Ceturtdiena, 21. novembris
Vārda dienas: Zeltīte, Andis

Aktualizējam. Vides projekti vietvarā

Sarmīte Feldmane
11:02
06.08.2024
55
Pils Parks1

Pils parka dīķī eksperimentālas iekārtas attīra ūdeni, izmantojot ultraskaņu. Tā iedarbojas uz aļģēm.

Vides projekti – risinājumu meklējumi rītdienai

Cēsu novada pašvaldība īsteno dažādus ar vides jautājumiem saistītus projektus. “Katram projektam pamatā ir vajadzība, problēma, kas, to īstenojot, jāatrisina,” uzsver Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietniece Inese Suija-Markova. Vides projektu portfelis ir ap miljons eiro, bet    pašvaldības līdzfinansējums līdz 100 tūkstoši eiro, pārējo sedz dažādas programmas. “Pašvaldībai vides projektiem ir izdevīgi finansiālie nosacījumi, un lielākoties katra      īstenošana ilgst vairākus gadus. Par katru    projektu bijusi diskusija, kurā izvērtēti ieguvumi šodien un rīt. Līdztekus ir pamatojums, vai projekta mērķis atbilst pašvaldības mērķiem un uzdevumiem, kas apstiprināti stratēģiskajos dokumentos – Ilgtspējīgas attīstības stratēģijā līdz 2035.gadam, novada attīstības programmā līdz 2028.g., ilgtspējīgas enerģijas un klimata rīcības plānā Cēsu pilsētai un Cēsu novada integrētajā ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plānā līdz 2030.gadam, pašvaldības mežu un ūdeņu apsaimniekošanas koncepcijā. Katrs projekts ir kāda dokumentos rakstītā mērķa sasniegšanai. Ja tūlītējā ieguvuma nav, iegūstot zināšanas    kādas problēmas risinājumam, varam to izmantot turpmāk,” skaidro I.Suija – Markova.   

Viņa arī pauž pārliecību, ka vides jautājumi ir jāizprot, jāvērtē padziļināti un jāskaidro.“Ir jāmāk cilvēkiem izskaidrot, saprotot, ka ne katram ir laiks iedziļināties. Nevaram teikt, ka videi vērstā    uzmanība ir iegriba vai untums, no vides kvalitātes taču ir atkarīga mūsu dzīves kvalitāte. Par to jārunā, tas jāatgādina, ne ar apgalvojumiem, bet skaidrojot.

Pēc pēdējām lietavām medijos bija virsraksti, kuros uzsvērts, kā pilsētas piemērosies klimata pārmaiņām, jo skaidri parādījās infrastruktūras problēmas. Kopumā nokrišņu ir mazāk, bet tie ir intensīvāki, pilsētu infra­struktūra nav gatava ekstrēmam karstumam un lietum. Cēsīs ir karstuma sala, vietas, kuras uzkarst un ir padsmit grādus siltāks nekā tur, kur ir zaļā zona. Klimata    pārmaiņas ir arī izmaksas. Arī diskusijas ar apdrošinātājiem pēc lietavām parādīja jaunu niansi – pārmetumi infrastruktūras uzturētājiem. Nevis dabas stihija radīja postījumus, bet tas, ka pilsētvide nav gatava lietavām, vētrām. Klimata pārmaiņām ir jāgatavojas, bez ieguldījuma neiztikt. Tā ir jaunā realitāte,” pārdomās dalās I.Suija-Markova un vērtē, ka katrs, kaut neliels solis, katrs pētījums ir jaunas zināšanas, kā risināt ārējo faktoru ietekmi.  “Kad problēma acīmredzama, tad jādomā par praktiskiem risinājumiem, kā sistēmu atjaunot, bet bieži vien pētījumi parāda  soli, pirms problēma redzama, un varam rīkoties,” teic domes priekšsēdētāja vietniece.

Vēl ir būtiski, ka, īstenojot projektus, kuros pašvaldības finansējums ir neliels, tiek atslogots budžets. Domes priekšsēdētāja vietniece skaidro, ka, piemēram, lai izstrādātu teritorijas plānojumu, ir nepieciešami dažādi dati, pētījumi. Tos var iegūt, īstenojot kādu projektu, piesaistot finansējumu, nevis izmantojot pašvaldības budžeta naudu.

Pašvaldības Attīstības pārvaldes Vides un klimata neitralitātes nodaļas vadītāja Inta Ādamsone uzsver: “Mums starptautiskos projektos izveidojusies laba sadarbība dažādiem    partneriem, ar kuriem agrāk kopā strādāts. Tas paver iespēju atrast partnerus, kā arī mūs uzrunā citi. Ja projekta tēma pašvaldībai aktuāla, iesaistāmies.”

Vasarā dīķi zaļi

Cēsīs ir seši dīķi – Pils parka, Maija parka, Lapsu ielas, Dubinskas, Avotu ielejas. Pērn   visos  tika ņemtas ūdens analīzes, vērtēts tā ķīmiskais sastāvs, veikta kontrolzveja, lai pētītu, kādas zivis dzīvo dīķos. 

“Visos dīķos, izņemot Pils parka dīķi, situācija ir normāla. Nedaudz sliktāka kā citos ir Maija parka dīķī.Ar Pils parka dīķi ir vairākas problēmas. Pēdējo reizi tas    tīrīts 80.gados. Ir problēmas ar meniķi, tas jāsaremontē. Acīm redzams ir aļģu daudzums, ir arī zilaļģes. To slānis ir tik biezs, ka ūdenī trūkst skābekļa. Ja pavasaros, kad nav ledus, slāpst zivis, tas arī par kaut ko liecina. Nozveja parādīja, ka dīķī dzīvo gandrīz tikai karūsas, zivju sabiedrība nav sabalansēta,” stāsta I.Suija-Markova, bet I.Ādamsone    atgādina, ka vienkāršākā metode, kā atbrīvot ūdenstilpi no aļģēm, ir plēsējzivju pavairošana un makšķerēšana. Cēsu dīķos makšķerēšana ir aizliegta. Vai ar laiku varētu atļaut, I.Suija-Markova vērtē, ka daudzās pasaules pilsētās populāra ir tā saucamā ielu makšķerēšana. Ejot no darba, piestāj un pamakšķerē, tiek rīkotas arī sacensības. Vai tā varētu būt arī Cēsīs? Tas nākotnes jautājums.

“Dīķis ir maza ūdenstilpe, un karstuma ietekmē tajās tāpat kā ezeros savairojas aļģes. Dīķī arī satek ūdens no ielām, jautājums ir, cik kurā brīdī filtri to spēj attīrīt ” bilst I.Suija-Markova.

Cēsnieki droši vien Pils parka un Maija parka dīķos ievērojuši baltus karodziņus. Tās ir eksperimentālas iekārtas, kas attīra ūdeni, izmantojot ultraskaņu. “Šī tehnoloģija raida ultraskaņas viļņus, kas iedarbojas uz aļģēm. Tās tiek plēstas un nomērdētas. Pēc tam aļģēm kā jau mirušiem organismiem jāuzpeld, tad jānogrimst.    Pagaidām gan uzlabojumus neredzam, bet secinājumus izdarīt ir pāragri, jo eksperiments ilgs līdz novembrim,” stāsta I.Suija-Mar­kova un piebilst, ka iekārta ražota Amerikā un līdz šim atklātās ūdenstilpēs izmēģināta maz.    “Tā kā dīķis ir ļoti sliktā stāvoklī, izmēģinām ikvienu iespēju,” uzsver domes priekšsēdētāja vietniece. Ultraskaņas metodes izmēģinājums izmaksās vien apmēram divarpus tūkstošus eiro. Pētnieki testē metodi.

“Aļģu koncentrācija ir tik liela, ka iekārta nespēj tikt galā.  Ir cerība, ka vismaz tā kāda daļa aļģu nosēdīsies, tad varēs ūdeni novadīt uz Pirtsupīti. Ja ne, tad    gravā    būs jāierīko nosēddīķis, tajā jānolaiž Pils parka dīķa ūdens un pats dīķis jātīra. Tas izmaksātu vairāk nekā simts tūkstošus eiro,” stāsta I.Suija-Markova.
I. Ādamsone atklāj, ka pašvaldība iesaistījusies    starptautiskā projektā par fosfora piesārņojuma samazināšanu dīķos. Tas vēl    nav uzsākts, bet projekta mērķis ir izstrādāt filtrējošu materiālu, kas uzsūc fosforu. Pēc tam šo filtrējošo materiālu varēs izmantot apstādījumos. Fosfors augsnei ļoti nepieciešams, bet dīķos  daudz.

Tā kā peldošo salu iecerēts ierīkot nevis Āraišu ezerā, bet Cēsu Pils parka dīķī, arī tā kalpos piesārņojuma mazināšanai, tāpat kā Gulbenē un Rakverē. “ Salas uzdevums ir uzlabot ūdens kvalitāti, un to veic augi, kuru sakņu sistēma attīstās ūdenī, tie barojas no aļģēm un liekajām barības vielām ūdenī, “ skaidro I.Ādamsone. 

Katra dzīves kvalitātei

Pašvaldības vides projektu portfelis atklāj šodienas un rītdienas problēmas un iespējamo risku samazināšanu.

“Mācāmies no citām pašvaldībām. Cēsnieki un iedzīvotāji pagastos jau redz, ka atsevišķas teritorijas šovasar nav vairākkārt pļautas. Novadā ir apsekoti paš­valdības  īpašumi, un tās ir bioloģiski vērtīgās pļavas,” stāsta I.Suija-Markova un uzsver, ka bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā tas arī ir mazs solis.
“Energoefektivitāte, zivju resursu atjaunošana, nesakoptu teritoriju sakopšana, aprites ekonomika, atkritumu samazināšana un vēl daudzās citās jomās risinājumi tiek rasti, īstenojot vides projektus,” uzsver I.Suija-Markova.   

I. Ādamsone ar    lepnumu pastāsta, ka pašvaldība saņēmusi      energopārvaldības sistēmas sertifikātu atbilstoši ISO 50001 standartam. Tiek izstrādāta monitoringa sistēma, kā 140 pašvaldības ēkās, tikpat sabiedriskā apgaismojuma posmos un ap 200 autotransporta vienības var sasniegt    CO² izmešu samazinājuma mērķus. “Partneri izstrādā modelēšanas rīku, atliks ievadīt datus    un modelēt, kas jāsamazina. Šis rīks būs pieejams arī iedzīvotājiem, ikviens varēs izmantot, lai vērtētu savu ēku, kur varētu ko uzlabot, ietaupīt. Būs mācības iedzīvotājiem, kā to lietot,” par vēl vienu projektu pastāsta I.Ādamsone un piebilst, ka tā izmaksas pašvaldībai ir 290 eiro, maksa par sertifikātu, pārējais ir projekta finansējums.

Maf Logo 2

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Intervija. Atstāt stipras saknes

12:58
08.11.2024
289

Marģers Zeitmanis ir uzņēmējs, kuru daudzi zina kā kultūrtelpu “Zeit”    Līgatnē un “Akustika” Valmierā saimnieku. Viņš darbojas arī medicīnas nozarē. Ne reizi vien    Marģers nosaukts par celmlauzi. Saruna ar viņu par sevis, savas dzimtas, vietas apzināšanos, par paaudžu sasaisti kopīgam mērķim, par kultūru un vēl daudz ko citu. -Lai kaut ko darītu, jāzina […]

Aktualizējam. Ūdenssaimniecība ciematos

12:54
08.11.2024
28

Ūdens paviršību nepiedod Cēsu novada pašvaldības kapitālsabiedrība “Vinda” gada sākumā kļuva par ūdenssaimniecības un kanalizācijas pakalpojumu nodrošinātāju Līgatnes pilsētā, kā arī Augšlīgatnes, Skaļupes un Ķempju ciemā. Aprīlī uzņēmums pārņēma arī ūdensvada un kanalizācijas saimniecību Priekuļu apvienības pārvaldē. Pašvaldībā plānots, ka Vinda šos pakalpojumus nodrošinās visā novadā, tādējādi veidojot vienotu ūdenssaimniecību un tarifu aprēķinu sistēmu. “Vinda” […]

Saglabājam vēsturisko

15:38
25.10.2024
138

Cēsu Sv. Jāņa baznīca nosvinējusi 740. jubileju. Īstenojot restaurācijas projektu, pēdējos gados dievnams piedzīvojis ievērojamas pārmaiņas. Darbi tika uzsākti 2018. gada jūnijā, un 2020.gada augustā ar arhibīskapa Jāņa Vanaga vadīto pateicības svētku dievkalpojumu tika svinēta par Cēsu sirdi dēvētās Sv. Jāņa baznīcas restaurācijas pabeigšana. Baznīcas restaurācijai izlietoti 1,7 miljoni eiro, no tiem 1,38 miljoni bija […]

Aktualizējam. Daudzdzīvokļu namu pagalmi

14:57
22.10.2024
138

Padomju gados celto daudzdzīvokļu māju liela problēma ir iekšpagalmi. Tie nereti ir ļoti kritiskā stāvoklī – bedraini un grūti izbraucami. Atjaunošana prasa lielus līdzekļus, visbiežāk asfalts aizvien vairāk sabrūk, bet naudas atjaunošanai no ēkas uzkrājumiem nepietiek. Lai atbalstītu iedzīvotājus, pašvaldība reizi gadā rīko projektu konkursu “Par līdzfinansējumu daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām piesaistīto zemesgabalu labiekārtošanai Cēsu novadā”. […]

Saglabāt vēsturisko

14:49
22.10.2024
50

Pērn martā tika pieņemts Lielstraupes pils nodošanas un atjaunošanas likums. Tā mērķis ir nodrošināt Lielstraupes pils un tās kultūrvēsturiskās vērtības saglabāšanu un aizsardzību, kā arī izmantošanu sabiedrības vajadzībām. Lielstraupes pili valsts Cēsu novada pašvaldībai nodeva, lai tā nodrošinātu pils atjaunošanu, turpmāku publisku pieejamību un izmantošanu kultūras, izglītības un zinātnes mērķiem. Likumā arī noteikts, ka Lielstraupes […]

Saglabāt vēsturisko

16:33
18.10.2024
523

Bērzkrogā pamazām tiek atjaunota Veselavas Zirgu pasta stacija. Baltā ēka piesaista garāmbraucēju uzmanību, tāpat zirgi pie ieejas.  “Darāmā vēl ļoti daudz. Priekšā iekštelpu iekārtošana. Lielus bojājumus gadu gaitā nodarījis caurais jumts. Pati ēka ir sausa. Domājams, vēl šogad ierīkosim apkuri, tad varēs sākties iekšdarbi,” saka saimniece Sigita Norvele. Viņa īpašumu iegādājās 2021. gada nogalē. “Braucot […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
4
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
4
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
18
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
19
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
63
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi