Ceturtdiena, 21. novembris
Vārda dienas: Zeltīte, Andis

Viesos pagastā

Andra Gaņģe
11:01
26.07.2024
242
Mores Pamatskola1

Svin. Mores pamatskolas absolventi šī gada izlaidumā fotografējās skolas ēkas pagalmā. Skolai ir sena vēsture. Pēc dažiem gadiem atzīmēs tās 150. jubileju.

Mores pagastā pavasarī bija satraukums. Izplatījās vēsts, ka vietējā pamatskolā vairs nemācīsies bērni ar īpašam vajadzībām, tādēļ izglītības iestādi varētu reorganizēt par sākumskolu. Tādu nodomu pagastā vērtēja kā vēlmi tuvākā vai tālākā nākotnē skolu likvidēt. Morēnieši sāka vākt parakstus iedzīvotāju iniciatīvu portālā manabalss.lv un ar kolektīvo iesniegumu vērsās Siguldas novada pašvaldībā, lai pamatskolā saglabātu mācības audzēkņiem ar īpašām vajadzībām. Pretējā gadījumā audzēkņu skaits samazinātos tā, ka diezin vai skola turpinātu pastāvēt.

Patlaban zināms, ka Mores skola jauno mācību gadu uzsāks kā pilnvērtīga pamatskola, kurā īstenos visas līdzšinējās mācību programmas. “Druva” Siguldas novada pašvaldībā noskaidroja, ka nav pieņemti nekādi lēmumi par izglītības iestāžu statusu maiņu, šo­brīd tiek izvērtēta situācija un gatavota atbilde deputātiem izvērtēšanai Izglītības, kultūras, sporta un jaunatnes lietu komitejas augusta sēdē.

Te jāpiebilst, ka atbilstoši Izglītības likumam paš­valdībai ir pienākums par skolas slēgšanu vai reorganizāciju brīdināt ne vēlāk kā sešus mēnešus iepriekš, ja tas objektīvu iemeslu dēļ nav iespējams, tad attiecīgi ne vēlāk kā trīs mēnešus iepriekš. Tātad arī likums apliecina, ka Mores pamatskolā jauno mācību gadu sāks visas deviņas klases.

Iedzīvotāji rīkojas, lai saglabātu skolu

Neizpratne un bažas par Mores pamatskolas tuvāko nākotni radās no tā, ka pagastā paskanēja vēsts par Siguldas novada pašvaldības izteikto variantu veidot vienotu mācību iestādi bērniem, kuriem īpaši smagi veselības traucējumi.

Vietvaras pārstāvji bija izteikuši iespēju, ka tāda varētu būt Mālpils tehnikuma telpās.
Mores skolā kopā ar pirms­skolas grupām aizvadīto mācību gadu beidza 148 audzēkņi, no tiem ap 60 bērnu ar īpašām vajadzībām, “Druvai” apliecināja pamatskolas direktore Marika Busote-Uzuliņa.

Acīmredzot morēnieši, sekojot sava pagasta skolas attīstībai, saprata : ja vairāk nekā trešdaļa bērnu aizies uz citu izglītības iestādi, audzēkņu skaits saruks un neatbildīs kritērijiem, lai pastāvētu pamatskola, un, iespējams, te vispār nebūs mācību iestādes.

Ar prasību turpināt Mores pamatskolā iekļaujošo izglītību 7.maijā Siguldas novada domē tika iesniegts kolektīvais iesniegums un paraksti, kas tam bija savākti iedzīvotāju iniciatīvu portālā manabalss.lv.

Kolektīvo iesniegumu bija parakstījuši 562 cilvēki, pašvaldība par atbilstošiem likumam atzina 420 cilvēku parakstus* un iesniegumus pieņēma. Jautājumu izskatīja 11.jūnija Izglītības, kultūras, jaunatnes un sporta lietu komitejas sēdē, kur to lēma virzīt domes sēdei. Deputāti domes sēdē apstiprināja komitejas lēmumu uzdot Izglītības un sporta pārvaldei izvērtēt iesniegumā ietverto prasījumu un triju mēnešu laikā no šī lēmuma pieņemšanas domes sēdē sniegt pārskatu par iesnieguma virzību. Sēdē gan izskanēja arī piebilde, ka, iespējams, jautājums risināsies ātrāk, trīs mēnešu termiņš ir likumā noteiktais laiks.

Manabalss.lv iniciatīvas pieteikums skanēja nepārprotami: “Vēlamies mainīt Siguldas deputātu nostāju par Mores pamatskolas reorganizāciju un iespējamo likvidācijas modeli!”

Kolektīvās vēstules iesniedzēja bija aktīvo iedzīvotāju kopienas “Mores Pagasta Saime” pārstāve Vineta Oša, viņa arī organizēja parakstu vākšanu portālā. Iniciatīvā izklāstīta situācija, kādu to redz pagasta iedzīvotāji. “Siguldas novada dome plāno izveidot attīstības centru Mālpils pagastā. Tas paredz speciālās izglītības bērnus no Mores pamatskolas pārvirzīt uz šo jauno iestādi. Tādi ir secinājumi pēc Siguldas novada pašvaldības tīklošanās par skolu tīklu ekosistēmas attīstību novadā, kas norisinājās 2024. gada 25. aprīlī plkst. 18:30 Mores pamatskolas ēkā. Siguldas novada domes pārstāvju prezentācija sniedza audzēkņu skaita un dažādu tendenču analīzes izklāstu. Papildus prezentācijai domes pārstāvji izteica personīgajos un kolēģu viedokļos pamatotas vīzijas šai sakarā. Dati, ar kuriem tika iepazīstināta Mores kopiena, Mores pamatskolas pedagogi un bērnu vecāki, liecināja par vienu ‒ MORES PAMATSKOLAI NAV NEPIECIEŠAMS VEIKT REORGANIZĀCIJU UN LIKVIDĀCIJU,” norādīts vēstulē.

Minēts arī, ka, sazinoties ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM), saņemts paskaidrojums, ka Mores pamatskola atbilst visiem kritērijiem, lai mācību iestāde veiksmīgi turpinātu darbu. Izvēle lūgt ministrijas viedokli bijusi tādēļ, ka pašvaldība sarunās par iespējamiem reorganizācijas plāniem novada izglītības iestāžu tīklā atsaukusies uz IZM dokumentos noteiktajām prasībām, lai mācību iestāde saņemtu valsts mērķdotāciju pedagogu darba samaksai.

Iedzīvotāju kolektīvajā vēstulē uzsvērts, ka, īstenojot novada domes plānu izveidot attīstības centru Mālpils pagastā, paredzot visus speciālās izglītības bērnus no Mores pamatskolas pārvirzīt uz jauno iestādi, tas nozīmētu, ka “Mores pamatskolas audzēkņu skaits samazināsies un pēc IZM kritērijiem audzēkņu skaits vairs nebūs atbilstīgs un pietiekams. Principā tas nebūs šķērslis, lai pašvaldība skolu SLĒGTU”.

Pamatojot, kādēļ skola jāsa­glabā kā mācību vieta audzēkņiem ar īpašām vajadzībām, uzsvērts, cik svarīgi šādu bērnu veselībai ir nodrošināt nemainīgu vidi, ikdienas rutīnu un drošības sajūtu.

Skolas direktore Marika Busote-Uzuliņa “Druvai” atzina, ka arī skolēnu ar īpašām vajadzībām vecāki noraizējušies, kā viņu bērniem turpināsies mācības. Ne viens vien Morē mācās jau vairākus gadus. Skola izvietota trīs ēkās, kuru infrastruktūra pielāgota cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, kas pārvietojas ratiņkrēslos. Veselo un īpašo bērnu klases ir katrā ēkā, kaimiņos viena otrai. “Mācību stundas notiek atsevišķi, katrai skolēnu grupai savā telpā, bet viss cits audzēkņiem ir kopējs. Skolēni satiekas starpbrīžos, maltītēs, skolas pasākumos, dažādās ikdienas situ­ācijās. Īpašie bērni ir iesaistīti sabiedrībā, nav nodalīti specifiskā vidē,” uzsver direktore. Savukārt citi skolēni iemācās parūpētie par tiem, kam vajadzīgs atbalsts, iesaistās, tā veidojot patiesi iekļaujošu vidi.

Mores iedzīvotāju padomes vadītājs, Mores pamatskolas direktores vietnieks saimnieciski administratīvajā jomā Kalvis Grīnbergs pastāstīja, ka padomē jautājums par skolas nākotni nav spriests. Taču, nenoliedzami, mācību iestādei pagastā ir nozīmīga vieta, saprotams, ka morēnieši vēlas, lai skola te būtu. “Iedzīvotāju skaits pagastā ir neliels, taču mēs meklējam iespējamos attīstības virzienus. Svarīgi, lai tādos pagastos iespējami lielākā apjomā saglabātos valsts vai pašvaldības struktūras, kas ap sevi veido darbīgu vidi un tā aktivizē visu vietējo dzīvi. Turklāt mūsu skolā audzēkņu skaits nesarūk, bet palielinās. Pirmajā klasē jau reģistrēti 13 bērni, kas ir vairāk nekā to, kas šogad beidza 9.klasi. Tātad audzēkņu būs jau vairāk,” pauda K.Grīnbergs.

*Pašvaldību likums nosaka, ka kolektīvo iesniegumu pašvaldībai ir tiesīgi iesniegt Latvijas Republikas pilsoņi, kuri sasnieguši 16 gadu vecumu un kuru dzīvesvieta ir deklarēta pašvaldības administratīvajā teritorijā vai kuriem šajā teritorijā pieder nekustamais īpašums.

FAKTI

Mores pamatskolā 2022./2023. mācību gadā bija 149 audzēkņi

  • 1.-9.klasē – 118, tajā skaitā:

-pamatizglītības programmā 67;

-pamatizglītības četrās dažādās speciālajās programmās 51.

  • Pirmsskolā 31, tajā skaitā:

-pirmsskolas vispārējās izglītības programmā 28;

-divās pirmsskolas speciālās izglītības programmās 3.

Avots: Mores pamatskolas pašnovērtējuma ziņojums

Maf Logo 2

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Intervija. Atstāt stipras saknes

12:58
08.11.2024
289

Marģers Zeitmanis ir uzņēmējs, kuru daudzi zina kā kultūrtelpu “Zeit”    Līgatnē un “Akustika” Valmierā saimnieku. Viņš darbojas arī medicīnas nozarē. Ne reizi vien    Marģers nosaukts par celmlauzi. Saruna ar viņu par sevis, savas dzimtas, vietas apzināšanos, par paaudžu sasaisti kopīgam mērķim, par kultūru un vēl daudz ko citu. -Lai kaut ko darītu, jāzina […]

Aktualizējam. Ūdenssaimniecība ciematos

12:54
08.11.2024
28

Ūdens paviršību nepiedod Cēsu novada pašvaldības kapitālsabiedrība “Vinda” gada sākumā kļuva par ūdenssaimniecības un kanalizācijas pakalpojumu nodrošinātāju Līgatnes pilsētā, kā arī Augšlīgatnes, Skaļupes un Ķempju ciemā. Aprīlī uzņēmums pārņēma arī ūdensvada un kanalizācijas saimniecību Priekuļu apvienības pārvaldē. Pašvaldībā plānots, ka Vinda šos pakalpojumus nodrošinās visā novadā, tādējādi veidojot vienotu ūdenssaimniecību un tarifu aprēķinu sistēmu. “Vinda” […]

Saglabājam vēsturisko

15:38
25.10.2024
138

Cēsu Sv. Jāņa baznīca nosvinējusi 740. jubileju. Īstenojot restaurācijas projektu, pēdējos gados dievnams piedzīvojis ievērojamas pārmaiņas. Darbi tika uzsākti 2018. gada jūnijā, un 2020.gada augustā ar arhibīskapa Jāņa Vanaga vadīto pateicības svētku dievkalpojumu tika svinēta par Cēsu sirdi dēvētās Sv. Jāņa baznīcas restaurācijas pabeigšana. Baznīcas restaurācijai izlietoti 1,7 miljoni eiro, no tiem 1,38 miljoni bija […]

Aktualizējam. Daudzdzīvokļu namu pagalmi

14:57
22.10.2024
138

Padomju gados celto daudzdzīvokļu māju liela problēma ir iekšpagalmi. Tie nereti ir ļoti kritiskā stāvoklī – bedraini un grūti izbraucami. Atjaunošana prasa lielus līdzekļus, visbiežāk asfalts aizvien vairāk sabrūk, bet naudas atjaunošanai no ēkas uzkrājumiem nepietiek. Lai atbalstītu iedzīvotājus, pašvaldība reizi gadā rīko projektu konkursu “Par līdzfinansējumu daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām piesaistīto zemesgabalu labiekārtošanai Cēsu novadā”. […]

Saglabāt vēsturisko

14:49
22.10.2024
50

Pērn martā tika pieņemts Lielstraupes pils nodošanas un atjaunošanas likums. Tā mērķis ir nodrošināt Lielstraupes pils un tās kultūrvēsturiskās vērtības saglabāšanu un aizsardzību, kā arī izmantošanu sabiedrības vajadzībām. Lielstraupes pili valsts Cēsu novada pašvaldībai nodeva, lai tā nodrošinātu pils atjaunošanu, turpmāku publisku pieejamību un izmantošanu kultūras, izglītības un zinātnes mērķiem. Likumā arī noteikts, ka Lielstraupes […]

Saglabāt vēsturisko

16:33
18.10.2024
523

Bērzkrogā pamazām tiek atjaunota Veselavas Zirgu pasta stacija. Baltā ēka piesaista garāmbraucēju uzmanību, tāpat zirgi pie ieejas.  “Darāmā vēl ļoti daudz. Priekšā iekštelpu iekārtošana. Lielus bojājumus gadu gaitā nodarījis caurais jumts. Pati ēka ir sausa. Domājams, vēl šogad ierīkosim apkuri, tad varēs sākties iekšdarbi,” saka saimniece Sigita Norvele. Viņa īpašumu iegādājās 2021. gada nogalē. “Braucot […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
4
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
4
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
18
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
19
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
63
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi