Sestdiena, 27. jūlijs
Vārda dienas: Marta, Dita, Dite

Gadi steidzas piepildīti

Sarmīte Feldmane
14:05
16.12.2023
34
Aida 2

“Man patīk gan vasara, gan ziema. Katrs gadalaiks dziesmās apdziedāts,” saka cēsniece Aida Berņeva, viņa tikko nosvinēja 90. jubileju.

“Vecums nav izprieca. Par gadiem ir vērts padomāt, atmiņās vajag kavēties. Tā ir dzīve, un bijis taču tik daudz gaiša un jauka. Man tagad nav, par ko uztraukties, ja varu kaut ko līdzēt, daru, ja tas uz mani neattiecas, nemaisos iekšā,” teic Aida.

Bērnība lauku mājā

Aida ir priekuliete, no “Vīņaudiem”, tepat Cēsu pievārtē. Vecāki bija zemnieki, audzināja dēlu un meitu.    “Kad ganīju lopus,    tie bija jādzen arī pāri ceļam, nācās uzmanīties, vai kāds nebrauc. Tagad tie lauki ir pētījumu centram. Pēc meliorācijas daudz ap mūsu māju mainījās, bet tolaik aiz mājas bija mežiņš un dūksnājs ar dīķi. Kad govis tur sagāja, bija jādzen ārā, bet kājas stiga, lai tiktu govīm līdzi, ieķēros vienai astē.    Mežs bija trūcīgs. Tikai alkšņi, kāds bērziņš, apses. Atceros, kā priecājos, ka vējš bija atnesis un iesējis priedīti. Cik tā bija skaista,” bērnības gados kavējas Aida un uzsver, ka katra diena pagāja darbos. Kad nebija jāiet ganos, meitenes uzraudzībā bija teļi, kā arī kopā ar vecmammu jāgatavo pusdienas.

Skolas gaitas laiku griežos

Aiga mācījās skolā Priekuļos, bet kara laikā tajā apmetās vācu karaspēks, trīs jaunākās klases atlaida mājās, vecākās mācījās “Mežciemu” mājās, tad “Knēžās”. Atkāpjoties 1944. gada septembrī vācieši skolu nodedzināja. “Tēvam no jaunām dienām bija pazīstams Līvu skolas direktors, tad mācījos tur. Ejot cauri mežiem, līdz skolai bija četri kilometri, pa ceļu -    septiņi. Kopā ar kaimiņiem bijām liels bariņš.    Ziemā    gan nācās dzīvot internātā. Tas man nepatika.    Bēniņu stāvā vienā galā dzīvoja puikas, otrā meitenes. Bieži karojām, mums virs durvīm bija nostiprināts trauks ar ūdeni, kā kāds vēra durvis, tā bija slapjš. Vakaros daudz dziedājām, cits no cita mācījāmies dziesmas. Elektrības kādu laiku nebija, trauciņos bija salieti tauki, iekšā dakts, tos dedzinājām, lai saģērbtos un noģērbtos. Klasē bija eļļas lampa,” skolas gadus kara laikā atminas Aida.

Līvu skolā bērniem tika mācīta arī mūzika. Aidai patika spēlēt klavieres. “Tēvs spēlēja vijoli, nezinu, kāpēc mums ar brāli neiemācīja. Mamma bija liela dziedātāja, vecmamma zināja daudzas garīgās dziesmas, mājās dziedājām ne tikai viesībās, arī darbus darot. Tā man mūzika patīk no bērnības,” pastāsta cēsniece un uzsver, ka skolā klavierspēles pamatus bija apguvusi, atlika vien trenēties.

Taču bija iespēja atgriezties skolā Priekuļos. “Nebiju ne priecīga, ne bēdīga. Kad skolā ieraudzīju klavieres, kā varēju nepieiet! Skolotāja pamanīja un teica: “Ja māki, spēlēsi deju kolektīvam. Tajā brīdī neviena skolotāja nemācēja spēlēt. Mājās raudāju, kā to varēšu, ir taču jāmācās. Tad tēvs nopirka tāfelklavieres,” stāsta Aida un piebilst, ka ar prieku spēlējusi klavieres, lai gan arī pašai gribējies dancot, kad citi dejoja. Pēc pamatskolas Aida mācījās vidusskolā, sapņos bija mūzika, bet vecāki neieteica to mācīties, baidoties, vai tad tā dzīvē varēs sevi uzturēt.

Darbam, ko dara, jāpatīk

Aida sāka darbu skaitļošanas centrā Cēsīs. Tur arī nostrādāti ilgākie darba mūža gadi.

“Bija daudz jāmācās dažādos kursos. Reiz aizbraucu uz Krieviju, tur mācīja to, ko jau zinu, un skaidroja nepareizi. Pēc nodarbības piegāju pie pasniedzējas un pateicu, tad izrunājām, ka nākamajā dienā stāstīs, ka ir labāks variants, lai izdarītu to, par ko runāts. Man patika mācīties, apgūt ko jaunu, arī darbs,” saka cēsniece un atceras, ka kolektīvs bija liels, bet tajā daudzi cits citam radinieks. “Darbu tik viegli atrast nevarēja, tad nu, ja bija kāda brīva vieta, tika pieņemti pazīstamie. Ne katram darbs padevās, bija jāpalīdz, citreiz caurām naktīm. Ko tik skaitļošanas centrā nerēķināja, kādu laiku arī kolhoziem un sovhoziem algas,” atmiņās kavējas Aida un atzīst, ka tehnoloģijas, kas atvieglo darbu, viņu vienmēr interesējušas, bet ar datoriem un viedierīcēm gan ir uz jūs. Pietiekot ar televizoru un telefonu.

Tad viņai piedāvāja galvenā inženiera amatu    Valmierā un solīja dzīvokli. Cēsniece vairākus gadus braukāja uz kaimiņpilsētu, bet pie dzīvokļa tā arī netika. Dzīvē daudz izmainīja izlasīts sludinājums, ka Rīgā notiek klūdziņu pinēju kursi. Aida brauca un mācījās, kļuva par pazīstamu meistari.    “Pieprasījums bija ļoti liels. Viss tika nopirkts, bija arī īpaši pasūtījumi – ne tikai    dažādi grozi, arī šūpuļi, lielas veļas kastes. Man bija savs klūgu laiks, ar vīru tās griezām arī ceļmalās, lai būtu dažādas krāsas,” atklāj meistare un piebilst, beigusi arī šūšanas kursus un šuvusi ne tikai savējiem, arī daudziem pazīstamiem.

Mūzika vienmēr blakus

Bet mūzika ne brīdi netika nolikta malā. “ Iestājos korī. Man tur nepatika. Mēģinājuma laikā vīri sūtīja zīmītes ar jautājumiem, piemēram, kāpēc jūs skumstat. Sievas greizi skatījās. Drīz aizgāju, bet pieteicos ansamblī.    Tā bija vienīgā reize, kad pati pieteicos, vienmēr esmu aicināta gan dziedāt, gan vadīt ansambļus, gan spēlēt klavieres,” saka Aida un atzīst, ka kultūras nama ansamblī piedzīvoti daudzi skaisti koncerti. 60.gados bija populāras aģitbrigādes. Arī Cēsu    kultūras namā bija tāda.    Dziedātāji, dejotāji, runātāji sagatavoja uzvedumus un brauca pa kolhoziem. Pirms tam bija izstāstīts, kurš strādnieks jāpakaunina, kurš jāuzslavē.    “Es gan runāju, gan dziedāju solo un spēlēju klavieres. Kad man deva tekstu, kur kāds jāblamē, atteicos, kā varu par svešu cilvēku stāstīt sliktu,” teic Aida un atceras, kā ne reizi vien pēc koncerta vai aģitbrigādes uzstāšanās lūgta nebraukt mājās, bet paspēlēt, lai var padejot.

Jaunībā Aida kopā ar diriģentu Arvīdu Vasmani vadīja korus un ansambļus Priekuļos un Jāņ­muižā. Cēsu seniorēm vēl labā atmiņā ansambļa “Kamenes” uzstāšanās, kad to vadīja Aida.    “Kad sāku strādāt, vispirms sakrāju naudu akordeonam, tad klavierēm, vēlāk sintezatoram,” bilst cēsniece un atklāj, ka, tikko izdzird kādu dziesmu, kuras melodija iepatīkas, tā tiek pierakstīta. Cik dziesmām Aida zina vārdus, nesaskaitīt. Ar tām pierakstītas daudzas klades. Atliek vien uzmest acis pirmajai rindiņai, pirmajiem akordiem, un dziesma skan. “Kad atnāk ciemiņi, ar ko kopā dziedāts, vienmēr uzdziedam. Arī tāpat vien ar prieku sēžos pie klavierēm, spēlēju, arī padziedu,” stāsta cēsniece.

Labais priecē dzīvi

Nākamo vīru Laimoni, arī priekulieti, Aida satika ballē Cēsīs. “Tolaik visur balles bija jaukas,” klusi saka Aida. Izaudzināts dēls, kurš tagad kopā ar Aidas brāli saimnieko “Vīņaudos”. Mazbērni savā dzīvē.

“Man vienmēr paticis mežs, sēņošana, ogošana un dārzs. Cik skaistas    rozes ziedēja! Kaim­iņos kādreiz dzīvoja makšķernieki, iemācījos zivis ķert, braucu uz copēm vasarā un ziemā,”  atceras seniore un pastāsta, ka mašīnai pie stūres vairs nesēžas, vasarās, kad jaunie aizved uz dārzu, prieks darboties. “Vasarā arī jāsakopj kapu vietas Priekuļu un Cēsu kapsētās. Man nekad nav tā, ka patiešām nav, ko darīt, ” atzīst cēsniece.

Aida uzsver, ka ikvienam ir jākustas, tad arī dzīve šķitīs daudzkrāsaināka. Un prieks ir visapkārt. “Televīzijā    uzzinu ko jauku, atnāk kāds ciemos, parunājamies, padziedam, aizeju pie kāda ciemos. Ja nekustas, tad kļūst aizvien grūtāk, ja sāk gulēt, tad drīz celties nemaz negribēsies,” pārdomās dalās deviņdesmitgadniece.    Aida uzsver, ka katram jāzina, kas notiek pasaulē, Latvijā, arī vietējās ziņas. “Par tām gan bieži brīnos, vai latvietim tiešām kašķēšanās ir kaulos. Vai tas naudas vai labākas vietas dēļ?    Tā mēs daudz zaudējam,” teic Aida un atgādina, ka arī televīzijā ir tik daudz kanālu un var paskatīties skaistus koncertus, redzēt brīnišķīgu dabu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Nezina, kas ir garlaicība

05:52
25.07.2024
24

Genovefa Bojāre tikko aplaistījusi dārzu, nolasījusi jāņogas. Drustēniete pastāsta, ka dārziņa platību samazinājusi, lai godam tiktu galā ar kopšanu. “Pie mājas ir dīķītis, saleju ūdeni traukos un vedu uz dārziņu. Bez ūdens nekas neizaugs. Siltumnīcā karstajās dienās daudz ūdens vajag,” atgādina Genovefa un piebilst, ka karstajā laikā arī puķes ātri nozied. Vislielākais prieks viņai par […]

Neapjukt izklaidē, nepazaudēt vērtības

05:35
24.07.2024
217

Ingu Cipi pazīst daudzi. Vieni kā dažādu Latvijā nozīmīgu pasākumu un uzvedumu, arī Dziesmu svētku koncertu režisori, citi kā Priekuļu kultūras nama pasākumu organizatori, vēl citiem viņa ir deju grupas “Viva” vadītāja. Inga arī raksta dzejoļus un vārdus dziesmām. Domās jau ir XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku notikumos. Vasarā, kad svētku tik […]

Spēlē ar vecu koku atklāj pērles

11:01
23.07.2024
155

Vara Altāna darbnīcā gar sienu rūpīgi salikti veci dēļi, logu rāmji. Turpat blakus dažādu toņu galda virsmas, skapis, gleznu un spoguļu rāmji. Katrs īpašs un neatkārtojams. “Man patīk eksperimentēt,” saka kokmeistars un uzreiz uzsver: “Vecais ir vērtība tāpēc, ka vecs.” Viņš gadiem vāc vecos būvkokus, būvdetaļas un no tiem gatavo gan mēbeles, gan interjera priekšmetus.Pirms […]

Pārraut apburto loku

06:02
16.07.2024
55

Jauno māmiņu un grūtnieču atbalsta centrs “Madaras”, kas darbojas Liepā, nosvinējis 20 gadu jubileju. Tā darbība organizēta kā ģimenes modelis ar atbilstošu vidi, lai katrai māmiņai veltītu individuālu uzmanību. Šobrīd “Madarās” uzturas septiņas mammas un deviņi bērni, daļa māmiņu ir ar īpašām vajadzībām. Bet šo gadu laikā palīdzēts vairākiem simtiem sieviešu. Teju no pirmsākumiem biedrības […]

Svešumā latviskums uztur garu

08:03
11.07.2024
40

Jāņa Vecozola dzīve metusi dažādus līkumus. “Kā daudziem latviešiem šajos laikos,” viņš saka un piebilst, ka vasarā gribas būt Latvijā. Jānis dzimis un bērnību pavadījis Cēsīs, tad ģimene pārcēlās uz Priekuļiem, tur mācības pamatskolā, tad Jāņmuižas lauksaimniecības skolā, armija, darbs un ģimene Cēsīs. “Strādāju par šoferi, lai tiktu pie dzīvokļa, pārgāju uz celtniecību. Tad sākās […]

Suns māca dzīvot rotaļīgi un dalīties ar to

06:24
08.07.2024
36

 “Kanisterapija ir suņu asistēta terapija. Nereti šķiet, ka tā ir suņa glaudīšana, un dažreiz tā tas arī var izskatīties, taču kanisterapija ir daudzveidīga gan atkarībā no mērķauditorijas, gan suņa,” teic kanisterapijas speciāliste Tamāra Kabakova. “Bērni visbiežāk vēlas suni paglaudīt, pabužināt, samīļot. Tāpēc arī lielos pasākumos ir svarīgi stāstīt, kā ar suni pareizi darboties. Es to […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
65
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
29
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
33
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi