Lai arī pēdējā laikā atmosfēra nekustamo īpašumu tirgū un banku klientu zālēs nedaudz mainījusies, tomēr netrūkst cilvēku, kuri arī šobrīd dodas uz banku un kārto kredītsaistības.
Arī cēsnieks Ilmārs Cinis vēl pavisam nesen devās uz banku, lai iegūtu naudu nekustamā īpašuma iegādei. Viņš piekrita dalīties ar “Druvas” lasītājiem gūtajā pieredzē.
Komentārus sniedza arī a/s “SEB Latvijas Unibanka” Cēsu filiāles vecākā klientu darījumu vadītāja Ilze Krastiņa.
Pirmā konsultācija
“Viss sākas jau ar ideju, īpašuma izvēli, saņemšanos un pirmo konsultāciju bankā,” saka I.Cinis un turpina: “ Kad biju apskatījis neskaitāmus variantus un nolēmis, kuru un kādu dzīvokli izvēlēšos, devos uz banku. Teorētiski zināju, ka sarežģījumiem nevajadzētu būt, jo strādāju oficiālu darbu, maksāju valstij nodokļus, un mana mēneša alga pārsniedz 500 latu robežas. Tā kā ar to viss bija kārtībā. Mājokli biju noskatījis, un sekoja tā novērtējums, kurš vēlāk noder, veicot arī apdrošināšanu. Neliela ķibele sanāca ar nekustamo īpašumu vērtētājiem, kuri savos darbos putrojās. Viņiem divas reizes lūdzu vērtējumu pārtaisīt, jo pirmajā reizē klāt mana dzīvokļa vērtējumam bija pielikts pavisam cita dzīvokļa plāns. Otrreiz bija vēl kādas neprecizitātes. Tā kā ar šo lietu jābūt īpaši uzmanīgiem. Pie tam šis pakalpojums maksā pietiekami daudz.” Komentārs: Lai iegādātos mājokli vai sāktu tā būvniecību, nepieciešams klienta paša ieguldījums – uzkrājumi vai zemes gabals. Ja tāda nav, kā pirmā iemaksa var kalpot jebkurš cits īpašums, piemēram, līdzšinējais mājoklis, vecāku vai radu īpašums.
“Ir iespējams arī citu īpašumu izmantot kā nodrošinājumu kredītam. Lai sāktu būvēt māju, par ķīlu var kalpot topošā objekta nākotnes vērtība un zeme. Būvniecības laikā jāmaksā tikai procenti, un pēc būvniecības pabeigšanas kredīts tiek pārformēts par hipotēku kredītu ar iespēju atmaksāt līdz pat 40 gadu laikā,” saka I.Krastiņa un piebilst, ka ķīlā piedāvātā dzīvokļa īpašuma novērtējumu var veikt bankas pārstāvis.
“Jau pirmajā konsultācijā soli pa solim klientam tiek izskaidrota kredīta noformēšanas secība, tiek iedots darījuma noformēšanai nepieciešamo dokumentu un izmaksu apkopojums,” stāsta I. Krastiņa. Vai apstiprinās kredītu?
“Lai banka pieņemtu kredīta lēmumu, man bija jāiesniedz aizpildīta bankas kredīta pieteikuma veidlapa, jau iepriekšminētais īpašuma vērtējums, informācija par ienākumiem – izziņa no VID un pases kopija. Par to, ka man kredīts tiek piešķirts, paziņoja pāris dienu laikā,” stāsta kredītņēmējs. Komentārs: Apstiprinot kredītu, banka piedāvā klientam procentu likmi, kas atkarīga no vairākiem faktoriem, piemēram, klienta ienākumiem, piedāvātās ķīlas un iepriekšējās sadarbības ar banku. Šogad stājies spējā likums, kurš pa-redz bankai iesniegt VID izziņu par legāliem ienākumiem.
