Sestdiena, 29. marts
Vārda dienas: Aldonis, Agija

Sociālais darbs. Bērnu aizsardzība

Iveta Rozentāle
12:12
26.06.2024
94
Hands Holding Each Other Support

FOTO: freepik.com

Bērnu tiesību aizsardzības likumā iekļauta jauna definīcija bērnu seksuālai izmantošanai. Jaunajā definējumā tās ir jebkādas seksuāla rakstura darbības ar bērnu, arī bez kontakta ar ķermeni, nolūkā sniegt vai gūt seksuālu stimulāciju vai seksuālu apmierinājumu, vai citādu labumu, ko veic pieaugušais vai cits bērns, kurš sava vecuma vai attīstības dēļ atrodas atbildības, uzticības vai spēka pozīcijās.

Bērnu seksuāla izmantošana ir šķietami neredzams vardarbības veids, bet aktuāla problēma ikvienā paš­valdībā. Daudzās  vietvarās bērnu tiesību aizsardzības sadarbības grupas sanāk kopā tikai tad, kad pāridarījums jau noticis un nepieciešams “dzēst ugunsgrēku”. Taču, analizējot datus un izveidojot konkrētās pašvaldības iedzīvotāju vajadzībām atbilstošu bērnu seksuālas izmantošanas prevencijas plānu, lielu daļu gadījumu būtu iespējams mazināt un novērst. Prevencija ietver trīs līmeņus: primāro, kad vēl nekas nav noticis; sekundāro, kad ir paaugstināti riski; kā arī terciāro, kad jānovērš vardarbības atkārtošanās.

“Centrs Dardedze” sadarbībā ar Cēsu, Smiltenes un Madonas novada pašvaldībām strādā pie pilotprojekta, katrā pašvaldībā izstrādājot plānu bērnu seksuālās izmantošanas novēršanai. Tas būs daļa no Nacionālā vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanas un apkarošanas plāna.

Bērnu seksuālās izmantošanas problēma pastāv arī mūsu novadā

Lai veicinātu kopīgu izpratni un runātu par konkrētiem rīcības plāniem, Cēsīs notika konference “Kopā bērnu drošībai: pašvaldības plāns un sadarbības labā prakse bērnu seksuālās izmantošanas prevencijai”.

Bērnu seksuālā izmantošana Cēsu novadā (2022.-2023.gads) 24 gadījumi, no tiem:

  • bērna ķermeņa aizskaršana;
  • dzimumkontakts;
  • bērnu pakļaušana cita seksualitātei;
  • seksuāla izmantošana digitālajā vidē.

Avots: Cēsu novada Sociālais dienests

“Centra Dardedze” pārstāve Anda Avena uzsver, ka pilotgrupas mērķis ir veidot iespējami ciešāku sociālās, izglītības, veselības, tiesībsargājošo iestāžu drošības tīklu, tam nepieciešams arī pašvaldības un valsts atbalsts. Arī Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietniece Inese Suija-Markova konferencē uzsvēra problēmas aktualitāti, uz kuru nepieciešams reaģēt valstiskā līmenī, kā arī jābūt pašvaldības atbalstam plāna ieviešanā dzīvē un reālā darbībā.

Cēsu novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks iepazīstināja ar paveikto. Lai saprastu problēmas izpratni novadā, So­ciālais dienests izveidoja anketu. To aizpildīja 31 izglītības iestādes darbinieks, 28 sociālā dienesta darbinieki, 12 policijas un seši bāriņtiesas darbinieki, kopā 77  cilvēki. Anketēšana parādīja, ka par bērnu seksuālo izmantošanu ir dažāda izpratne, ir jāzina un jārunā par biežākajām raksturīgajām pazīmēm un riskiem, jābūt vienotai ziņošanas kārtībai.

Pirms plāna izstrādes Sociālais dienests arī izvērtēja situāciju un zināmos gadījumus, kā arī cietušajiem pieejamos pakalpojumus un intervenču aktivitātes. Valstī seksuālās izmantošanas gadījumos iesaistīti 60% pieaugušu vīriešu, 5-10% sieviešu un 30% nepilngadīgo, novadā atklātie gadījumi liecina, ka pāridarītāji ir vecumā no 16 līdz 52 gadiem, visi vīrieši, no tiem nepilngadīgie ir seši. Pāridarītāji ir vienaudži, ģimenes locekļi vai tuvinieki. Cietušie ir piecus līdz 16 gadus jauni – 22 meitenes un divi zēni (92% ir vecumā 10-16 gadi). Seksuālā izmantošana 18 gadījumos notikusi mājās, divos gadījumos ārpus mājas, viens izglītības iestādē, četri vienaudžu pulcēšanās vietās.

Sociālā dienesta Ģimeņu ar bērniem atbalsta nodaļas vadītāja Elita Rancāne dalījās ar secinājumiem, ka seksuālas izmantošanas risks vairāk pastāv bērniem, kuriem ir fiziskas vai garīgas veselības problēmas vai uzvedības grūtības; bērniem, kuriem nav atbalstoša vide ģimenē, kā dēļ viņi meklē mīlestību un pieņemšanu pie nepareizajiem cilvēkiem un nepareizās vietās. Vairāk risku ir to jauniešu vidū, kuri, kopā pavadot brīvo laiku, lieto apreibinošus dzērienus vai vielas. Riska zonā ir ģimenes, kurās dažādu iemeslu dēļ bieži uzturas ģimenei nepiederoši cilvēki. E.Rancāne arī uzsver, ka dažādu iemeslu dēļ cietušie bērni par pārdzīvojumu kaunas stāstīt, tāpēc apkārtējiem ir jābūt zinošiem un redzīgiem, lai problēmu atpazītu.

Prevencijas plāna galvenie mērķi ir izglītošana, arī seksuālās izmantošanas atpazīšanā un tālākā rīcībā. Cēsu novada Izglītības pārvaldes speciālā pedagoģe Iveta Lapiņa pastāstīja, ka lielie plāna uzdevumi ir vērsti šajos virzienos. Turklāt būtiski, ka pieeja ir sistemātiska. Tam palīdzētu arī konkrēts speciālists bērnu tiesību aizsardzības jautājumos, kā arī speciālistu komandas izveide, kas problēmas identificēšanas gadījumā var sākt darbu tuvāko stundu laikā. Šobrīd problēmas risināšana sākas novēloti un prasa pārāk ilgu laiku. Lai zinātu, kā vislabāk palīdzēt, būtiska ir arī regulāra datu apkopšana un analīze, kas atklāj specifisko tieši novadā. Izglītot nepieciešams gan speci­ālistus, gan sabiedrību, jo gan speciālistiem savstarpēji, gan sabiedrībā ir atšķirīgi uzskati, kas ir seksuālā izmantošana un kā nepieciešams rīkoties. Tam paredzēti dažādi pasākumi. Preven­cijas plānā tiek izstrādāti algoritmi, kas palīdzēs precīzi un rezultatīvi rīkoties, tajos ietverta starp­institūciju sadarbība, algoritmi skolu darbiniekiem, rekomendācijas darbiniekiem un vecākiem, arī vietne, kur vienkopus pieejama visa informācija. Svarīga prevencijas daļa ir sociālās rehabilitācijas pakalpojumi vardarbības veicējiem, lai mazinātu iespēju nodarījumiem atkārtoties.

Tā kā katrā novadā situācija var atšķirties, arī risinājumi var būt atšķirīgi. Cēsu novadā īpašu uzmanību nepieciešams pievērst riska grupām, kā arī vecumposmam 10-16 gadi, un svarīga ir starpinstitucionālā un starpprofesionālā sadarbība.

Prevencijas plānu Cēsu novadā iecerēts ieviest trīs gadu laikā. Tam būtu nepieciešami ap 150 tūkstošiem eiro.

FAKTI

  • Seksuālu izmantošanu vidēji piedzīvo katrs devītais bērns vecumā līdz 18 gadiem.
  • 84% gadījumu pāridarītājs ir bērnam pazīstams cilvēks.
  • Visbiežāk bērns notikušo neizstāsta vecākiem.
  • Biežāk bērnu izmanto, lietojot manipulēšanu, draudus, ne fizisku spēku.
  • Izmantošana digitālajā vidē var atstāt tikpat negatīvas sekas kā pāridarījums klātienē.

Avots: organizācija “Centrs Dardedze”

Pilotprojekti – darbinieku specializācijai

Cēsu novada Sociālais dienests ļoti aktīvi iesaistās dažādos pilotprojektos. “Druva” vaicāja dienesta vadītājam Aināram Judeikam, kas ir galvenie ieguvumi, tajos piedaloties.

A.Judeiks: “Visvairāk pilotprojektu ir vērsti Sociālo dienesta darbinieku specializācijai. Pēdējos gados tādi ir bijuši desmit, un septiņos no tiem ir piedalījies Cēsu novads. Arī ar mūsu darbinieku palīdzību, pieredzi un izpratni izveidots mācību materiāls nākamo darbinieku sagatavošanai – gan darbam ģimenēm ar bērniem, gan senioriem, gan personām ar atkarībām un citām. Pilotprojektu rezultātā tiek pilnveidotas sociālā darbinieka prasmes konkrētā jomā, kā arī veidojas labāka pēctecība, jo izstrādātā metodika atvieglo darbu jaunajiem speciālistiem.”

Piemēram, projektā “Solis tuvāk” izveidota risku izvērtējuma anketa, kas palīdz izprast iespējamos riskus ģimenē un nepieļaut atkārtotu vardarbību. Tagad, ja policija saņem izsaukumu uz vardarbības gadījumu ģimenē, policijas amatpersona aizpilda anketu un nodod to tālāk Sociālā dienesta darbiniekiem, kuri sazinās ar ģimeni, informē, kā    dienests var palīdzēt esošajā situācijā, kā arī kur vērsties pēc palīdzības. Sociālais dienests var sniegt arī sociālās rehabilitācijas pakalpojumu dzīvesvietā, kas ietver individuālas psihologa, sociālā darbinieka vai jurista konsultācijas. Pat ja cilvēks atsakās no palīdzības, viņam informācija ir pieejama. “Taču diemžēl, ja cilvēks atsakās, mēs nevaram palīdzēt,” uzsver Sociālā dienesta vadītājs.

A.Judeiks vērtē, ka no policijas vairāk šādu anketu saņem pēc brīvdienām un svētkiem. Visbiežāk konflikti ir starp laulātajiem, dzīvesbiedriem, bet tāpat arī starp vecākiem un pieaugušajiem bērniem, starp brāļiem un citiem radiniekiem. Retāki, bet ir gadījumi, kad sieviete ir vardarbīga pret vīrieti. Nereti konfliktu veicina pārmērīga alkohola lietošana. Tā ir problēma gan pilsētās, gan laukos. Sociālais dienests cilvēkus informē arī par iespēju apmeklēt anonīmo alkoholiķu sapulces, kas notiek vairākās vietās novadā.

A.Judeiks atgādina, ka vardarbības gadījumos ir iespējams pieņemt lēmumu par nekavējošu varmākas nošķiršanu un lēmums ir spēkā līdz astoņām dienām. Vardarbībā cietušās sievietes arvien biežāk zina savas tiesības un izmanto arī šo iespēju.

Nereti Sociālais dienests strādā ar iedzīvotājiem, kad visi citi ir novērsušies. “Mums ir arī pozitīvi pieredzes stāsti. Sociālie darbinieki strādā arī ar naktspatversmes klientiem, un diezgan liels procents no viņiem sāk rūpēties par sevi, atrod darbu, sāk īrēt paš­valdības dzīvokli. Tie ir cilvēki, kurus ir izdevies atgriezt sabiedrībā.”

Maf Logo 2

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Identitāte. Tautastērps

21:03
28.03.2025
26

Katrs meistars atstāj savu rokrakstu Foto: Aija Jansone, Dagnija Kupče. “Piebalga ir, bija un būs”, Aušanas darbnīca “Vēverīšas”. 2014 Dziesmu svētku gājiens ir latviešu tautastērpu parāde. Katrs novads lepojas ar savām krāsām un rakstiem un kopā veido Latvijas identitāti. Kā ikdienas tērpi kļuva par mantojumu, ar ko lepojamies, kā tie gadsimtu gaitā mainījās, kā tos valkājam šodien, […]

Civilā aizsardzība

20:45
28.03.2025
110

Izstrādāts likumprojekts un paredzēts finansējums patvertņu ierīkošanai Valdība apstiprinājusi Iekšlietu ministrijas izstrādāto likumprojektu “Grozīju­mi Civilās aizsardzības un katastrofas pārvaldīšanas likumā”. Tas paredz un nostiprina likumdošanā patvertnes jēdzienu, nosaka obligātu patvertņu izbūvi atsevišķām ēku grupām, kā arī nosaka regulējumu patvertņu izveidošanai, pielāgošanai un izmantošanai militāra konflikta, kara vai katastrofas gadījumā. Patvertne ir būve vai tās daļa, […]

Krājaizdevu sabiedrības. Vai attīstīsies

11:06
25.03.2025
51

Finanšu ministrija sadarbībā ar Latvijas Banku un kooperatīvo krājaizdevu sabiedrību  (KKS)  sektoru izstrādājusi un Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā iesniegusi Krājaizdevu sabiedrību likuma grozījumu priekšlikumus, lai KKS, kuras to var un vēlas, varētu uzsākt plašāka juridisko personu loka kreditēšanu. Pašlaik Latvijā darbojas 23 KKS, kas pārvalda aktīvus 29,7 miljonu eiro apmērā. Krājaizdevu sektors ir neviendabīgs. Piecu […]

Identitāte. Vārds, nosaukums, zīmols

21:19
21.03.2025
31

Uzņēmējiem, radot pārtikas produktus, ļoti būtiska ir nosaukuma izvēle. Daļa izvēlas produkta un pat uzņēmuma nosaukumā ietvert vietvārdu, tā to izceļot un kļūstot par daļu no apdzīvotās vietas identitātes. Restorāns “Pavāru māja” Līgatnē atrodas vēsturiskajā dzemdību namā, produktu uzglabāšanā tiek izmantoti senie Līgatnes smilšakmens pagrabi, ēdienu gatavo no sezonā pieejamiem produktiem. Piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība “Straupe” […]

Zaube. Būt sava pagasta saimniekiem

11:47
18.03.2025
165

Zaubes pagastā šī gada sākumā savu dzīvesvietu bija deklarējuši 712 iedzīvotāji. Kā jau laukos, vasarās te cilvēku vairāk, jo sabrauc vasarnieki, ziemās pagastā klusāks. Taču Zaubes vārds daudziem Latvijā ir pazīstams gan kā skaista, ainaviska vieta, gan saistās ar aktīviem cilvēkiem, kuri līdzdarbojas kopīgam mērķim – lai pagastā paši dzīvotu sakoptā vidē, lai garāmbraucēji piestātu. […]

Intervija. Obligātā mīlestības deva

21:06
14.03.2025
380

Zvannieku mājas Vaives pagastā ir mācītāja un teoloģijas pasniedzēja Jura Cālīša un pedagoģes Sandras Dzenītes-Cālītes izveidots patvērums dzīves ievainotajiem. Te pajumti, atbalstu un rūpes saņem līdz pat 20 bez vecāku un tuvinieku gādības palikuši bērni, jaunieši un arī pieaugušie ar īpašām vajadzībām. Šeit viņiem ir radīta    droša un brīva vide, kurā attīstīties, kļūt patstāvīgiem, […]

Tautas balss

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
18
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
29
14
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
19
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
40
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Tautiskās dejas rada pavasarīgu noskaņu

11:42
20.03.2025
17
Skatītāja raksta:

“Priecājos par tradicionālo koncertu “Uzziedi dejā!”, kas notika Priekuļos. Redzēt vienuviet tik daudz labu deju kolektīvu, gan pašus priekuliešus, gan citus, ir skaisti. Guvu tik jaukus iespaidus un pavasarīgu noskaņu,” pau­da skatītāja.

Sludinājumi