Pirmdiena, 17. jūnijs
Vārda dienas: Artūrs, Artis

Piepildīt sapni – kļūt par ārsti

Iveta Rozentāle
06:11
02.06.2024
127
Arste

Lelde Krūzmane. FOTO: no albuma

Endokrinoloģe Lelde Krūzmane Cēsu klīnikā strādā no 2021. gada. Viņa darbojas arī pirms gada izveidotajā klīnikas Endokrinoloģijas centrā. Četras dienas ārste strādā Cēsīs un vienu– Rīgā.

-Ja runa ir par endokrinoloģiju, visbiežāk to saista ar cukura diabētu, vēl arī vairogdziedzera saslimšanām. Bet endokrinoloģija ir daudz plašāka.

-Endokrinoloģija ir ļoti plaša. Ja būtu jānosauc viens vārds, es teiktu – hormoni. Taču mums ir vairāki endokrīnie jeb hormonus ražojošie dziedzeri, un visbiežāk katrs no tiem ražo pat vairākus hormonus. Piemēram, virsnieres ražo stresa hormonus, tādus kā kortizols un adrenalīns. Lai gan tie nepieciešami mūsu izdzīvošanai, ja to ir par daudz vai par maz, rodas sūdzības. Piemēram, pie virsnieru slimībām pacienti var saskarties ar paaugstinātu asinsspiedienu, pret kuru nelīdz zāles, vai tieši pretēji – ar izteiktu nogurumu, zemu asinsspiedienu un galvas reiboņiem. Endokrinologi strādā arī ar hipofīzes, epitēlijķermenīšu, kaulu vielmaiņas un dzimumdziedzeru slimībām. Mani kā endokrinoloģi interesē arī vēl maz izpētīta sfēra – menopauze, jo tā var ieviest ne tikai pašsajūtas, bet arī vielmaiņas ziņā nepatīkamas izmaiņas sievietes ķermenī. Tāpēc mani interesē, kā mūsdienu medicīna var palīdzēt sievietei pilnvērtīgi dzīvot un justies labi.

Taču endokrinologs ir ne tikai hormonu, arī vielmaiņas ārsts. Tas ietver dažādu sāļu, taukvielu un citu vielmaiņas produktu aprites problēmas. Piemēram, zems kalcija līmenis var radīt gan sirds ritma un nervu sistēmas traucējumu, gan ilgtermiņā – trauslus kaulus jeb osteoporozi. Viel­maiņas problēmas var izpausties kā izmaiņas holesterīna, asinsspiediena, cukura, urīnskābes līmenī, svara izmaiņās. Jaunākie pētījumi ir vērsti uz aptaukošanos un izmaiņām sāta un izsalkuma hormonu regulācijā. Tā kā vielmaiņas izmaiņas ir tik plašas, ir svarīgi, lai, šīs problēmas risinot, strādājam komandā.

-Cik būtisks endokrinoloģijas centrs ir novada iedzīvotājiem?

-Lielākā daļa manu pacientu ir diabēta slimnieki. Tā kā cukura diabēts ietekmē daudzus orgānus, piemēram, sirdi un asinsvadus, nieres, acis, nervu sistēmu, pacientam ir svarīga speciālistu komanda. Cēsu klīnikā ir pieejami daudzi speciālisti. Diabēta apmācības māsa palīdz koriģēt dzīves­veidu, kas ir viena no ārstēšanas pamata taktikām. Pacientiem Cēsu klīnikā ir pieejama arī ārst­nieciskā pēdu aprūpe. Tāpat komandā strādā speciālisti, kas atbild par vēlīno komplikāciju novēršanu – nefrologs, kardiologs, neirologs, oftalmologs. Pie mums iespējams saņemt kompleksu un mērķtiecīgu palīdzību.

-Vidējais dzīves ilgums pagarinās. Vai novērojat, ka cilvēki arvien vairāk rūpējas par savu veselību?

-Ir dažādi, taču biežāk cilvēki sāk rūpēties par veselību, kad jau ir radušās kādas sūdzības. Tāpēc ir būtiski veikt profilaktiskos izmeklējumus. Otra svarīga lieta, lai panāktu labāku sadarbību un pacienta līdzdalību, ir cilvēkam izskaidrot, kas ar viņu notiek un kā tieši konkrētais apstāklis var mainīt viņa dzīvi. Piemēram, pacients pats var nejust, ko organismā maina augsts holesterīna līmenis, ko tas nodara viņa asins-­ vadiem, bet, ja izskaidro riskus un paskaidro ieguvumus no konkrētas rīcības, tad motivācija un līdzdalība aug.

-Dažreiz cilvēki norāda, ka nevar rūpēties par veselību finansiālu iemeslu, pārslodzes vai noguruma dēļ.

-Katram cilvēkam savas iespējas ir jāprot piemērot tā brīža situācijai. Piemēram, ja nav iespējams staigāt 30, 45 minūtes, darīt to 10 minūtes dienā. Kā arī jāizmanto nelielas viltības. Pie­m­ē­­­ram, ja nav spēka veikt pilnvērtīgu fizisko aktivitāti, kā pirmo soli vismaz izritināt vingrošanas paklājiņu, apgulties uz tā, un tad jau būs vieglāk sevi pierunāt arī turpmākai vingrošanai.

Ir jāizprot arī iemesli, kāpēc nav iespējas veikt izmaiņas dzīvesveidā. Piemēram, hroniska stresa ietekmē rodas psihoemocionālā pārslodze, tad dabiskais aizsardzības mehānisms ir noraidīt jebko jaunu, jo tas šķiet apgrūtinājums, vēlme ir iekrist dīvānā un neko nedarīt. Tas diemžēl ir apburtais loks, jo tieši fiziskā aktivitāte, piemēram, pastaiga, palīdzētu atjaunot resursus. Lai mazinātu psihoemocionālo pārslodzi, var vērsties pie psihoterapeita, ir pieejamas arī valsts apmaksātas speciālista konsultācijas, ko iesaku, lai izvairītos no izdegšanas un uzlabotu dzīves kvalitāti. Iespējas ir dažādas, bet vēlos uzsvērt, ka paša pacienta rokās ir rūpēties par savu veselību, gala lēmums ir katra paša ziņā.

Bieži motivācijas trūkums slēpjas nepareizos priekšstatos par veselīga dzīvesveida ierobežojumiem. Arī diabēta pacientiem atgādinu, ka viss ēdienkartē ir atļauts, tikai sabalansēti. Turklāt veselīgs ēdiens var būt arī ļoti garšīgs un sātīgs, un svētkos var atļauties nobaudīt kūkas gabaliņu. Noteikti nevajag eksperimentēt ar ātrajām diētām, piemēram, vairākas dienas dzerot kefīru un ēdot griķus. Šādā veidā zaudējot svaru, cilvēks zaudē arī muskuļu masu, palēninās vielmaiņa, pēc tam svars ātri nāk atpakaļ un to ir vēl grūtāk zaudēt. Tāpat jāņem vērā, ka vienam ģenētiski vielmaiņa ir ātrāka, citam lēnāka. Bet jebkurš var dzīvot veselīgi un uzlabot savu stāvokli, tikai dažiem tajā būs jāiegulda lielāks darbs. Vielmaiņas paātrināšanai vislabākais līdzeklis ir fiziskā aktivitāte un papildu šķiedrvielas, ko lieliski varam uzņemt ar dārzeņiem.

-Ja runājam par cukura diabētu, tiek atgādināts, ka daļa cilvēku pat neapjauš, ka viņiem ir šāda saslimšana.

-Tam ir vairāki iemesli. Pirmkārt, sākumā 2. tipa cukura diabēts nerada gandrīz nekādus simptomus vai cilvēks tos izskaidro ar citu iemeslu. Pie­mēram, reizēm cilvēks izjūt lielāku nogurumu nekā parasti, bet izskaidro to ar stresu. Otrkārt, bieži pārmaiņas notiek tik nemanāmi, ka cilvēks pierod justies sliktāk. Nereti saka– šajā vecumā jau tā jābūt. Bet es vienmēr uzsveru, ka jebkurā vecumā cilvēkiem ir jājūtas labi, nekam nav jāsāp un ir jābūt pietiekami enerģijai, lai pilnvērtīgi veiktu ikdienas aktivitātes. Nevajag pieņemt, ka līdz ar lielāku gadu skaitu ir normāli justies sliktāk, drīzāk ir jāizmeklē iespējamie cēloņi. Tāpēc ļoti svarīgi veikt profilaktiskās analīzes, kas uzrāda saslimšanu, pirms tā ir jūtama. Jo tad problēma jau ir samilzusi un grūtāk risināma, kā arī var būt attīstījušās komplikācijas, kas visvairāk apdraud sirds un asinsvadu sistēmu, nervu sistēmu, nieres un acis.

-Katru pacientu ārsts, protams, ārstē individuāli. Bet vai jums ir kāda universāla recepte, ko varat ieteikt?

-Lai gan ieteikumi atkarībā no saslimšanas būs ļoti atšķirīgi, ir recepte, ko varu ieteikt ikvienam, ne tikai cilvēkam, kas vēršas pie endokrinologa – visa pamatā ir veselīgs dzīvesveids: miegs, veselīgs uzturs, fiziskā aktivitāte un atpūta. Atpūtu daudzi jauc ar miegu, bet tas nav viens un tas pats. Atpūtas un atslābināšanās nozīmi uzsveru, jo straujā attīstība un notikumi pasaulē ļoti ietekmē psihoemocionālo veselību. Daudzi dzīvo hroniskā stresā. Ir pētījumi, kas pierāda, ka ilgstošs psiho­emocionāls stress ir kaitīgāks ­nekā smēķēšana.

-Jūs esat arī fizioterapeite. Kāpēc tomēr izvēlējāties endokrinoloģiju?

-To, ka vēlos būt ārste, sapratu vidusskolā. Bet pēc vidusskolas gadu nostrādāju ārzemēs. Šajā laikā garie mācību gadi ārstniecībā šķita biedējoši, tāpēc aizgāju studēt fizioterapiju, jo tā šķita līdzīga joma. Bet, sākot mācības, sapratu, ka tā tomēr nav. Lai gan fizioterapija arī ir kolosāla, tā tomēr nebija manējā. Izlemt palīdzēja liktenis. Fizioterapijas studijas pabeidzu tieši krīzes laikā pēc 2008. gada, un man drīz vien pateica, ka darba vairs nebūs, tāpēc atkal aizbraucu strādāt uz ārzemēm. Apstākļi, ar augstāko izglītību strādājot fabrikā, piespieda padomāt, ko vēlos darīt tālāk. Atkrita viss liekais, un palika būtiskais – es sapratu, ka tiešām vēlos būt ārste un, atgriežoties Latvijā, iestājos Rīgas Stradiņa universitātē.

-Tad mācību gadi vairs nebiedēja?

-Tas ir interesanti, ka tad, kad lēmums bija pieņemts, nebiedēja ne gadi, ne grūtības, ne izmaksas. Bija cilvēki, kas teica, ka tā ir traka izvēle, jo profesijā varēšu sākt strādāt, kad man būs jau četrdesmit gadu… Bet viss ir atkarīgs no iekšējās pārliecības un motivācijas, līdz kurai gan katram pašam ir jānonāk, un tas bieži vien notiek, izejot cauri grūtībām. Uzsākot studijas, uzreiz sapratu, ka esmu īstajā vietā, man ļoti patika. Kopš sāku studēt, daudz kas dzīve mainījās uz labu. Man šķiet, ka tā bieži ir cilvēkam, kurš atrod savu ceļu, savu aicinājumu. Esmu laimīga būt tur, kur esmu, man ļoti patīk un interesē darbs. Protams, ir ikdienas grūtības, to nenoliedzu, bet man patīk strādāt Cēsu klīnikā. Te ir mājīgi, ir atsaucīgi cilvēki, savstarpēja sirsnība un mierīgs ritms.

-Kas darbā sniedz lielāko gandarījumu?

-Ir milzīgs gandarījums, kad cilvēkam var palīdzēt pārvarēt viņa veselības problēmas. Bet vienmēr uzsveru, ka mums ir dalīta atbildība – man kā ārstam un pacientam no savas puses, un mērķa sasniegšana ir mūsu dalītais prieks. Tas nav tikai mans nopelns, tas ir mūsu kopīgs darbs un sasniegums. Kad redzu, ka pacients uzņemas savu atbildības daļu, viņam ir lieliski rezultāti, viņš būtībā ar savu rīcību pats sevi ārstē, tas ir milzīgs prieks. Tieši šodien bija paciente, kas ar dzīvesveida maiņu zaudējusi 20 kilogramus, visi vielmaiņas rādītāji viņai ir normas robežās – tas ir lielākais panākums. Protams, arī medikamenti bieži ir neatņemama ārstēšanas daļa, bet jāatceras, ka veselīgs dzīvesveids un rūpes par sevi ir nozmīgs ieguldījums, ja mērķis ir kvalitatīva un ilga dzīve.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
18

