Piektdiena, 27. septembris
Vārda dienas: Ādolfs, Ilgonis
casibom bahsegel jojobet

Aktualizējam. Pašvaldība konsultējas ar iedzīvotājiem

Sarmīte Feldmane
10:27
24.09.2024
53
Raunas Sar1

Jautājumi konkrēti. Raunēnieši iztaujā Smiltenes novada domes izpilddirektoru Andri Lapiņu (no kreisās). FOTO: Sarmīte Feldmane

Iedzīvotāji vislabāk zina, kas pagastā svarīgākais

Pašvaldības pamazām izstrādā nākamā gada budžetu. Jau tagad zināms, ka naudas nebūs vairāk kā šogad, kaut izdevumi visās jomās  aizvien palielinās. Pašvaldībām savas funkcijas jāpilda, jānodrošina iedzīvotājiem nepieciešamie pakalpojumi. Kā starp daudzām vajadzībām noteikt prioritātes? Smiltenes novada pašvaldības deputāti to jautā iedzīvotājiem.

Katrā pagastā tiek rīkotas sanāksmes, tikšanās ar deputātiem, izpildvaras pārstāvjiem. Moto “Kopā sanāk – radīt – darīt”    jau skaidri pasaka uzdevumu un mērķi.  Iedzīvotāji,    diskutējot ar de­pu­tātiem, izvirza katrā pagastā nākamgad darāmo.  Izvirzītās prioritātes un diskusijā aktualizētās problēmas dome izvērtēs, ņems vērā, veidojot nākamā gada budžetu.

Taupība ļauj attīstīties

Raunā uz tikšanos bija ieradušies četri deputāti – Andris Ab­rāmovs, Mārtiņš Vīgants, Dainis Aļeksējevs, Astrīda Harju , kura pēc divām dienām tika ievēlēta par novada domes priekšsēdētāju. Uz jautājumiem atbildēja un problēmas skaidroja gan izpilddirektors Andris Lapiņš    un izpild­direktora vietniece teritorijas pārvaldības un sadarbības jautājumos Evija Zurģe, gan pagasta pārvaldes vadītāja Linda Zūdiņa. Deputāti bija pārsteigti par raunēniešu lielo interesi, jo bija atnācis vairāk nekā pussimts pagasta iedzīvotāju. Pārvaldes vadītāja īpaši bija uzaicinājusi tos, kuru problēmas nav atrisināmas pārvaldes līmenī.

Evija Zurģe iepazīstināja ar    novada un Raunas pagasta šīgada budžetu, attīstības plāniem, uzsāktām un vēl plānotām strukturālām reformām un ieskicēja 2025. gada budžeta prioritātes. Viņa atgādināja, ka šīgada budžets ir mazāks nekā iepriekšējā gada un gads sākts ar mazāku atlikumu.    Iedzīvotāju ienākuma nodoklis, ko saņem pašvaldība, palielinās, tie ir stabili 14 miljoni eiro. Rau­nēnieši 2022. gadā samaksāja divus miljonus eiro, pērn 2,4 miljonus. Par nekustamā īpašuma atsavināšanu un nomu bija plānots papildināt ieņēmumus par diviem miljoniem eiro, patlaban iegūti 20 procenti, un, visticamāk, plānotais neizpildīsies. Lielākie projekti tiek īstenoti, piesaistot dažādu fondu finansējumu. Visvairāk naudas tiek atvēlēts  izglītībai. Raunas pamatskolas energoefektivitātes pasākumu īstenošana šogad ir novadā lielākais projekts. Tiks ieguldīti 877 874 eiro. Raunas Staburaga infrastruktūras uzlabošana    izmaksās 69 870, centrālās katlumājas pārbūvei Parka iela 4 atvēlēti 59 281 eiro. Savukārt Raunas pilsdrupu konservācijā ieguldīti 36 982 eiro.

“Novada budžetā ir apmēram 12 miljoni eiro, kas veido izdevumus kopējām vajadzībām, un nevar pateikt,  cik nonāk Raunas pagastā,” skaidroja E.Zurģe. Ikviens varēja uzzināt, cik, piemēram, izmaksā skolēnu pārvadājumi pagastā, cik ēdināšana skolā un bērnudārzā, cik naudas atvēlēts kultūrai, sportam pērn un šogad.

“Kultūrai izdevumi tika samazināti tāpat kā citām vajadzībām,” teica izpilddirektora vietniece un atgādināja: “Lai kaut ko izdarītu attīstībā, pašvaldībā notiek nepārtrauktas strukturālas reformas, lai samazinātu izdevumus. Tiek optimizēts darbinieku skaits un slodzes.  Jā, kāds zaudē darbavietu, bet citādi rīkoties nevaram,” teica E.Zurģe un pastāstīja, ka ir izstrādāti    telpu un teritorijas kopšanas normatīvi un pašvaldības iestādē tiek samazinātas slodzes. Novadā tagad ir  ap 20 sētnieku slodžu mazāk.   

No 1.novembra ārpus Smil­tenes, Raunas un Apes bibliotēku vadītāji nodrošinās arī pagastu pārvalžu lietvedības pakalpojumus un pildīs klientu pakalpojumu centra funkcijas. Tāpat mainīsies kultūras namu    vadītāju darbības teritorijas, mazajos pagastos diviem tautas namiem būs viens vadītājs.

Tiek apspriesta pagastu pārvalžu apvienību veidošana, lai nodrošinātu kvalitatīvus pakalpojumus.

“Nav stāsts par tradīciju laušanu vai pagastu robežu pārzīmēšanu, bet to, kā tiek sadalīta pārvaldības atbildība darbinieku starpā. Gan pārvalžu apvienības, gan kultūras namu vadītāju darbības teritoriju iedalījums iecerēts atbilstoši iedzīvotāju plūsmai,” skaidroja E. Zurģe. Visi šo informāciju uzklausīja zināšanai, jo Raunas pagastu šīs pārmaiņas neskar.

Raunēnietis Uldis Rudzītis jautāja skaidri: “Ko pašvaldība ieguva, likvidējot tūrisma informācijas centru Raunā.” Gan izpilddirektors A.Lapiņš, gan A.Harju skaidroja, ka tas ir ieguvums budžetā. Taču likvidāciju paātrināja gan Smiltenes Tūrisma informācijas centra (TIC) reorganizācija – viena štata vieta tika likvidēta, četras speciālistes strādā Smilte-nē -, gan tas, ka Raunas TIC bieži mainījās darbinieki.

U.Rudzītis atgādināja, ka pavasarī sarunā ar iedzīvotājiem solīts, ka vasarā bijušā TIC telpās uzstādīs monitoru ar interaktīvu informāciju, lai tūristi var uzzināt, ko Raunas pagastā apmeklēt, kur kas atrodas.   

A.Harju gan iebilda, ka nevar solīt, ja nav finansējuma. “Darbā pēc atvaļinājuma ir atgriezusies speciāliste, kura strādāja TIC. Vasarā nedēļas nogalē viņa strādās Raunā. TIC no jauna netiks atvērts, viņai darba vieta būs pārvaldē,” skaidroja A.Harju. Uzņēmēji arī pauda neizpratni, ka ne jau pēc suvenīriem vai bukletiem kāds brauks uz Smiltenes TIC, bet bibliotēka, kur tos varētu iegādāties, vasarā sestdienās nestrādā.

Finansējuma trūkuma dēļ šovasar netika nodrukāti tūrisma bukleti par Raunu. Lai ietaupītu, slēdz klubu un bibliotēku Rozēs.

Svarīgi zināt un saprast

Raunas pagasta pārvaldes vadītāja Linda Zūdiņa uzsvēra, ka visbiežāk iedzīvotāji pašvaldībā vēršas, jo ir neapmierināti ar ceļu stāvokli. Viņa iepazīstināja, kā tie tiek uzturēti un cik naudas tērēts. Raunas pārvaldes pārziņā ir 102,91 km pašvaldības ceļu. No autoceļu fonda to uzturēšanai šogad saņemti 89 262 eiro. Viena kilometra greiderēšana izmaksā 43,30 eiro, sniega tīrīšana – 23,80.    Ceļmalu pļaušana, atputekļošana, ceļa zīmju nomaiņa tiek veikta par pašvaldības naudu.

“Tā ir atbilde, cik varam izdarīt,” uzsvēra L.Zūdiņa.

Plašāka diskusija raisījās par gājēju pārejas ierīkošanu Vidzemes un Ziedu ielas krustojumā, taču vairākums to noraidīja, jo pārāk maz    cilvēkiem tā ir būtiska.

L.Zūdiņa arī iepazīstināja ar visiem pagasta pārvaldes izdevumiem. Tā sāls trotuāru kaisīšanai pret apledojumu iegādāta par 300 eiro, bet materiāliem tirgus nojumju remontam iztērēti 1750 eiro, latvāņu inde izmaksājusi 420 eiro.

“Katrs var uzzināt par ikvienu izlietoto eiro,” uzsvēra L.Zūdiņa.

Stāstot par nākamā gada iecerēm, pārvaldniece pastāstīja, ka aptaujā iedzīvotāji nobalsojuši par “Leader” finansējuma atvēlēšanu skeitparka izveidei. Pērn vecais demontēts. “Sarunā ar skeiteriem vienojāmies, ka pašvaldība atbilstoši prasībām sakārto    pamatni, bet pārējo viņi izdarīs paši. Nā­kamgad varam gaidīt skeitparku,” pastāstīja L.Zūdiņa.

Tikšanās dalībnieki sadalījās četrās grupās, katrā arī viens deputāts, lai diskutētu par prioritātēm. Katra grupa izvirzīja trīs, kuras pēc tam tika pārrunātas. Diskusija raisījās, vai kāds zina, kurp doties ar 72 stundu somu; Raunā vispār nav arī sirēnu. E.Zurģe pastāstīja, ka Smiltenes novada Civilās aizsardzības plāns ir izlasāms mājaslapā. “Plānā paredzētas tikai pulcēšanās vietas, kas ir pie kultūras un izglītības ie­stādēm, ne patversmju vietas. Kā teikts plānā: “No pulcēšanās vietām notiek tālāka evakuācijas koordinēšana. Evakuācijas maršruti cilvēku un materiālo vērtību evakuācijai iepriekš nav noteikti.” Daudz­dzīvokļu māju pagrabus apseko Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests,” teica E.Zurģe un uzsvēra, ka pašvaldības kompetence ir pārāk maza, un piekrita, ka ikvienam jābūt vairāk informācijai.

Dzirnavu dīķa sakārtošana jau gadiem tiek pieminēta teju katrā iedzīvotāju sanāksmē. E.Zurģe pastāstīja, ka tiek gatavots projekta pieteikums ES atbalsta programmai, lai iztīrītu un sakārtotu trīs novada ūdenstilpes. Tāpat gadiem aktuāls raunēniešiem ir ceļš Rauna – Valmiera, kura rekonstrukcija aizvien ir plānos.

Izskanot dažādiem viedokļiem, raunēnieši par prioritātēm, ar kurām domei jārēķinās, izstrādājot nākamā gada budžetu, ir

  • civiliedzīvotāju apmācība rīcībai ārkārtējās situācijās (militāra iebrukuma), patvertņu un trauksmes sirēnas ierīkošana,
  • tūrisma un informācijas centra darbinieka pieejamība Raunā,
  • ceļa Rauna–Valmiera rekonstrukcija,
  • Dzirnavgravas dīķa un teritorijas labiekārtošana. 

Satikties ir vērtīgi

Raimonds Kublickis: Esmu apmierināts ar tikšanos, izrunājām pat vairāk, nekā cerēju. Problēmas ir jāaktualizē kopīgi. Darbs darba grupās bija apsveicams, un redzam, ka domājam līdzīgi. Es lielāku uzsvaru liktu uz ikvienam svarīgāko – drošība, siltums un izglītība. Pārējais arī, protams, ir svarīgs.

Kārlis Sarmulis: Ir jāsaprot, ka nebūs, kā bija, tāpēc jo svarīgāk, kā būs.    Guvu atbildes uz jautājumiem.

Astrīda Harju: Iedzīvotāji taču zina labāk, kas pagastā būtu vajadzīgs. Ikdienā bieži vien ir jautājumi, kas tiek notušēti, bet šādās tikšanās reizēs izskan. Tiekoties pagastos, uzzinām ne tikai darāmo darbu sarakstu, bet gūstam pagasta sajūtu. 

Dainis Aļeksējevs: Esmu izbrīnīts, ka Raunā nav iedzīvotāju padomes. Likums to paredz. Pagasts, protams, ir pašpietiekams, bet problemātiskās situācijās padome var aizstāvēt pārvaldi.

Maf Logo 2

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Aktualizējam. Sabiedriskās tualetes

10:30
24.09.2024
42

Viena no pašvaldības rūpēm ir sabiedrisko tualešu nodrošināšana. No augusta vidus Cēsīs to izmantošanā ieviesa jaunu kārtību. Pamatojot ar nepieciešamību uzturēt tīrību un kārtību, no 19. augusta sabiedriskajās tualetēs ieeja ir par maksu – 50 centi. Stacijas laukumā 5 jeb autoostā, Baznīcas laukumā 1 un Palasta ielā 24 jāmaksā ar bankas karti, bet Uzvaras bulvārī […]

Intervija. Selecka kino laikmets

15:22
20.09.2024
25

Svētdien, 22. septembrī, 90 gadu jubileju svinēs dokumentālā kino klasiķis Ivars Seleckis. Jau vairāk nekā 60 gadus viņš , kā pats saka, taisa kino, un jubileju režisors aizvadīs ar pirmizrādi, piedāvājot skatītājiem savu jaunāko darbu “Turpinājums. Pieaugšana”. Seleckis ir viens no Rīgas poētiskā stila kino pamatlicējiem, un, sekojot viņa filmogrāfijai, var apgūt Latvijas kino vēstures […]

Būt cēsniekiem

15:15
20.09.2024
40

Pusaudžu un jauniešu vecumā būtiski ir draugi, socializēšanās iespējas un piederības sajūta konkrētai grupai, skolai, pilsētai. Tas veido jaunieša identitāti. Piederību vietai veido arī notikumi, kas aktuāli jauniešiem, kuros būt kopā ar sev svarīgiem cilvēkiem, piedzīvot pozitīvas emocijas, līdzdarboties un gūt jaunu pieredzi. Tomēr, lai piedalītos Cēsīs organizētajos notikumos, jaunietim par tiem vispirms ir jāuzzina. […]

Aktualizējam. Ezeru apsaimniekošana

11:19
17.09.2024
153

Taurenes pagasts ir bagāts ar ezeriem. Stupēnu ezers, Bānūžu, Ilzes, Dabaru, Lodes, Taurenes, vēl arī mazākie Kālenītis, Slīcenis un citi ir ne tikai pagasta makšķernieku iecienīti. Tā kā kaimiņu lielajos ezeros Alaukstā un Inesī noteikta licencētā makšķerēšana, taureniešus pēdējā laikā satraukušas runas, ka arī viņu pagasta ezeros varētu būt līdzīgi. Satraukumu radījis arī tas, ka […]

Aktualizējam. Higiēnas pakalpojumi

11:36
13.09.2024
80

Arvien ne visi mājokļi Cēsu novadā ir labiekārtoti. Pietiekami daudzās ēkās nav ne ūdens apgādes, ne mūsdienīgas kanalizācijas, nav vannas istabas. Katrs iemītnieks jau meklējis kādu pielāgošanās iespēju, kā mazgāties pašam, kur izmazgāt drēbes. Ja gados jauniem cilvēkiem atrast risinājumu tādām situācijām vieglāk, senioriem tas ir daudz sarežģītāk, īpaši, ja ir nopietnas veselības problēmas. Tādēļ […]

Aktualizējam. Civilā aizsardzība

10:04
06.09.2024
25

Cēsu novada sadarbības teritorijas civilās aizsardzības plāns ir papildināts ar sadaļu rīcībai kara, militāra iebrukuma vai to draudu gadījumā. Šo prasību ieviesa 2022.gada rudenī, izdarot grozījumus Civilās aizsardzības un katastrofas pārvaldīšanas likumā. Līdz Krievijas pilna mēroga iebrukumam Ukrainā pašvaldību CA plānos nebija šādas sadaļas. Informācija apkopota un sistematizēta Civilās aizsardzības komisijas pienākums militāro draudu vai […]

Tautas balss

Pilsētas vidū – ne šis, ne tas

11:00
25.09.2024
27
Lasītāja raksta:

“Biju Cēsu tirgū uz garšu festivālu. Bija jauks pasākums, tikai viss bija diezgan saspiesti, nav jau ap halli daudz vietas. Tad man atkal nāca prātā doma par veco tirgus laukumu, cik ilgi tas stāvēs neapsaimniekots, neizmantots. Tā taču ir pašvaldības zeme! Pilsētas parki, laukumi sakopti, tikai tā vieta tāda – ne šis, ne tas. Cik […]

Jālabo dzelzceļa pārbrauktuve

10:59
25.09.2024
18
11
Liepas pagasta iedzīvotājs raksta:

“Dzelzceļa pārbrauktuve Liepas pagastā kļūst arvien sliktāka, segums ir bedru bedrēs. Pārbrauktuve plata, ved ne tikai pār vienu sliežu ceļu, mašīnām aizvien bīstamāk braukt. Pārbrauktuvi šķērso arī kravas transports, kas no netālās rūpnīcas izved būvmateriālus. Nāks ziema, segums bojāsies vēl vairāk. Jāaicina “Latvijas Dzelz­ceļš”, lai taču beidzot pamana, ka te vajadzīgs remonts,” uzsvēra Liepas pagasta […]

Kā motosacīkstes gar māju

10:58
25.09.2024
23
Gaujas ielas iedzīvotāja S. raksta:

“Bieži vakaros, galvenokārt brīvdienās, Cēsīs pa Gaujas ielu viens aiz otra, tādā kā barā, brauc vairāki motobraucēji, radot lielu troksni. Nezinu, vai braucamajiem noņemti trokšņa slāpētāji vai motoru troksnis tik spalgs ir citu iemeslu dēļ, bet pat dzīvoklī sajūta tāda, ka esi mototrasē. Kad lūdzu palīdzību pašvaldības policijai, man saka, lai nosaucu kāda braucamā valsts […]

Suņu rejas baida garāmgājējus

10:58
25.09.2024
26
1
Cēsniece raksta:

“Cēsīs jārunā par suņu pieskatīšanu. Dažos privātmāju kvartālos dzīvniekus tur pagalmos, tie aprej gājējus tik nikni, ka cilvēkiem bail iet pa ietvi garām šīm vietām. Īpaši jau mazi bērni nobīstas, kad suns, bet dažā pagalmā divi un vairāk, rejot metas gar žogu, šķiet, ka tūlīt tiks laukā no sētas un uzbruks. Manuprāt, dzīvnieku saimniekiem jānodrošina, […]

Kāpēc vairs nekursē skolēnu busiņš

15:39
20.09.2024
28
Raiskumiete raksta:

“Kur pazudis skolēnu busiņš, kas savulaik, kad vēl bija Pārgaujas novads, Raiskuma pagasta bērnus veda uz skolu Cēsīs? Raiskumiešu ģimenēm tagad skolēni uz pilsētas mācību iestādēm jāaizved pašiem. Brauc sabiedriskais transports, bet tas no Cēsīm atiet ātrāk, nekā skolā beidzas stundas. Autobuss caur Raiskumu uz Jātnieku pusi nereti brauc gandrīz tukšs, savukārt vecākiem jāorganizē bērnu […]

Sludinājumi