Sestdiena, 29. jūnijs
Vārda dienas: Pēteris, Pāvils, Pauls, Paulis

Sociālais darbs. Bērnu aizsardzība

Iveta Rozentāle
12:12
26.06.2024
26
Hands Holding Each Other Support

FOTO: freepik.com

Bērnu tiesību aizsardzības likumā iekļauta jauna definīcija bērnu seksuālai izmantošanai. Jaunajā definējumā tās ir jebkādas seksuāla rakstura darbības ar bērnu, arī bez kontakta ar ķermeni, nolūkā sniegt vai gūt seksuālu stimulāciju vai seksuālu apmierinājumu, vai citādu labumu, ko veic pieaugušais vai cits bērns, kurš sava vecuma vai attīstības dēļ atrodas atbildības, uzticības vai spēka pozīcijās.

Bērnu seksuāla izmantošana ir šķietami neredzams vardarbības veids, bet aktuāla problēma ikvienā paš­valdībā. Daudzās  vietvarās bērnu tiesību aizsardzības sadarbības grupas sanāk kopā tikai tad, kad pāridarījums jau noticis un nepieciešams “dzēst ugunsgrēku”. Taču, analizējot datus un izveidojot konkrētās pašvaldības iedzīvotāju vajadzībām atbilstošu bērnu seksuālas izmantošanas prevencijas plānu, lielu daļu gadījumu būtu iespējams mazināt un novērst. Prevencija ietver trīs līmeņus: primāro, kad vēl nekas nav noticis; sekundāro, kad ir paaugstināti riski; kā arī terciāro, kad jānovērš vardarbības atkārtošanās.

“Centrs Dardedze” sadarbībā ar Cēsu, Smiltenes un Madonas novada pašvaldībām strādā pie pilotprojekta, katrā pašvaldībā izstrādājot plānu bērnu seksuālās izmantošanas novēršanai. Tas būs daļa no Nacionālā vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanas un apkarošanas plāna.

Bērnu seksuālās izmantošanas problēma pastāv arī mūsu novadā

Lai veicinātu kopīgu izpratni un runātu par konkrētiem rīcības plāniem, Cēsīs notika konference “Kopā bērnu drošībai: pašvaldības plāns un sadarbības labā prakse bērnu seksuālās izmantošanas prevencijai”.

Bērnu seksuālā izmantošana Cēsu novadā (2022.-2023.gads) 24 gadījumi, no tiem:

  • bērna ķermeņa aizskaršana;
  • dzimumkontakts;
  • bērnu pakļaušana cita seksualitātei;
  • seksuāla izmantošana digitālajā vidē.

Avots: Cēsu novada Sociālais dienests

“Centra Dardedze” pārstāve Anda Avena uzsver, ka pilotgrupas mērķis ir veidot iespējami ciešāku sociālās, izglītības, veselības, tiesībsargājošo iestāžu drošības tīklu, tam nepieciešams arī pašvaldības un valsts atbalsts. Arī Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietniece Inese Suija-Markova konferencē uzsvēra problēmas aktualitāti, uz kuru nepieciešams reaģēt valstiskā līmenī, kā arī jābūt pašvaldības atbalstam plāna ieviešanā dzīvē un reālā darbībā.

Cēsu novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks iepazīstināja ar paveikto. Lai saprastu problēmas izpratni novadā, So­ciālais dienests izveidoja anketu. To aizpildīja 31 izglītības iestādes darbinieks, 28 sociālā dienesta darbinieki, 12 policijas un seši bāriņtiesas darbinieki, kopā 77  cilvēki. Anketēšana parādīja, ka par bērnu seksuālo izmantošanu ir dažāda izpratne, ir jāzina un jārunā par biežākajām raksturīgajām pazīmēm un riskiem, jābūt vienotai ziņošanas kārtībai.

