Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Līdzdalība. Biedrības kultūras dzīvei

Sarmīte Feldmane
12:25
15.03.2024
118
Nvo Copy

Plenērā pirms diviem gadiem gleznotāji Jānis Dukāts (no krei­sās),Dmitrijs Laščetko, Iveta Smita, Laima Bikše, Ritums Ivanovs, Mārtiņš Zutis, Jānis Blanks meklēja "Purvīša gēnu".

Kultūras dzīvi veido ne jau tikai pašvaldības iestādes. Daudz var paveikt iedzīvotāji paši, domubiedri, nevalstiskās organizācijas. Ne viena vien aktīvi iesaistās vietējās sabiedrības kultūras dzīves norisēs, līdzdarbojas pasākumu rīkošanā, organizē tos plašam lokam. Cēsu Kultūras pārvaldes vadītāja Zane Neimane pastāsta, ka nākamgad, kad    Cēsis būs kultūras galvaspilsēta, katrai organizācijai ir iespēja iesaistīties ar savu piedāvājumu. Cēsīs darbojas vairāk nekā desmit nevalstiskās kultūras organizācijas, arī novadā to ir gana daudz. Kultūras projektu konkursos biedrības var iegūt finansējumu aktivitātēm un arī pašvaldības līdzfinansējumu. Drīzumā sāks darboties mājaslapa “Cēsis – 2025”, kur    iepazīties ar pamatprogrammas svarīgākajiem notikumiem un kopienas, iedzīvotāji var pieteikties līdzdarboties. Bet iespēja darīt nav tikai pirms svētkiem vai svētkos, arī ikdienā.

Resurss, ko nenovērtē

Biedrību “ART CĒSIS” vadītāju Inesi Ciekuri ne viens novadā pazīst kā izstāžu organizētāju. Cēsu Centrālajā bibliotēkā, pagastu bibliotēkās, savu reizi Cēsu Mākslas skolā ir iespēja redzēt profesionālu mākslinieku darbus. Tie tapuši biedrības rīkotajā plenērā Cēsīs.

