Eiropas Kopienu komisija aizvadītā gada nogalē pieņēmusi lēmumu par kohēzijas fonda atbalsta piešķiršanu projektam “Sadzīves atkritumu apsaimniekošana Ziemeļvidzemes reģionā, II kārta”, informēja “ZAAO” attīstības daļas vadītāja pienākumu izpildītājs Kaspars Pabērzs. Projekta ietvaros jau iegādāta, sadzīves atkritumu poligonā “Daibe” uzstādīta un veiksmīgi darbojas reversās osmozes tipa infiltrāta attīrīšanas iekārta.
“Pirms gadu mijas saņēmām priecīgu ziņu, ka Eiropas Savienība atvēl tai finansējumu. Kopā iekārta izmaksāja 693 000 eiro, tagad no kohēzijas fonda saņemsim līdzfinansējumu 70 procentu apmērā jeb 485 100 eiro, kas atvieglos mūsu budžeta saistības,” skaidroja K. Pabērzs.
Reversās osmozes tipa infiltrāta attīrīšanas iekārtu poligonā “Daibe” atklāja 2006.gada septembrī un, kā stāsta K. Pabērzs, šajos mēnešos pierādījusies tās lietderība. Atšķirībā no atkritumu izgāztuves, poligonā “Daibe” infiltrāts, kas ir visi nokrišņi, kas izsūcas cauri noglabāto atkritumu slānim, nenonāk augsnē un gruntsūdeņos, bet tiek savākts un uzkrāts šim nolūkam paredzētā baseinā, no kura tas tālāk nonāk infiltrāta attīrīšanas iekārtā. Tā nodrošina piesārņotā ūdens attīrīšanu līdz destilēta ūdens līmenim. Piesārņojums, kas atdalīts no infiltrāta, tiek atgriezts atpakaļ atkritumu krātuvē.
“Iekārta, kas uzstādīta Daibē, tika izgatavota tieši mūsu vajadzībām, tā ir piemērota darbam Latvijas mainīgajos klimatiskajos apstākļos, kā arī darbojas pie nevienmērīga attīrāmo notekūdeņu apjoma. Pirmie darbības mēneši apliecināja tās lietderību. Šādas iekārtas uzstādīšana novērš iespējamo negatīvo ietekmi uz apkārtējo vidi – virszemes ūdeņiem, gruntsūdeņiem un augsni, kā arī nodrošina pilnu atkritumu apsaimniekošanas ciklu Ziemeļvidzemes reģionā,” stāsta K. Pabērzs.
“Druva” jau rakstīja, ka ar reversās osmozes tipa infiltrāta attīrīšanas iekārtas uzstādīšanu noslēdzas process, kas sākās 1998. gadā, kad Vides ministrija izvēlējās Ziemeļvidzemi par teritoriju atkritumu apsaimniekošanas stratēģijas ieviešanai. Tai bija trīs galvenie mērķi – radīt sistēmu atkritumu apsaimniekošanā, lai pakalpojums būtu pieejams ikvienam iedzīvotājam un uzņēmumam visos četros rajonos. Otrais – uzbūvēt Daibes poligonu, atbilstoši Eiropas Savienības prasībām, trešais – esošo atkritumu izgāztuvju slēgšana un rekultivācija.
Komentāri