Sestdiena, 19. aprīlis
Vārda dienas: Vēsma, Fanija

Identitāte. Saglabāt un pilnveidot

Sarmīte Feldmane
14:10
08.03.2024
227
3
Gundega

Priekuļu pagasta centrā ir plaši pazīstamā Priekuļu selekcijas stacija. Kaut gadu gaitā nosaukumi mainījušies un tagad pareizi jāsaka – Agroresursu un ekonomikas institūta Priekuļu pētniecības centrs, tuvāki un tālāki kaimiņi jau vairāk nekā simts gadus saka – selekcijas stacija. Turpat kaimiņos Sertifikācijas un testēšanas centrs – 1911.gadā dibinātās Baltijas lauksaimniecības rīku un mašīnu izmēģinājumu stacijas mantinieks. Mainījušies nosaukumi, arī darbības virzieni, bet zemnieki aizvien brauc uz Priekuļiem. Tāpat kā uz 1910.gadā dibināto Priekuļu tehnikumu, kurā var apgūt lauksaimniecībai vajadzīgas profesijas. Kaut nosaukums cits, tiem, kuri te mācās, tas ir tehnikums Priekuļos. Arī Priekuļu pagasta Jāņmuižā, profesionālajā vidusskolā, no 1946. līdz 2002. gadam mācījās nākamie strādnieki lauksaimniecībā.
      Priekuļu pagasts apvieno piepilsētnieka, klusas dzīves cienītāja un reizē svinētāja, kārtīga, gudra un zinātkāra zemnieka raksturu. Latvijā Priekuļi saistījušies un aizvien saistās ar lauksaimniecību.    Vienā pagastā lauksaimniecības zinātne un izglītība,  attīstītas zemkopības saimniecības Jaunraunā. Vēl pagastā ir Dukuri – klusa, dabas ieskauta vieta dzīvošanai.
    Tik dažāds ir Priekuļu pagasts, un katra tā ciema vēsture atklāj gadsimtos notikušo. Priekulieši lepojas, ka agronoms Kārlis Ulmanis te strādājis pusotru gadu, ka pēc viņa ierosinājuma 1935.-1936. gadā tika iestādīta bērzu birzs, kas ieguva nosaukumu “Vadoņa birzs”, par K.Ulmaņa gaitām Priekuļos atgādina piemiņas vietas. Jaunraunā pamazām tiek atjaunota kādreiz skaistā muiža un lepnais tautas nams.

Meklējot Priekuļu identitāti

Bet kas tad ir Priekuļu pagasts, kas tajā īpašais, vienojošais, kas raksturo un atklāj pagasta identitāti?

Gadu gaitā pagastam nav tapis savs ģerbonis un karogs.    Tāds bija Priekuļu novadam, kas apvienoja Priekuļu, Mārsnēnu, Liepas un Veselavas pagastu.    Tā bija saule -  “Smelies sauli Prie­kuļos”. Novada simboli vairs nav izmantojami, jo nav tāda Priekuļu novada.    Kur meklēt un kas ir vai varētu būt Priekuļu ciema un pagasta identitāte? Uzskati dažādi, bet ir arī simboli, par kuriem daudzi ir vienisprātis. Un tas ir kartupeļa zieds.

Varbūt der kartupeļu zieds

    Arhitekts Raitis Jelēvics atceras, ka 90.gados pašvaldībā spriests par pagasta simboliem, vētīts, ko nozīmē nosaukums “Priekuļi”.    “Izskanēja, ka varētu apvienot Baltijas mašīnu izmēģinājumu stacijas (Baltijas MIS) simbolu zobratu ar selekcijas stacijas kartupeļa ziedu, bet tā arī neko neizdomājām,” saka R.Jelēvics un uzsver, ka simbolam ir jāpiedzimst, to nevar izdomāt, tā ir nejaušība, sarunā pasprūk kāds vārds, un viss notiek. “Priekuļiem vēl nav paveicies. Noturīgākais gadiem bijis kartupeļa zieds, ko pētniecības centrs pratis saglabāt. Tas ir grafiski skaists, neatkārtojams kā daudziem ģerboņos roze. Prātīgi būtu palikt pie kartupeļa. Priekuļos top jaunas kartupeļu šķirnes, tā ir nākotne,” viedokli pauž priekulietis.

Simbols saule un prieks

    Ainavu tehniķis Jānis Sirlaks atzīst, ka Priekuļu pagasts ir neparasts. Te pirms simts gadiem nebija ne kārtīgas muižas, ne baznīcas. Tad kā vietā ar labām lauksaimniecības zemēm un tuvu pilsētai tika izveidots    lauksaimniecības zinātnes un izglītības centrs. Padomju laikā pagasta dzīvi veidoja selekcijas stacija, Baltijas MIS un tehnikums, vidusskola, ciema    varai bija maza teikšana. Atjaunojoties Latvijas valstij, daudz mainījās, bet Sertifikācijas un testēšanas centrs aizvien ir nozīmīgs lauksaimniecībā. Zemnieki, kuri saimnieko bioloģiski, te saņem pakalpojumus, bet selekcijas stacijā top jaunas šķirnes.
        Kad jau bija izveidots Priekuļu novads, tapa tā ģerbonis un karogs. “Viss sākās ar parku pie pagastmājas, ko nosaucām par Jauno parku. Iestādījām kokus, bet vajadzēja kādu pārsteigumu, tad radās ideja par saules pulksteni, variantus izteica daudzi, palikām pie saules ar      šķelmīgu smaidu. Kādā viesošanās reizē Latvijā pazīstama ainavu arhitekte apšaubīja neko neizsakošo nosaukumu un ieteica, ka varētu būt    Saules parks. No saules pulksteņa un Saules parka tapa novada simboli,” stāsta J.Sirlaks.
      Novada ģerbonis un karogs apstiprināts 2012.gadā. “Saule ir prieks, tā riņķo un pieskaras zinātnei, mākslai, izglītībai, lauksaimniecībai, silda visu un ikvienu, kas ir Priekuļos un bijušajā novadā, jo saules pulksteņi ir arī Liepā, Mārsnēnos. Mums ir krāsains Saules parks, ko stādījuši Priekuļu iestāžu darbinieki un audzēkņi, saule dod gaismu un siltumu visiem. Saule rada prieku, un cilvēki to nes tālāk, dod cits citam. Priekuļi – tas ir prieks. Kad izveidojās Priekuļu novads, sabiedrībā bija saspringts laiks, prieks bija ļoti vajadzīgs, tas vienoja cilvēkus,” pastāsta bijusī Priekuļu pagasta, vēlāk novada vadītāja Māra Juzupa. Viņa arī uzsver, ka veidojas aktīvo Priekuļu iedzīvotāju kopiena, kurai svarīga pagasta nākotne.
      J.Sirlaks uzsver, ka priekulieši aizvien kā simbolu, identitātes apliecinājumu izmanto novada saulīti. Arī Cēsu novada mājaslapā bijušā novada simbols norādīts kā pagasta. Par to, ka pagasts varētu izcelt un godāt kartupeļu ziedu, viņš vērtē: “Kartupeļi būtu pārāk šaurs skatījums. Nākotnē tiem pārtikā nebūs tāda nozīme kā pākšaugiem, labībai. Kartupeļus audzē katrā valstī,” saka J.Sirlaks, taču piebilst: “Deju svētku gājienā, ne reizi vien esot dejotāju vidū, kad skatītāji ieraudzīja uzrakstu “Priekuļi”, uzsauca:    “Lai dzīvo kartupeļu dzimtene!”. Saucām pretī: “Lai dzīvo kartupeļu ēdāji!”
    Priekuļu apvienības pārvaldes vadītāja Evita Šīrante atzīst, ka pēc reformas pagasti sevi aizvien identificē ar bijušo novadu un tikai pamazām pierod, ka ir pagasts Cēsu novadā.
“Mantojumā no Priekuļu novada aizvien ir tā simboli.    Saule gadu gaitā ir kļuvusi pazīstama, bet citi jau nesaka, ka tā ir Priekuļu novada, bet Priekuļu simbols,”    pārdomās dalās pārvaldes vadītāja un pastāsta, ka    ir uzsāktas sarunas ar Priekuļu pētniecības centru, kā kartupeļus celt godā. “Priekuļi ir vieta, kur brauc pēc kartupeļiem, tādus tos pazīst ne tikai Cēsu novadā. Te top jaunas šķirnes, kuras audzē zemnieki lielos laukos un mazdārziņu saimnieki dažos kvadrātmetros. Pēc diviem gadiem Priekuļu apvienības svētki būs Priekuļos, tos varētu veidot kartupeļu zīmē. Tāds ir nodoms,” pastāsta E.Šīrante un atklāj, ka Saules parkā šopavasar tiks iestādīti piecu Priekuļos radītu šķirņu kartupeļi. Ikviens varēs redzēt, kā tie aug, ar ko atšķiras, ekskursijās arī stāstīs, kā kopt, lai iegūtu labu ražu.

