Piektdiena, 10. janvāris
Vārda dienas: Tatjana, Dorisa

Edgars Jundzis – teologs, valodnieks un citādi domājošais

Druva
00:00
27.01.2007
8

Daudzpusīga, spēcīga, intelektuāli bagāta un garīgi neatkarīga personība, kuras devums vēl līdz galam nav novērtēts – tādu Edgara Jundža, mācītāja un zinātnieka, iejūtīga un reizē nesalaužama cilvēka tēlu iezīmēja konference “Edgars Jundzis – teologs, valodnieks, pētnieks … un”, kas teologa dzimšanas dienā – 19.janvārī – notika Zinātņu akadēmijā.

Jaunpiebaldziete, novadpētniece Vēsma Johansone, iepazīstinot konferences dalībniekus ar mācītāja un zinātnieka dzīves gājumu, izmantoja gan aculiecinieku stāstījumus, gan preses un arhīvu materiālus. Edgars Jundzis daudzus gadus padomju laika reliģiju noliedzošajā gaisotnē kalpoja Jaunpiebalgas evaņģēliski luteriskajā draudzē. Pagasta ļaudis mācītāju atceras kā dziļu sirds cilvēku, iejūtīgu un atsaucīgu, tolerantu, gatavu uzklausīt un iedziļināties pretējos viedokļos. Kaut tajā laikā reliģija oficiāli tika nosodīta un amatpersonas par tās atbalstīšanu varēja izpelnīties nopietnas nepatikšanas, Edgars Jundzis ar savu personības spožumu prata panākt neoficiālu atbalstu dievnama uzturēšanā. Protams, liela nozīme neafišētajai, bet veiksmīgajai sadarbībai ar kolhozu, tā laika vietējās varas centru, bija jaunajiem kopsaimniecības “Piebalga” vadītājiem, kas, tikko no studiju sola nākuši, nedomāja ortodoksālo komunistu kanonu ietvaros. Vēsmas Johansones savāktā materiāla par Edgara Jundža dzīves gājumu ir ievērojami vairāk, nekā varēja pateikt referātam atvēlētajā laikā, bet daudz plašāku ieskatu pagastā godātā mācītāja gaitās būs iespējams gūt viņas veidotā izdevumā “Jaunpiebalgas baznīca un tās mācītāji”. Grāmatu lasītājiem plānots nodot šī gada vidū.

Mācītājas Sarmītes Fišeres atmiņas bija personīgu jūtu caurvītas. Jundža kungs ir bijis tuvs cilvēks viņas vecākiem, vecvecākiem. Tieši viņš bijis tas, kas, jau meitenei mazai esot, Sarmītē saskatījis to dzirksti, kas vajadzīga Dieva vārda sludinātājam. Kā garīgais tēvs Edgars Jundzis ir bijis ar viņu kopā grūtos brīžos, stiprinājis un dalījies savās bagātīgajās zināšanās.

Sarmīte Fišere ar dziļu aizkustinājumu runāja par Edgara Jundža ticības un gara spēku, kuru nespēja saliekt Vorkutas nometnē pavadītie gadi. “Izejot Golgātas ceļu, atgriezās dzimtenē grumbainu, bet tikpat gaišu vaigu,” tā Sarmīte Fišere raksturoja nesalaužamo personību, kas nepadevās pat fiziskai iespaidošanai. Runātāja atcerējās kādu epizodi, kuru dzirdējusi no savējiem. Edgaram Jundzim Sibīrijas nometnē likts vai nu noliegt Dievu, vai rāpot pa sadauzītiem stikliem. Viņš izvēlējies pēdējo.

