Spēle – mūsdienīga identitātes veidotāja
Mūsdienu tehnoloģijas rada iespējas, kā saistošā veidā iepazīstināt ar novada vērtībām. Cēsu novadā ir radītas vairākas interaktīvas spēles, kas gan vietējiem, gan arī tūristiem ļauj atraktīvā veidā iepazīt apdzīvoto vietu no jauna vai ieraudzīt vēl līdz šim nepamanīto. Tādējādi spēles kļūst par mūsdienīgām apdzīvotās vietas identitātes veidotājām.
Līgatnes Tūrisma informācijas centra informācijas konsultante Natālija Kaula pastāsta, ka orientēšanās spēle “Līgatnes detaļu medības” ir radīta pirms trīs gadiem ar mērķi popularizēt Līgatni, aicināt iepazīties ar tās vēsturi un dabu: “Ejot centra takas ar spēles norādēm rokās un ceļā lasot informāciju stendos, tūrists tiek aicināts ne tikai izklaidēties, bet pastaigas laikā arī būt īpaši vērīgs. Tādējādi viņam pašam laika pavadīšana kļūst vēl interesantāka un paliek atmiņā. Lai gan spēle ir paredzēta vienam līdz četriem dalībniekiem, tajā var piedalīties arī lielāka kompānija, sadaloties grupiņās un sacenšoties par lielāku pareizo atbilžu skaitu vai arī “uz ātrumu”, tāpēc spēlētāji ir ļoti dažādi. Daži “Līgatnes detaļu medībās” piedalās atkārtoti, atvedot līdzi citu kompāniju. Citi vispirms to iziet, lai pēc tam atvestu sev līdzi grupu un spēlētu kopā. Aktivitātei ir piekrišana, jo iespēja sevi izaicināt cilvēkiem patīk. Spēle noteikti ir aktuāla tematiski un jebkurā gadalaikā.”
Spēles “Atklāj Vecpiebalgu” un “Izzini Cēsis” izveidotas pagājušā gada izskaņā. “Atklāj Vecpiebalgu” veidota, sadarbojoties ar vietējiem uzņēmējiem. Tūrisma eksperte Laura Prūse teic: “Spēles ideja radās, kad Google kartēs tika pamanīts maršruts, kas atgādināja Latvijas kontūru. Tas kļuva par pamatu spēles izveidei. Izmantojot Actionbound lietotni, šis maršruts tika pārvērsts interaktīvā piedzīvojumā, kopīgi radot pārgājiena spēli, kas stilizētā Latvijas kontūras veidolā ved cauri Vecpiebalgai. Jautājumi izstrādāti tā, lai dalībnieki iepazītu pagasta vēsturi, ievērojamākās vietas un vietējos uzņēmējus. Pagājušajā gadā, piedaloties spēlē, dalībnieki varēja laimēt pārsteiguma balvas no vietējiem uzņēmējiem. Spēle norisinājās mēnesi, trīs labākās komandas ieguva balvas.” Pagājušajā gadā spēli izspēlēja 175 dalībnieki – gan vietējie iedzīvotāji, gan tūristi. “Atsauksmes liecina, ka cilvēkiem tā ļoti patika un viņi to novērtēja kā interesantu piedzīvojumu,” teic L.Prūse.
Laura Prūse pastāsta, ka spēle pieejama arī šogad: “Šogad spēli ir spēlējuši arī 45 dalībnieki no liela tirdzniecības uzņēmuma. Viņi atzīst, ka tā ļāvusi atklāt gan interesantus faktus, gan notikumus, gan mūsdienīgo Vecpiebalgu.” L.Prūse vērtē, ka spēle piemērota jebkurai vecuma grupai – gan skolas jauniešiem, gan darba kolektīviem, arī draugu kompānijām.
Orientēšanās spēle “Izzini Cēsis” radīta, meklējot variantus, kā interesantā veidā cilvēkiem sniegt informāciju par pilsētu, jo īpaši tiem, kas dzīvo Cēsīs vai arī ierodas atkārtoti. Orientēšanās spēle ļauj aizraujošā veidā uzzināt jaunus faktus un apkārtnē ieraudzīt dažādas detaļas, kas citkārt paliktu nepamanītas. Spēles dalībnieki, piedaloties orientēšanās aktivitātēs, apgūst jaunas zināšanas par pilsētas vēsturi un vidi, kas palīdz viņiem labāk saprast un novērtēt apkārtējo pasauli. Izmantojot mūsdienu tehnoloģiju iespējas, gan karte pieejama digitāli, gan arī atbildes uz jautājumiem cilvēki raksta un iesniedz caur telefonu. Cēsu Tūrisma informācijas centrā pastāsta, ka spēle vēl tikai sāk ceļu pie interesentiem, bet to jau ir spēlējuši visa vecuma cilvēki – gan skolēnu grupas no novada skolām, gan no citām Latvijas vietām, tādējādi apvienojot lietderīgo ar patīkamo. Tāpat šīs spēles ir izmantojuši cilvēki kā saliedēšanās pasākuma elementu darba kolektīviem, ģimenēm.
Cēsu Tūrisma informācijas centra darbinieki novērojuši, ka spēle kalpo kā mūsdienīga pilsētas identitātes veidotāja: “Spēle ļauj labāk iepazīt Cēsu kultūrvēsturiskos objektus, kas var būt gan labi zināmi simboli, gan slēptas vēstures pēdas. Tā piedāvā dalībniekiem iespēju dziļāk iepazīt vietējo vēsturi, kultūru un Cēsu unikālās vietas, tādējādi veidojot emocionālu saikni ar šo seno, bet vienlaikus moderno Latvijas pilsētu. Spēle ir efektīvs veids, kā caur interaktīvu un izklaidējošu pieeju radīt izpratni par Cēsu vērtībām un mantojumu vietējiem un viesiem, palīdzot uzturēt pilsētas vēsturisko mantojumu dzīvu un pieejamu plašākai sabiedrībai. Šāda spēle ir interesants veids, kā mācīties un atklāt jaunas lietas, apvienojot izklaidi ar izglītošanu. Cilvēki ne tikai pavada laiku ārā, bet arī iegūst jaunas zināšanas. No cilvēkiem, kas dzīvo Cēsīs, esam dzirdējuši atsauksmes, ka caur šo spēli viņi ir uzzinājuši faktus vai ievērojuši pilsētvides elementus, ko līdz šim nav pamanījuši.”
Natālija Kaula vērtē, ka spēle “Līgatnes detaļu medības” ir ne tikai izklaidējoša, bet arī vērtīgs instruments Līgatnes identitātes veidošanā un attīstīšanā: “Atrodoties mazpilsētā, viscaur izjūtama tās vēstures ietekme uz šodienu. Izzinot senus notikumus, ir iespēja pareizi un labāk izprast šodienu, izbaudīt unikālu Līgatnes dabu, apskatīties smilšakmens klintis pie Līgatnes upītes, ieskatīties senajās mākslīgi veidotajās alās, ieturēt maltīti kādā kafejnīcā vai restorānā. Spēle mudina dalībniekus izzināt pilsētas vēsturi, kultūru un tās unikālās vietas, veicinot piederības sajūtu vietējiem iedzīvotājiem, bet tūristiem sniedzot aizraujošus pārsteigumus. Spēle ļauj izzināt arī mazāk pamanāmus vēsturiskus objektus un detaļas, kas veido Līgatnes šarmu.”
UZZIŅAI
Spēle “Atklāj Vecpiebalgu” aicina aizdomāties: “Vai esi kādreiz domājis apiet apkārt Latvijai? Tagad tev ir šāda iespēja! Vecpiebalgas centrā ir izveidots interaktīvs pārgājiens ar jautājumiem, kura laikā, izejot vairākus kilometrus garu stilizētu Latvijas kontūru, uzzināsi daudz jauna par vietējiem uzņēmējiem un apskates objektiem. Izmanto iespēju un iepazīsti vienu no Latvijas kultūrtelpas bagātībām!”
Lai piedalītos spēlē, mobilajā ierīcē ir lejupjāielādē lietotne “Actionbound”, jādodas uz spēles sākuma punktu, Vecpiebalgas apvienības ēku, kur aplikācijā jāizvēlas iespēja “Atrast aktivitāti”, un jāievada spēles nosaukums “Atklāj Vecpiebalgu”. Interaktīvo spēli var spēlēt kopā ar draugiem, ģimeni vai kolēģiem, lai kopā rastu atbildes uz jautājumiem un piedzīvotu izziņas prieku.
Spēle “Līgatnes detaļu medības” ļauj aizraujošā veidā izzināt un meklēt detaļas, kas slēpjas Līgatnes industriālajā mantojumā un dabā. Lai sāktu spēli, jādodas uz Līgatnes Tūrisma informācijas centru, kurā varēs saņemt spēles materiālus. Pēc tam var dodies piedzīvojumā kopā ar ģimeni, draugiem, klases biedriem vai arī vienatnē, izaicinot pašam sevi. Šajā spēlē nav nepieciešams izmantot viedierīces. Aptuvenais distances garums ir pieci kilometri.
Orientēšanās spēle “Izzini Cēsis” ved caur Cēsu vecpilsētu un nedaudz aiz tās robežām. Lai sāktu spēli, ir nepieciešams noskenēt QR kodu, kas aizvedīs uz spēles jautājumiem, kā arī katra komanda Cēsu Tūrisma informācija centrā saņem maršruta karti. Iepriekš piesakoties, ir iespējams izspēlēt spēli, saņemot drukātu karti un jautājumus. Orientēšanās spēli var izspēlēt arī viens cilvēks.
Spēles laikā ir jāseko maršrutam kartē un jāatbild uz jautājumiem, uz kuriem atbildes var atrast gan dabā, gan kartē, gan nedaudz palauzot galvu. Spēlei ir trīs varianti, kas atšķiras pēc distances garuma un jautājumu grūtības pakāpes. Pirmais variants piemērots skolēniem līdz ceturtajai klasei, otrais variants bērniem virs 12 gadu vecuma un ģimenēm ar bērniem, savukārt trešais variants piemērots garāku pastaigu mīļotājiem, jo distances garums ir 6,5 km.
Komentāri