Pirmdiena, 22. aprīlis
Vārda dienas: Armands, Armanda

Dārgāks kļūs gandrīz viss

Druva
00:00
03.01.2007
1lp Daargi

Valdības solītais pirmais treknais gads sācies ar treknu cenu kāpumu gandrīz visās nozarēs.

Pieaugot gāzes, elektrības un degvielas cenām, neizbēgami sekos ražošanas un pakalpojumu izmaksu, līdz ar to cenu kāpums it visur. Arī iepriekšējie gadi nākuši ar cenu pieaugumu, bet, šķiet, tik apjomīgs kāpums vēl nav bijis.

Ar jauno gadu stājušies spēkā jaunie “Latvenergo” tarifi, kas paredz elektrības cenu pieaugumu par vidēji 18 procentiem. Iedzīvotājiem tarifa pieaugums ir mazāks – seši procenti, un par kilovatstundu līdzšinējo 4,8 santīmu vietā tagad būs jāmaksā 5,1 santīms.

Krietni satraucošāka ir ziņa gāzes lietotājiem, jo “Latvijas Gāzes” un Krievijas kompānijas “Gazprom” noslēgtais līgums paredz no 1.janvāra paaugstināt gāzes piegādes cenu par 50 procentiem. Tiesa, vēl nav zināms, kad sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija apstiprinās jauno gala tarifu patērētājiem un par cik tas būs lielāks par esošo. Bet ir skaidrs, ka tas ietekmēs gan siltumenerģijas cenu, gan visu valsts ekonomiku kopumā.

Tiesa, kamēr ar bažām gaidām jaunos tarifus, esošie dabasgāzes tarifi visām patērētāju grupām no 1. janvāra nedaudz samazinājušies. Tas saistīts ar naftas cenu kritumu pasaulē, kas izraisa arī mazuta cenu samazināšanos. Tarifu kritums komerciālajām un rūpnieciskajām patēriņa grupām bijis jau trīs mēnešus.

“Latvijas Gāze” informē, ka 2008.gadā gāzes piegādes cena, visticamāk, pieaugs par vēl 30 procentiem, līdz ar to gāzes piegādes cenas Latvijai būs izlīdzinātas ar Eiropas cenām, un turpmākās pārmaiņas būs atkarīgas tikai no mazuta vidējās cenas pasaules tirgū.

Autobraucēji jau būs pamanījuši, ka jaunā gada pirmās dienas atnākušas arī ar degvielas cenu pieaugumu. Tas saistīts ar akcīzes nodokļa pieaugumu naftas produktiem. Zinot šo pieaugumu, gada pēdējās dienās un pat pēdējās stundās daudzi centās pieliet vismaz pilnu bāku par veco cenu. Latvijas degvielas tirgotāju asociācija prognozēja, ka tādējādi benzīnam cena pieaugs par diviem santīmiem, dīzeļdegvielai – par 1,7 santīmiem, un redzam, ka tas apstiprinājies. Tiesa, kā atzīst aptaujātie autovadītāji, šis kāpums neietekmēs nobraukto kilometru skaitu, jo pēdējo gadu laikā piedzīvoti krietni dārgāka benzīna laiki, kas arī neatturēja no vēlmes un nepieciešamības braukt.

Platāk maciņš būs jāatver arī tiem, kuri braukšanai izmanto “Latvijas dzelzceļa” pakalpojumus, jo no 1.janvāra tā meitasuzņēmums “Pasažieru vilciens” paaugstinājis biļešu cenas vidēji par 20 procentiem. Tagad biļete maršrutā Rīga – Cēsis maksā Ls 1,38.

Vairākās Latvijas pilsētās, tostarp arī Cēsīs, stājušies spēkā jaunie ūdens un kanalizācijas tarifi. “Druva” jau rakstīja, ka Vidzemes sabiedrisko pakalpojumu regulators apstiprināja jauno tarifu, kas paredz, ka turpmāk par ūdeni un kanalizāciju būs jāmaksā 50 santīmi par vienu kubikmetru līdzšinējo 42 santīmu vietā. Cenu pieaugums saistīts ar energoresursu cenu kāpumu un minimālās darba algas paaugstināšanos valstī.

Taču ir arī pozitīvākas ziņas, jo valstī pieaugusi minimālā darba alga no 90 uz 120 latiem, tiek solīts, ka algas pieaugs iekšlietu sistēmā strādājošajiem, vides inspektoriem un citiem.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē 16 izsaukumi

15:43
22.04.2024
7

Aizvadītajās trīs diennaktīs, laika posmā no šī gada 19. aprīļa plkst. 6.30 līdz 22. aprīļa plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 16 izsaukumus – trīs izsaukumus uz ugunsgrēku dzēšanu un 13 izsaukumus uz glābšanas darbiem. Sestdien plkst. 18.04 saņemts izsaukums uz Madonas novada Cesvaines pagastu, kur divstāvu dzīvojamās mājas otrajā stāvā pie […]

Fiziskās aktivitātes - svarīgākais ieradums labas veselības uzturēšanai

15:27
22.04.2024
13

Uz jautājumu “Kurš no ieradumiem, jūsuprāt, ir vissvarīgākais veselībai?” “Mēness aptiekas” un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktajā aptaujā 17% respondentu atbildējuši, ka tās ir regulāras fiziskās aktivitātes, savukārt 16% kā svarīgākās norādījuši regulāras veselības pārbaudes. Interesanti, ka fiziskās aktivitātes par svarīgāko ieradumu vīrieši atzinuši divas reizes biežāk nekā sievietes. Visvairāk – 25% – ar fiziskajām aktivitātēm […]

Āraiši ir īpaši, un tādiem tiem jābūt

00:00
22.04.2024
24

Āraisieši vienmēr uzsvēruši piederību īpašajai vietai Āraišiem. Jau desmit gadus aktīvākie iedzīvotāji apvienojušies Āraišu biedrībā, lai kopā risinātu ikdienas problēmas, stiprinātu identitāti un atpazīstamību, veicinātu kopienas un apkārtnes iedzīvotāju līdziesaisti, radošumu un interešu daudzveidību, paplašinātu tūrisma piedāvājumu.    Biedrības rosināti, āraisieši sanāca kopā, lai apspriestu aktuālo. Eva Koljera pastāstīja par aptaujas, kurā viedokli pau­da āraisieši, […]

Rokdarbos atmodina pavasari

00:00
21.04.2024
48
1

Dzērbenes pilī kā ik pavasari pagasta un kaimiņu rokdarbnieki un amatnieki rāda rudenī un ziemāpaveikto. Izstādes pamatu veido Dzērbenes tautas nama studijas “Dzērbe” dalībnieku darbi. “Gada laikā studijas vadītāja Inga Blauberga    iedrošinājusi, aizrāvusi pagasta sievas. Aizvien tiek apgūts kas jauns, pētītas    latviskās un Dzērbenes meistaru tradīcijas,” saka tautas nama un Dzērbenes amatu mājas […]

Grāmatas Braila rakstā, audio, palielinātā drukā un vieglajā valodā

00:00
20.04.2024
65

Cēsu pilsētas Valdemāra bibliotēkā, kas daudziem labāk zināma ar iepriekšējo nosaukumu Neredzīgo bibliotēka, grāmatas lasa ne tikai vājredzīgi un neredzīgi cilvēki, bet arī tie, kuriem citu iemeslu dēļ grūti lasīt parasto druku. Tas var būt gultas režīms pēc traumas, operācijas, pēc insulta, infarkta vai ir grūtības fiziski noturēt grāmatu rokās. Dienā bibliotēku vidēji ap­meklē 10 […]

Atkal brauc reibumā

11:48
19.04.2024
34

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 84 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 10 ceļu satiksmes negadījumi, bez fiziski cietušām personām. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 108 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 67 par ātruma pārsniegšanu, kā arī trijos gadījumos automašīnas vadītāji […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
33
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
35
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
29
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
43
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi