Piektdiena, 13. septembris
Vārda dienas: Iza, Izabella

Savai Piebalgai

Sarmīte Feldmane
20:37
30.08.2024
32
Orisare2

Tik daudz interesanta. Piebalgas muzeju apvienības “Orisāre” krājuma glabātāja Daiga Šatrovska (no labās) apmeklētājiem stāsta par atvērtajā krājumā redzamajiem jaunieguvumiem. FOTO: Sarmīte Feldmane

Muzeja krājumu veido cilvēku un dzimtu uzticēšanās

Lietas stāsta par piebaldzēnu vērtībām, attieksmi pret savu valsti

Katrs muzejs lepojas ar savu krājumu, kurā vēstures liecības, cilvēku dzīves apliecinājumi dažādos laikos. Piebalgas muzeju apvienība “Orisāre” šovasar ieguvusi jaunas telpas krātuvei Inešos, bijušās Vecpiebalgas muižas tiesas namā.

Ēkā savulaik bija gan kopsaimniecības kantoris, gan pamatskola. Tagad muzeja krājums izvietots glabāšanai piemērotās plašās telpās, interesentiem ir iespēja apmeklēt izstādes, atvērto krājuma daļu.
“ Arī šogad krājums papildinājies ar jauniegūtiem priekšmetiem. Tie ir saglabājama vērtība un reizē ne tikai atklāj cilvēkus, viņu likteņus, devumu Piebalgai un Latvijai, bet apliecina arī piebaldzēnu varēšanu, zināšanas un savas zemes mīlestību,” saka muzeju apvienības krājuma glabātāja Daiga Šatrovska un iepazīstina ar jaunieguvumiem, pastāsta, kā tie nonākuši krājumā, kam tie piederējuši.

Jaunpiebaldzēns Voldemārs Jungs (1904.-1942.) Latvijas Universitātē izstudējis ģeodēziju. Strādājis Inženierzinātņu fakultātē, bijis asistents, tad docents, profesors un katedras vadītājs. Viņa māsas Mildas Auziņas meita, cēsniece Maruta Piese, uz muzeju “Jāņaskolā” pavasarī atnesa profesora binokli un rakstāmmašīnu. “Izpētot dziļāk – ”Carl Zeiss” kompānijā ražots binoklis. Tieši šāds modelis ražots no 1920.līdz 1990.gadam. “Her­mes Baby” rakstāmmašīna ražota Šveicē firmā “Ernest Pailard &co”. Tā bija pirmā pārnēsājamā – portatīvā -rakstāmmašīna, sver 3,6 kg. Joprojām ir darba kārtībā, lente nav izžuvusi. Tādas ražoja no 1935.līdz 1940.gadam,” stāsta D.Šatrovska un uzsver, ka V.Jungam bija tikai 38 gadi, viņš strādāja ar tajā laikā modernākajiem darba rīkiem pasaulē. 1941.gada jūnijā V.Jungs devās bēgļu gaitās uz Krieviju, tika iesaukts armijā, krita kaujā pie Staraja Rusas. Bet priekšmeti, to izcelsme liecina par iespējām, varēšanu, Latvijas valsts attīstību.

Vecpiebalgas pagasta “Lejas Čolēnu” saimnieki savās mājās atraduši (muzejam nodevis Jānis Melngailis no “Veckliģēniem”) grāfa Šeremetjeva kantora kvīti par kārtējo zemes izpirkuma maksājumu. “Tajā rakstīts Pētera Zaraviča (1870.28.01.- 1936. 12.09.) vārds. Piebalgā uzvārdi ar krievisku izcelsmi ir retums. Kas bija šis Pēteris no “Lejas Čolēniem? Viņš darbojies dažādās biedrībās:, bijis Vecpiebalgas Lauksaimniecības biedrības priekš­nieks, krājaizdevu sabiedrības kasieris, lauksaimnieku patērētāju sabiedrības priekšnieks, draudzes priekšnieks, lopkopības pārraudzības biedrības priekšnieks, bijis izcils lauksaimnieks, saņēmis Triju Zvaigžņu ordeni,” pastāsta krājuma glabātāja un uzsver, ka viena kvīts atklāj izcilu piebaldzēnu, kura dzīvi vērts pētīt.

Daiga Šatrovska rāda Pie­balgas tautastērpu -brunčus, jostu, kreklu, seģeni, saktiņu. Tērps atceļojis no Amerikas ar pavisam skopu vēstulīti: “Mans vārds ir Dace Ventere. Atļaujos jums nosūtīt manas mātes Piebalgas tautas tērpu. Tas valkāts Eslingenes dziesmu svētkos 1947. gadā. Man nav ģimenes. Nav, kam nodot. Negribēju, ka iet zudumā.” Tērpa īpašniece ir Daces mamma Alma Ventere, dzimusi Bērziņa (1915.-1996.) Vecpiebalgas “Vecģibu­ļos”. No 1936. līdz 1941. gadam Latvijas Universitātē studējusi astronomiju.

“Alma no laukiem kļuva par astronomi. Sēdēja Ģibuļu kalnā zem ozola, skatījās zvaigznēs,” bilst muzejniece. Kopā ar A. Venteres tautastērpu sūtījumā bija arī lellīte – Piebalgas māsiņa, kuras tērpu Amerikas latviešu dziesmu svētku rokdarbu izstādei darinājusi latviskās aušanas meistare Vita Velta Kākulis. Viņa dzimusi 1936. g. 8. aprīlī Valmierā vājdzirdīgo skolas pārziņa un skolotājas Tēraudu ģimenē. Pirmo jostiņu uzaudusi Vācijā bēgļu nometnē. Amerikā korporācijā “Dzintras” iepazinusies ar Almu Venteri, un ļoti iepaticies viņas tautastērps. Latvijas mīlestībau paudusi arī caur Piebalgas tērpu. Pēc ļoti jaukas sarakstes un Vitas kundzes uzticēšanās nu visas Piebalgas māsiņas atkal ir kopā, jo viņa muzejam dāvināja vēl divas lellītes Piebalgas tautastērpos,” stāsta krājuma glabātāja un turpina: “Vita Velta Kākulis atsūtījusi arī albumu ar audumu paraugiem, darbu aprakstus latviski un angliski, rokdarbu grāmatas, kas bija nozīmīgas latviešiem pasaulē.”

Nesen krājumā nonākuši izšūti vīriešu krekli. Tos ieraugot, ne viens vien teicis, ka tās taču ukraiņu višivankas. “Tie ir Vec­piebalgas “Kalna Mūrnieku” mājās pagājušā gadsimta 20.-30.gados Mildas un Paulīnas Kamaru šūdināti pūra krekli. Šuva ar to, kas bija, šajā laikā modē bija dažādas stilizācijas. Aproces, apkaklītes izšūtas, krekla priekša arī,” rāda D.Šatrovska.

Visjaunākais krājuma papildinājums pašlaik tiek kārtots, apzināts. Vecpiebaldzēns Indriķis Putniņš muzeju apvienībai nodevis tēva, piebaldzēna, dramaturga Paula Putniņa atstātos rakstu darbus. “ Tie ir lugu, filmu scenāriju, dramatizējumu, aprakstu, tulkojumu manuskripti, melnraksti un melnrakstu melnraksti, piezīmes gan rokrakstā, gan mašīnrakstā. Tas ir dramaturga rakstītais no 1967. līdz 2010.gadam. 144 mapes un vāciņi ar tajos esošo saturu, kā to sakārtojis pats Pauls Putniņš. Izvērtēsim, kas nonāks pamatkrājumā, kas palīgkrājumā, jo manuskriptiem ir vairāki eksemplāri. Katrs priekšmets iegūs inventāra numuru, tiks ierakstīts inventāra grāmatā un nonāks Latvijas Nacionālajā muzeju kopkrājumā, tiks digitalizēts. Tas būs pieejams ikvienam,” skaidro krājuma glabātāja un piebilst, ka pēdējā žurnāla “Mājas Viesis” numurā publicētā intervija ar P.Putniņa dzīvesbiedri Līgu Liepiņu ir lielisks papildinājums, loģisks kopsavilkums dramaturga devumam. L.Liepiņa pārrakstījusi mašīnrakstā vai datorrakstā vīra darbus. Tad arī bijusi pirmā to vērtētāja.

“Nevaru spriest, kā bija dzīvot un radošiem cilvēkiem strādāt pagājušā gadsimta 60., 70.gados. Ir pārdomas, minējumi. Skaidro­jumi rodami melnrakstiem pievienotās mazās piezīmju lapiņās, rokrakstos, kas raksturo situāciju, arī radošās inteliģences sadarbību. Piemēram, ar režisoriem Jāni Streiču (filma “Aizaugušā grāvī viegli krist”- 1986.), Rolandu Kalniņu (cenzūras dēļ nerealizēts scenārijs- filma “Letīcija”-1975.). Šodien, lasot populārās P.Putniņa lugas , atrodama līdzdzīvošana, sāpes par to, kas notiek apkārt, sabiedrībā. Ir tik daudz pateikts, un komēdijās smiekli ir tikai ārējā izpausme,” pārdomās dalās muzejniece un atzīst, ka pati P.Putniņu kā piebaldzēnu tā pa īstam pieņēmusi tieši šovasar, pētot viņa literāro devumu. Viņš regulāri bijis klāt skolā, konkursos kā savējais. “Teica ‘dižais piebaldzēns’, bet, vai mazums Latvijā rakstnieku? Viņš bija arī mammas klases biedrs. Redzot tās daudzās mapes, kaut tikai pāršķirstot viņa rakstīto, atklājas laikmets un personība, kurā ir piebaldzēna gars un spīts, kurš nebaidās paust savu viedokli, attieksmi pret notiekošo,” atklāj D.Šatrovska. Viņa atzīst, ka ne mazums pārdomu raisa P.Put­niņa pēdējā luga “Baltas saknes, melna gaisma”. Luga, kā norāda autors, deviņās grūtās ainās. Uz viena eksemplāra uzrakstīts, ka tas iesniegts izdevniecībā un noraidīts. Luga nav ne publicēta, ne iestudēta. Tā ir par Latviju mūsdienās. “Parasti lugas eksemplāru var ielikt vienā aploksnē, šīs lugas katra aina ir bieza aploksne,” bilst muzejniece. D.Šatrov­ska domā, ka P.Putniņa atstātais mantojums noteikti ieinteresēs jaunās paaudzes literatūrzinātniekus.

“Orisārē”, Piebalgas muzeju apvienībā, daudzas lietas stāsta par piebaldzēnu vērtībām, attieksmi pret apkārtni. D.Šatrovska rāda, kā pati atzīst, pavisam parasti neparastu Piebalgas šatiera segu. To, iespējams, audusi Vera Pilsētniece (dz. Namniece 1909.-…) tagadējos Inešu pagasta “Lejas Akmentiņos”, un dzijas krāsojusi Alma Auguste Jurjāne (dz. Saluma 1894.-1982.) Vec­piebalgas “Kliģēnos”. “Kāpēc neparasta? Tā rīkojamies ar tikai ļoti mīļām lietām. Sega ir ielāpu ielāpiem,” bilst muzejniece un uzsver, ka krājumā katra vienība ir liecība par aizgājušiem gadiem, cilvēkiem, kuru dzīves ceļi bijuši saistīti ar Piebalgu. Tā ir vakardiena un šodiena, kuru izzināt un pētīt rīt.

Maf Logo 2

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Aktualizējam. Higiēnas pakalpojumi

11:36
13.09.2024
30

Arvien ne visi mājokļi Cēsu novadā ir labiekārtoti. Pietiekami daudzās ēkās nav ne ūdens apgādes, ne mūsdienīgas kanalizācijas, nav vannas istabas. Katrs iemītnieks jau meklējis kādu pielāgošanās iespēju, kā mazgāties pašam, kur izmazgāt drēbes. Ja gados jauniem cilvēkiem atrast risinājumu tādām situācijām vieglāk, senioriem tas ir daudz sarežģītāk, īpaši, ja ir nopietnas veselības problēmas. Tādēļ […]

Aktualizējam. Civilā aizsardzība

10:04
06.09.2024
25

Cēsu novada sadarbības teritorijas civilās aizsardzības plāns ir papildināts ar sadaļu rīcībai kara, militāra iebrukuma vai to draudu gadījumā. Šo prasību ieviesa 2022.gada rudenī, izdarot grozījumus Civilās aizsardzības un katastrofas pārvaldīšanas likumā. Līdz Krievijas pilna mēroga iebrukumam Ukrainā pašvaldību CA plānos nebija šādas sadaļas. Informācija apkopota un sistematizēta Civilās aizsardzības komisijas pienākums militāro draudu vai […]

Aktualizējam. Pārmaiņas skolu tīklā

12:59
03.09.2024
44

Samazinoties iedzīvotāju skaitam un tāpēc arī skolas vecuma bērnu skaitam, daudzas pašvaldības reorganizē vai likvidē kādas mācību iestādes. Informācija Izglītības un zinātnes minis­trijas (IZM) portālā liecina, ka šis, 2024./2025., mā­cību gads Latvijā sācies ar pārmaiņām 11 skolās un pirmsskolās. Četri lēmumi pieņemti par izglītības pakāpes maiņu izglītības iestādē, sešas izglītības iestādes likvidētas, vēsta publiskajā telpā […]

Veronika Monika Stūriška – olimpiete no Jaunpiebalgas

19:19
30.08.2024
113
1

Astoņpadsmit gadus vecā BMX braucēja Veronika Monika Stūriška šogad debitēja vasaras olimpiskajās spēlēs Parīzē un bija jaunākā no 29 Latvijas delegācijas sportistiem. Pērn kļuvusi par Pasaules junioru čempioni, bet šogad – par Pasaules un arī Eiropas U-23 čempioni. Veronika dzīvo Jaun­piebalgā un ir Smiltenes novada BMX kluba “Silvas Ziķeri” sportiste. -Kā jūties pēc atgriešanās no […]

Saglabāt vēsturisko

21:33
27.08.2024
58

Logi ir mājas, arī pilsētas, apkārtnes acis. Tik dažādi – lieli, mazi, ar rūtīm un bez, jaunlaiku un veci, no dažādiem materiāliem meistaru gatavoti, tie pilda savu galveno uzdevumu – ienes telpās gaismu. Un reizē arī atklāj ēku. Tā bijis gadsimtiem. Ejot garām kādam namam vecpilsētā, lai cik tas būtu skaists vai pat pussabrucis, logi […]

Novadnieks: Meklē radu rakstus, pēta pagasta vēsturi

13:24
23.08.2024
1007
2

Ilgvars Prindulis ir dzērbenietis. Viņa aizraušanās ir dzimtas un pagasta vēstures izzināšana. “1977.gadā pabeidzu Dzērbenes vidusskolu. Izmācījos par agronomu, ieprecējos Valmie­ras pusē, pieņēmu sievas uzvārdu, un saikne ar Dzērbeni bija virspusēja. Taču braucu pie vecākiem ciemos,” stāsta Ilgvars, kuru dzērbenieši aizvien pazīst kā Zaķi.      Viņš atceras, kad aizsaulē aizgāja vecaistēvs, vecāmāte ar krustmāti […]

Tautas balss

Neatstāt mežā atkritumus

11:25
13.09.2024
6
Meža saim­niece raksta:

“Man nav žēl, ka manā mežā nāk sēņotāji, nekad neesmu domājusi kādu raidīt prom, taču vienu gan gribu lūgt -lai neatstāj atkritumus. Zemē nomet gan dažādu ēdienu iepakojumus, gan cigarešu izsmēķus,” sacīja piepilsētas meža saim­niece.

Bija balta, tagad plankumaina

11:25
13.09.2024
10
Lasītāja raksta:

“Pirms gadiem ļoti priecājāmies, ka senā Cēsu baznīca atguvusi balto tēlu. Tā bija tik skaista, īsts pilsētas simbols. Laikam taču tas darbs izmaksāja dārgi, bet tagad atkal uz sienām lieli plankumi, sakoptība zudusi. Neko nesaprotu no restaurācijas, bet vai tad pirms darba nevajadzēja izpētīt, ko tādai būvei var darīt, lai ieguldītais ļautu tai izskatīties labi […]

Vasarā dzīvo putekļos

11:24
13.09.2024
8
Skujeniete V.P. raksta:

“Lasu, ka citviet, kur grants ceļš ved gar dzīvojamo māju, kaisa ķīmiju, lai ceļš neputētu. Mums, Skujenes Skolaskalnā, nedara neko. Putekļi katru dienu, ja vien neuzlīst,” saka skujeniete V.P.

Autostāvvietas ir vajadzīgs pakalpojums

11:24
13.09.2024
8
Amatas puses iedzīvotājs raksta:

“Cēsīs daudz piedāvājumu ir tieši pilsētas centrā. Tas ir muzejs un viduslaiku pils, koncertzāle, stadions. Centrā ir arī banku biroji, iestādes. Vietējiem svarīga ir bibliotēka, tirgus. Tā nu īpaši piektdienās un sestdienās atbraucējiem nav, kur novietot automašīnas, visas stāvvietas aizņemtas, kaut lielākajā daļā spēkratu drīkst atstāt tikai uz stundu. Pēdējais laiks pašvaldībai ne tikai plānot, […]

Selektīva ticība zinātnei

11:23
13.09.2024
7
Seniore no Cēsīm raksta:

“Klausoties par četriem bērniņiem, kas guļ slimnīcā ar difteriju, tā vien gribas kliegt – kā jūs, tie, kas diendienā izmantojat visas modernās un pārmodernās tehnoloģijas, neesat pret bīstamajām slimībām vakcinējuši savus bērnus! Vienus zinātnes sasniegumus ceļ debesīs, tiem uzticas, bet otrus, kas tiešām glābj dzīvības, nosauc par ļaunprātību. Tas nav aptverami!” pauda seniore no Cēsīm.

Sludinājumi