Pirmdiena, 15. jūlijs
Vārda dienas: Oskars, Ritvars, Anvars

Dūklavs neatbalsta kooperatīvus, kuri pienu izved uz Lietuvu

Druva
15:47
05.03.2010
3

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs neatbalsta kooperatīvus, kuri savāc pienu un izved to uz Lietuvu.

Piektdien, 5. martā “Zemnieku saeimas” kongresā zemkopības ministrs uzsvēra, ka nedrīkst izvest neapstrādātu pienu no valsts. Pienam Latvijā varētu pievienot vērtību, un jau par vērtīgāka produkta izvešanu saņemt valsts atbalstu.

“Es atbalstu tādus kooperatīvus, kādi tie ir vecajās Eiropas valstīs,” sacīja Dūklavs.

Zemniekus kongresā uzrunāja arī Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (JL), kurš aicināja nozares dalībniekus vienoties par stratēģiju.

Premjers atzina, ka patlaban valstī nav īsti laba īstermiņa risinājuma nozares attīstībai.

Dombrovskis aicināja lauksaimniekus aktīvi izteikt priekšlikumus Kopējai lauksaimniecības politikai un valsts nodokļu politikai.

“Būtiskākais jautājums, kas mums nākamajā plānošanas periodā jāpanāk, ir Eiropas Savienības (ES) tiešmaksājumu izlīdzināšana,” sacīja premjers.

Viņš arī solīja zemniekiem iespējami ātri rast risinājumu zemnieku saimniecību pārreģistrācijai no iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) uz uzņēmumu ienākumu nodokļa (UIN) maksātājiem.

Kā ziņots, Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP) aicinājusi Dombrovski (JL) un Finanšu ministrijas (FM) pārstāvjus rast risinājumu kļūdām, kas pieļautas, veicot izmaiņas nodokļu politikā, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja LOSP sabiedrisko attiecību speciāliste Krista Garkalne.

LOSP norāda, ka 2010.gadā IIN likme saimnieciskās darbības veicējiem tika paaugstināta no 15% uz 26%. Ar nodokli neapliekamā summa tika samazināta no 4000 latu uz 2000 latu. Valsts un ES atbalsts lauksaimniecībai no 2010.gada 1.janvāra tiek iekļauts IIN aprēķinā. Daļa likuma pantu uzrakstīti tādā redakcijā, kas interpretējama dažādi, un reģionālās Valsts ieņēmumu dienestu pārvaldes tos tulko saimnieciskās darbības veicējiem par sliktu.

“Tagad ir apdraudēta daudzu vidējo ģimenes saimniecību pastāvēšana, kas ir investējušas un cerējušas uz attīstību,” norāda Garkalne, piebilstot, ka padome cer uz aktīvu turpmāko sadarbību šo jautājumu risināšanā, ieviešanā un izmaiņu veikšanā. “Pašlaik nav saprotami ES un valsts finansiālā atbalsta mērķi lauksaimniecībai, jo liela daļa atbalsta nemaz nesasniegs lauksaimnieku paredzēto mērķu īstenošanu,” norāda Garkalne.

LOSP norāda, ka līdz šim ir cīnījusies par subsīdiju neiekļaušanu nodokļa aprēķinā, tomēr ir veikti grozījumi nodokļu likumdošanā, kas netika saskaņoti ar lauksaimnieku organizēto pilsonisko sabiedrību, lai gan tie ietekmē tieši lauksaimniekus.

Nevienlīdzīgs ir arī fakts, ka UIN maksātājiem ir tiesības ieņēmumos iekļaut ES līdzfinansējumu pakāpeniski objekta atlikušajā lietošanas periodā, taču IIN maksātājiem ES līdzfinansējums ir izslēgts no neapliekamiem ieņēmumiem, un norma, kas dotu iespēju proporcionāli iekļaut ieņēmumos ES līdzfinansējumu, izpildoties kaut vienam no objektīvajiem Ministru kabineta noteikumos minētajiem nosacījumiem, nav radīta.

“Ņemot vērā jauno aprēķināšanas kārtību IIN maksātājiem, uzskatām, ka nepieciešams veikt virkni normatīvo aktu grozījumu, pretējā gadījumā saskarsimies ar situāciju, ka saimniecības maksās 26% lielu nodokli par projektu summām, kas jau uzsākti vairākus gadus iepriekš, un tagad piemērojamais nodoklis daudziem radīs lielus zaudējumus,” norāda LOSP pārstāvji.

LOSP aicina veikt izmaiņas likumā “Par iedzīvotāju ienākumu nodokli”, nosakot, ka “atbalsta maksājumu summas, kas piešķirtas par 2009.gadu kā valsts atbalsts lauksaimniecībai vai ES atbalsts lauksaimniecībai un lauku attīstībai, bet izmaksātas pēc 2009.gada 31.decembra, nav iekļaujamas maksātāja apliekamajā ienākumā”.

Izmaiņas nepieciešams veikt arī Gada pārskatu likumā un likumā “Par grāmatvedību”, nosakot, ka zem 200 000 latu apgrozījuma saimnieciskās darbības veicējiem ir izvēle kļūt par Gada pārskatu likuma subjektu. Nozīmīgi ir paaugstināt ar nodokli neapliekamo summu no 2000 uz 4000 latu, kā tas bija iepriekš, samazināt IIN likmi saimnieciskās darbības veicējiem, kā arī nepakļaut ieņēmumus no atbalsta maksājumiem valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu aprēķināšanai, ja atbalsta maksājumi tiek iekļauti nodokļa aprēķinā.

“Valstī jāveido sabalansēta nodokļu politika, nevis maksimāli jāņem no tās sabiedrības, kas vēl valsti nav pametusi, bet gan jāveicina, lai iedzīvotāji paliek saimniekot savā zemē – Latvijā. Tagadējā nodokļu politika tiek veidota pēc principa – paskatīsimies, no kura vieglāk paņemt, no tā arī ņemsim,” uzsver LOSP valdes priekšsēdētājs Armands Krauze.

LOSP aicina Dombrovski, kā arī FM pārstāvjus uz tikšanos, lai kopīgi rastu atrisinājumu absurdajai situācijai.

5. martā Ķekavas kultūras namā notika biedrības “Zemnieku saeima” kongress, kurā zemnieki diskutēja par lauksaimniecības nozares nākotni un interešu aizstāvību Kopējās lauksaimniecības politikas reformas izstrādes laikā.

Kā informēja “Zemnieku saeimas” priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja, šogad kongresa galvenās tēmas un diskusijas būs par lauksaimniecības sektora attīstības tendencēm un prognozēm, kopējo lauksaimniecības politikas reformu pēc 2013.gada – Latvijas iespējām un izaicinājumiem, sadarbības stiprināšanu ar Latvijas Pašvaldību savienību lauku reģionu attīstībā un plānotajām atbalsta programmām lauksaimniekiem.

“Pašlaik svarīgi lauksaimniekiem pacelties pāri ikdienas rūpēm un diskutēt par nākotni, jo, ja būs ilgtermiņa vīzija, arī ikdienas lēmumi būs “vieglāki”, tādēļ arī kongresā ieskatīsimies lauksaimniecības pamatsektoru līdzšinējā attīstībā un nākotnes prognozēs, kā arī diskutēsim par Eiropas lauksaimniecības politikas izmaiņām nākotnē,” stāsta Dzelzkalēja.

Pēc NOZARE.LV

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Zinātnieki un zemnieki ilgtspējīgai saimniekošanai

00:00
14.07.2024
16

Vairāk nekā pussimts zemnieku ne tikai no Vidzemes bija sabraukuši uz Lauku dienu Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI)    Priekuļu pētniecības centrā. Kaut diena bija lietaina, slēpušies zem lietusmēteļiem un lietussargiem, zinātnieku pavadībā dalībnieki izstaigāja kartupeļu, zirņu, kviešu, miežu un rudzu selekcijas un izmēģinājuma laukus, kas tiek apsaimniekoti gan bioloģiskajā, gan integrētajā audzēšanas sistēmā. “Lauku dienā […]

Mārsnēnu teātris turpina ar pārbaudītām vērtībām

00:00
13.07.2024
22

Mārsnēnu teātris šovasar savus skatītājus iepriecināja ar pirmizrādi. “Kazlauckus prot savu darbu” – joku luga vienā cēlienā ir atsauce uz iepriekšējo izrādi “Tapiņa atgriešana”. Sezonas noslēgumā izrādīt jaunāko iestudējumu mārsnēniešiem jau ir tradīcija. Režisore Ingrīda Zilgalve pastāsta, ka “Tapiņa atgriešana” nospēlēta tik daudz reižu – 21 izrāde. Divas no tām aizvadītas Latvijas Brīvdabas etnogrāfiskajā muzejā. […]

Peldošā sala nerisinās āraišniekiem svarīgākās problēmas

00:00
12.07.2024
48

Kuplā skaitā Āraišu ezera apkārtnes iedzīvotāji bija sanākuši uz tikšanos, lai vairāk uzzinātu par pašvaldības uzsākto projektu. Plānots pētīt ūdenstilpi un tajā izveidot peldošu salu, kas veicinās bioloģisko daudzveidību un papildinās sabiedrības izglītošanas iespējas. Peldošā sala Āraišu ezerā tiks izvietota ezera vides stāvokļa uzlabošanai, skaidroja Cēsu novada pašvaldības projekta vadītāja Zane Pīpkalēja. Salā būs putnu […]

Raunā satikās “Pļavā”

00:00
11.07.2024
58

Piepildīts vakars un diena – kārtējo reizi var teikt par festivālu “Rodam Raunā”. Šīgada tēma bija “Pļava”, un ikviens varēja pārliecināties, kas tik pļavā nenotiek un ko tā dod mums. Festivāls iesākās ar koncertu Ilvas un Jāņa Lodziņu kolekcijas dārzā. Mierīgajā piektdienas vakarā pēc neliela lietus uz Ances Krauzes un Zigfrīda Muktupāvela koncertprogrammu “Violets”, kur  […]

Cēsis “Lampā” iziet plašu diskusiju loku

00:00
10.07.2024
58
1

Sarunu festivālā “Lampa” Cēsu novada pašvaldība savā sarunu telpā astoņās diskusijās bija izvēlējusies ļotidažādas tēmas: kultūras mantojums, kosmoss, digitālās prasmes, stilīgas mazpilsētas, apritīga būvniecība, bioreģions, kultūra un veselība, izglītība un inovācijas publiskajā pārvaldē. “Sarunu festivāls “Lampa” ir stabila vērtība desmit gadu garumā, tādēļ varam teikt, ka nav “Lampas” bez Cēsīm un Cēsis bez “Lampas”,” teic […]

Aicinām balsot par titula ieguvēju

11:07
09.07.2024
68
1

Sākusies balsošana par titula “Cēsnieks 2024” pretendentiem. Šogad pagodināšanai izvirzīti četri pretendenti. Žūrijas komisija balsošanai izvirzījusi: Natāliju Kramu, ilg­gadējo Cēsu bibliotēkas vadītāju, Vladimiru Kiseļovu, basketbola treneri, Ievu Moricu, sarunu festivāla LAMPA direktori, un Gunitu Bārdu, koncertu un pasākumu režisori, brīvprātīgā darba veicēju. “Cēsnieka” balvu piešķir jau vairāk nekā ceturtdaļgadsimtu. Tas ir uzņēma “Cēsu alus” un […]

Tautas balss

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
23
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Nav, no kā ietaupīt

15:13
05.07.2024
23
Seniore raksta:

“Ja cels pievienotās vērtības nodokli, tiem, kas dzīvo pieticīgi, būs vēl grūtāk. Tāpat jau no pensijas nekas nepaliek pāri, kad nopērku pārtiku. Ja tā būs dārgāka, tad vairs par dzīvokli arī nevarēšu samaksāt. No ēdiena neko ietaupīt nevaru, tāpat jau pērku tikai akciju preces,” pauda seniore.

Par ko uztraucas, par ko ne

15:13
05.07.2024
26
Iedzīvotāja raksta:

“Kad Cēsu Pils parkā notiek pasākumi, no centra līdz Festivāla ielai slēdz Lenču ielu. Un neviens neuztraucas, ka vairākas dienas Festivāla ielas iedzīvotājus traucē vēl lielāka satiksmes plūsma. Par Rīgas ielu gan visi raizējas, tur cilvēkiem neesot droši, iemītniekus traucē mašīnu trokšņi. Bet kā ar mums, kas dzīvo Festivāla ielā?” bija neapmierināta iedzīvotāja.

Apburtais loks

15:03
05.07.2024
26
1
Seniore raksta:

“Tomēr cilvēki spēj ietekmēt situāciju. Latvijas Pasts neuzdrošinās slēgt visas nodaļas, tās paliks arī laukos, lasu, pavisam 155. Tomēr 12 slēgšot, vienu no tām arī Cēsīs. Divas mūsu pilsētā neesot obligātas. Jau tā pastā bieži ir rindas, tagad būs vēl garākas. Un tad cilvēki neizvēlas šos pakalpojumus, bet Pasts tik saka, ka cilvēkiem tos nevajag,” […]

Cenas pārāk augstas

15:03
05.07.2024
30
Lasītāja O. raksta:

“Dārzeņaudzētāji saka, ka produkcija dārgāka, jo lielāks pievienotās vērtības nodoklis, kādu laiku bija pieci procenti, tad 12. Taču septiņu procentu palielinājums nav tik liels, lai piemēram, par lauka gurķiem prasītu gandrīz trīs eiro kilo­gramā. Var jau būt lielu uzcenojumu uzliek tirgotāji, tad audzētājiem jārunā ar tiem. Cenām jābūt samērīgām,” pau­da lasītāja O.

Sludinājumi