Cilvēki veselībai vienmēr izraudzījušies pašu labāko. Aptiekās, protams, piedāvā dažādus vitamīnu kompleksus un organismu attīrošus līdzekļus, kas zinātniski izstrādāti un mediķu atzīti, tomēr cilvēka organisms īpaši vēlas to, ko sniedz daba.
“Ir zināmas dažādas labas īpašības, kuras piemīt mūsu pašu Latvijas purvos augošajām dzērvenēm – tās lieti noder urīnceļu slimību profilaksei un ārstēšanai, pateicoties augstajam C vitamīna saturam. Kā zināms, C vitamīns tiek lietots arī pie saaukstēšanās slimībām un dažādu vīrusu uzvarēšanas. Bet ko vēl labu mūsu organisms iegūst, uzturā lietojot dzērvenes?
Šīs tumši sarkanās, skābās ogas pozitīvi ietekmē kuņģa – zarnu trakta darbību un mutes veselību, pasargā no nierakmeņu veidošanās, samazina holesterīna līmeni asinīs, palīdz atveseļošanās periodā pēc dažādām infekcijas un sirdsasinsvadu sistēmas slimībām, kā arī samazina risku saslimt ar dažādiem audzējiem,” tā atzīst Latvijas ārsti, kuri praktizē augu valsts dziedniecību.
Nevienam nav noslēpums, ka vis-lielākais organismam vērtīgo vielu daudzums ir svaigās ogās to gatavības stadijā. Izrādās, ka ogas un tajās vērtīgās vielas var saglabāt, ja no tām iegūst sulu vai arī tās sažāvē vai sasaldē, lai, piemēram, pašu dzērveņu pozitīvo ietekmi uz organismu varētu izmantot visu gadu.
Kā dzērvenes palīdz organismam, kurās vitamīnu vairāk nekā no dienvidiem ievestajos C vitamīnu saturošajos augļos, piemēram, citronā, būdamas veselībai īpaši nozīmīgas mums – ziemeļniekiem, jo augušas tajos pašos apstākļos, kādos esam dzimuši un pieraduši dzīvot?
Dzērvenes satur hipūrskābi, kurai ir antibakteriāla iedarbību. Arī citām vielām dzērvenēs piemīt antibakteriāla darbība, kas palīdz urīnceļu iekaisumu gadījumā.
Arī dzimumorgānu infekcijas gadījumā kā lielisks palīglīdzeklis noder dzērvenes, jo tajās esošais proantocianidīns A – 1 kavē, piemēram, vīrusa HSV – 2, kas izraisa dzimumorgānu herpes, iekļūšanu dziļākos audos.
Lai nodrošinātu normālu gremošanas procesu, arī mutes veselību, jāņem palīgā dzērvenes. Lielākā daļa infekciju sākas, mikroorganismiem piestiprinoties un iekļūstot cilvēka dažādos audos. Dzērvenēs esošās aktīvās vielas kavē patogēno mikroorganismu piestiprināšanās procesu ne tikai pie urīnceļu audiem, bet arī citos orgānos, tādējādi pasargājot organismu no infekciju slimību attīstības.
Dzērvenes spēj veicināt arī gremošanas traktā esošo labo baktēriju attīstību, bet nomāc infekcijas radošo baktēriju attīstību kuņģa – zarnu traktā. Aktīvās vielas dzērvenēs pie kuņģa epitēlija šūnām neļauj piestiprināties baktērijām, kuras izraisa kuņģa čūlas veidošanos. Tāpat šīs vielas siekalās samazina zobu kariesa izraisīšanos.
Unikālais dzērveņogu sastāvs noder arī profilaksei pret nierakmeņu veidošanos. Skābajās ogās ir īpatnējs savienojums – hinīnskābe, kas organismā netiek sašķelta, tā neizmainītā veidā izdalās no organisma ar urīnu.
Dzērvenes prot samazināt arī holesterīna līmeni asinīs. Šais ogās esošie antioksidanti samazina kopējā sliktā holesterīna līmeni, bet paaugstina augsta blīvuma lipoproteīnu (labā holesterīna) līmeni asinīs, to, iespējams, nodrošina ogās esošie antioksidanti.
Brīnumainā purva oga arī uzlabo asinsvadu funkcijas, samazinot infarkta iespējamības risku. Ārsti uzskata, ka dzērveņu lietošana uzturā ne tikai samazina sirds slimību attīstību, bet palīdz atgūt veselību arī cilvēkiem, kuri jau slimo ar aterosklerozi.
Vielas ar antioksidantu īpašībām dzērvenēs ir atrodamas daudz vairāk nekā citos ikdienas uzturā lietojamos augļos vai dārzeņos.
Zinātnieki atklājuši, ka šī sārtā purva skaistule – dzērvene satur bioloģiski aktīvas vielas, kas toksiski iedarbojas uz dažādu audzēju (plaušu, kakla, prostatas, krūts, ādas un smadzeņu) šūnām. Tāpat dzērvenēs esošajām vielām piemīt spēcīga aknu vēža šūnu dalīšanos kavējoša iedarbība.
Šīs ogas samazina to smadzeņu šūnu bojāeju, kuras ir bijušas pakļautas infarkta iedarbībai. Dzērvenes īpaši noderīgas ir agrīnajā periodā, kad nodarītais bojājums ir visnozīmīgākais. Ārsti secinājuši, lai gan dzērveņu ogas noteikti nepasargā no infarkta rašanās, tās tomēr slimības gaitu padara vieglāku un arī atstātās sekas mazākas.
Viss iepriekš aprakstītais parāda, cik ļoti vērtīgs medikaments ir sastopams mūsu pašu Latvijas savvaļā. Izmantosim tā sniegtos labumus, lai pie ārsta pēc palīdzības un uz aptieku pēc zālēm un padoma varētu doties retāk. Sagatavojusi Valda Rozenberga
Komentāri