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Ja ir ideja, vēlēšanās un prasme – ir arī nauda

06:39
16.06.2024
22

Jaunajā Eiropas Savienības plānošanas periodā turpinās programma “Leader”, kurā finansējumu Cēsu un arī Smiltenes novada Raunas un Drustu pagastos apsaimnieko  biedrība “Cēsu rajona lauku partnerība”. Ir izstrādāta   stratēģija, kurā iezīmēti attīstības virzieni un mērķi. Būtiska vieta atvēlēta mikro un mazās uzņēmējdarbības attīstībai un dažādošanai, sekmējot pakalpojumu pieejamību un augstas pievienotās vērtības uzņēmējdarbības attīstīšanu. Biedrība rīkoja […]

Turcija. Valsts, kas vilina ar viesmīlību

05:27
15.06.2024
10

Cēsniece Sandra Krastiņa Stambulā dzīvoja, lai auklētu mazdēlu, kamēr zēna mamma, Sandras meita Ieva, bija vietējās “Galatasaray” basketbola komandas spēlētāja. Jāmeklē pamatskolas atestāts Ukrainā notiekošā kara dēļ Turcijā bija ļoti grūti dabūt uzturēšanās atļauju. Lai varētu tur dzīvot gadu, Sandrai bija jāuzrāda visi savi izglītības dokumenti, sākot no pamatskolas beigšanas. Likās, pensionārei to nekad dzīvē […]

Gribas, lai mirklis apstājas un šo skaistumu redz arī citi

22:44
13.06.2024
133

MĀRA KREICBERGA vārdu zina tie, kas sociālajos medijos seko sižetiem par savvaļas dzīvnieku ikdienu. Viņa uzņemtās fotogrāfijas un video sižeti saista un iejūsmina daudzus. Tajos skatītājs tiek ievests tik dziļi meža iemītnieku ikdienā, ka ir sajūta – esi dzīvniekam līdzās.Arī M.Kreicberga profesija ir saistīta ar dabu – viņš ir biškopis un kopā ar ģimeni dzīvo […]

Darbs tepat pie mājas

07:10
13.06.2024
95

Valija Odziņa dārziņā pie mājas pārstaigā vagas. Nezāles izravētas, bet mieru nedod kartupeļu lielākais ienaidnieks Kolorado vaboles. “Tās jānolasa, bet vairāk bail, ka kailgliemezis neparādās,” stāsta Valija un atklāj, ka vēlu vakarā gājusi pārbaudīt, vai kāds nav atlīdis. Pēdējā laikā gan Taurenē par tiem nav dzirdēts, bet pirms pāris gadiem daži atrasti. “Kaut ko izaudzēt […]

Birkenstock apavu atšķirīgais dizains

15:06
11.06.2024
54

Kāpēc izvēlēties Birkenstock? Birkenstock zīmola apavi ir pazīstami ar savu nevainojamo kvalitāti un komfortu, tāpēc daudziem tā ir ideāla izvēle ikdienas apaviem. Neatkarīgi no tā, vai meklējat sieviešu sandales vasarai vai siltus zābakus ziemai, Birkenstock piedāvā plašu apavu klāstu, lai apmierinātu jebkuru gaumi un vajadzības. Birkenstock apavi ir veidoti, rūpējoties par ilgtspēju un ergonomiku, nodrošinot […]

Tautas balss

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
19
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
28
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
20
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
33
1
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Neieklausās iedzīvotājos

13:05
07.06.2024
80
2
Cēsniece Z. raksta:

“Izlasīju otrdienas “Druvā” Annas Kolas viedokli par Cēsu Vienības laukumu. Ne jau viņa vienīgā domā, kā iekārtojums nav pievilcīgs, bet nav jēgas neko teikt. Domē domā, ka tikai viņi saprot, kā labi un pareizi. Man arī šķiet, ka mūsu senajai pilsētai nepiederas ne tie soliņi, ne daudzie karogi. Tāpat joprojām nesaprotu, kāpēc bija jānoņem soliņi, […]

Sludinājumi