“Izmaiņas likumdošanā kopš 2007.gada jūlija nosaka, ka, izsniedzot kredītus, kas lielāki par simts minimālajām mēnešalgām (šobrīd LVL 12000), kredītņēmējiem ienākumi jāpierāda ar VID izziņām un īpašuma iegādei nepieciešama sava līdzdalība 10 procentu apmērā no pirkuma summas. Bankas darbinieki, izskatot iesniegtos dokumentus, lēmumu pieņem pāris dienu laikā un to paziņo klientam, kā arī vienojas par līgumu parakstīšanas laiku. Sastādot kredīta atmaksas grafiku, tiek ņemtas vērā klienta vēlmes izvēlēties vienmērīgu vai dilstošu maksājumu grafiku un datumu,” skaidro I.Krastiņa. Pie notāra un uz zemesgrāmatu nodaļu
“Pēc līgumu parakstīšanas bankā klientam pie notāra ir jāparaksta hipotēkas nostiprinājuma lūgums. Pēc tam seko ķīlas reģistrācija un tās reģistrācija zemesgrāmatā. Jāatceras, ka, pirms doties uz zemesgrāmatu nodaļu, jāsamaksā valsts nodeva 0.1 procenta apmērā no aizdevuma summas un kancelejas nodeva 11 lati,” stāsta I.Cinis, piebilstot, ka nekustamajam īpašumam, kas ieķīlāts par labu bankai, jābūt apdrošinātam. Pie tam polisē norādītā apdrošinājuma summa ir maksimālais apdrošināšanas atlīdzības apmērs, kuru banka var saņemt, iestājoties apdrošināšanas gadījumam.
“Man ieķīlātais nekustamais īpašums bija jāapdrošina pret vairākiem riskiem – ugunsgrēka, eksplozijas, dažādām dabas stihijām, kā arī trešās personas prettiesisku rīcību, tai skaitā zādzību, laupīšanu, vandalismu, sprādziena izraisīšanu, transporta līdzekļa uzbraukšanu,” stāsta kredītņēmējs.
Komentārs: Zemesgrāmatu nodaļā jāiesniedz aizdevuma līgums, hipotēkas līgums un nostiprinājuma lūgums ar notāra apliecinājumu, kā arī kvītis par valsts nodevas un kancelejas nodevas samaksu.
Naudas saņemšana
“Kad ar slapju muguru biju norikšojies pa dažādām iestādēm un izdarījis visu nepieciešamo, pienāca laiks arī kredīta saņemšanai. Jāpiebilst, ka tikai sākumā viss šis pasākums šķiet kā liels jūklis, taču bankas darbinieki soli pa solim izstāsta, kurp jāiet, ar kādiem dokumentiem un kas notiks tālāk. Šī satraucošā procesa beigās bankā tiek parakstīts līgums,” pieredzē dalās I. Cinis un uzsver, ka ikvienam, kurš nodomājis iegādāties nekustamo īpašumu un ņemt bankā kredītu, jārēķinās ar noteiktiem iekrājumiem.
“Lai arī kurp ietu un kādus papīrus kārtotu, nepieciešama nauda. Precīzi nepateikšu, bet tuvu pie tūkstoš latiem aizgāja vien dažādu lietu kārtošanā. Jāmaksā notāram, zemesgrāmatu nodaļā, nekustamo īpašumu vērtētājiem, nodoklis valstij, un vēl un vēl… Tā ka naudiņa kopā salasās,” atzīst I.Cinis. Komentārs: Kredīta izmaksa notiek vienas darba dienas laikā pēc hipotēkas reģistrēšanas un ieķīlātā īpašuma apdrošināšanas polises iesniegšanas. Jāpiebilst, ka pie pirmās kredīta izmaksas parasti tiek ieturēta vienreizēja maksa par kredīta izsniegšanu.
“Banka piedāvā noslēgt kredītņēmēja dzīvības apdrošināšanas vai kredītu maksājumu apdrošināšanas polisi. Tas samazina gan bankas, gan kredītņēmēja riskus un arī kredīta procentu likmi,” saka a/s “SEB Latvijas Unibanka” Cēsu filiāles vecākā klientu darījumu vadītāja.
Komentāri