Sestdiena, 21. decembris
Vārda dienas: Toms, Tomass, Saulcerīte

Saglabājam vēsturisko

Sarmīte Feldmane
15:38
25.10.2024
143
Baznica

Cēsu Sv. Jāņa baznīca nosvinējusi 740. jubileju. Īstenojot restaurācijas projektu, pēdējos gados dievnams piedzīvojis ievērojamas pārmaiņas. Darbi tika uzsākti 2018. gada jūnijā, un 2020.gada augustā ar arhibīskapa Jāņa Vanaga vadīto pateicības svētku dievkalpojumu tika svinēta par Cēsu sirdi dēvētās Sv. Jāņa baznīcas restaurācijas pabeigšana.

Baznīcas restaurācijai izlietoti 1,7 miljoni eiro, no tiem 1,38 miljoni bija Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums (ERAF), 200 tūkstoši eiro Cēsu novada paš­valdības līdzfinansējums, pārējo finansējumu nodrošināja Cēsu Svētā Jāņa draudze.

Projektā īstenoti apjomīgi darbi: veikta dievnama pamatu hidroizolācija un izbūvēta lietus ūdens drenāžas sistēma, nostiprināti kontrforsi, nomainīts baznīcas un torņa jumta segums, atjaunota fasādes apdare un logu konstrukcijas, sakoptas esošās un izgatavotas sešas jaunas vitrāžas, restaurēts torņa smailes krusts un lode, kā arī vēsturiskais saules pulkstenis, labiekārtots skvērs līdzās baznīcai. Vienlaikus ar ēkas atjaunošanas darbiem tornī no jauna izveidots vēsturiskais zvana ceļš, savukārt baznīcas pastāvīgo ekspozīciju “Sv. Jāņa baznīca – vēstures lieciniece” iespējams ieraudzīt jaunā un aizraujošā veidā ar multimediju gida palīdzību.    Ieguvums ir arī acīm neredzamais – klimats baznīcā kļuvis sausāks, siltuma zudumi mazāki.

Kāda būs Cēsu baltā sirds – Sv.Jāņa baznīca

2021.gada vasaras beigās, tikai gadu pēc atjaunotās Cēsu Sv.Jāņa baznīcas iesvētīšanas, uz baltā, skaistā dievnama ārsienām parādījās zaļgani plankumi. Pēc laika vietumis sāk nodrupt apmetums. Meklējot iemeslus, daļu atbildības par defektiem uzņēmās būvnieks un tos novērsa. Par pārējiem vēl spriež projekta īstenotāji, būvniecības profesionāļi un eksperti.

Kāpēc baznīcas fasāde drūp

Vispirms zaļojums bija redzams uz kontrforsiem Skolas ielas pusē. “Interesējāmies Koksnes ķīmijas institūtā pie ekspertiem. Viņi atzina, ka tas ir dabisks process. Aļģu veidošanos uz fasādes veicina mitrums, tostarp paaugstināts gaisa mitrums palielina mitrumu apmetumā, jo slīpo virsmu un porainās apmetuma struktūras dēļ mitrums tajā veido labvēlīgu vidi aļģu attīstībai. Ar laiku fasādē vietām parādījās nodrupumi. Sāku­mā kontrforsu apakšējā daļā, kas varētu būt normāli vecām ēkām. Vēlāk dažādi apmetuma defekti parādījās    arī torņa fasādei,” stāsta baznīcas draudzes valdes priekšnieks Andis Ozoliņš-Vīk­sne un uzsver, ka nodrupumi fasādes apakšējā daļā un uz kontrforsiem tika saistīti ar mitrumu, kas rodas nokrišņu ietekmē. Taču bojājumiem torņa augšējā daļā iemesls šķietami ir cits. Turklāt ēkai uzlikts jauns jumts un atjaunotas lietus ūdens notekas.

“Lai risinātu šos jautājumus, bija sarunas ar projektā iesaistītajām pusēm:    būvnieku,    arhitektu, būvuzraugu. Tika pieaicināti Nacionālā mantojuma pārvaldes eksperti un Cēsu būvvaldes speciālisti. Bojājumus fiksēja, kopīgi apsekojot baznīcu. Par daļu defektiem atbildību uzņēmās būvnieks , kas tos jau    novērsis. Kādu apstākļu dēļ radušies pārējie defekti, viedokļi ir atšķirīgi,” skaidro draudzes mācītājs Didzis Kreicbergs.

Draudze dzirdējusi ne mazums cēsnieku pārmetumu un skaidrojumu, kāpēc fasādes apmetums ir bojāts. Tiek minēts, ka draudze nav izvēlējusies īsto projektētāju, būvnieku, būvuzraugu. D.Kreic­bergs atgādina, ka tik liela apjoma projektos Latvijā var piedalīties vien daži uzņēmumi, ekspertu arī nav. “Restaurācijas projektētājs ir pieredzējis, projektējis daudzu vēsturisku ēku atjaunošanu. Nebija iemesla kaut ko apšaubīt,” uzsver draudzes valdes priekšnieks. Gan D.Kreicbergs, gan A. Ozoliņš-Vīksne atzīst, ka    nav pieredzes, kā tikt galā ar pēcrestaurācijas problēmām. “Tā kā viedokļi par bojājumu iemesliem atšķīrās, bijām strupceļā. Variantus, ko darīt,    piedāvāja dažādus, bet garantijas, ka tie problēmas atrisinās, nebija. Līdz šim tā arī neizdevās tikt līdz reālam, draudzei pieņemamam risinājumam. Mēģinot kaut ko darīt, viss atdūrās pret vienu – kurš maksās,” stāsta A.Ozoliņš-Vīksne.

Nu ir sperts nākamais solis. Puses vienojušās par ekspertīzi fasādes restaurācijas darbiem. “Soļi nav vienkārši, jo savā ziņā visi baidās kļūdīties. Esam pateicīgi, ka Latvijas evaņģēliski luteriskā baznīca (LELB)    piešķīra finansējumu ekspertīzei, jo draudzei tādas naudas nav,” pastāsta D.Kreic­bergs un piebilst, ka Sv. Jāņa baznīcas atjaunošana ir nozīmīgs projekts visai luteriskajai baznīcai.

Oktobrī noslēgts līgums par ekspertīzi. A. Ozoliņš-Vīksne uzsver, ka svarīgākais ir noskaidrot cēloņus. “Varam cits citam izteikt pārmetumus, bet nepieciešams eksperta slēdziens. Tas būs saistošs gan mums, gan būvniekam. Kāpēc radušies apmetuma defekti, vai izmantoti piemēroti materiāli, vai ir ievērota darbu tehnoloģija. Gribam skaidri saprast. Un arī to, kurš atbildīgs par situāciju, kāda izveidojusies. Kā arī saņemt rekomendācijas bojājumu novēršanai,” saka baznīcas draudzes valdes priekšnieks.

Draudzes vadība regulāri sazinās    ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru (CFLA), kas nodrošināja ERAF līdzfinansējumu. “Ne­esam saņēmuši pārmetumus, ka projekts bijis neveiksmīgs. Ir sapratne, informējam, kādus soļus veicam,” pastāsta A.Ozoliņš-Vīksne un piebilst: “Daudzi jau aizmirsuši, kāda baznīca bija pirms restaurācijas – kā veca, sakumpusi večiņa.”

Gadsimtu problēma – mitrums

Vēsturiski baznīcā ir problēmas ar paaugstinātu mitruma līmeni telpās. Savulaik tur, kur tagad atrodas tūrisma informācijas centrs, bijis dīķis, iespējams, tas noturēja gruntsūdens līmeni. “Pārskatot 1938.gadā veiktās restaurācijas dokumentus, problēmas bijušas tās pašas kas tagad, paaugstinātais mitrums bojā ēku,” saka A.Ozo­liņš-Vīksne.

2008.gadā draudze ņēma kredītu un atbilstoši tam laikam un iespējām sakārtoja    baznīcas ēkas hidroizolāciju gar Skolas ielu. “Cik varēja atļauties, tik arī tika izdarīts,” bilst draudzes valdes priekšnieks un atgādina, ka tagad, īstenojot projektu, ārējā mitruma ietekme ir maksimāli samazināta.

“Līdztekus tam pētām mitrumu mūros. Katrs gadsimts ir mainījis ēku. Savulaik būvēto kontrforsu pamati izrādījās seklāki nekā baznīcas pamati, tie nepildīja savu funkciju balstīt dievnama sienas, tieši pretēji – tie plēsa ēku. Projekta ietvaros tika veikta kontr­forsu stiprināšana ar īpašiem pāļiem. Gadsimtu gaitā baznīca ir vairākas reizes degusi, remontam izmantoti tajā laikā pieejamie materiāli, pat tika eksperimentēts ar iekšpuses sienu apmetumu,” saka draudzes mācītājs un atgādina, ka dažādos laikos dažādi cīnījās ar mitrumu mūros. Piemēram, uzsita piķa papi un aizsedza ar koka paneli, domājot, ka mitrums nesūksies dievnamā. Tā, protams, nenotika, un sekas bija labi redzamas, kad altāra daļā noņēma koka apšuvumu.

Lai skaisti un patīkami

Savu kārtu gaida arī baznīcas telpas. To atjaunošanā palīdz Cēsu Sv. Jāņa baznīcas atjaunošanas fonds.

Un atkal, pirms kaut ko sākt darīt, vispirms vajag izprast mikro­klimatu dievnamā. Tiek veikts monitorings, kā telpās dažādos gadalaikos mainās mitruma  līmenis. “Septiņi grādi telpās nav normāla temperatūra, bet esam iemācījušies sadzīvot, kaut varbūt mūriem tā ir piemērota,” teic mācītājs. Baznīcā siltumu nodrošina gāzes apkure, silda grīdas un blakus telpas. “Mums ir savs gāzes katls. Savā laikā tas bija pieņemamākais risinājums un to saskaņoja Na­cionālā mantojuma pārvalde. Grīdas apkure ir dārga, tā dod nelielu komfortu dievlūdzējiem. Ekspluatācija ir ļoti dārga. Protams, var apsildīt baznīcu arī līdz 12 grādiem, bet tas izmaksās vairākus tūkstošus mēnesī,” skaidro D.Kreicbergs un atgādina, ka ir jārēķinās ar ērģelēm, tām straujas temperatūras un mitruma svārstības ir bīstamas. Draudze praksē pārliecinājusies, ka labāk ziemā baznīcā uzturēt vienmērīgu, kaut zemu,  piecu sešu grādu, siltumu. Tas samazina gaisa mitrumu un rada komfortablāku sajūtu.

“Lai samazinātu gaisa mitrumu telpās, viens veids ir vēdināšana. Labākais laiks baznīcas vēdināšanai ir    pavasaris – aprīlis, maijs un reizēm arī vēsāks jūnijs. Jūlija karstumā ir daudz mitruma. Vē­dinām, atverot vairākas durvis. Tiek vērtēts,    kādi ir valdošie vēji, kāds ir ārējais gaisa mitrums. Ja ārā tas zemāks nekā baznīcā, tad var  laist caurvēju, ” par baznīcas ikdienas uzraudzību pastāsta A.Ozoliņš-Vīksne.   

Lai sāktu domāt par iekštelpu restaurāciju, vispirms jāatrod piemērotākais risinājums sienu kapilārā mitruma līmeņa samazināšanai. Kad tas būs, varēs sākt izstrādāt projektu telpu atjaunošanai un meklēt finansējumu. “Darāmā ļoti daudz. Jāmaina elektroinstalācija, jo vietām vēl ir vecie vadi metāla čaulās. Jārestaurē altāris, kancele, ērģeļu balkons, baznīcas soli, interjera priekšmeti, sienas. Altāra galda baznīcā nav no neatminamiem laikiem. Kad būs paveikti šie darbi, varēs domāt par baznīcas telpu krāsošanu,” darāmo ieskicē mācītājs un piebilst, ka šos projektus īstenos baznīcas atjaunošanas fonds.

D.Kreicbergs arī atgādina, ka kādreiz draudzē bija tūkstošiem cilvēku, tagad simti, bet saimnieciskās vajadzības ir tās pašas.

UZZIŅAI

Tiek uzskatīts, ka baznīcu būvēt sākts 1281./1283. gadā. Par baznīcas darbības sākumu uzskata 1284. gada 24. jūniju, kad tā iesvētīta. Baznīca ir 65 m gara un 32 m plata trīsjomu bazilika, tās rietumu galā ir masīvs 65 m augsts zvanu tornis ar gotisku smaili. Baznīca ir paredzēta 500 sēdvietām. Līdz mūsdienām ir saglabājušies virkne interesantu vēstures un mākslas pieminekļu, kuru lielākā daļa ir  valsts nozīmes mākslas pieminekļu sarakstā. Baznīca jau kopš 19. gadsimta pirmās puses pievērsusi uzmanību kā vēstures un arhitektūras piemineklis.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Latvijas kultūras galvaspilsēta – “Cēsis 2025”

18:31
17.12.2024
34

“Būs ievērojamu nacionālu un starptautisku notikumu kopums visa gada garumā ar vadmotīvu “Kultūra galvās, pilīs, sētās”. Cēsīs un pagastos cilvēki īstenos apjomīgu kultūras programmu, un 2025. gadā Cēsis iemirdzēsies kā Latvijas kultūras galvaspilsēta,” vēsta Cēsu novada pašvaldība. Par iecerēm, izdarīto, aktuālo un problēmām saruna ar    “Cēsis 2025” darba grupas vadītāju, Cēsu novada domes priekšsēdētāja […]

Ienāk jauni ģimenes ārsti

18:53
13.12.2024
105

Cēsu novadā pēc Nacionālā veselības dienesta datiem ir 25 ģimenes ārsti, no tiem deviņi pensijas vecumā. Cēsīs vidējais prakses lielums ir samērā liels – ap 1900 pacientu. Iedzīvotājiem var būt apgrūtināta pakalpojuma saņemšana – ilgāk jāgaida līdz klātienes vizītei, var būt īsāks laiks, kas veltīts vienam pacientam. Tāpēc ļoti būtiska ir ne tikai pensijā aizejošo […]

Viesos pagastā. Vēsture sākas ar vakardienu

00:00
29.11.2024
38

Taurenē darbojas vēstures interešu stāstnieku pulciņš “Tauri”. Oficiāli tas nosaukumu pieņēmis šomēnes, bet pagastā zināms jau septiņus gadus. “Toreiz samusināja tas, ka kaimiņos, Dzērbenē, daudz kas notiek, Taurenē ne. Mārīte Šķēle, kura vada Dzērbenes vēstures interešu kopu “Serben”, dzīvo Taurenē,    apņēmās vadīt stāstnieku pulciņu. Tā pensionāri sākām nākt kopā ne tikai pensionāru klubiņā, arī stāstniekos,” […]

Neatliekamā palīdzība neattālinās

00:00
29.11.2024
74

No 1. janvāra Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darba organizācijā plānotas izmaiņas. Pārmaiņu īstenošana saistīta ar    valdības lēmumu par finansējuma samazinājumu valsts pārvaldē, tostarp dienestā par 1,6 miljoniem eiro, lai valsts budžetā rastu nepieciešamo finansējumu drošībai. Tomēr šis nav vienīgais iemesls – NMPD katru gadu izvērtē    darbu un turpina jau iepriekšējos gados iesākto […]

Eiropas pārtikas pakas saņems mazāk iedzīvotāju

19:52
26.11.2024
37

Jau plaši izskanējis, ka no nākamā gada 1. janvāra mainās nosacījumi, kam piešķir Eiropas Sociālā fonda finansētās pārtikas un pirmās nepieciešamības rūpniecības preču pakas. Šo atbalstu vairs nesaņems personas ar maznodrošinātā statusu, palīdzību turpinās saņemt ģimenes, kurām piešķirts trūcīgas mājsaimniecības statuss, un krīzes situācijā nonākušas mājsaimniecības, tostarp Ukrainas civiliedzīvotāji. Ceturksnī līdzšinējo divu pārtikas preču komplektu […]

Līdzdalība. Biedrība pēta, kā atbalstīt seniorus

10:41
22.11.2024
25

Vēloties uzlabot senioru dzīves kvalitāti, atvieglot ikdienu un mazināt sociālo atstumtību, biedrības “Amatas novada attīstības fonds” pārstāvji sociālās jomas projektā “Sadzirdēt senioru” ciemojušies pie Cēsu novada Amatas un Drabešu pagasta senioriem, lai labāk izprastu, kā katrs jūtas, kas patlaban svarīgākais un kāds atbalsts nepieciešams. Aptauja veikta sadarbībā ar Amatas apvienības pārvaldi, finansējumu biedrība ieguvusi paš­valdības […]

Tautas balss

Balvas kā no pārpilnības raga

18:43
17.12.2024
23
Seniore T. raksta:

“Saprotams, ka katra nozare, ministrija, organizācija grib savu jomu celt saulītē. Tiek rīkoti dažnedažādi konkursi, vērtēšanas. Un nu gada balvas birst kā no pārpilnības raga, nav nedēļas, kad negodina vismaz trīs četru sfēru sasniegumus. Vai tas nav mazliet par traku, un vai tā nedevalvējas pagodinājumu vērtība? Beigās jau sajūk, kas ko kam pasniedzis, kas ko […]

Iela grimst tumsā

18:42
17.12.2024
25
Iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Viestura ielas posmā, kas ved gar dzīvnieku patversmi, labu gabalu ir pilnīga tumsa. Nedeg pat tās pāris laternas, kas tur atrodas. Māju šai apkārtnē maz, taču cilvēki dodas pastaigās, un tagad, decembra pusē, tumšs jau ap pulksten četriem pēcpusdienā,” sacīja apkaimes iedzīvotāja.

Neizdarība kavē palīdzību

18:42
17.12.2024
22
Lasītāja V. raksta:

“Diezgan traki dzirdēt, ka cilvēkiem ar invaliditāti tehnisko palīglīdzekļu trūkst tādēļ, ka iestādes, kas par to rūpējas, neprot organizēt darbu. Mēs pārmetam valdībai, ka tā nedod pietiekami daudz līdzekļu, bet, izrādās, nauda iedota, vajadzīgais sagādāts, tikai lietas nenokļūst pie tiem, kam tās nepieciešamas. Iestāde, kas sadala tehniskos palīglīdzekļus, nemaz nezina, kas ir noliktavā, nesteidzas ar […]

Rada gaismas svētkus

18:41
17.12.2024
19
Silvija raksta:

“Ziemassvētku noskaņu, protams, katrs rada pats. Taču nevaram neietekmēties, redzot skaisto – tad sirds gavilē un acīs ir prieks. Nedēļas nogalē iznāca pabūt Taurenē un Dzērbenē pie radiem. Sasmēlos gaismu. Cik skaists Nēķena muižas parks, Dzērbenes muiža un izrotātās eglītes! Arī iedzīvotāji izgaismojuši pagalmus, balkonus, mājas. Var doties nesteidzīgā braucienā, ja negribas iet kājām. Un […]

Kā tālāk dzīvosim

22:00
16.12.2024
24
1
Lasītāja M. raksta:

“Bail klausīties, ka ASV stāsies laukā no NATO! Kas tad būs mūsu, Baltijas valstu, aizstāvis no agresīvajiem lielajiem kaimiņiem? Tad mūs var glābt tikai, ja Eiropas Savie­nība izveidojas par konfederāciju. Ja visa Eiropa būs kā viens, tad tai būs lielāks spēks. Un Krievijai jau vajag Fran­ciju, Itāliju, Vāciju, ja būsim cieši kopā, mazākas bažas, ka […]

Sludinājumi

Pārdod

23:57
24.11.2024
31

Mēs tīram dīzeļfiltrus visiem automobiļu, kravas transporta, traktoru, harvestera, kombaina un iekrāvēju modeļiem. Neatkarīgi no jūsu transportlīdzekļa veida, piedāvājam profesionālu un efektīvu tīrīšanu. Šī dīzeļfiltru tīrīšanas tehnoloģija ar augstu tvaika temperatūru neietver ķīmisku līdzekļu izmantošanu procesa atvieglošanai, kas nozīmē, ka process ir pilnībā ekoloģisks. Jautājumu gadījumā rakstiet uz e-pastu vai zvaniet.

Pārdod

23:57
24.11.2024
32

Piedāvājam kvalitatīvas rekuperācijas un ventilācijas sistēmas Jūsu mājām un birojam. Nodrošinām svaigu gaisu un energoefektivitāti, samazinot siltuma zudumus un uzlabojot iekštelpu mikroklimatu. Piedāvājam pilnu servisu – sākot no konsultācijas līdz uzstādīšanai. Uzlabojiet gaisa kvalitāti un ietaupiet enerģiju ar mūsu uzticamajiem risinājumiem. Sazinieties ar mums, lai izvēlētos piemērotāko sistēmu Jūsu vajadzībām! Jautājumu gadījumā rakstiet uz e-pastu […]

Pārdod

23:56
24.11.2024
28

Piedāvājam dažādus apkures risinājumus Jūsu mājām un/vai biznesam. Mūsu klāstā atradīsiet grīdas apsildes sistēmas, infrasarkanos paneļus, gāzes sildītājus un citus energoefektīvus risinājumus, kas nodrošinās komfortu un ietaupīs Jūsu izdevumus. Nodrošinām profesionālu konsultāciju un uzstādīšanu, lai Jūs varētu izvēlēties piemērotāko variantu savām vajadzībām. Sazinieties ar mums jau šodien un uzziniet, kā varam uzlabot Jūsu apkures sistēmu! […]