Ceturtdiena, 21. novembris
Vārda dienas: Zeltīte, Andis

Aktualizējam. Pārmaiņas siltumapgādē

Andra Gaņģe
10:40
27.09.2024
68
1
Crop 0 Bb2f4a79fd

FOTO: no www.vigants.lv

Sākts īstenot 2023.gada 14.septembra Cēsu novada domes deputātu lēmumu, ka novadā, izņemot Cēsu pilsētu*, siltumapgādi nodrošina viens pakalpojumu sniedzējs. Deputāti tam pilnvaroja pašvaldības kapitālsabiedrību SIA “Līgatnes komunālserviss”. Tādu lēmumu pamatoja ar vajadzību attīstīt mūsdienīgu, energoefektīvu un ilgtspējīgu infrastruktūru, nepieciešamību novadā izstrādāt vienotus standartus un vienotu pieeju siltuma nodrošināšanā.

Izvēli par labu siltuma ražošanu un piegādi uzticēt pašvaldības uzņēmumam noteica arī fakts, ka, mainoties situācijai, kādu resursu cenām, privātais uzņēmējs var atteikties sniegt pakalpojumu par apstiprināto tarifu un lauzt līgumu. Pašvaldība arī izvērtēja, ka “Līgatnes komunālservisam” jau bija pieredze šajā jomā.

*Cēsu pilsētas pakalpojumu sniedzēja tarifu regulē Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija, bet mazākiem siltuma ražotājiem to apstiprina pašvaldība.

Siltumapgādi pārņems pakāpeniski

Līdz šai sezonai “Līgatnes komunālserviss” ar siltumu nodrošināja daudzdzīvokļu mājas un citus objektus Augšlīgatnē un Līgatnē. No šī rudens pašvaldības uzņēmuma pārziņā nonāks vēl divu pagastu centralizētā siltumapgāde. “Līgatnes komunālserviss” sāk apsaimniekot vienu katlumāju Jaunpiebalgas pagastā un nodrošināt siltumu Vecpiebalgas pagasta centra ēkām.

Finanšu komitejas sēdē 5.septembrī deputātus informēja par termiņiem, kādos plānota pagastu siltumapgādes objektu nodošana pašvaldības uzņēmumam. Pēc 2024./2025. gada apkures sezonas, no 2025.gada 1.maija, “Līgatnes komunālserviss” pārņems katlumāju Priekuļos, Dārza ielā, un Liepas pagastā, Dārza ie-lā 1. No 2025.gada 1.maija plānota Dzērbenes un Taurenes katlumājas un siltumtīklu pārņemšana. Iecerēts, ka Stalbes centralizēto siltumapgādi pašvaldības uzņēmums sāks apsaimniekot 2026.gada vidū, bet Amatas pagasta Ģikšu siltumsaimniecību – 2027.gada vidū.

Izpilddirektora vietniece Baiba Eglīte deputātus informēja, ka siltumapgādes pārņemšana notiek pakāpeniski. Darba apjoms liels, lai nodotu objektu, jāveic tā novērtējums, jāizsver vajadzīgie ieguldījumi.

Nav uztraukumu, ka kaut kas varētu neizdoties

Pirmo divu siltumapgādes sistēmu nodošanu jaunajam saimniekam apvienību pārvaldēs vērtē par veiksmīgu risinājumu siltuma apgādē.

Jaunpiebalgas pagasta lielākā katlumāja un siltumtīkli, ko pārņem “Līgatnes komunālserviss”, nodrošina apkuri sešām daudzdzīvokļu ēkām, Mūzikas un mākslas skolai, sākumskolai, pašvaldības ēkai, kurā darbojas Ne­atliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta struktūrvienības, kā arī apkuri centra veikalam.

Objekta pārņemšana jau krietni pavirzījusies uz priekšu, no 1.oktobra te pilnībā darbu sāks “Līgatnes komunālserviss”. “Iz­darīts viss, kas paredzēts, lai nodotu funkciju: veikts katlumājas un citas attiecīgās infrastruktūras novērtējums, atbilstoši prasībām nodota informācija par pakalpojumu saņēmējiem, lai jaunais pakalpojumu sniedzējs varētu sagatavot un izsūtīt rēķinus,” pastāstīja Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere un piebilda, ka jau šajā nedēļā iedzīvotājiem izsūtīs vēstules, informējot, ka jānoslēdz līgums ar jauno siltuma piegādātāju.

Jaunpiebalgā ir gāzes apkure. “Pagājušajā gadā iegādājāmies gāzes katlu un uzstādījām to jau esošajā katlumājā. Aizpagājušajā sezonā siltumu nodrošināja privātais uzņēmējs, bet līgumu neturpināja, nav izdevīgi. Uzņēmums siltuma ražošanai izmantoja šķeldu, bija konteinertipa katlumāja. Pakalpojuma sniedzējs piedāvāja pašvaldībai to iegādāties, taču cena bija pārāk augsta, tāpēc meklējām citu risinājumu,” stāsta D.Bišere-Valdemiere.

Gāzes uzglabāšanai Jaunpie­balgā stacionāras tvertnes nav, par to domāts, bet tagad jau šis jautājums būs jaunā apsaimniekotāja ziņā.

“Mums nav uztraukumu, ka kaut kas varētu neizdoties, jo sadarbība ar “Līgatnes komunālservisu” un tā vadītāju ir ļoti laba. Vienīgais, kas var radīt sarežģījumus, ir pārrāvumi elektroapgādē, “Sadales tīkls” zina šo situāciju,” pastāsta Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja un piebilst: “Protams, katlumājai un siltumtīkliem būs cits saimnieks, bet pakalpojuma saņēmēji ir jaunpiebaldzēni, mūsu iedzīvotāji, ja vajadzēs, iesaistīsimies, līdzdarbosimies.”

Vecpiebalgas katlumājas un siltumtīklu nodošana jaunajam saim­niekam ir procesā. “Pilnībā atdot siltumsaimniecību “Līgat­nes komunālservisam” paredzēts no 1.novembra. Līdz tam, ja vajadzēs, siltumu nodrošinās apvienības pārvalde. Vēl ir spēkā mūsu līgums ar gāzes piegādātāju,” pastāstīja pārvaldes vadītāja Lelde Burdaja .

Katlumājā tiek uzstādīti divi jauni gāzes apkures katli, ko iegādājusies pašvaldība. Iekārtu jauda atšķirīga. Jaudīgākais katls ziemā nodrošinās vajadzīgo siltumu, mazākais ir gan rezerves variants kādai negaidītai situācijai, kā arī tā jauda pietiekama, lai siltajā sezonā nodrošinātu siltā ūdens piegādi.

“Vērtēju, ka siltumu ražošanas un piegādes nodošana pašvaldības uzņēmumam Vecpiebalgai ir ieguvums,” vērtē L.Burdaja un atgādina, ka pašvaldībai, lai nopirktu kurināmo, jāizsludina publiskais iepirkums. Jāņem vērā, ka arī Vecpiebalgā nav stacionāras gāzes tvertnes, kurināmais glabājas cisternā. Latvijas tirgū tāda piegādes pakalpojuma sniedzēju ir samērā maz, tas arī nosaka cenu. Savukārt uzņēmumam resursu iegāde ir daudz vienkāršāka, tiek veikta cenu aptauja un ir iespējamas sarunu procedūras, vienojoties par iespējami izdevīgāko variantu.

“Cena, par kādu iepirkumā gāzi varēja iegādāties apvienības pārvalde, ir daudz, daudz augstāka par to, kāda tā pieejama “Līgatnes komunālservisam”,” atzīst L.Burdaja. “Tas nozīmē, ja apkuri turpinātu nodrošināt paš­valdība, tarifs būtu augstāks, tāpēc uzskatu, ka esam ieguvēji. Domāju, arī nekādu sarežģījumu pakalpojuma sniegšanā nebūs. Siltumu nodrošinās pašvaldības kapitālsabiedrība, pašvaldībai ir mehānismi, kā, ja vajadzīgs, ietekmēt tās darbību. Tas nav kā ar privāto uzņēmēju, kurš var izdarīt to, kas kādā brīdī pašam šķiet izdevīgāk,” skaidro Vecpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Lelde Burdaja.
Jāatgādina, ka pagājušā ziemā vecpiebaldzēni kādas dienas palika bez siltuma, jo sabojājās apkures iekārta. Tobrīd siltuma ražošanu nodrošināja privātais uzņēmums “Seces koks”, kas nespēja operatīvi atjaunot siltumapgādi, un jautājumu risināt nācās ar paš­valdības atbalstu.

Vecpiebalgas katlumāja apsilda visus pagasta centra daudzdzīvokļu namus, vidusskolu un bērnudārzu, apvienības pārvaldes ēku.

Piektdien002.qxd

Tarifi siltumam, ko patērētājiem piegādā nelielās novada katlumājas, ir diezgan atšķirīgi. Protams, tos ietekmē daudzi faktori, gan izmantotais kurināmais, gan iekārtu un siltumtīklu stāvoklis un tajos nepieciešamie ieguldījumi. Būtisks ir klientu skaits, proti, jo vairāk pakalpojuma saņēmēju, jo cenai par siltumu vajadzētu būt zemākai. Protams, tas tikai vispārīgs pieņēmums, jo izmaksu apjomu nosaka vēl citi apstākļi.

“Druva” šajā apkures sezonā meklēs atbildes, kas nosaka lielākās tarifu atšķirības, kādi uzlabojumi vai pārmaiņas vajadzīgas siltumapgādes objektos, kā mainītos cena un ko tas nozīmētu iedzīvotājiem.

Maf Logo 2

Komentāri

  • Jānis saka:

    Kādēļ Stalbes pagasta siltumenerģijas tarifs ir norādīts 90,71 EUR/MWh, ņemot vērā, ka saskaņā ar 2024. gada 12. septembra domes sēdes lēmumu Nr. 452 tika apstiprināts tarifs 82,06 EUR/MWh?

  • Atbildēt

    Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

    Saistītie raksti

    Intervija. Atstāt stipras saknes

    12:58
    08.11.2024
    289

    Marģers Zeitmanis ir uzņēmējs, kuru daudzi zina kā kultūrtelpu “Zeit”    Līgatnē un “Akustika” Valmierā saimnieku. Viņš darbojas arī medicīnas nozarē. Ne reizi vien    Marģers nosaukts par celmlauzi. Saruna ar viņu par sevis, savas dzimtas, vietas apzināšanos, par paaudžu sasaisti kopīgam mērķim, par kultūru un vēl daudz ko citu. -Lai kaut ko darītu, jāzina […]

    Aktualizējam. Ūdenssaimniecība ciematos

    12:54
    08.11.2024
    28

    Ūdens paviršību nepiedod Cēsu novada pašvaldības kapitālsabiedrība “Vinda” gada sākumā kļuva par ūdenssaimniecības un kanalizācijas pakalpojumu nodrošinātāju Līgatnes pilsētā, kā arī Augšlīgatnes, Skaļupes un Ķempju ciemā. Aprīlī uzņēmums pārņēma arī ūdensvada un kanalizācijas saimniecību Priekuļu apvienības pārvaldē. Pašvaldībā plānots, ka Vinda šos pakalpojumus nodrošinās visā novadā, tādējādi veidojot vienotu ūdenssaimniecību un tarifu aprēķinu sistēmu. “Vinda” […]

    Saglabājam vēsturisko

    15:38
    25.10.2024
    138

    Cēsu Sv. Jāņa baznīca nosvinējusi 740. jubileju. Īstenojot restaurācijas projektu, pēdējos gados dievnams piedzīvojis ievērojamas pārmaiņas. Darbi tika uzsākti 2018. gada jūnijā, un 2020.gada augustā ar arhibīskapa Jāņa Vanaga vadīto pateicības svētku dievkalpojumu tika svinēta par Cēsu sirdi dēvētās Sv. Jāņa baznīcas restaurācijas pabeigšana. Baznīcas restaurācijai izlietoti 1,7 miljoni eiro, no tiem 1,38 miljoni bija […]

    Aktualizējam. Daudzdzīvokļu namu pagalmi

    14:57
    22.10.2024
    138

    Padomju gados celto daudzdzīvokļu māju liela problēma ir iekšpagalmi. Tie nereti ir ļoti kritiskā stāvoklī – bedraini un grūti izbraucami. Atjaunošana prasa lielus līdzekļus, visbiežāk asfalts aizvien vairāk sabrūk, bet naudas atjaunošanai no ēkas uzkrājumiem nepietiek. Lai atbalstītu iedzīvotājus, pašvaldība reizi gadā rīko projektu konkursu “Par līdzfinansējumu daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām piesaistīto zemesgabalu labiekārtošanai Cēsu novadā”. […]

    Saglabāt vēsturisko

    14:49
    22.10.2024
    50

    Pērn martā tika pieņemts Lielstraupes pils nodošanas un atjaunošanas likums. Tā mērķis ir nodrošināt Lielstraupes pils un tās kultūrvēsturiskās vērtības saglabāšanu un aizsardzību, kā arī izmantošanu sabiedrības vajadzībām. Lielstraupes pili valsts Cēsu novada pašvaldībai nodeva, lai tā nodrošinātu pils atjaunošanu, turpmāku publisku pieejamību un izmantošanu kultūras, izglītības un zinātnes mērķiem. Likumā arī noteikts, ka Lielstraupes […]

    Saglabāt vēsturisko

    16:33
    18.10.2024
    523

    Bērzkrogā pamazām tiek atjaunota Veselavas Zirgu pasta stacija. Baltā ēka piesaista garāmbraucēju uzmanību, tāpat zirgi pie ieejas.  “Darāmā vēl ļoti daudz. Priekšā iekštelpu iekārtošana. Lielus bojājumus gadu gaitā nodarījis caurais jumts. Pati ēka ir sausa. Domājams, vēl šogad ierīkosim apkuri, tad varēs sākties iekšdarbi,” saka saimniece Sigita Norvele. Viņa īpašumu iegādājās 2021. gada nogalē. “Braucot […]

    Tautas balss

    Vai svarīgākā ir domes vadība

    11:01
    21.11.2024
    4
    J. raksta:

    “Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

    Sveiciens glābējiem un policistiem

    11:01
    21.11.2024
    4
    Seniore raksta:

    “Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

    Kur novilkt robežu

    11:39
    20.11.2024
    18
    Lasītāja raksta:

    “Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

    Pilsoniska atbildība

    11:39
    20.11.2024
    19
    M.N. raksta:

    “Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

    Nevar atrast tualetes

    14:54
    13.11.2024
    63
    Seniore no kaimiņu novada raksta:

    “Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

    Sludinājumi