselības saime”, kas vieno bioloģiskos zemniekus, kuri bez lauksaimnieciskās ražošanas gatavo arī piedāvājumu veselīga dzīves veida stiprināšanai. Kā pastāstīja

rajona zemnieku apvienības izpilddirektore Dace Kalniņa, pieredzes apmaiņā

piedalījās bioloģisko lauksaimnieku kooperatīva „Zaļais grozs” pārstāve Ilona Andrēviča no zemnieku saimniecības

„Plumpaiņi” Nītaurē, Juris Baškirovs no zemnieku saimniecības „Ceļa Rempi”

Jaunpiebalgā, Ineta Rudzīte no „Jaun-Ieviņām” Raunā, Rita Bērziņa no “Biezēkām” Taurenē, Raimonds un Dins Sumeragi no

„Žagatām” Raiskumā, Brigita un Dmitrijs Lūkini no „Ozoliņiem” Zaubē.

D.Kalniņa atzina, ka braucienā iegūta ne tikai pieredze, bet arī radušās pārdomas. Interesanta bijusi viesošanās Holandes ekocentrā „De Kleine Aarde” („Mazā zeme”), kur notiek semināri un mācības par ilgtspējīgu lauksaimniecību, vides jautājumiem, enerģijas u.c. resursu racionālu izmantošanu, videi draudzīgiem celtniecības materiāliem.

D.Kalniņa norāda: „Tā kā Eiropas lielākajā daļā lauksaimniecība ir ļoti intensīva, ir būtiski saglabāt līdzsvaru. Latvijā situācija ir pozitīva un būtu žēl to zaudēt. Protams, attīstība nav iedomājama bez lauksaimnieciskās ražošanas, kas Holandē ir ļoti augstā līmenī.

Intensīvi ražojošā biodinamiskajā saimniecībā „Zonnehorsta” guvām pieredzi par to, kā vīrs un sieva, saviem spēkiem racionāli saimniekojot nelielā platībā, regulāri gatavo un piegādā lauksaimniecības „ produktu somas” apmēram 120 klientiem. Katru nedēļu kaut kas jauns tiek ielikts sūtījumā. Turklāt produkti mainās atkarībā no sezonas, piemēram, tie var būt lapu salāti, selerijas, burkāni, kartupeļi un citi, bet vienmēr tie ir svaigi un klienti tos sagaida kā pārsteigumu.

I.Andrēviča piekrīt, ka produktu somu veidošanā latviešiem ir iespēja mācīties no Holandes zemniekiem: “Mēs vienmēr cenšamies, lai klients būtu apmierināts, tādēļ produktu somas sagatavojam individuāli pēc viņu vēlmēm, taču Holandē tajās tiek ielikti tie produkti, kas tajā laikā pieejami.”

“Klienta intereses ir svarīgas, taču lauksaimnieks klientam var radīt alternatīvu, nepasūtīt produktu somas saturu visu līdz pēdējam lociņam, bet gan ļaut zemniekam pašam izvēlēties piegādājamos produktus,” papildina D.Kalniņa.

Radies arī secinājums, ka Latvijā atšķirībā no vecajām Eiropas valstīm daudz lielāka uzmanība veltīta higiēnas un pārtikas drošības jautājumiem, līdz ar to saimniecībās prasības un arī līmenis ir krietni augstāks nekā daudzās citās valstīs. „Piemēram, pēc lauku un dārzu apskates ēdināšana saimniecībās tiek organizēta ļoti brīvā gaisotnē – nojumē uz nekrāsotiem koka galdiem tiek servēta zupa, ko tūristi paši no termosiem arī ielej šķīvjos. Grīdas klājums ir šķelda, ne viegli mazgājamas flīzes. Holandieši ir bijuši tik industrializēti, ka tagad cenšas atgrieztie pie dabiskā, cik vien tas

iespējams.

Viesu dēļ netiek skriets un pucēts uz nebēdu. Jā, regulas ir tādas pašas

mums, bet viņu likumdevēji mācās un mēģina pielāgoties situācijai, pieņemot to, kādas ir saimniecību iespējas.”

D.Kalniņa vērtē, ka Latvijā trūkst pieredzes praktiskajā noteikumu īstenošanā, līdz ar to valsts programmu veidotāji, gribot labāko, bieži vien paredz tik augstas prasības, ka tās ievērot var tikai spēcīgākās saimniecības.

Arī I.Andrēviča atzīst, ka vērtīgi bijis vērot bioloģisko ražošanu saimniecībās un attieksmi pret vidi. Daudzi resursi, ja vien iespējams, tiek izmantoti atkārtoti, piemēram, ūdens: “Latvijā tam vēl netiek pievērsts pietiekami daudz uzmanības.”

Lauksaimnieki viesojušies arī vienīgajā sertificētajā bioloģiskās lauksaimniecības skolā – tehnikumā Eiropā, kurā tiek sagatavoti produkcijas ražotāji – biodinamiskās lauksaimniecības koledžā Vormonderhofā. Tajā iespējams apgūt lopkopību, dārzeņkopību un dārzkopību, turklāt pusi mācību laika studenti pavada, reāli strādājot.

Mazās saimniecībās populāri ir griezto ziedu dārzi, kur tie tiek izaudzēti un pēc tam jebkurš interesents par vienu eiro var sagriezt sev ziedu pušķi.

„Iepazināmies arī ar bioloģisko piena fermu „Nylandera”, kurā tiek ražots siers. Ziemas sezonā fermā tiek saražots siers un nolikts glabāties,” stāsta D. Kalniņa.

Gūta pieredze arī par augļkopju kooperatīva „Frytsjam” darbu. No āboliem, plūmēm, mellenēm, lielogu dzērvenēm, avenēm un smilšērkšķiem kooperatīvs ražo sulas, džemus, vīnus un kosmētiku. Taču holandieši atzinuši, ka zemenes daudz lētāk ir ievest no Polijas, nevis audzēt pašiem, jo tur ieguldāms smags darbs.

Ļoti augstā līmenī bijusi apmeklētā poļu zemnieku piena lopkopības saimniecība, kurā gatavo jogurtus, sviestu un sierus, papildus vēl diedzējumus, savukārt, Vācijā lauksaimnieki iepazinās ar tehnoloģijām, kā audzēt garšaugus, tāpat gūtas atziņas par saimniecību kooperēšanās iespējām.

Latvijas lauksaimnieki, kā arī pārstāvji no Vācijas un Lietuvas, Polijā piedalījās bioloģiskās lauksaimniecības fonda “Zerno” seminārā, kurā notika pieredzes apmaiņa par kooperatīvu attīstības un produkcijas ražošanas iespējām. D.Kalniņa atzīst, ka, lai nodrošinātu veiksmīgu, ilgtspējīgu lauksaimniecību, ir svarīga izglītība.

I.Andrēviča skaidro, ka būtiski ir tas, ka lauksaimnieki nepārtraukti attīsta savas saimniecības, domā par jauniem produktiem, papildina zināšanas un ļoti mīl savu zemi un darbu, tomēr viesu uzņemšanas un ēdināšanas kultūru Latvijā pieredzes

apmaiņas brauciena dalībnieki novērtēja kā augstāku un izkoptāku: “Šis bija ne tikai praktisks brauciens, bet arī garīgs, jo varējām izvērtēt savu darbu un prioritātes.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Apbalvojumi liecina par paveikto

00:00
11.01.2025
21

Cēsu novadā drošību un sabiedrisko kārtību uzrauga Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Dienvidvidzemes iecirknis, tā pārziņā ir arī Madonas un Varakļānu novads. Aizvadītajā decembrī, atzīmējot Valsts policijas gadadienu, iecirkņa darbinieki saņēma apbalvojumus. Virsleitnantam Kal­vim Retko par priekšzī­mīgu dienesta pienākumu izpildi un sasniegtajiem augstajiem darba rezultātiem pirms termiņa piešķirta nākamā dienesta pakāpe “Kap­teinis”, Dienvidvidzemes iecirkņa priekšniece pulkvežleitnante Inga […]

Desmit gadi pilni brīnumiem

00:00
10.01.2025
55

Sabiedriskā labuma organizācija “Brīnummāja” Cēsu Izstāžu namā svinēja jubilejas pasākumu “Mums jau viens desmits”, sakot paldies ikkatram, kurš palīdzējis – uzņēmējiem, sadarbības partneriem no valsts un pašvaldības iestādēm, nevalstiskā sektora, ziedotājiem, brīvprātīgajiem un speciālistiem. “Brīnummājas” vadītāja Liena Graudule sacīja: “Jūs katrs esat daļa no brīnuma – daļa no bērna smaida par izdošanos, daļa no vecāku […]

Kosmosa izziņas centrs - ieguldījums STEM priekšmetu apgūšanā

00:00
09.01.2025
39
2

Kosmosa izziņas centrā Cēsīs notika Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas Inovācijas ekosistēmas attīstības apakškomisijas izbraukuma sēde. Apakškomisijas sekretārs Atis Švinka pēc iepazīšanās ar centru atzina, ka te radīta lieliska iespēja gan atraisīt bērnu un jaunieši interesi par kosmosa pētniecības pamatiem un ar to saistītos STEM mācību virzienus, gan sniegt atbalstu skolotājiem. “Kosmosa industrija ir viena no […]

Sniegots pārbaudījums ielu un ietvju uzturētājiem

00:00
08.01.2025
136

Aizvadītās nedēļas nogale ar noturīgu salu un biežu snigšanu bija pirmais nopietnais pārbaudījums brauktuvju un ietvju uzturētājiem Cēsīs un Vaives pagasta Rīdzenē. Kā jau esam informējuši, saskaņā ar noslēgto līgumu kopš 1. decembra abās apdzīvotajās vietās par ielu, ietvju, kā arī sabiedriskā transporta pieturu, kāpņu tīrību gādā SIA “Kom-Auto”. “Kom-Auto” direktors Māris Lasmanis atzīst, ka […]

Raiskuma pagasts. Ko var izlemt pašvaldības un kas paliek valsts ziņā

00:00
07.01.2025
105

Vai daba jāsargā uz meža īpašnieku rēķina; ir jāsaremontē ceļš, lai nebojātu alejas ozolus; kā nodrošināt, lai, izkāpjot no autobusa lielceļa malā, cilvēks justos droši? Šos un vēl citus jautājumus Raiskuma pagasta un citi Cēsu novada Pārgaujas apvienības teritorijā dzīvojošie pirms Ziemassvētkiem uzdeva novada domes priekšsēdētājam Jānim Rozenbergam, viņa vietniecei Inesei Suijai-Markovai un izpilddirektorei Līgai […]

Vēsture dzīvo, kamēr to atceramies

00:00
06.01.2025
57

Vidzemes šosejas 79.kilometrā ceļmalas uzkalniņā granīta piemineklis atgādina par pirmo latviešu karaspēka bruņoto sadursmi ar Padomju Krievijas Sarkano armiju.  1918.gada 24.decembrī kapteiņa Artūra Jansona izlūku komanda ar smagā ložmetēja uguni aizkavēja Sarkanās ar­mijas izlūku virzīšanos no Cēsīm uz Ieriķiem. Kaujas simtgadē pēc Strēlnieku apvienības  Cēsu nodaļas aktīvistu Māra Niklasa un Ēvalda Krie­viņa ierosmes, piesaistot ziedojumus […]

Tautas balss

Cik pieliek, tik atņem

16:03
10.01.2025
15
R. raksta:

“Valdība stāsta, kas šogad būs labāk, ka vairāk naudas paliks maciņā. Bet, ja paskatās otru pusi, to, cik nāksies izdot, skaidri saprotams, ka viss būs dārgāks. Degvielai nodoklis klāt, tas jau vien visu sadārdzinās, jo mūsdienās nekas nav iespējams bez pārvadājumiem. Kopumā jau nevar teikt, ka slikti dzīvojam, ja paskatāmies uz pirmssvētku rindām veikalos, tikai […]

Gribas zināt, vai palīdzēts

16:03
10.01.2025
9
L. raksta:

“Priecājos, ka akcijā “Dod pieci” savāca tik lielu ziedojumu summu un varēs palīdzēt daudziem slimniekiem. Taču gribētos, lai, atskaitoties, kā izlietots saziedotais, ne tikai pasaka, kam tas iedots, bet arī to, vai cilvēku dotais patiesi sniedzis palīdzību un vai slimnieku veselība uzlabojusies,” priekšlikumu izteica L.

Zaķu ielas zīmes jeb mātes sapnis

11:02
03.01.2025
74
23
Cēsinieks E.L. raksta:

Kad es, radis drukāt notis, senam draugam palūdzu palīdzību pārslēgties burtrakstīšanai, viņš izteica aizdomas, ka ķeršos pie memuāru sacerēšanas. Tad mani ķēra apgaismība. Memu­ārus mudina rakstīt pēdējā cerība. Varbūt nākotnē kāds gribēs uzzināt, kā izskatījās pasaule pirms viņa dzimšanas , paņems vērtīgo un atmetīs kaitīgo. Bija viegli uzrakstīt virsrakstu, grūtības radās uzreiz pēc tam. Skaidrs, […]

Novērtē zemessargu spēku

09:45
31.12.2024
25
Seniore L. raksta:

“Gribu īpašu paldies teikt zemessargiem, kas visu gadu atbildīgi piedalījās dažādās mācībās, nežēlojot brīvo laiku. Ir tik svarīgi redzēt, ka ir cilvēki, kas apņēmības pilni mācīties, trenēties, lai aizstāvētu savu zemi, tuviniekus un visus citus – bērnus, seniorus. Vēlu, lai ikvienam zemessargam nākamais gads ir bagāts panākumiem, lai ir veselība un dzīvesprieks,” sacīja seniore L.

Gribētu vairāk krāšņuma

09:45
30.12.2024
36
Cēsniece raksta:

“Gribējās jau gan pilsētu svētkos spožāku. Vai nevarēja, piemēram, Pils parkā izveidot kādas gaismas takas, kur pastaigāties, papriecāties un gūt svētku noskaņu. Ne jau katram sev mājās iespējams sagādāt krāšņumu, dažs dzīvo ļoti pieticīgi. Bet Ziemassvētkos gribas kādas īpašas sajūtas. Televīzijā rāda koši izrotātas pilsētas, gribētos, lai kas līdzīgs būtu arī Cēsīs,” atzina cēsniece, kam […]

Sludinājumi