Edgara Jundža dēls akadēmiķis Tālavs Jundzis pētījis tēva lietu arhīvos, atklājot, ka 1951.gadā notiesātais mācītājs Vorkutā nokļuvis par pretpadomju literatūras glabāšanu, proti, par pāris žurnāliem no Ulmaņlaikiem. Protams, īstais, bet nepateiktais iemesls no dokumentiem dūries kā īlens no maisa – kāds sprediķis Rīgas baznīcā, kurā zemteksti bijuši nepārprotami. Jā, atzina tie, kas personīgi bija labi pazinuši Edgaru Jundzi – viņš ticēja Latvijas neatkarības atjaunošanai un valstiskumam pat dziļās padomju stagnācijas gados.

Vorkutas nometnēs pavadītajā laikā Edgars Jundzis saglabājis un attīstījis savu plašo prātu. Te tapusi iecere par teoloģijas zinātņu doktora disertāciju, kas aizstāvēta 80.gados.

Akadēmiķis, fiziķis Andris Buiķis un literatūrzinātnieks Arno Jundze, Edgara Jundža mazdēls, atklāja mazāk zināmas teologa interešu šķautnes. Viena no tām – cilvēces labklājības veicināšana, radot mūžīgo dzinēju. Kaut jau pirms daudziem gadsimtiem zinātne to norakstījusi kā neiespējamu, Edgars Jundzis radis jaunu skatījumu uz šo tēmu. Kā sacīja Andris Buiķis, mācītāja atziņas sasaucas ar modernākiem šodienas pētījumu virzieniem.

Viens no Edgara Jundža daudzpusības apliecinājumiem ir univaloda, kuras mērķis bijis nojaukt valodu barjeras un veicināt sapratni. Tā tapusi uz vairāku valodu bāzes, kuras pārvaldījis Edgars Jundzis. Univaloda idejiski sasaucas ar esperanto, bet ir vienkāršāka un labāk apgūstama, taču no šodienas skatījuma šāda valodas pieeja zaudējusi aktualitāti.

Lirisko personības stīgu atklāj dzeja, ko atstājis mācītājs, un līdz galam neuzrakstītās operas “Gaismas pils” librets. Piesaisti savai tautai rāda folkloras pētījumi. Edgars Jundzis izteicis hipotēzi par cilpu un mezglu rakstu, vērtējot to kā iespējamu senlatviešu pieraksta formu.

Netradicionāls virziens kristietības pētniecībā ir Edgara Jundža disertācija “Jēzus dzīve uz sinoptiskās un johaneiskās tradīcijas pamata”, atzina Latvijas Universitātes filozofijas un socioloģijas institūta pētnieki Solveiga Krūmiņa – Koņkova un Nikandrs Gills. Zinātnieki pauda viedokli, ka padomju gados rakstītajā, tā laika Latvijas teoloģiskām tradīcijām nepieņemamajā darbā autors uztvēris to virzienu, kas bijis aktuāls Rietumos.

Solveiga Krūmiņa – Koņkova vērtēja, ka disertācija nav tikai revolucionāra, bet unikāla, un tai jāatrod vieta Rietumu teologu diskusijās par Jēzus dzīvi.

Katrs nākamais slānis, ko atklāja runātāji, rādīja Edgara Jundža spēku. Spēku, kas aicina atcerēties un smelties viņa dzīves gājumā, gūt ideju dzirkstis no viņa atstātā bagātīgā darbu klāsta.

Edgara Jundža simtgadei veltīto konferenci rīkoja Jaunpiebalgas pašvaldība, Latvijas universitātes (LU) filozofijas un socioloģijas institūts un Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) humanitāro un sociālo zinātņu nodaļa. Tajā piedalījās gan jaunpiebaldzēni, gan sabiedrībā pazīstami zinātnieki, mākslinieki un citi interesenti, kā arī Edgara Jundža radinieki.

Uzsverot E.Jundža devumu garīgās dzīves vides veidošanā Jaunpiebalgā, konferences atklāšanā runāja pagasta padomes priekšsēdētājs Laimis Šāvējs un Jaunpiebalgas ev.lut.draudzes mācītājs Uldis Jumejs. Konferenci vadīja LU filozofijas un socioloģijas institūta direktore, profesore Maija Kūle.

