Gandrīz trešdaļai jeb 28% iedzīvotāju ārstējoties poliklīnikā un slimnīcā nācies izmantot neoficiālus maksājumus, pazīšanos vai barterdarījumus, liecina sociālo pētījumu aģentūras “Latvijas Fakti” pērn novembrī veiktā aptauja.
11,9% aptaujāto bija nepieciešami neoficiāli maksājumi vai dāvana piecu un vairāk latu vērtībā, 10,4% iedzīvotāju vajadzēja izmantot draugu, paziņu un tamlīdzīgus sakarus, 6,1% aptaujāto bija nepieciešami neoficiāli maksājumi vai dāvinājumi līdz pieciem latiem. 2,4% aptaujāto bija nepieciešams barterdarījums – apmaiņa pret citu pakalpojumu.
72% aptaujāto atzinuši, ka lietu nokārtojuši bez kādiem neoficiāliem maksājumiem vai pazīšanās.
Attiecībā uz korupciju kopumā aptauja liecina, ka kukuļa došanas iespēju kādai valsts amatpersonai pieļāvuši nedaudz vairāk par trešdaļu jeb 34,7% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju. 2007.gadā kukuļa došanas iespēju pieļāva 39,4% iedzīvotāju.
Aptauja veikta pērn novembrī, un tajā piedalījās 1001 iedzīvotājs vecumā no 18 līdz 74 gadiem.
Tikmēr Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) šodien atklāja sociālās kampaņas “Neriskē!”, kuras mērķis ir veicināt sabiedrības neiecietību pret korupciju medicīnā un mudināt iedzīvotājus neiesaistīties prettiesiskās darbībās.
Ar sociālo kampaņu “Neriskē!” KNAB plāno pievērst iedzīvotāju uzmanību sekām, kas var rasties ārstu uzpirkšanas gadījumā.
Ārstu uzpirkšana negarantē iespējas saņemt veselības aprūpes pakalpojumu, jo, vienreiz kukuļojot, iespēja citreiz godīgā un likumīgā ceļā saņemt medicīnas pakalpojumus bez maksas tikai sarūk, uzsver KNAB.
LETA
Komentāri