Katru dienu laika ziņās

Priekuļu pagasta bibliotekāre Agnese Šteinberga pirms gadiem izstrādāja bakalaura darbu par Priekuļu pagasta māju un ielu  vietvārdiem. Viņa pastāsta, ka dominē floras un faunas vārdi, kas saistīti ar vidi, dabu, ģeogrāfiju.     
Vairākām ielām nosaukumi saistās ar tuvumā esošām iestādēm. Tehniķu iela saistās ar    Priekuļu tehnikumu, tāpat arī Ziedu iela, jo tur atradās tehnikuma dārzniecība, kurā agri pavasarī varēja nopirkt salātus, ziedus, vēlāk gurķus un tomātus. Meistaru iela (bij. Jāņmuižas Profesionālā vidusskola), Izmēģinātāju, Izstādes iela un Viļuma Skubiņa iela saistās ar Baltijas MIS. V.Skubiņš bija pirmais Baltijas mašīnu izmēģināšanas stacijas direktors, savukārt Selekcijas, Zinātnes, Elites, Vitas, Zirņu ielas saistās ar selekcijas staciju.
      “ Cēsis ir ļoti tuvu Priekuļiem, daudzi priekulieši strādā un mācās Cēsīs. Ne viens vien vairāk jūtas saistīts ar Cēsīm, ne Priekuļiem,” vērtē Agnese un piebilst, ka savu indentitāti viņa saista ar Vaivi, jo tur ir mājas, savējie, kaut Priekuļos gājusi vidusskolā un tagad te strādā.   
    A. Šteinberga    atzīst, ka kartupeļu zieds ir tikai daļa no Priekuļiem. “Mani paziņas Priekuļus labāk zina, jo te ir meteostacija un katru dienu laika ziņās parādās Priekuļu vārds. Tā kā gadu desmitos Priekuļu tehnikumā daudzi    mācījušies, viņi nes tālāk šo vārdu. Ikdienā tāpat saka Priekuļu tehnikums, kaut    tam nosaukumā Priekuļu vārda vairs nav.      Baltijas MIS vairs jaunākā paaudze nezina, kas tur bija, ko darīja,” pārdomās dalās Agnese un uzsver, ka priekuliešiem ir jāapzinās savas vērtības un jāizceļ būtiskākais.

Jāpārdod stāsti, ne tikai kartupeļi

    “Kartupelis ir pasaules pilsonis, imigrants un emigrants, un visur savējais,” atgādina Cēsu rajona lauku partnerības projektu koordinatore Kristīna Sprūdža, piebilstot, ka Latvijā sevi ar kartupeļiem mēģina identificēt arī Aloja, kur tiek ražota kartupeļu ciete, ķīseļi un citi produkti, un Ādaži, kas pazīstami ar čipsiem.
“Kartupeļu stāsti ir skaļi jāstāsta. Kurš pirmais sāks to darīt, būs ieguvējs. Priekuļu kopienai pamats aktivizēties un to darīt,” uzsver K.Sprūdža.     
“Cesis inside” vadītāju Sigitu Klētnieci kartupeļu selekcionāri nominējuši par novada kartupeļu vēstnieci.    “Kartupelis tik dažāds, esam aizmirsuši lepoties ar savējo – vietējām šķirnēm, cilvēkiem, kuri radījuši šķirnes simts gadu garumā,” saka S.Klētniece un pauž pārliecību, ka kartupeļu stāsti ir interesanti, tie tikai jā­stāsta. To nedarot, tiek garām palaisti daudzi tūristi – gan vietējie, gan ārzemnieki.
    “Pazīstami ir Vīna ceļi, tūristus vadā pa laukiem, stāsta, kā aug vīnogas, tad ir vīna    degustācijas. Mēs varam izveidot Kartupeļu ceļu. Ar kājām doties apskatīt  kartupeļu laukus, vasaras gaitā tie ir tik mainīgi, stāstīt, kā kartupeļi no Peru apceļojuši pasauli, rādīt, kur Priekuļos bija pirmie pagrabi. Tikties ar zemniekiem, kuri audzē kartupeļus, dot iespēju sajust, ko nozīmē tos audzēt. Un būtiskākais    – lepoties, ka Priekuļos top jaunas šķirnes, ar tām iepazīstināt, piedāvāt kartupeļu ēdienus.    Mums jānāk kopā un jārunā, kā lepni celt godā Priekuļus un kartupeļus,” uzsver S.Klētniece un atzīst, ka diemžēl veikalā pērkam bezpersoniskus kartupeļus, nepadomājot, kur tie selekcionēti, kāds tiem vārds.     
    Arī Cēsu Vēstures un mākslas muzeja vēsturnieks Dr.hist. Tālis Pumpuriņš atgādina, ka Priekuļi vairāk nekā gadsimtu saistās ar kartupeļiem. “Priekuļiem ir pamats piesaistīt pētniekus, lai apkopo kartupeļu audzēšanas vēsturi, un to stāstīt,” uzsver T.Pum­puriņš un piebilst, ka ik pa laikam notiek sekošana modei un notiek pārmaiņas, jo šķiet, ka tas, kas kādreiz bija labs, vairs neder. “Jāprot popularizēt labo pieredzi sabiedrībā, atgādināt par cilvēkiem, kuru darba augļus izmantojam vēl šodien,” saka vēsturnieks.

Fakti atklāj vēsturi

Kartupel Lasa
Pirms teju simts gadiem. Foto: no LNVM krājuma

30.maijā pirmoreiz pasaulē atzīmēs Starptautisko kartupeļu dienu. Kartupeļu audzētājiem un pārstrādātājiem ir savas organizācijas, ir arī Starptautiskais kartupeļu kongress, kas izvirza kartupeļu vēstnieku. Daudzviet pasaulē ir kartupeļu muzeji, arī Lietuvā.

        Sākumā, kad kartupeļus Eiropā tikko iepazina, bumbuļus, kuri aug zemē, dēvēja par velna āboliem, ko kristiešiem labāk neēst. Tie laiki pagājuši. Priekuļu pētniecības centrs sadarbībā ar Cēsu muzeju rīkoja multidisciplināru konferenci “Kartupeļu transcendence evolūcijā ārpus robežām”. Tajā ikviens varēja gūt priekšstatu par kartupeļiem, to garo ceļu apkārt pasaulei, vietu uz galda, izmantošanu ne tikai ikdienas pārtikā, arī mākslā, dziedniecībā, attēlojumiem literatūrā.   
      Latvijā tupeņus ieveda Hercogs Jēkabs 17.gadsimtā, bet zemnieki spītīgi turējās pretim. Pēc nostāstiem, tikai tad, kad muižas kartupeļu laukiem pielikuši sargus, zemniekiem radusies interese tos slepus izrakt un iestādīt savā dārzā.    Folkloriste Janīna Kursīte stāsta, ka latviešu valodā kartupeļiem ir pārdesmit nosaukumu, bagātība, kas reti kuram citam dārzenim.    Kartupeļus rok, kaš, noņem, novāc, tos mizo, kasa, loba, mauc. Kartupeļi minēti arī sakāmvārdos. Piemēram: “Tupeņiem jau vārpu nesagaidīsi.” Par nepelnītu apbalvojumu teica: “Tam jau kartupeļa ordenis piešķirts.”
    Kartupelis ir arī uzvārds. 80.gadu vidū tāds bijis vien pieciem cilvēkiem, bet Tupenis – trim. “Kā liecina ziņas “Valdības Vēstnesī”, no 1925. gada Kar­tupeļi mainīja uzvārdus. Pazi­ņojums vēsta, ka Teodors Tupētājs no “Tupeņu” mājām turpmāk drīkst saukties uzvārdā Roze. 1927.gadā Paulam Kartu­pelim atļauts pāriet izvēlētajā uzvārdā Austrums. Jānis Kartupelis bija izvēlējies uzvārdu Dzintars. Alīde Skaidrīte Kartupelis pieņēma uzvārdu Klints,” pētījumā dalās J.Kursīte un ar smaidu piebilst: “Kartupeļus ciena, bet par kartupeļiem saukties negrib.”    Pagājušā gadsimta 20.gados tie, kuri 1.pasaules karā bija aizbraukuši, Baltijas valstis dēvēja par kartupeļu republikām.   
    Bet Latvijā lauku meita, kalpodama pilsētā, smalka izlikdamās, rādīdama uz kartupeļiem tirgū, jautājusi: “Uz kāda koka šitie bumbuļi aug?” Kolhoza laiku anekdote tāda: “Maskavas revidents prasa kolhoza priekšsēdētājam: “Vai kartupeļi jau norakti? Vai daudz? “ Viņš atbild: “Kau­dze.” “Cik liela?” “Līdz debesīm.” “Bet debesu pēc Marksa mācības taču nav!” “Nu, arī kartupeļu kaudzes nav.””
        Kartupeļu stāsti  gaida, kad tos sakrās un stāstīs.

Kartupeļi – vietas zīmols

Priekuļu pētniecības centra pētniece, Zinātniskās daļas vadītāja Ilze Dimante neslēpj, ka centram ir ambīcija – Priekuļi Latvijas kartupeļu galvaspilsēta. “Simts gadu te tiek lolots kartupelis. Priekuļiem nav jāmeklē identitāte, te tā ir,    kartupeļa ziedā. Te ir vēsture, šodiena un rītdiena,” saka I.Dimante un uzsver, ka Priekuļu vārds ir jāatgādina ik uz soļa, ar to jālepojas. Centra zinātnieki to darījuši visos laikos, arī tad, kad dibināja AREI, pratuši aizstāvēt, ka Priekuļu vārds pētniecības centra nosaukumā tiek saglabāts. Ar smaidu pētniece pastāsta, ka Vidzemes plānošanas reģiona Inovāciju balvas pasniegšanā Cēsīs to saņēmusi kā institūta pārstāve, skanējuši klusi aplausi,    kad pati pateica, ka to saņem Priekuļu pētniecības centrs, uzreiz aplausi kļuva skaļāki un parādījās smaidi. “Esam no Priekuļiem, un tas jāsaka ar lepnumu,” saka I.Dimante.

Kartupel
Dzimuši Priekuļos. Kartupeļu šķirnes, kas aug daudzos dārzos un laukos.

No senatnes rītdienā

Latvijas Universitātes    profesore, folkloriste un literatūrzinātniece Janīna Kursīte vērtē, ka Priekuļu simbols var būt kartupeļa zieds. “Bet jāatrod piesaistoši stāsti vai nu par cilvēkiem, kuri veicinājuši to selekciju, vai par represētajiem, kuriem izdzīvošanā bija nozīme kartupeļu mizām, par kartupeļu audzēšanu, ēšanu. Jāskatās no dažādām jomām, kaut vai mākslā – kartupeļu rakšana,” saka J.Kursīte un atgādina, ka identitāti nosaka nejaušība un uzņēmīgi cilvēki.
J.Kursīte min piemēru par suitiem. Suiti saprata, zināja, ka ir atšķirīgi. Bet to, ka citiem tas ir interesanti, ieraudzīja, kad pētnieki aizbrauca ekspedīcijā un runāja par to atšķirīgo, īpašo. Tāpat ar kuršu ķoniņiem, kas vienīgie Latvijas teritorijā nekad nav bijuši dzimtcilvēki. Viņi nesa savu sīkstumu un lepnumu. Tad sieviete, kas te    ieprecējās no cita novada, sāka ķoniņu vēsturi celt godā, pētnieki palīdzēja.” Cik nav vietu, kurām vajag stāstu un cilvēkus! Jāsanāk kopā, jāuz­aicina kāds no malas, un viss notiks. Jāpārkāpj sava pagasta robe­ža. Bet jābūt kādam, kas ideju virza, citādi šļakatas būs pamanāmākas nekā ideja,” saka J.Kursīte    un uzsver, ka, aizbraucot uz vietu, tā ir jāsajūt, ārtelpai jāuzrunā, lai redz atšķirīgo, jo cilvēks uztver vizuālo. Ja tas ieinteresēs, tad pārējais būs. Un nav vajadzīgi akmens pieminekļi, lai piesaistītu uzmanību.
    “Identitāte – tā ir piederība, es teiktu – patība. Pats un pati sen­indiešu valodā – saimnieks, saim­niece. Patībā ir svarīgi, lai ir sakārtots vērtību saraksts, un pats, pati – līderis gādā, lai piederība tiktu kopta. Piederību nevar kopt tikai svētkos,” atgādina zinātniece un piebilst: “Ja domāsi par savējiem, viņi tālāk domās par citiem, ja savējos ignorē, svešie tevi vienkārši izmantos.”       
    J.Kursīte pastāsta par braucienu pa Vilhelma Purvīša vietām. Zaubes pagastā tika no zemes izcelts akmens, ko, iespējams,  kā galdu izmantojis    Merķelis. “Vēsturnieki prasa apliecinājumu, tad atsaku, ka Merķelis atstāja autogrāfu un norādi akmens plāksni izcelt gadu pirms 255. jubilejas. Ir vēstures pieminekļi un leģendu pieminekļi, kas tūristus piesaista. Plāksni novietos pie Annas muižas. Pie akmens galda piesēdīs, izlasīs, uzzinās, kādi bija latvieši, kādi ir šodien.  Tas ir fakts, ka Merķelis “Latviešus” sarakstīja Annas muižas apkārtnē,” stāsta J.Kursīte un vēlreiz uzsver, ka ir vajadzīgi stāsti, leģendas. Un par kartupeļiem to noteikti netrūkst.

Maf Webam

Komentāri

  • Kristian saka:

    70918248

    References:

    long Term steroids – compass-framework.com,

  • Jann saka:

    70918248

    References:

    best steroid cycle for muscle gain (speeddating.co.il)

  • Rene saka:

    In most instances, nausea will go away by itself after a couple
    of days or maybe weeks. If you experience nausea whereas taking Anavar, you will want to discuss to your doctor.
    They might be able to prescribe a unique treatment that does not cause this
    side impact.
    It’s essential that users observe really helpful dosages to attenuate potential side effects and maximize benefits.

    According to a 2016 research by McGill College,
    essentially the most significant adjustments within the physique may be seen on the 4-week mark of usage (source).
    Another standout function of Anavar is its effect on recovery
    and power ranges.
    You can avoid temper adjustments and sexual side effects caused by the suppression of testosterone.

    However, you need to supplement the steroid with
    the right amount of testosterone during your cycle.
    Unfortunately, despite its many advantages, Oxandrolone or Anavar isn’t legal to buy in the US
    and many different international locations as nicely.

    These studies present a nice deal of info concerning Anavar outcomes.
    Be mindful of what you’re taking since some products won’t present the same results.
    If you want to build muscle, you may be considering taking Anavar.
    Anavar is the band name for oxandrolone, and it can be found beneath names like Lonavar, Protivar, and Oxandrin.
    This break permits the body to get well and helps preserve balance with
    out building a tolerance to the complement.

    When utilizing dietary supplements like Anvarol and its stacking choices, it’s crucial to adhere to the
    beneficial dosages and cycles to attenuate any potential dangers and
    maximize results. Stacking refers again to the follow
    of utilizing multiple supplements or medicine collectively to reinforce their results.

    For users seeking most results, there are numerous stacking options available, both for Anavar and its
    legal alternate options like Anvarol. Anvarol, as a safer various, presents
    fewer long-term well being risks.
    Secondly, these substances, of their true essence, are anchored in Oxandrolone’s core properties, which is the important thing
    component in Anavar. Authentic Anavar and its authorized options share a
    typical foundation, as they are each designed to imitate the beneficial effects of testosterone.

    This mutual ground is what makes legal alternatives interesting to those that want to reap Anavar’s benefits without going through potential legal challenges or health
    risks. Oxandrolone is renowned for its capability
    to contribute to varied health targets, together with muscle definition, energy improvement,
    enhanced endurance, and fat loss. This desk offers a comparison of Anavar’s
    results on these key aspects, providing you with an outline of the
    potential advantages it offers.
    By limiting testosterone on this cycle, Anavar is left to tackle the primary anabolic function, bringing about lean gains and incredible fats loss and
    firming throughout the cycle. A beginner can safely run an 8-week cycle (the most beneficial length) at a dosage of 30-50mg every day.
    No, the sky-high anabolic rating of Anavar doesn’t translate to it being a robust muscle builder.
    It has comparatively weak muscle-gaining potential compared to many different steroids, with its anabolic
    effects being most useful for muscle and strength preservation on cutting cycles13.

    The commonplace types of testosterone are enanthate and cypionate, attributed to their affordability and ease of administration.
    In addition, a reliable on-line store could have responsive customer service.
    Should you encounter points or have questions, receiving immediate and comprehensive responses performs
    a big function in your customer expertise. Additionally, secure payment strategies and a transparent return coverage
    are necessary features to contemplate for monetary safety and
    security. Be Part Of us on this informative journey as we uncover the secrets to a profitable Anavar buy.

    It could help keep high-intensity coaching periods even when you’re on a calorie-deficit diet.
    Anavar was initially found in 1963 and used for medical purposes in 1964.
    It belongs to the androgen household of steroids, which may help in muscle recovery and assist weight gain. When it involves
    the military, they don’t actually test for anabolic steroids.
    They check for different drugs such as marijuana, cocaine,
    amphetamines, opiates, and so on. Why they don’t take a look at for such steroids is as a end result of such checks can be quite
    costly.
    A frequent scam we’ve been made conscious of is dealers labeling products as
    Anavar, but the raw ingredient being Dianabol.
    Dianabol is a very cheap oral to provide; thus, by deceiving people in this method,
    sellers can dramatically increase their profit margin. Our female sufferers have
    reported feeling depressed and have experienced low
    libido upon cycle cessation. Dave Crosland, the founder of Crosland’s Harm
    Reduction Companies, has also discovered testosterone and estrogen levels to be
    deficient in females post-Anavar (24). With Anavar’s short half-life of 9.4–10.four hours, we discover it
    increasingly effective to separate up doses all through the day,
    sustaining excessive concentrations of oxandrolone within the physique.

    References:

    Androgen Medical Definition

  • Atbildēt

    Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

    Saistītie raksti

    Papildināt kultūras piedāvājumu

    15:31
    15.04.2025
    40

    Cēsu novada kultūras projektu konkurss tiek rīkots kopš 2008. gada. Pēc administratīvās reformas, izveidojoties jaunajam novadam, tradīcija tiek turpināta. Pašvaldība finansiāli atbalsta dažādas radošās iniciatīvas, kuras īsteno gan kultūras nevalstiskās organizācijas, gan aktīvu domubiedru grupas, gan privātpersonas, tā bagātinot un dažādojot kultūras piedāvājumu novadā. Šogad pirmoreiz Cēsu novada kultūras projektu konkursā izveidota mērķprogramma “Piebalgas kultūrtelpa”. […]

    Probācija. Dienesti sadarbojas

    15:22
    15.04.2025
    20

    Latvijas sodu izpildes kodeksā no pagājušā gada septembra kā metode kriminālsodu izpildē ir paredzētas starpinstitūciju sadarbības sanāksmes. Šīs metodes mērķis ir efektivizēt darbu ar notiesātām personām, veicinot sadarbību un nodrošinot kontroli, lai nepieļautu nozieguma recidīvu un resocializētu notiesāto sabiedrībā. Metode tiek izmantota, strādājot arī ar cietušajiem, aizsargājot un nodrošinot viņu intereses. Starpinstitūciju sadarbības sanāksmēs tiek […]

    Gatavojamies vēlēšanām

    15:15
    15.04.2025
    83

    Partijas pašvaldību vēlēšanām gatavas. Zināmi sarakstu numuri Cēsu novada vēlēšanu komisija bija uzaicinājusi astoņu partiju un partiju apvienību pārstāvjus, lai izlozētu kandidātu sarakstu numurus gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām. Pie komisijas ieradās četri pārstāvji no partijas “Latvija pirmajā vietā”. Tad “Pašcieņas”, “Progresīvo” līderi un cits pēc cita pārējie. Visi draudzīgi sasveicinājās, aprunājās, vērtējoša un vēsa gaisotne bija […]