Edgars Jundzis – teologs, valodnieks un citādi domājošais Dzimis 1907. gada 19. janvārī Valkas apriņķa Omuļu pagastā. Miris 1986. gada 21. oktobrī. Apglabāts Jaunpiebalgas kapos. Par mācītāju ordinēts 1929. gadā. Strādājis kā mācītājs Rīgā Pētera – Pāvila igauņu draudzē, Gulbenē, Lejasciemā, Lubānā, Jaunpiebalgā. Bijis cilvēks ar daudzpusīgām interesēm – stenogrāfija, esperanto, pilskalni, mezglu raksti, tautasdziesmas.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Desmit gadi pilni brīnumiem

00:00
10.01.2025
38

Sabiedriskā labuma organizācija “Brīnummāja” Cēsu Izstāžu namā svinēja jubilejas pasākumu “Mums jau viens desmits”, sakot paldies ikkatram, kurš palīdzējis – uzņēmējiem, sadarbības partneriem no valsts un pašvaldības iestādēm, nevalstiskā sektora, ziedotājiem, brīvprātīgajiem un speciālistiem. “Brīnummājas” vadītāja Liena Graudule sacīja: “Jūs katrs esat daļa no brīnuma – daļa no bērna smaida par izdošanos, daļa no vecāku […]

Kosmosa izziņas centrs - ieguldījums STEM priekšmetu apgūšanā

00:00
09.01.2025
38
2

Kosmosa izziņas centrā Cēsīs notika Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas Inovācijas ekosistēmas attīstības apakškomisijas izbraukuma sēde. Apakškomisijas sekretārs Atis Švinka pēc iepazīšanās ar centru atzina, ka te radīta lieliska iespēja gan atraisīt bērnu un jaunieši interesi par kosmosa pētniecības pamatiem un ar to saistītos STEM mācību virzienus, gan sniegt atbalstu skolotājiem. “Kosmosa industrija ir viena no […]

Sniegots pārbaudījums ielu un ietvju uzturētājiem

00:00
08.01.2025
130

Aizvadītās nedēļas nogale ar noturīgu salu un biežu snigšanu bija pirmais nopietnais pārbaudījums brauktuvju un ietvju uzturētājiem Cēsīs un Vaives pagasta Rīdzenē. Kā jau esam informējuši, saskaņā ar noslēgto līgumu kopš 1. decembra abās apdzīvotajās vietās par ielu, ietvju, kā arī sabiedriskā transporta pieturu, kāpņu tīrību gādā SIA “Kom-Auto”. “Kom-Auto” direktors Māris Lasmanis atzīst, ka […]

Raiskuma pagasts. Ko var izlemt pašvaldības un kas paliek valsts ziņā

00:00
07.01.2025
95

Vai daba jāsargā uz meža īpašnieku rēķina; ir jāsaremontē ceļš, lai nebojātu alejas ozolus; kā nodrošināt, lai, izkāpjot no autobusa lielceļa malā, cilvēks justos droši? Šos un vēl citus jautājumus Raiskuma pagasta un citi Cēsu novada Pārgaujas apvienības teritorijā dzīvojošie pirms Ziemassvētkiem uzdeva novada domes priekšsēdētājam Jānim Rozenbergam, viņa vietniecei Inesei Suijai-Markovai un izpilddirektorei Līgai […]

Vēsture dzīvo, kamēr to atceramies

00:00
06.01.2025
57

Vidzemes šosejas 79.kilometrā ceļmalas uzkalniņā granīta piemineklis atgādina par pirmo latviešu karaspēka bruņoto sadursmi ar Padomju Krievijas Sarkano armiju.  1918.gada 24.decembrī kapteiņa Artūra Jansona izlūku komanda ar smagā ložmetēja uguni aizkavēja Sarkanās ar­mijas izlūku virzīšanos no Cēsīm uz Ieriķiem. Kaujas simtgadē pēc Strēlnieku apvienības  Cēsu nodaļas aktīvistu Māra Niklasa un Ēvalda Krie­viņa ierosmes, piesaistot ziedojumus […]

Gadu sāk ar labu darbu – asins ziedošanu

00:00
05.01.2025
71

Gada pirmajā darba dienā donori bija gaidīti Cēsu 2. pamatskolas aktu zālē, kur Latvijas Sarkanā Krusta (LSK) Vidzemes komitejas Cēsu birojs organizēja tradicionālo Donoru dienu. Asinis ziedot vēlējās 61, to darīt varēja 56. No tiem pirmo reizi par donoru kļuva četri cilvēki. Lai pēc garajām svētku brīvdienām palīdzētu atjaunot asins krājumus, bija un joprojām ir […]

Tautas balss

Cik pieliek, tik atņem

16:03
10.01.2025
7
R. raksta:

“Valdība stāsta, kas šogad būs labāk, ka vairāk naudas paliks maciņā. Bet, ja paskatās otru pusi, to, cik nāksies izdot, skaidri saprotams, ka viss būs dārgāks. Degvielai nodoklis klāt, tas jau vien visu sadārdzinās, jo mūsdienās nekas nav iespējams bez pārvadājumiem. Kopumā jau nevar teikt, ka slikti dzīvojam, ja paskatāmies uz pirmssvētku rindām veikalos, tikai […]

Gribas zināt, vai palīdzēts

16:03
10.01.2025
4
L. raksta:

“Priecājos, ka akcijā “Dod pieci” savāca tik lielu ziedojumu summu un varēs palīdzēt daudziem slimniekiem. Taču gribētos, lai, atskaitoties, kā izlietots saziedotais, ne tikai pasaka, kam tas iedots, bet arī to, vai cilvēku dotais patiesi sniedzis palīdzību un vai slimnieku veselība uzlabojusies,” priekšlikumu izteica L.

Zaķu ielas zīmes jeb mātes sapnis

11:02
03.01.2025
74
22
Cēsinieks E.L. raksta:

Kad es, radis drukāt notis, senam draugam palūdzu palīdzību pārslēgties burtrakstīšanai, viņš izteica aizdomas, ka ķeršos pie memuāru sacerēšanas. Tad mani ķēra apgaismība. Memu­ārus mudina rakstīt pēdējā cerība. Varbūt nākotnē kāds gribēs uzzināt, kā izskatījās pasaule pirms viņa dzimšanas , paņems vērtīgo un atmetīs kaitīgo. Bija viegli uzrakstīt virsrakstu, grūtības radās uzreiz pēc tam. Skaidrs, […]

Novērtē zemessargu spēku

09:45
31.12.2024
25
Seniore L. raksta:

“Gribu īpašu paldies teikt zemessargiem, kas visu gadu atbildīgi piedalījās dažādās mācībās, nežēlojot brīvo laiku. Ir tik svarīgi redzēt, ka ir cilvēki, kas apņēmības pilni mācīties, trenēties, lai aizstāvētu savu zemi, tuviniekus un visus citus – bērnus, seniorus. Vēlu, lai ikvienam zemessargam nākamais gads ir bagāts panākumiem, lai ir veselība un dzīvesprieks,” sacīja seniore L.

Gribētu vairāk krāšņuma

09:45
30.12.2024
36
Cēsniece raksta:

“Gribējās jau gan pilsētu svētkos spožāku. Vai nevarēja, piemēram, Pils parkā izveidot kādas gaismas takas, kur pastaigāties, papriecāties un gūt svētku noskaņu. Ne jau katram sev mājās iespējams sagādāt krāšņumu, dažs dzīvo ļoti pieticīgi. Bet Ziemassvētkos gribas kādas īpašas sajūtas. Televīzijā rāda koši izrotātas pilsētas, gribētos, lai kas līdzīgs būtu arī Cēsīs,” atzina cēsniece, kam […]

Sludinājumi