Inesei vienmēr bijusi tuva augstvērtīga māksla un ar to gribējies iepazīstināt iespējami vairāk cilvēku. Savulaik Cēsu kultūras namā bija mākslas salons “Dūja”, kur pulcējās mākslinieki, notika izstādes. “Kad kultūras namu slēdza rekonstrukcijai, sapratu, ka tādu gaisotni vairs neradīt. Domubiedri izveidojām biedrību,” stāsta tās vadītāja.   
      “ART Cēsis” par uzdevumu izvirzīja veicināt kultūras attīstību, jaunradi un kultūras vērtību saglabāšanu, paplašināt sabiedrības izglītības, informācijas, pieejamības un līdzdalības iespējas vizu­ālās mākslas un citās kultūras nozares jomās, aizstāvēt radošo brīvību un vizuālās mākslas mākslinieku profesionālās, ekonomiskās, sociālās un morālās tiesības un intereses, veicināt sabiedrības pilsonisko līdzdalību un iniciatīvu reģionālās un vietējās kultūras attīstības plānošanā un īstenošanā.
    Biedrībai kopš 2010.gada bijušas telpas privātos īpašumos.    “Katru vasaru ir plenērs, jo māksliniekiem    ir svarīgi radoši strādāt kopā. Mēs smejamies, ka viņi kā 12 meža gulbji salido Cēsīs, te vij ligzdu, un sākas perēšanas laiks – kaut kā jauna apgūšana, pareizāk sakot, aizmirstu tehniku, domu apmaiņa. Beigās ir izstāde, katrs mākslinieks atstāj vienu darbu biedrībai. Pa šiem gadiem to sakrājies daudz,” stāsta I.Ciekure.    Mākslas darbi glabājas Ineses mājās, viņa tos bez maksas piedāvā izstādēm,    aizved un iekārto telpā.
        “Plenēros piedalās ne tikai Latvijā pazīstami mākslinieki, mākslas skolu un akadēmijas pasniedzēji. Daudzkārt esmu mēģinājusi pārliecināt Cēsu kultūras dzīves veidotājus, ka ir vērts atrast telpu, kurā pastāvīgi būtu redzami šo mākslinieku darbi, jo, ko izstādīt, ir daudz. Lepo­jamies, ka Ritums Ivanovs, Andris Eglītis, Gatis Šļūka ir mūsējie, bet kur novadā var redzēt viņu mākslas darbus?” saka biedrības vadītāja un piebilst, ka gluži kā sakāmvārdā – kad nav, kur iet, iet uz mežu. Pirms četriem gadiem Cēsu nomalē    pie Rūcamavota tapa lielformāta gleznu izstāde, ko mākslinieki jubilejā veltīja Kārlim Skal­bem. Iz­stāde brīvdabā aizvien ir skatāma.   
      “Ir sajūta, ka pašvaldība neizmanto resursu, kāds ir nevalstiskajām organizācijām. Mūs iesaistot, varētu veidot pilnvērtīgāku, daudzveidīgāku kultūras dzīvi. Jā, mēs varam darboties, mūs netraucē. Bet katru gadu jāpierāda, ka    gribam darīt un varam izdarīt. Tas tad, ja startē projektu konkursā, bet citādi nav intereses, ko darām,” pārdomās dalās I.Ciekure un piebilst, ka pirms gadiem kultūras dzīves organizatori ar NVO vairāk rēķinājušies. Aicināja kopā, kad apsprieda kultūras budžetu un pasākumu plānu, iepazīstināja ar pašvaldības iecerēm, tika pārrunāti virzieni, kādos katra biedrība strādā.    Viņa atklāj, tikai vienreiz kultūras dzīves organizatori izmantojuši “ART CĒSIS” resursus un uzaicinājuši līdzi uz Rakveri, kur aizvestā izstāde augstu novērtēta.   
    I.Ciekure vērtē, ka vismaz “ART CĒSIS” nav informēta par nākamo gadu, kad Cēsis būs kultūras gal­vaspilsēta. Mākslinieki labprāt iesaistītos.
    Biedrības vadītāja uzsver, ka ir pateicīga par vietvaras kultūras projektu konkursā piešķirto finansējumu plenēram, bet žēl, ka netiek izmantots tas, ko no šī plenēra var gūt sabiedrība. “Pirms gadiem mākslinieki arī viesojās skolās, rīkoja meistarklases, stāstīja par mākslu. Skolas nav ieinteresētas,” bilst I.Ciekure.
          Biedrības vadītāja atzīst, ka piesaistīt Valsts kultūrkapitāla finansējumu ir kā piedalīties loterijā. “Māk­slinieki ar savu vārdu var piesaistīt, bet ne biedrība. Vidze­mes plānošanas reģiona konkursā    profesionālā vizuālā māksla nav atbalstāmo sarakstā,” stāsta biedrības vadītāja un piebilst: “Ie­spējams, ja finansējumu būtu vieglāk saņemt, paši būtu slinkāki. Gribas darīt, ir darītāji, un daudz kas notiek. Taču varētu vairāk, un ideju netrūkst. Mēs taču popularizējam Cēsis, iepazīstinām ar profesionālo mākslu.”
      I.Ciekure atklāj, ka visus savus viesus iegādāties suvenīru no Cēsīm ved uz namiņu stacijas laukumā un aicina izvēlēties kādu grāmatu. Tās lasījuši cēsnieki, te ikviens var atrast    kaut ko sev piemērotu. Arī holandietis atradis latviešu rakstnieka darbu angļu valodā. “Arī šo grāmatu namiņu var izveidot kā ko skaistu un interesantu,” teic cēsniece.

Arī mazā pagastā var paveikt daudz

2007.gadā aktīvie kaivēnieši nodibināja biedrību “Līdzās”. Tās mērķi aptver plašu darbības loku, uzsverot    iedzīvotāju un institūciju līdzdalības paaugstināšanu sabiedrības dzīves norisēs.