    Mans pagasts. Kaive

    22:05
    11.04.2025
    22

    Šogad Kaives pagasts svin 60 gadu jubileju. Ceļā uz svētkiem augustā kaivēnieši gan izzina vēsturi, gan domā, ko atstāt nākotnei. Izskanējis novadnieku tikšanās vakars, kurā skanēja Kaivei piederīgo dzeja, pagastam raksturīgais uzgleznots uz šķīvjiem (tas redzams bildēs), būs kaivēniešu recepšu apzināšana un vēl citi pasākumi. Gatavošanās jubilejai ir brīdis šodienā, kad atskatīties pagātnē un domās […]

    Intervija. Mūzika dod cerību un rāda mīlestības ceļu

    21:56
    11.04.2025
    179

    Izcilais latviešu komponists Pēteris Vasks ir dzimis Aizputē, dzīvo Rīgā, bet, lai būtu tuvāk dabai, kopā ar sievu Dzintru jau vairāk nekā desmit gadus vasarās uzturas Drabešu pagasta Amatciemā. Sazvanoties ar komponistu, lai sarunātu laiku intervijai, viņš, atbildot telefonā, ar lielu sirsnību raksturo, cik brīnišķīga ir šodiena, un tikai pēc iedvesmojošā ievada apjautājas, kas un […]

    Identitātes stiprumam

    21:17
    11.04.2025
    102

    Kora dziedāšana cauri gadsimtiem turējusi kopā latviešus, tā veicināja tautas apzināšanos, modināja gara spēku. Nekas nav mainījies – latvieši lepni dzied koros, kori svētkos latviešiem atgādina un neļauj aizmirst, ka esam latvieši, notur saknes, stiprina piederību. Dziedāšana korī ir savas tautas identitātes apliecinājums. Ne tikai Dziesmu svētkos Mežaparkā un gājienā Rīgas ielās, bet ikdienā. Dziedāt […]

    Tautas balss

    Vazā aiz deguna

    15:10
    16.04.2025
    16
    K. raksta:

    “Pēc pēdējo dienu Krie­vijas uzbrukumiem Ukrainai nepārprotami redzams, ka ASV prezidents, solot apturēt karu, izvirzījis sev pārāk augstu mērķi. Putins vazā Trampu aiz deguna, ASV kļūst smieklīgas Krievijas un visas pasaules acīs. Te nu tiks parādīts, kurš ir tas stiprais, Krievijas diktators neatkāpsies,” sacīja K. un piebilda, ka tāpēc Eiropai jākļūst divtik stiprai.

    Atkal deg pērnā zāle

    15:09
    16.04.2025
    17
    17
    Lasītāja raksta:

    “Atkal jau dedzina kūlu! Kā nav lietus, tā kāds pamanās pielaist uguni pērnajai zālei. Tas nav izturami. Vai tiešām nav iespējams ierobežot šos nejēgas? Sadeg dažādas dzīvas būtnes – kukainīši, vardes un citas. Un var izcelties liels ugunsgrēks. Daudz nevajag, lai vējš dzirksteles aiznestu uz tālāku vietu, piemēram, šķūni, māju,” sašutusi pastāstīja lasītāja, bet nevēlējās […]

    Vienmēr zied puķes

    15:09
    15.04.2025
    14
    Anna raksta:

    “Priecājos par Cēsu skaistajiem puķpodiem. “Kliģenu” saimniecība prot uzpost pilsētu un noturēt to skaistu līdz ziemas salam. Puķes regulāri aprauga, apkopj, ziedi vienmēr grezni. Cik labi, ka par pilsētvidi rūpējas vietējais uzņēmums,” viedoklī dalījās Anna.

    Kur koks, kur plastmasa

    08:05
    12.04.2025
    19
    Lasītāja K. raksta:

    “Cēsīs, Rožu lakumā, uzcelta mājiņa, kurā runās par vides problēmām. Bet namiņam izmantota arī plastmasa. Vai tas pareizi, ka vieta, kur runā par vidi, nav pilnībā būvēt no dabīgajiem materiāliem,” pārdomās dalījās lasītāja K.

    Priecē dejotāji

    09:20
    07.04.2025
    20
    Lasītāja J. raksta:

    “Ar prieku skatījos aizraujošo deju ansambļa “Raitais solis” jubilejas koncertu!  Tas bija izcils, gan mākslinieciski izstrādāts, gan emocionāli saistošs. Cik burvīgi, ka dejošanas tradīcija Cēsīs gadu desmitos uzturēta tik augstu,” pauda lasītāja J.