Trešdiena, 15. janvāris
Vārda dienas: Fēlikss, Felicita

Novadnieks: Meklē radu rakstus, pēta pagasta vēsturi

Sarmīte Feldmane
13:24
23.08.2024
1054
2
Prindulis1

Toreiz un šodien. Novadpētnieku Ilgvaru Prinduli interesē gan savas dzimtas, gan dzērbeniešu dzīvesstāsti, pagasta notikumi. 1967.gada skolas fotogrāfijā ir arī viņš. FOTO: Sarmīte Feldmane

Ilgvars Prindulis ir dzērbenietis. Viņa aizraušanās ir dzimtas un pagasta vēstures izzināšana.

“1977.gadā pabeidzu Dzērbenes vidusskolu. Izmācījos par agronomu, ieprecējos Valmie­ras pusē, pieņēmu sievas uzvārdu, un saikne ar Dzērbeni bija virspusēja. Taču braucu pie vecākiem ciemos,” stāsta Ilgvars, kuru dzērbenieši aizvien pazīst kā Zaķi.     

Viņš atceras, kad aizsaulē aizgāja vecaistēvs, vecāmāte ar krustmāti runājušās, un saruna aizgājusi par radiem. “Biju pārliecināts, ka manai ģimenei ir maz radu, krustmāte iebilda, tikai noteica, ka radi ir visos apkārtējos pagastos – Drustos, Piebalgā. Tas mani ieinteresēja, vai tiešām tā ir, ja jā – kas viņi ir,” pastāsta dzērbenietis un atzīst, ka būtība tā ir savas identitātes meklēšana. Un radu raksts ir patiesi garš, tēva radu pulks katru gadu papildinājies ar apmēram desmit jauniem vārdiem – piedzimuši, ieprecējušies.

Kad darbā iegadījās brīvāks brīdis, viņš sāka meklēt ziņas par tuviniekiem arhīvos, periodikā, uzklausīja citu stāstīto, pārbaudīja.   

Pārsteigumi sekoja cits citam.  Piemēram, Drustos kaimiņiem ceļa pretējās pusēs dzīvoja Zaķi. “Bija pārliecināti, ka uzvārdu sakritība, bet izrādījās mani radi, pirms trim paaudzēm vienā mājā dzīvojusi māsa, otrā- brālis” atklāj Ilgvars. Pamazām vien radu raksti aizvien vairāk sazarojas. Vec­piebalgas Krieviņi, Drustu Zariņi, Īzaki, Zosēnu Baltzoss, Jaun­piebalgas Vanagi un vēl citas dzimtas ir Ilgvara radinieki. Tā pirms desmit gadiem interese par dzimtas vēsturi, identitātes meklējumi, viņu atveda atpakaļ uz Dzērbeni. Ilgvaram no vectēva ir atstāts mantojums Drustu pagastā, bet no mammas- Dzērbenē.

Prindulis

Notikumu daudz. Par to pierakstītas vairākas klades.

Pētnieks uzsver, ka viņu īpaši interesē Dzērbenes Kurmu gals. Vecaistēvs Pēteris Krieviņš nopirka zemi un uzcēla “Kurmus”. Mamma dzimusi dzērbeniete. Dzimtas    pētnieks      apzinājis un arī daudz pierakstījis par cilvēkiem, kuri no pēckara gadiem dzīvojuši  vectēva celtajā mājā. Tāpat fiksēti dažādi notikumi, piemēram, ka 1965.gadā mājā tiek ievilkta elektrība.      Ilgvars arī aprakstījis, kādi bija šie cilvēki, kā dzīvoja. Ar gandarījumu viņš uzsver, kad kaut ko uzzinājis, to stāsta citiem, interese ir liela, jo katrs grib zināt, vai kaut kas nav par viņa radiem. Pašiem nav laika pētīt, bet, kad ko uzzina, meklē stāstus par savējiem.

Radu būšana sarežģīta

Viņš atzīst, ka visos laikos radu būšanas bijušas interesantas, tās ietekmējušas politiskās pārmaiņas, tāpat kā dzimtu tradīcijas.    Savulaik bija pašsaprotami, ka precas vienas kārtas cilvēki. Ja esi saimnieka dēls, jāprec saimnieka meita. “Manam vectēvam vecāki bija noskatījuši kaimiņu saimnieka meitu, bet viņš apprecēja citu, tāpēc vecāku atbalsts bija liegts. Sieva nomira,    un ir pirmā apbedītā Dzērbenes Jaunajā kapsētā. Tad vecaistēvs iepazinās ar bagātu meiteni, apprecējās, uzcēla māju. Sieva kopā ar bērnu nomira dzemdībās.

Mana vecmamma Marta Baltzoss bijusi ļoti izvēlīga. Kad viņai baznīcā parādīja Pēteri Krieviņu, tikai uzrāvusi degunu – neglīts, neliela auguma, un tāds man jāprec.    Apprecējās ,un 1934.gadā piedzima mana mamma,” pastāsta Ilgvars un piebilst, ka nesaprot, ja jau vectēvs piedalījās Brīvības cīņās, kāpēc, kad atgriezās, kalpoja pie vācieša, nevis saņēma zemi un saimniekoja. Bet par vecmāmiņu vien nosaka, ka izvēlīgā    Marta, kura visus puišus izbrāķēja, apprecēja atraitni. Ilgvars pastāsta, ka kādā nesen izdotā grāmatā Baltzoss dzimta pārtapusi par Baltozolu dzimtu un nākotnē pētniekiem var rasties problēmas.

Par vecotēvu Ilgvars var stāstīt daudz. Gan vecāmāte, gan mamma daudz atklājušas. Piedzīvojis dažādas varas, un katra centās savā labā izmantot strādīgu cilvēku. Padomju vara viņu trīs dienas    turējusi pagastmājā, lai piekrīt būt par desmitnieku,    desmit pagasta māju pārvaldnieku. “Ve­caistēvs zināja, ka būs izsūtīšanas. Maize un āboli bija maisos sakaltēti. Bet kur mukt? Gaidīja likteni. 24. martā visi desmitnieki aicināti uz sapulci pagastmājā. Pa vienam sauk­ti pie priekšnieces, zaldāti blakus, un bija jāparaksta izsūtīto saraksti. Vecaistēvs gan vēlāk stāstīja, ka pagastmājā bijis, lai ar priekšnieci runātu par meitu, kas nevienu nav klausījusi. Mana mamma bērnībā, tā arī visu mūžu, bijusi spītīga, skolā pasākumus neapmeklēja, dezorganizēja klasi. Vectēvs solījis, ka viņa vairāk skolā neies, un abi strādās lauku brigādē. Vecaistēvs “Kur­mos” bija izveidojis labu saimniecību un pats to iznīcināja, daudz ko vienkārši nodedzināja, sadzīves mantas iznīcināja. Bija nabags, un ģimeni neizsūtīja,” vectēva dzīvesstāstu atklāj Ilgvars.

Savulaik vecāmamma Marta    mazdēlam daudz stāstīja par seniem laikiem. Viņas mātes brālis bija invalīds, ziemā bija iekritis Zosēna ezerā, ārā gan ticis, bet veselība sabojāta uz mūžu. Viņš no kaimiņiem saklausījās dažādus stāstus un stāstīja māsai.    “Kā ķēruši vārnas, cepuši ugunskurā, kā naktīs uz zārdiem augšā likuši suņus, lai vilki neapēd, cik daudz zviedru noslīkuši Māras ezerā… Arī to, kā svinējuši Jāņus, sanākuši arī mežabrāļi un gadījies viens padomju aktīvists. Viņam Jāņi uz mūžu beidzās ezerā,” atklāj dzērbenietis.

Aizvien interesanti ir atklāt, ka rados ir sabiedrībā pazīstami cilvēki. Mākslinieks Ludorfs Liberts bija vecmāmiņas brālēns. “No atmiņām zinu, ka lauku radus neatzinis. Reiz vecmammas brālis aizbraucis ciemos uz Rīgu, Ludorfs naktsmājas nedevis, iedevis krēslu, lai sēž gaitenī. Citiem radiem piedāvājis samaksāt pat viesnīcu. Leģenda vai patiesība, neviens nepateiks. “Vi­di­ņos” dzīvoja sla­venā fotogrāfa Artūra Dulbes māsa un māte, kura bija mammai rados.    Ar­tūram bija liela māja, bet mātei tajā vietas nebija. Viņš esot atbraucis, ietērpis māti skaistās drēbēs un fotografējis.    Atkal jāsaka – leģenda vai patiesība. Tādu stāstu ir daudz, pārbaudīt nav iespējams,” saka novadpētnieks.

Pagasta vēsturē nezināmais

Izzinot radu rakstus, pamazām vien Ilgvaram radās interese par savu pagastu, notikumiem. Arī vecāki daudz stāstījuši. Īpaši mamma daudz zina un aizvien pastāsta, ko atminas. Ilgvara vecāki strādāja kopsaimniecībā lauku brigādē. Viņš labi atceras, kā domās mocījies, kad mamma un tētis atnākuši no kolhoza sapulces un pārrunājuši, ka drīz dzīvosim komunismā un tad visi gulēsim zem viena deķa. Puika domājis, kā tas būs, ka visi kaimiņi kopā. “Arhīvos pieejami daudzi dokumenti par kolhozu laika dzīvi. Par Drustu kolhozu līdz pat 1959.gadam visas pavēles ir arhīvā.    Kolhoza sapulces gan saistās ar jautrību. Sapulcē zivkopis atskaitās un stāsta, ka līdakas ezeros izēdušas visas zivis. Zālē smiekli, jo priekšsēdētājam uzvārds Lī­daka,” stāsta dzērbenietis un piebilst, ka pagasta vēsturē viņu vairāk interesē Latvijas brīvvalsts un kara gadi.

“Dzērbeniešu atmiņās ir notikumi, par kuriem arhīvos, arī presē nav nekādu ziņu. “Kurmos”, kur dzīvoja vecvecāki, kara laikā dzīvoja vācu virsnieki. Mamma ganīja Gaujmalā govis, kad bija krievu uzlidojums. Vācieši it kā notriekuši trīs lidmašīnas, vienu netālu no mājas nogāzē, otru uz dzelzceļa uzbēruma. Krievu lidotājs ar izpletni izlēcis, nepretojies, dzērbenieši nākuši raudzīties, kāds viņš izskatās, tad aizvests prom. Padomju laikā vēl bijis redzams zemē ietriecies motors, to izrakuši,” pastāsta Ilgvars un uzsver, ka ieinteresēts noskaidrot, vai šis stāsts atbilst patiesībai.

Viņš nepiekrīt informācijai, ka pie Dzērbenes baznīcas bija apglabāti krievu virsnieki vai latviešu leģionāri. Skolā bija vācu hospitālis, un, kā stāsta dzērbenieši, tur apglabāti vācieši. Mamma ar vecotēvu tur staigājuši, skatījušies,    uz krustiem bijuši tikai vācu uzvārdi. Krievi esot apglabāti birzītē pie vecās pagastmājas. Tāpat dažādi stāsti ir par Dzērbenes kroga nodedzināšanu. “Vēl ir dzīvi šo notikumu liecinieki, tie, kuriem vecāki stāstījuši, kuri kaut ko dzirdējuši. Viņu stāsti var palīdzēt atklāt, vai tā patiesība vai tikai stāsti, kas klejojuši apkārt,” saka dzērbenietis un atgādina, ka, izzinot pagasta notikumus, atklājas cilvēki, viņu rīcība, dzīvesstāsti, tāpat kā dzērbeniešu likteņi dod atbildes uz daudzu notikumu skaidrojumiem.

“Pagastā ir daudzas senas dzimtas, kuras ietekmējušas pagasta dzīvi, attīstību. To stāsti ir interesanti. Jo dziļāk meklē, jo vairāk un precīzāk var uzzināt. Diemžēl daudz kas cilvēku atmiņās pagaisis,”saka Ilgvars un pastāsta, ka viņa tēva brālis Vilmārs Zaķis kādu laiku dzīvoja Tau­renes “Katrīnkalnā” un mācījās pie dziednieces Martas Mie­riņas. Vēlāk viņš bija dziednieks Drus­tos. Viņi abi ir aizmirsti, bet par viņiem noteikti var uzzināt daudz interesanta.

“Jo vairāk uzzini par savu dzimtu, pagastu, jo jūties piederīgāks šai vietai. Te ir tavas saknes,” uzsver Ilgvars Prindulis.

Maf Logo 2

Komentāri

  • Velga saka:

    Pareizi – Ludolfs Liberts.

  • Andrejs Reinfelds saka:

    Labdien!
    Mani interesē Liene Bērziņa, šķiet no Dzērbenes “Kurmjiem”. Tēv Krustiņš, māte Late. It kā dzimusi 1833.15.VII, bet nevaru atrast ierakstu. 1842. gadā no Dzērbenes (Serben) pārceļās uz Viļķeni (Wilkenhof).
    Andrejs R.

  • Atbildēt

    Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

    Saistītie raksti

    Intervija. Darbs, kas ir vaļasprieks

    15:58
    10.01.2025
    147

    Aija Alksne, ilggadēja Cēsu Sporta skolas trenere, saņēmusi Latvijas Orientēšanās federācijas “Balvu par mūža ieguldījumu”. A.Alksne vadījusi orientēšanās pulciņu Straupes, Rozulas un Stalbes skolā. Kā vienu no redzamākajiem treneres augsto sasniegumu sporta audzēkņiem var minēt Sandru Grosbergu. A.Alksne devusi nozīmīgu ieguldījumu seriāla “Meri­diāns”rīkošanā, kā arī ap­kopojusi materiālus par orientēšanās kluba “Meridiāns” vēsturi, saglabājot un popularizējot […]

    Bezpajumtnieki. Kā palīdzēt

    10:55
    07.01.2025
    56

    Cēsīs ir naktspatversme, kurā var uzturēties novadnieki, kuriem nav pastāvīgas dzīvesvietas, tautas valodā sakot, bezpajumtnieki. Patversmē uzturas līdz desmit cilvēkiem,    ziemā reizēm līdz 12. Bet ne visi, kuriem nav pajumtes, šo iespēju izmanto, problēma, ka tur nevar atrasties alkohola reibumā. Lielākā daļa bezpajumtnieku ir Cēsu iedzīvotāji, daļa Liepas. Sociālais dienests sadarbībā ar Cēsu novada […]

    Perfekcijas "niķis" pārmaiņu vadībā

    17:48
    27.12.2024
    59

    “Druvā” jau rakstījām, ka “Cēsu alus” valdes priekšsēdētāja Eva Sietiņsone gada nogalē saņēma Latvijas Darba devēju konfederācijas prestižo balvu “Gada tautsaimnieks 2024”. Kategorijā “Izcilība uzņēmējdarbībā 2024” “Cēsu alus” novērtēts par ieguldījumu uzņēmējdarbības ilgtspējas veicināšanā. Savukārt Cēsu uzņēmēju forumā dzērienu ražotājs godināts kā lielākais novada nodokļu maksātājs. Par balvām, jaunām virsotnēm un atziņām, kas gūtas, vadot […]

    Latvijas kultūras galvaspilsēta – “Cēsis 2025”

    18:31
    17.12.2024
    50

    “Būs ievērojamu nacionālu un starptautisku notikumu kopums visa gada garumā ar vadmotīvu “Kultūra galvās, pilīs, sētās”. Cēsīs un pagastos cilvēki īstenos apjomīgu kultūras programmu, un 2025. gadā Cēsis iemirdzēsies kā Latvijas kultūras galvaspilsēta,” vēsta Cēsu novada pašvaldība. Par iecerēm, izdarīto, aktuālo un problēmām saruna ar    “Cēsis 2025” darba grupas vadītāju, Cēsu novada domes priekšsēdētāja […]

    Ienāk jauni ģimenes ārsti

    18:53
    13.12.2024
    195

    Cēsu novadā pēc Nacionālā veselības dienesta datiem ir 25 ģimenes ārsti, no tiem deviņi pensijas vecumā. Cēsīs vidējais prakses lielums ir samērā liels – ap 1900 pacientu. Iedzīvotājiem var būt apgrūtināta pakalpojuma saņemšana – ilgāk jāgaida līdz klātienes vizītei, var būt īsāks laiks, kas veltīts vienam pacientam. Tāpēc ļoti būtiska ir ne tikai pensijā aizejošo […]

    Viesos pagastā. Vēsture sākas ar vakardienu

    00:00
    29.11.2024
    45

    Taurenē darbojas vēstures interešu stāstnieku pulciņš “Tauri”. Oficiāli tas nosaukumu pieņēmis šomēnes, bet pagastā zināms jau septiņus gadus. “Toreiz samusināja tas, ka kaimiņos, Dzērbenē, daudz kas notiek, Taurenē ne. Mārīte Šķēle, kura vada Dzērbenes vēstures interešu kopu “Serben”, dzīvo Taurenē,    apņēmās vadīt stāstnieku pulciņu. Tā pensionāri sākām nākt kopā ne tikai pensionāru klubiņā, arī stāstniekos,” […]

    Tautas balss

    Pirts – ikdienai, ne atpūtai

    10:44
    13.01.2025
    27
    Lasītāja V. raksta:

    “Līgatnē nav skaidrības par pirti. Tā iedota nomā uzņēmējam, bet vai viņš nepaaugstinās maksu par pēršanos? Tā nu ir, ka mazajā pilsētiņā ir daudz mājokļu, kuros nav vannas istabas, pirts ir ikdie­nas nepieciešamība, ne atpū­-tas procedūra. Saprotams, ka viss kļūst dārgāks, taču mazgāšanās ir ikdienas nepieciešamība, tāpēc pašvaldībai ir jāpadomā, lai tā ir pieejama arī […]

    Vajag arī rīta pusē

    10:43
    13.01.2025
    25
    I. no Raunas. raksta:

    “Raunā pasta nodaļa tagad atrodas pagasta centrā. Ir ērti ieiet, nav jākāpj pa kāpnēm, kā bija pasta mājā.Taču pasta darba laiks gan ir neizprotams – darba dienās no plkst. 13.30 līdz 16.30. Laucinieki taču uz pagasta cen­tru brauc no rīta, ne pēcpus­dienā. Arī centrā dzī­vojošie seniori lietas kārto rī­ta pusē. Bet, ja cilvēks strādā, kad […]

    Kāpēc tāda netaisnība?

    10:42
    13.01.2025
    40
    26
    Aigars raksta:

    “Otrdienas “Druvā” lasīju, ka uzņēmums “Kom-Auto” šoziem rūpīgi tīra no sniega ielas un ietves Cēsīs un arī paš­valdības lauku ceļus Vaives pagastā. Par to, protams, prieks, bet gribētos zināt, vai pašvaldības finansējums šoziem paredzēts tikai Cēsīm? Pie mums Raisku­mā pašvaldības ceļi nav tīrīti ne decembra, ne janvāra sniegotajās dienās! Kāpēc tāds dalījums? Cik zinu, pašvaldības […]

    Cik pieliek, tik atņem

    16:03
    10.01.2025
    25
    R. raksta:

    “Valdība stāsta, kas šogad būs labāk, ka vairāk naudas paliks maciņā. Bet, ja paskatās otru pusi, to, cik nāksies izdot, skaidri saprotams, ka viss būs dārgāks. Degvielai nodoklis klāt, tas jau vien visu sadārdzinās, jo mūsdienās nekas nav iespējams bez pārvadājumiem. Kopumā jau nevar teikt, ka slikti dzīvojam, ja paskatāmies uz pirmssvētku rindām veikalos, tikai […]

    Gribas zināt, vai palīdzēts

    16:03
    10.01.2025
    18
    L. raksta:

    “Priecājos, ka akcijā “Dod pieci” savāca tik lielu ziedojumu summu un varēs palīdzēt daudziem slimniekiem. Taču gribētos, lai, atskaitoties, kā izlietots saziedotais, ne tikai pasaka, kam tas iedots, bet arī to, vai cilvēku dotais patiesi sniedzis palīdzību un vai slimnieku veselība uzlabojusies,” priekšlikumu izteica L.

    Sludinājumi