Ceturtdiena, 19. septembris
Vārda dienas: Verners, Muntis
giriş casibom giriş casibom casibom giriş casibom giriş casibom casibom giriş casibom casibom giriş

Atgriešanās pie “Ostsee”…

Druva
23:00
27.07.2007
8

Gaujas NP informācijas speciāliste

Gaujas Nacionālā parka vides inspektors Māris Mitrevics mēdz pārsteigt ar neparastiem ceļojumu stāstiem. Atgriešanās pie Ostsee jeb Atgriešanās pie Austrumu jūras, kā Baltijas jūru dēvē vācieši, ir ceļojums pa bērnības atmiņu takām. Māris Mitrevics stāsta par piedzīvojumiem mazā Vācijas pilsētiņā pēc otrā pasaules kara un to, kādu šo vietu ieraudzījis ar nobrieduša vīra acīm. Kāpēc…

– Tāpat kā daudzi latvieši, arī mana ģimene – tēvs, māte, māsa, divas vecmāmiņas, vectētiņš un vēl tēva brālis ar sievu – 1944.gada otrajā pusē muka no Sarkanās armijas. Mēs devāmies uz Vāciju visi vienā lielā dzelzceļa vagonā. Vācijā dzīvojām dažādās vietās, taču pārcēlāmies arvien tālāk un tālāk uz rietumiem. Pēdējā dzīves vieta bija netālu no Rostokas, blakus skaistai pilsētiņai Bad Doberan, nelielā ciematiņā pie jūras – Bergerendē, tikai pāris kilometrus no šīs vasaras slavenākās valdības vīru tikšanās – G 8 samita vietas Heiligendamm.

Jau ilgus gadus pēc „dzelzs priekškara krišanas”, braucot uz Vāciju, uz slēpošanas sacensībām, vienmēr Rostoka palika sānis no maršruta. Tomēr bija doma – kādreiz vajadzētu nokļūt ziemeļos pie jūras, vietā, kur dzīvoju no 1944. gada rudens līdz 1945. gada rudenim. Beidzot sadūšojos un šogad Jāņos kopā ar sievu devos uz bērnības atmiņu vietu. Toreiz…

Tolaik man bija četri, pieci gadi. Atmiņā palikusi māja, kur dzīvojām, kaimiņu mājas. Frau Zass kundze, kas ar ģimeni dzīvoja lielā baltā ēkā, bija ļoti sirsnīga un labestīga. Mamma tur gāja pēc piena. Man bija draugs Manfreds un māte vēlāk stāstīja, ka es tolaik ar vietējiem bērniem tīri labi buldurējis vāciski.

Mums nebija ar ko plīti kurināt, lai izvārītu ēdienu. Katru dienu gājām uz jūrmalu lasīt kārklu žagarus. Laikam jūrā bija avarējis kāds kuģis, jo reizēm krastā tika izskalotas tā sauktās ploškas – gaismekļi, kas bija zābaksmēra kārbiņas izmēra papes trauciņš ar taukiem un dakti vidū. Mamma man stāstīja, ka esot lasījusi kāpās arī jūras sāli, ko likt pie ēdiena. Nu, kara laikā sāls un sērkociņi beidzas pirmie.

Labi atceros, ka bijām aizgājuši pie jūras lasīt žagarus un mani pārsteidza skats, ko vēl tagad redzu acu priekšā. Pilna jūra ar airu laivām, motorlaivām, maziem kuģīšiem, buru laivām… Pilna jūra! Un visi gāja no labās puses uz kreiso, uz rietumiem. Tolaik es to nesapratu, tikai vēlāk, kad augu lielāks. Atgriežoties ciematā, redzēju, ka cilvēku plūsma virzās tāpat kā laivas jūrā, tikai no kreisās uz labo pusi. Bergerendei ir viena iela, kam abās pusēs mājas. Visu pēcpusdienu, visu vakaru iela bija pilna visā platumā – gāja vācu karavīri. Tas bija aprīlis, pēdējās kara dienas. Vēlāk es sapratu, ka pieredzēju, kā uz rietumiem bez šaušanas atkāpās vācu karaspēks. Muka gan pa jūru, gan sauszemi.

Netālu no Heiligendamm divās lielās vienstāva ēkās vācu karaspēks bija atstājis mantas. Tur bija milzīgi daudz audumu – zilpelēkais formas, tad tāds ar mazu zilibaltu rūtiņu, laikam karavīru gultasveļai, arī rakstāmlietas, pelnu trauki, binokļi, pat ieroči. Vācieši bija projām un kādu laiku valdīja tukšums – ne angļu, ne krievu karaspēka. Noliktavas vaļā. Cilvēki gāja un ņēma. Mana vecāmamma bija ļoti kareivīga dāma. Mēs arī, protams, gājām. Vēl ilgus gadus pēc kara manai māsai bija gan kleitiņas, gan priekšautiņi no rūtainā trofeju auduma. Mani pirmajā klasē saukāja par fašistu, jo valkāju žaketīti no zilpelēkā vācu uzvalku auduma.

Un tā, nācām ar vecomāti no Heiligendamm atpakaļ, nesdami mantas kulītēs, pie ciema robežas skatāmies – trīs, četri mazi, brūni zirdziņi, mugurā sēž zaļās drēbēs tērpti vīriņi, kas jādelē pa malu… Vecāmāte tik nosaka: “Vai, dēliņ, tie ir kazaki!”

Tad, kad pēc vācu aiziešanas bija tas klusums, visi apkārt runāja, ka jau pēc dažām dienām te būs angļi. Krievi līdz šejienei netiks. Gan jau izdzīvosim.

Pēc pāris nedēļām pa ciemu brauca liela, divu zirgu vilkta ore, sarkanarmietis pie grožiem. Pa visām mājām staigāja cilvēki, atņemot civilistiem mantas, kas bija pievāktas karaspēka noliktavās. Kamēr vienā ciema galā atņēma kara trofejas, tikmēr ziņa bija aizgājusi tālāk un citi slēpa mantas krūmos. Mūsu mājās neko neatrada. Atceros, ka mamma un vecāmāte bija mājās. Karavīrs ienāca un rāva nost no gultas baltu pārklāju ar bārkstīm, kas bija paņemts līdzi no Latvijas. Mana vecāmamma, kā jau Maskavas forštatē dzīvojusi, uzreiz kaut ko tādu riktīgi krieviski pateica. Karavīrs acis vien izbolīja un laidās prom.

Atceros vēl ko. Ir viena tēma, kas vēl nekur nav minēta. Ļoti daudzas filmas uzņem par koncentrācijas nometnēm, par to, cik šausmīgi šāva ebrejus, par ienaidnieka karavīra un vietējās meitenes mīlestību… Otrā pasaules kara uzvarētāji izvaroja visas. Kad krievu armija ienāca, vietējās sievietes nemazgājās, ģērbās lupatās, slēpās, ēda sīpolus un ķiplokus… Bet veltīgi. Tas bija baigi…

Vai 1945.gadā varēju palikt Vācijā? Tas ir cits stāsts. Ļoti smags arī man. Mans tēvs bija principiāls pacifists, negribēja karot un izvēlējās strādāt uz dzelzceļa. Kara laikā viņš braukāja pa visu Vāciju un palēnām vāca līdzi ģimeni arvien tālāk uz rietumiem. Kad Vācija kapitulēja, tēvs aicināja līdzi uz Rietumiem. Viņš Baigo gadu bija redzējis un ar Sarkano armiju otrreiz satikties nevēlējās. Tajā brīdī Eiropā vēl nebija “dzelzs” robežas, dažās vietās bija iespēja mukt uz vienu vai otru pusi. Tēvs palika Rietumos. Mamma bija izlēmusi atgriezties Latvijā, mēs aukstā un lietainā 1945. gada rudenī lopu vagonos braucām mājās. Kādas divas nedēļas nīkām Polijā, kur nebija ko ēst. Visiem bija jāizkāpj, vilciens aizbrauca, un palicēji būvēja nojumes no lupatām un dažādiem priekšmetiem. Tur bija baraka, kurā katru nakti veda bērnus guldināt. Pirms daudziem gadiem mežsaimnieku salidojumā satiku vēl vienu cilvēku, kurš bija dzīvojis tajā nometnē. Tagad…

Mūsdienās Bergerende, kādreiz Vācijas Demokrātiskās Republikas ciemats, ir pedantiski sakopts. Liekas, gandrīz visās mājās ir izīrējamas istabas vai ierīkots hotelis. Ciems atrodas tikai divus metrus virs jūras līmeņa, priekšā dambis un kāpa. Pie noejām uz jūru izvietotas zīmes: „Aizliegts vest suņus”, „Nūdistu pludmale” un citas. Turpat netālu ir slavenā jūrmalas kūrvieta Heiligendamm, pati pirmā Vācijā, kas ierīkota jau 18.gadsimtā. Saules nojumes jeb „vēja būdas” tādas pašas, kā toreiz, kad biju bērns. Jūras krasts gan daudz akmeņaināks nekā pie mums.

Veco mājas vietu atradu, kaut arī ēka bija nojaukta. Mamma pieteica, lai apskatos veco bumbieri. Ja jau toreiz tas koks bija vecs, tad vēl 60 gadi pagājuši… Bumbieres, protams, vairs nebija. Satiku ciema vecos iedzīvotājus, arī muzeja darbinieku, kurš zināja, kad nojaukta māja pie vecās bumbieres. Sajūta bija laba, uzjundīja senās bērnības atmiņas… Esmu priecīgs, ka izdevās turp aizbraukt, kaut arī viegli man nebija. Un kaut kas atmiņās ar tiem attālumiem un leņķiem neklapēja… Likās, ka toreiz, kad ar vecomāti nācām no Heiligendamm, redzējām kazaku jātniekus tā nedaudz pakalnā. Tagad tur tādas vietas nav.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Iepazīst Cēsu novada garšas

00:00
19.09.2024
39

Pirmajā Cēsu novada garšu festivālā, kas notika Cēsu tirgū, varēja skatīt, degustēt un iegādāties zināmu un arī pavisam jaunu garšu produktus. Bija arī meistarklases un konkursi. Festivālā rosība kūsāt kūsāja, apmeklētāji atzina, ka tirgus tagad patiesi izskatās un izklausās pēc tirgus. Cēsniece Agita uz tirgu nāk sestdienās, ja ir laiks, pērk mājražotāju ceptu maizi un […]

Miera skrējiens cauri novadam

00:00
18.09.2024
39

Pirmdienas rīts Vecpie­balgas vidusskolā sākās ar pulcēšanos pagalmā. Te tika sveikti Miera skrējiena dalībnieki. Uzsākuši ceļu Nor­vēģijā, viņi cauri Latvijai skrien uz Lietuvu, tad Mol­dovu un Ungāriju. Tas ir tikai viens pasaules Miera skrējiena maršruts. “Tā ir garākā stafete pasaulē, kas veltīta mieram un sadraudzībai. 1987.gadā to izveidoja filosofs, sportists, mūziķis un UNESCO miera prēmijas […]

“Rakšos” virmo Marokas garšas

00:00
17.09.2024
56

Kamieļu parkā “Rakši”, tepat Cēsu novada Drabešu pagastā, augustā divas dienas varēja baudīt neparastu atmosfēru un Marokas bagātīgās virtuves ēdienus pirmajā Marokas street food festivālā. “Vēlējāmies radīt šo pirmo Marokas ielu ēdienu festivālu, lai vairāk cilvēkiem parādītu šīs valsts neatkārtojamo ēdienkarti, garšas, smaržas un ievestu ikvienu Marakešas ieliņu virmojošajās sajūtās. Šie ēdieni lielākoties tiek gatavoti uz […]

Aktīva vasara un prātīgi iesācies rudens

00:00
16.09.2024
57

Jaunā mācību gada pirmajā nedēļā Cēsu novadā skolu tuvumā dežurēja pašvaldības policijas darbinieki. Tā ir laba un droša tradīcija, jo kārtības sargu klātbūtne rada disciplinējošu un nomierinošu efektu, un skolas laiks sācies bez incidentiem. Par to, kāda pašvaldības policijas darbiniekiem bija aizvadītā vasara,un aktualitātēm sabiedriskās kārtības uzturēšanā rudenī stāsta Cēsu novada pašvaldības policijas priekšnieks Guntars […]

Multiplās sklerozes biedrība svin Senioru dienu kā izbraukuma svētkus

00:00
15.09.2024
45

Sabiedriskā labuma biedrība “MSs Cēsis” organizēja izzinošu braucienu senioriem un cilvēkiem ar pārvietošanās grūtībām. “Pateicoties Cēsu novada domes atbalstam autobusa izmaksām, radām iespēju svinēt Senioru dienu kā izbraukuma svētkus. Cilvēki ar pārvietošanās grūtībām nevar izmantot tūrisma firmu organizētus pasākumus, arī individuāli viņiem sarežģīti doties kur tālāk. Mūsu rīkotajā izbraukumā izveidota piemērota vide,” teic “MSs Cēsis” […]

Kad dzejas vārdi uzrunā

00:00
14.09.2024
135

Ar dziesmu “Cēsīm”, kurai vārdus sarakstījusi Lauma Daugiša, ieskanējās vietējā komponista Jura Krūzes autorvakars Cēsu Centrālajā bibliotēkā. Bibliotēkas radošā komanda sadarbībā    ar komponistu piedāvāja programmu “Uz melnbaltiem taustiņiem dzejoļi skan…”. Tas bija gan koncerts, gan dzejas lasījumi, kuros varēja iepazīt Cēsu puses un Latvijā pazīstamu dzejnieku dzejoļus, gan dzirdēt dziesmas ar viņu vārdiem. Bibliotekāres […]

Tautas balss

Planēta uzsilst

16:16
17.09.2024
15
6
Bioloģiskās saimniekošanas piekritējs raksta:

“Tagad, ka Čehijā un kaimiņu valstīs lielie plūdi, tajos iet bojā pat cilvēki, laikam neviens vairs neteiks, ka sasilšana ir izdomāta problēma. Vajadzīga aizvien ātrāka rīcība, arī lauksaimniekiem vairāk jādomā, kā strādāt, jābūt videi draudzīgākiem. Zemnieki nemaz tik slikti nedzīvo, kā reizēm izklausās, taču viņiem arī vajadzētu būt ieinteresētiem, lai klimata pārmaiņas nepārņem visu,” atzina […]

Pasts kļūst aizvien tālāks

16:16
17.09.2024
25
O. raksta:

“Žēl gan, ka Cēsīs, “Solo” veikalā, vairs nebūs pas­ta nodaļas. Tur vienmēr raiti apkalpoja, nekad nebija jāstāv garās rindās. Droši vien jau Latvijas pastam izmaksā dārgi uzturēt nodaļas, bet ir reizes, kad cilvēkiem tās ļoti vajadzīgas. Un tad, ja nākas uz pakalpojumu gaidīt pusstundu, stundu, iedzīvotāji izvēlas kādu citu iespēju, kuru Latvijā netrūkst. Tā pasts […]

Mazās un lielās algas

16:15
17.09.2024
18
Seniore raksta:

“Kad dzirdu, ka radiopārraidē eksperti runā par algu lielumu Latvijā, man gandrīz šoks. Izrādās, par mazām un vidējām algām uzskata visas, kas ir līdz četriem tūkstošiem eiro. Vai tad tiešām Latvijā daudziem darba samaksa pārsniedz četrus tūkstošus eiro? Man tas šķiet ļoti neparasti. Tad jau lielu algu saņem pavisam maz cilvēku, jo nepazīstu nevienu, kam […]

Siltums jauks. Cik maksās apkure

16:14
17.09.2024
21
Lasītāja raksta:

“Atceros rudeņus, kad šajā laikā jau vajadzēja sildīt dzīvokli. Tagad silts un jauks, var pat pa nakti turēt vaļā logu. Tikai atkal cita doma – vai tad, ja siltuma ražotājiem būs mazāki ienākumi, jo sezona īsāka, nepalielināsies apkures cena? Iznāk tāds apburtais loks, no vienas puses, vari ietaupīt, no otras, iespējams, siltuma cena būs augstāka,” […]

Neatstāt mežā atkritumus

11:25
13.09.2024
20
Meža saim­niece raksta:

“Man nav žēl, ka manā mežā nāk sēņotāji, nekad neesmu domājusi kādu raidīt prom, taču vienu gan gribu lūgt -lai neatstāj atkritumus. Zemē nomet gan dažādu ēdienu iepakojumus, gan cigarešu izsmēķus,” sacīja piepilsētas meža saim­niece.

Sludinājumi