Zaķi, lāči, kaķi, pingvīni un eži top no vienkāršas akrila dzijas. Mammas, cēsnieces, lai rotaļlietas nevajadzētu pirkt, tās uzada un uzšuj.
“Gribējām uzadīt lielu pandu. Darbojāmies abas ar meitiņu. Sākumā nedomāju, ka sanāks. Nekad neesmu bijusi liela rokdarbniece, bet izdevās,” stāstīja Ludmila Seļodkina. Arī desmit gadu vecā Inga bija vienisprātis ar mammu, ka pašu adītā panda pašlaik ir mīļākā rotaļlieta.
“Mīļākā no tām, ko pašas taisījām, bet visvairāk man patīk zilonis. Ne veca, ne jauna manta, bet tā ir man dāvana,” noslēpumaini sacīja Inga.
Astoņgadīgā Diāna stāstīja, ka viņai ļoti patīk mammas gatavotās rotaļlietas. Īpaši pingvīns, kuru var paņemt arī blakus gultā, lai saldāki sapnīši.
“Sākām ar zaķi. Tad bija kaķis un pieminētais pingvīns. Man ir tik daudz ideju, ka nespēju tās visas realizēt. Arī pašu rokām ir iespējams izveidot pat rotaļlietu kolekcijas,” stāstīja daudzbērnu mamma Maruta Strazdiņa. Viņa adīšanas prasmēs un jaunu rotaļlietu izveidē piepalīdz vairākām mammām, kuras, auklējot bērnus, dzīvojot pa mājām un esot bez darba, vēlas piepildīt ikdienu. Mammas
nāk kopā, lai piedalītos interesantās nodarbībās. Rotaļlietu gatavošana ir tikai viena no prasmēm. Mammas tamborē meitām stilīgas cepurītes vasarai, aplīmē vecos traukus un vāzes.
“Tāpēc ir svarīgi, ka bērni redz, kā rotaļlietas top. Viņi paši piedalās, tādēļ jauno mantiņu daudz vairāk novērtē,” uzsvēra sociālā darbiniece Inita Kupča, viena no Cēsu sociālā dienesta darbiniecēm, kuras regulāri izdomā nodarbības, kas patiktu jaunajām ģimenēm. Lai pāris stundu, kas pavadītas kopā, būtu jautras mazajiem un saistošas, izzinošas viņu mammām.
Cēsu sociālā dienesta telpās ir skatāma vecāku pašdarināto rotaļlietu izstāde. Rotaļlietu darinātājas ir pārliecinātas, ka kāda no vismaz 30 šeit redzamajām spēļmantiņām varētu būt to vidū, ko viņu bērni saglabās, lai rotaļlietu, kurai ir īpašs stāsts, atdotu saviem bērniem.
Speciālisti uzsver, ka nav nozīmes, cik daudz mantu ir bērna rotaļlietu kastē, bet kāda ir to vērtība. Ne naudas izteiksmē, bet kā tā kalpo bērna vispārējai attīstībai- priekam, pasaules iepazīšanai, jaunu prasmju apguvei.
“Ir mammas, kuras gatavas nopirkt kārtējo mašīnu, skaidri zinot, ka pēc dažām dienām tā salūzīs un
bērnu vairs neinteresēs,” sacīja veikala “Bēbis” direktore Judīte Goģe, bet piebilda, ka arvien biežāk veikalā ienāk mammas, kuras rūpīgi izzinājušas, kādas konkrētajā vecuma posmā ir bērnu intereses un vajadzības.
“Tad biežāk mammas prasa klučus, konstruktorus, puzles,” sacīja Judīte Goģe.
Jautāta par rotaļlietu modi, viņa sacīja, ka bārbijas pamazām iziet no modes, pieprasītākās ir rotaļlietas, kuras simbolizē multiplikācijas filmu tēlus.
“Ziniet, kas pilnībā izgājis no modes,” ieinteresēti jautāja Judīte un turpināja: “Vairs nepērk lielos lāčus, zaķus, kaķus, ko ierasti dāvināja, bērnam piedzimstot. Šo tradīciju tiešām vairs nemana. Tagad ejot raudzībās līdzi ņem praktiskākas lietas- galdiņu, kas noderēs tad, kad mazais jau pats sāks cilāt krūzīti un karoti, nopērk lielu pamperu paku vai dāvanu karti. Dzīve piespiež būt praktiskiem.”
Ilze Kalniņa
Komentāri