Pirms plāna izstrādes Sociālais dienests arī izvērtēja situāciju un zināmos gadījumus, kā arī cietušajiem pieejamos pakalpojumus un intervenču aktivitātes. Valstī seksuālās izmantošanas gadījumos iesaistīti 60% pieaugušu vīriešu, 5-10% sieviešu un 30% nepilngadīgo, novadā atklātie gadījumi liecina, ka pāridarītāji ir vecumā no 16 līdz 52 gadiem, visi vīrieši, no tiem nepilngadīgie ir seši. Pāridarītāji ir vienaudži, ģimenes locekļi vai tuvinieki. Cietušie ir piecus līdz 16 gadus jauni – 22 meitenes un divi zēni (92% ir vecumā 10-16 gadi). Seksuālā izmantošana 18 gadījumos notikusi mājās, divos gadījumos ārpus mājas, viens izglītības iestādē, četri vienaudžu pulcēšanās vietās.

Sociālā dienesta Ģimeņu ar bērniem atbalsta nodaļas vadītāja Elita Rancāne dalījās ar secinājumiem, ka seksuālas izmantošanas risks vairāk pastāv bērniem, kuriem ir fiziskas vai garīgas veselības problēmas vai uzvedības grūtības; bērniem, kuriem nav atbalstoša vide ģimenē, kā dēļ viņi meklē mīlestību un pieņemšanu pie nepareizajiem cilvēkiem un nepareizās vietās. Vairāk risku ir to jauniešu vidū, kuri, kopā pavadot brīvo laiku, lieto apreibinošus dzērienus vai vielas. Riska zonā ir ģimenes, kurās dažādu iemeslu dēļ bieži uzturas ģimenei nepiederoši cilvēki. E.Rancāne arī uzsver, ka dažādu iemeslu dēļ cietušie bērni par pārdzīvojumu kaunas stāstīt, tāpēc apkārtējiem ir jābūt zinošiem un redzīgiem, lai problēmu atpazītu.

Prevencijas plāna galvenie mērķi ir izglītošana, arī seksuālās izmantošanas atpazīšanā un tālākā rīcībā. Cēsu novada Izglītības pārvaldes speciālā pedagoģe Iveta Lapiņa pastāstīja, ka lielie plāna uzdevumi ir vērsti šajos virzienos. Turklāt būtiski, ka pieeja ir sistemātiska. Tam palīdzētu arī konkrēts speciālists bērnu tiesību aizsardzības jautājumos, kā arī speciālistu komandas izveide, kas problēmas identificēšanas gadījumā var sākt darbu tuvāko stundu laikā. Šobrīd problēmas risināšana sākas novēloti un prasa pārāk ilgu laiku. Lai zinātu, kā vislabāk palīdzēt, būtiska ir arī regulāra datu apkopšana un analīze, kas atklāj specifisko tieši novadā. Izglītot nepieciešams gan speci­ālistus, gan sabiedrību, jo gan speciālistiem savstarpēji, gan sabiedrībā ir atšķirīgi uzskati, kas ir seksuālā izmantošana un kā nepieciešams rīkoties. Tam paredzēti dažādi pasākumi. Preven­cijas plānā tiek izstrādāti algoritmi, kas palīdzēs precīzi un rezultatīvi rīkoties, tajos ietverta starp­institūciju sadarbība, algoritmi skolu darbiniekiem, rekomendācijas darbiniekiem un vecākiem, arī vietne, kur vienkopus pieejama visa informācija. Svarīga prevencijas daļa ir sociālās rehabilitācijas pakalpojumi vardarbības veicējiem, lai mazinātu iespēju nodarījumiem atkārtoties.

Tā kā katrā novadā situācija var atšķirties, arī risinājumi var būt atšķirīgi. Cēsu novadā īpašu uzmanību nepieciešams pievērst riska grupām, kā arī vecumposmam 10-16 gadi, un svarīga ir starpinstitucionālā un starpprofesionālā sadarbība.

Prevencijas plānu Cēsu novadā iecerēts ieviest trīs gadu laikā. Tam būtu nepieciešami ap 150 tūkstošiem eiro.

FAKTI

  • Seksuālu izmantošanu vidēji piedzīvo katrs devītais bērns vecumā līdz 18 gadiem.
  • 84% gadījumu pāridarītājs ir bērnam pazīstams cilvēks.
  • Visbiežāk bērns notikušo neizstāsta vecākiem.
  • Biežāk bērnu izmanto, lietojot manipulēšanu, draudus, ne fizisku spēku.
  • Izmantošana digitālajā vidē var atstāt tikpat negatīvas sekas kā pāridarījums klātienē.

