Valmierā Vidzemes olimpiskajā centrā aizvadītās nedēļas nogalē risinājās biznesa dienas “Vidzeme 2007”. Tās organizēja Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameras vietējā nodaļa sadarbībā ar Valmieras pilsētas pašvaldību. “Druva” devās uz izstādi, lai noskaidrotu, kāda ir Cēsu uzņēmēju aktivitāte izstādē, kuru rīkotāji dēvē par reģionālo.
Meklējot rajona uzņēmējus
Ne olimpiskā centra hallē, ne ap to nevienu rajona uzņēmēju atrast neizdevās. Tiesa, tiem varētu pieskaitīt atkritumu apsaimniekošanas organizāciju SIA “ZAAO”, kas darbojas arī Cēsu rajonā un kuras cieto sadzīves atkritumu poligons atrodas Stalbes pagastā, Daibē.
Līgumu nodaļas vadītāja Daiga Grundiņa skaidroja, ka piedalīšanās izstādēs uzņēmumam vajadzīga, jo par sevi jāatgādina nepārtraukti: “Lai arī savas pastāvēšanas gados uzņēmums kļuvis pazīstams un nostiprinājis savas pozīcijas Vidzemē, ik pa laikam nepieciešams apliecināt, ka joprojām esam, ka domājam par attīstību.”
Šajā izstādē uzņēmums akcentēja jaunākos piedāvājumus, un apmeklētāji par tiem izrādīja interesi. Viens no jaunumiem ir speciālie būvgružu maisi, kas ir kā alternatīva lielajiem būvgružu konteineriem.
“Ja paredzams neliels remonts, lielais konteiners nav nepieciešams, var izmantot šos būvgružu maisus, kuros var iebērt tonnu būvgružu. Konteineri aizņem vietu, dažbrīd pat traucē, bet maisus var novietot jebkurā izdevīgā vietā, kas atvieglo darbošanos. Klients samaksā par maisu, kad tas pilns, mūsu mašīna aizbrauc un savāc,” skaidro D.Grundiņa.
Otrais uzņēmuma jauninājums ir speciālie atkritumu maisi 75 un 150 litru tilpumā, kas varētu kalpot kā alternatīva parastajiem atkritumu konteineriem. Šie maisi domāti klientiem, kuriem atkritumu mazāk, kā tas bieži ir lauku sētās, piemēram, tādiem, kam konteiners jāizved tikai reizi gadā. Uzņēmuma pārstāve stāsta, ka šādā situācijā izdevīgāk būtu izmantot maisus: “Tos iegādājoties, cilvēks samaksā arī par aizvešanu. Var sakrāt divus, trīs, tad pa tālruni paziņot mums. Mašīna aizbrauks un maisus savāks. Šos marķētos maisus var pielikt arī pie kaimiņu konteinera. Atkritumu savācēji paņems, zinot, ka par maisu aizvešanu jau samaksāts.”
Arvien aktuālāka kļūst nolietotās sadzīves tehnikas problēma. Cilvēki nezina, kur to likt. Daudzdzīvokļu māju mikrorajonos vecie televizori, radioaparāti un cita sadzīves lietas tiek atstātas pie atkritumu konteineriem, un “manīgi vīriņi” no tām mēģina gūt labumu, sadalot rezerves daļās. Bet L.Grundiņa skaidro, ka tas nav pareizs risinājums. Paņem vajadzīgās detaļas, nevajadzīgas iemet atkritumu konteineros. Pareizāk būtu nodot tehnikas vienību nesadalītu. “ZAAO” tās savāc bez maksas. Ikviens, kuram mājās ir nolietota sadzīves tehnika, sākot no matu fēna līdz pat ledusskapim, var zvanīt un vienoties par laiku, kad uzņēmuma mašīna aizbrauks to savākt.
“Kāds varbūt domā, ka viena matu fēna dēļ jau nebrauksim, bet vajadzības gadījumā savāksim pat to. Ir izstrādāti atkritumu savākšanas maršruti. Pieredze rāda, ka cilvēki labprāt izmanto šo iespēju, it īpaši laukos, kur gadiem daudz kas sakrājies. Pieļauju, ka ne visi ir informēti par šo pakalpojumu, bet tie, kuri uzzina, ir ļoti priecīgi par doto iespēju,” saka L.Grundiņa, piebilstot, ka ar šiem piedāvājumiem varēs iepazīties arī izstādē “Cēsu uzņēmējs”.
Ja uzņēmēju rindās cēsniekus nemanīja, izglītības sektorā bija pārstāvētas visas trīs rajona profesionālās skolas. Tiesa, skolu pārstāvji atzina, ka interese par viņu piedāvājumu ir neliela, vien retais piestājot, lai paņemtu bukletu vai ko pajautātu. Izstādē “Cēsu uzņēmējs” interese esot lielāka, tas, iespējams, tādēļ, ka tad jau tuvāk eksāmenu laiks, un jaunieši aktīvāk sākot domāt par nākamās profesijas izvēli. Cēsu 4.arodviduskola bija izstādījusi audzēkņu darināto lapeni, un vairāki apmeklētāji nākuši interesēties par iespēju pasūtīt dažādus koka izstrādājumus.
Cēsis vai Valmiera
Pēc redzētā nācās secināt, ka Cēsu uzņēmēju vidū kaimiņpilsētā notiekošās aktivitātes nav cieņā. Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameras Valmieras nodaļas vadītājs Juris Sleņģis to skaidroja ar to, ka tūlīt būs izstāde Cēsīs, uzņēmēji koncentrējas tai: “Divas izstādes pēc kārtas laikam nav labākais risinājums, it īpaši, ja pilsētas šķir tikai 30 kilometri. Jādomā, kā nākotnē attīstīt pasākumus. Varbūt pareizāk būtu veidot vienu reģionālo izstādi, to katru gadu rīkojot citā pilsētā, bet tā, lai patiešām būtu pārstāvēts viss reģions.”
To, ka jādomā par izmaiņām, atzina arī Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameras Cēsu nodaļas vadītājs Kārlis Tomsons. Agrāk, kad izstāde Valmierā bijusi rudens pusē, bijis pareizāk, jo tā bijusi kā noslēgums izstāžu sezonai, kas tradicionāli sākusies Cēsīs. Bet divas izstādes pēc kārtas – nav labākais risinājums.
“Katrai izstādei ir savs zīmols, savs skanējums, un nav zināms, vai cits risinājums būs tikpat iecienīts. Nevar veikt kardinālas izmaiņas, tām jānotiek dabiskā ceļā. Cēsu izstādē vēlreiz runāsim ar uzņēmējiem, kādu viņi redz šādu pasākumu nākotni, ko vajadzētu mainīt, ko saglabāt. Varbūt ir vērts atgriezties pie sākuma, kad Cēsu izstāde bija pavasarī, bet Valmieras – rudenī. Šie jautājumi rūpīgi jāizdiskutē,” atzina K.Tomsons.
Komentāri