“Mazā pagastā nevar nodalīt kultūru no sociālajiem    un vides, arī mūžizglītības, kultūrvēstures jautājumiem,” saka biedrības vadītāja Agnese Caunīte-Bērziņa. Viņa “Līdzās”, kas apvieno 16 biedrus, vada jau vairākus gadus.
“Plānojot darāmo, vērtējam, lai tas būtu ilgtermiņam, lai īstenoto projektu rezultāts dotu labumu iespējami vairāk dažādu paaudžu    kaivēniešu,” uzsver biedrības vadītāja.
    “Līdzās” īstenojusi ne vienu vien projektu, gūstot gan “Lea­der” programmas, gan Valsts kultūrkapitāla fonda, Nodarbinā­tības valsts    aģentūras un pašvaldības atbalstu.  Vairāki izzinoši pasākumi rīkoti sadarbībā ar Cēsu rajona lauku partnerību.   
    Pēdējo desmit gadu laikā biedrība ar projektiem pagastā ieguldījusi       30 281 eiro. Ikviens interesents var izmantot “Jauno prasmju darbnīcu” un iemācīties kaut ko ikdienā noderīgu, vai arī prasmes vēlāk izmantot, uzsākot uzņēmējdarbību.
    “Kaivēniešiem mājās glabājās neizmantotas stelles, bija sievas, kuras vēlējās iemācīties aust. Tā tikām pie savulaik pagasta amatnieku gatavotām    trizuļu un sviru stellēm. Amatniece, kurai radi dzīvoja Kaivē, palīdzēja tās salikt kopā. Gadu desmitus nogulējušas bēniņos, stelles atkal labi kalpo.      Lai varētu aust galdautus, piemērotas stelles sameklējām Zemga­lē. Vēl darbnīcā ir prievīšu un mazās galda stelles,” pastāsta biedrības vadītāja un uzsver, ka darbnīca iekārtota, daudz tajā nepieciešamā iegādāts par finansējumu, kas iegūts projektu konkursos.   
      Jauno prasmju darbnīcā ikviens var izmantot arī      profesionālo adāmmašīnu, bet bērniem ir divas vienkāršākas.    Te vēl pieejams griezējprinteris    un šujmašīna, kā arī keramikas apdedzināšanas krāsns, kurā var apdedzināt arī polimērmālu. “Darbnīcas kaivēnieši izmanto,” saka biedrības vadītāja.
      A.Caunīte-Bērziņa uzsver, ka pagasta iedzīvotājiem ir svarīga ne tikai dzimtās vietas šodiena, arī vēsture. Ar biedrības gādību izdots novadnieces Ērikas Burakas literārais krājums, sagādāts finansējums, lai izdotu filologa un pētnieka grāmatu “Kaives stāsti”.    Nesen tapusi Kaives pagasta karte, kurā mājvietas, arī tās, kuru vairs nav. “Emīls Arvīds Ozols to paveica    kopā ar vecākiem, kuri vairākās paaudzēs ir kaivēnieši. Tas katram, kurš interesējas par Kaives vēsturi, ir noderīgs materiāls,” uzsver biedrības vadītāja un pastāsta, ka karte ir katram pieejama, tiek domāts, kā to tālāk izmantot pētījumos.
        Pēdējos gados par “Leader” finansējumu Kaives parkā ierīkots trenažieru laukums un bērnu rotaļu laukums. A.Caunīte-Bērziņa atzīst, ka tas bijis izaicinājums. “Tā bija būvniecība, jāskaņo būvvaldē, nezinājām, ka katra konstrukcija pēc tam jāsertificē. Par sertifikāciju jāmaksā. To sedza pašvaldība. Galā tikām, abi laukumi droši,” pastāsta kaivēniete un uzsver, ka pēdējos gados projektos, kur bijis nepieciešams līdzfinansējums, to piešķīrusi vietvara.
    Četrus gadus biedrībai ir sadarbība ar Nodarbinātības valsts aģentūru par jauniešu un jauniešu ar invaliditāti nodarbināšanu. Aģentūra maksā stipendiju, biedrība nodarbina projektā iesaistītos.
    “Ja ir ideja un darītāji, viss ir paveicams. Katrs projekts – tā ir jauna pieredze. Ideju netrūkst, ne jau katras īstenošanai vajag lielu naudu,” pārliecināta A.Caunīte-Bēr­ziņa. Viņa pastāsta par kaivēniešu ieceri parkā pašiem kaut ko iestādīt. Ar ainavu dizaineri Vi­netu Radziņu izrunāts, kas tas varētu būt. “ Bet ar    noteikumu, ka stādītājs arī rūpēsies par to, ko iestādījis, laistīs, gādās, lai meža zvēri nenograuž, ziemā nenosalst,” uzsver biedrības vadītāja un piebilst, ka būtu taču skaisti, ja izveidotu krūmrožu labirintu, uzstādītu sau­les pulksteni. Sanākot kopā, allaž izskan interesantas, oriģinālas idejas. Kāpēc gan tās neīstenot?
    Patlaban pašvaldība biedrībai zemi, kur atrodas bērnu rotaļu un trenažieru laukumi, nodevusi bezatlīdzības nomā, bet jāsamaksā nekustamā īpašuma nodoklis. Kaivēniete atzīst: “Ja vien ir vēlēšanās darīt, parkā var likt lietā gan idejas, gan savu darbu.”
    Viņa uzteic pašvaldības atbalstu, ne tikai īstenojot projektus, bet arī ikdienā. Otro gadu “Lī­dzās” saņem finansiālu atbalstu NVO darbības nodrošināšanai. Par šo naudu var samaksāt    bankas konta uzturēšanu, grāmatvedības pakalpojumus, dalības maksu Cēsu rajona lauku partnerībā.
    “Lai nevalstiskā organizācija veiksmīgi darbotos, sasniegtu mērķus, lai pagastā būtu jūtams, ka patiešām darām, ikvienam ir jāiegulda daudz laika un enerģijas,” atgādina biedrības vadītāja un piebilst, ka trim “Leader” projektiem turpinās uzraudzība un tā ir atbildība, ka viss notiek, kā plānots. “Tāpat, īstenojot citus projektus, negribas, ka tad, kad to termiņš beidzies, viss arī beidzas, jābūt turpinājumam,” saka A.Cau­nīte – Bērziņa.