Avots: organizācija “Centrs Dardedze”

Pilotprojekti – darbinieku specializācijai

Cēsu novada Sociālais dienests ļoti aktīvi iesaistās dažādos pilotprojektos. “Druva” vaicāja dienesta vadītājam Aināram Judeikam, kas ir galvenie ieguvumi, tajos piedaloties.

A.Judeiks: “Visvairāk pilotprojektu ir vērsti Sociālo dienesta darbinieku specializācijai. Pēdējos gados tādi ir bijuši desmit, un septiņos no tiem ir piedalījies Cēsu novads. Arī ar mūsu darbinieku palīdzību, pieredzi un izpratni izveidots mācību materiāls nākamo darbinieku sagatavošanai – gan darbam ģimenēm ar bērniem, gan senioriem, gan personām ar atkarībām un citām. Pilotprojektu rezultātā tiek pilnveidotas sociālā darbinieka prasmes konkrētā jomā, kā arī veidojas labāka pēctecība, jo izstrādātā metodika atvieglo darbu jaunajiem speciālistiem.”

Piemēram, projektā “Solis tuvāk” izveidota risku izvērtējuma anketa, kas palīdz izprast iespējamos riskus ģimenē un nepieļaut atkārtotu vardarbību. Tagad, ja policija saņem izsaukumu uz vardarbības gadījumu ģimenē, policijas amatpersona aizpilda anketu un nodod to tālāk Sociālā dienesta darbiniekiem, kuri sazinās ar ģimeni, informē, kā    dienests var palīdzēt esošajā situācijā, kā arī kur vērsties pēc palīdzības. Sociālais dienests var sniegt arī sociālās rehabilitācijas pakalpojumu dzīvesvietā, kas ietver individuālas psihologa, sociālā darbinieka vai jurista konsultācijas. Pat ja cilvēks atsakās no palīdzības, viņam informācija ir pieejama. “Taču diemžēl, ja cilvēks atsakās, mēs nevaram palīdzēt,” uzsver Sociālā dienesta vadītājs.

A.Judeiks vērtē, ka no policijas vairāk šādu anketu saņem pēc brīvdienām un svētkiem. Visbiežāk konflikti ir starp laulātajiem, dzīvesbiedriem, bet tāpat arī starp vecākiem un pieaugušajiem bērniem, starp brāļiem un citiem radiniekiem. Retāki, bet ir gadījumi, kad sieviete ir vardarbīga pret vīrieti. Nereti konfliktu veicina pārmērīga alkohola lietošana. Tā ir problēma gan pilsētās, gan laukos. Sociālais dienests cilvēkus informē arī par iespēju apmeklēt anonīmo alkoholiķu sapulces, kas notiek vairākās vietās novadā.

A.Judeiks atgādina, ka vardarbības gadījumos ir iespējams pieņemt lēmumu par nekavējošu varmākas nošķiršanu un lēmums ir spēkā līdz astoņām dienām. Vardarbībā cietušās sievietes arvien biežāk zina savas tiesības un izmanto arī šo iespēju.

Nereti Sociālais dienests strādā ar iedzīvotājiem, kad visi citi ir novērsušies. “Mums ir arī pozitīvi pieredzes stāsti. Sociālie darbinieki strādā arī ar naktspatversmes klientiem, un diezgan liels procents no viņiem sāk rūpēties par sevi, atrod darbu, sāk īrēt paš­valdības dzīvokli. Tie ir cilvēki, kurus ir izdevies atgriezt sabiedrībā.”

Maf Logo 2

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Senie mūri jāsaglabā

12:17
28.06.2024
24

Ziemeļu tornis cauri gadsimtiem Katrs, kurš bijis Cēsu Pils parkā vai muzejā vai kaut redzējis pastkartes par Cēsīm, nevar nepamanīt pils Ziemeļu torni. Tāds tas, pa gabalu nemainīgs, bijis acu priekšā. Ziemeļu torņa vēstures stāsts ir vairākus gadsimtus garš. “Zināms, ka Livonijas ordeņa mestra Valtera fon Ple­tenberga laikā pils nocietinājumi papildināti ar trim aizsardzības torņiem. Tie […]

NVO atbalsts jauniešiem

12:07
28.06.2024
41

“Jaunieši ir enerģiskākā, uzņēmīgākā un zinātkārākā sabiedrības daļa, kas nereti savu enerģiju un potenciālu izmanto nelietderīgās vai pat veselībai un sabiedrībai bīstamās nodarbēs.  Līdz ar to jaunieši ir arī trauslākā un visneaizsargātākā sabiedrības daļa, kas var tikt pakļauta dažādiem sociāli ekonomiskiem riskiem, piemēram, bezdarbam, grūtībām, izveidojot savu ģimeni u.tml. Darbs ar jaunatni ietekmē visas sabiedrības labklājību un […]

Iedzīvotāji iesaistās

12:22
26.06.2024
58

Tas ir vien pieņēmums, ka rūķus var satikt tikai ap Ziemassvētku laiku. To viegli apgāž “Vecpiebalgas rūķi”. Biedrība, kurā cilvēki apvienojušies, lai veiktu labus darbus, svinēja desmit gadu jubileju. “Vecpiebalgas Rūķu dienu rīkojām otro reizi. Ziemassvētkos rūķi dodas iepriecināt, atbalstīt, bet vasarā lustējas kopā ar citiem. Un domā par Ziemassvētkiem,” saka biedrības vadītāja Linda Tunte […]

Aktuāli

11:53
14.06.2024
29

Medicīna ir joma, kurā vienmēr gribam vairāk un labāk, kurā vienmēr ar kaut ko neesam apmierināti, bet, saņemot palīdzību no ārsta, ārstu palīga vai medicīnas māsas, bieži esam pateicības pilni. Tomēr kopumā profilaksi, diagnostiku un ārstēšanu nodrošina ļoti sarežģīta, samezglota organizatoriska struktūra, kurā joprojām ir milzum daudz trūkumu. Vai daļu no tiem izdosies mazināt jauninājumiem, […]

Veicināt lasītprasmi. Bibliotēku darbs

11:44
14.06.2024
87

Saglabāt sabiedrībā interesi par grāmatu, veicinot lasīšanu bērnu un jauniešu vidū, ir viena no Cēsu Centrālās bibliotēkas un visu novada bibliotēku attīstības stratēģijā 2023.–2027.gadam izvirzītajām misijām. Katrā bibliotēkā ir grāmatu krājums bērniem un pusaudžiem, tiek rīkoti lasīšanu interesējoši pasākumi.    Kā veicināt bērniem vēlmi un interesi lasīt, atkarīgs no katras bibliotēkas radošuma un stratēģijas, ko […]

Skolu tīkls novadā. Rāmuļi

22:26
13.06.2024
55

Rāmuļu pamatskolai doti divi gadi (līdz 2026.gada 31.maijam), lai mācību iestāde pierādītu spēju nodrošināt Ministru kabineta kritērijiem atbilstošu audzēkņu skaitu un turpinātu saņemt valsts finansējumu mācību procesam. UZZIŅAI Rāmuļu pamatskola 2023./2024. mācību gadā Avots: Cēsu novada dome; Rāmuļu pamatskola Rāmuļu pamatskola – būt vai nebūt. Lai sevi pierādītu, doti divi gadi Tādu lēmumu Cēsu novada […]

Tautas balss

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
12
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
45
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
19
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
16
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Arī deputātu darbs jākontrolē

10:00
25.06.2024
23
Lasītājs K. raksta:

“Beidzot taču atlaista Rēzeknes dome! Līdz šim izskatījās tā, ka pašvaldībā var darīt visu, kas ienāk prātā, un neviens nevar iejaukties. Kaut vēlēta, arī vietējā vara ir jākontrolē. Ja paši vēlētāji to nespēj, tad taču jābūt kādai institūcijai, kas var pieņemt lēmumus, ja redzams, ka iets pavisam aplams ceļš,” viedokli izteica lasītājs K.

Sludinājumi