Maf Webam

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Pašvaldība ierobežo latvāņus

09:22
02.07.2024
17

Vai tā pļava, vai ziedoša ceļmala un klusa mežmala, daudzviet jau pa gabalu redzamas lielas, baltas ziedu galvas. Zied latvāņi. Cits sniedzas pat pāris metru augumā. No attāluma varens, karstā dienā jūtama saldenā smarža. Indīgs, invazīvs, un Ministru kabineta pieņemtie    “Invazīvās augu sugas – Sosnovska latvānis – izplatības ierobežošanas noteikumi” paredz šī auga iznīcināšanas […]

Senie mūri jāsaglabā

12:17
28.06.2024
30

Ziemeļu tornis cauri gadsimtiem Katrs, kurš bijis Cēsu Pils parkā vai muzejā vai kaut redzējis pastkartes par Cēsīm, nevar nepamanīt pils Ziemeļu torni. Tāds tas, pa gabalu nemainīgs, bijis acu priekšā. Ziemeļu torņa vēstures stāsts ir vairākus gadsimtus garš. “Zināms, ka Livonijas ordeņa mestra Valtera fon Ple­tenberga laikā pils nocietinājumi papildināti ar trim aizsardzības torņiem. Tie […]

NVO atbalsts jauniešiem

12:07
28.06.2024
51

“Jaunieši ir enerģiskākā, uzņēmīgākā un zinātkārākā sabiedrības daļa, kas nereti savu enerģiju un potenciālu izmanto nelietderīgās vai pat veselībai un sabiedrībai bīstamās nodarbēs.  Līdz ar to jaunieši ir arī trauslākā un visneaizsargātākā sabiedrības daļa, kas var tikt pakļauta dažādiem sociāli ekonomiskiem riskiem, piemēram, bezdarbam, grūtībām, izveidojot savu ģimeni u.tml. Darbs ar jaunatni ietekmē visas sabiedrības labklājību un […]

Iedzīvotāji iesaistās

12:22
26.06.2024
74

Tas ir vien pieņēmums, ka rūķus var satikt tikai ap Ziemassvētku laiku. To viegli apgāž “Vecpiebalgas rūķi”. Biedrība, kurā cilvēki apvienojušies, lai veiktu labus darbus, svinēja desmit gadu jubileju. “Vecpiebalgas Rūķu dienu rīkojām otro reizi. Ziemassvētkos rūķi dodas iepriecināt, atbalstīt, bet vasarā lustējas kopā ar citiem. Un domā par Ziemassvētkiem,” saka biedrības vadītāja Linda Tunte […]

Sociālais darbs. Bērnu aizsardzība

12:12
26.06.2024
30

Bērnu tiesību aizsardzības likumā iekļauta jauna definīcija bērnu seksuālai izmantošanai. Jaunajā definējumā tās ir jebkādas seksuāla rakstura darbības ar bērnu, arī bez kontakta ar ķermeni, nolūkā sniegt vai gūt seksuālu stimulāciju vai seksuālu apmierinājumu, vai citādu labumu, ko veic pieaugušais vai cits bērns, kurš sava vecuma vai attīstības dēļ atrodas atbildības, uzticības vai spēka pozīcijās. […]

Aktuāli

11:53
14.06.2024
29

Medicīna ir joma, kurā vienmēr gribam vairāk un labāk, kurā vienmēr ar kaut ko neesam apmierināti, bet, saņemot palīdzību no ārsta, ārstu palīga vai medicīnas māsas, bieži esam pateicības pilni. Tomēr kopumā profilaksi, diagnostiku un ārstēšanu nodrošina ļoti sarežģīta, samezglota organizatoriska struktūra, kurā joprojām ir milzum daudz trūkumu. Vai daļu no tiem izdosies mazināt jauninājumiem, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi