Šonedēļ man bija tā laime atkal būt skolas solā. Lai gan preses relīzē, ko saņēma “Druva”, bija teikts, ka žurnālisti Priekuļu vidusskolas sociālo zinību stundā, kuru skolotājs Mareks Dambītis vadīs kopā ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni, drīkstēs būt tikai pirmās desmit minūtes, tomēr palikām līdz pat beigām.
Tieši stundas beigas man izrādījās aizraujošas, reizē arī šokējošas uzzinātā dēļ. Abi stundas vadītāji bija vienojušies, ka 16 gadus vecajiem skolēniem stāstīs par nākotni, par to, kādi instrumenti pasaulē tiks izmantoti, lai cilvēkus maldinātu un līdz viņiem nenonāktu patiesība. Gatavojoties sociālo zinību stundai, abi stundas vadītāji bija izlēmuši, ka jauniešiem parādīs, ko nākotnē spēs modernās tehnoloģijas. Tās spēs izmainīt sejas mīmiku, lūpu kustību tik veikli, ka varēs maldināt pat televīzijas un video sižetu skatītājus. Tātad reizēm skatītājiem būs pat jāšaubās, vai ticēt savām acīm, ja redz un dzird ,ko ekrānā runā, piemēram, valstu prezidenti.
Tieši šīs augstās amatpersonas, jo sevišķi pasaules lielvalstu prezidenti, jau tagad ir viltus ziņu veidotāju redzeslokā. Priekuļu skolēniem uz ekrāna tika demonstrēts, ko tehnoloģijas spēj. Taču mācību stundas lielākā daļa bija veltīta tam, lai skolēniem – tik aktīvajiem sociālo tīklu lietotājiem caur viedtālruņiem un datoriem – liktu aizdomāties, kā izplatās viltus ziņas. Kā jaunieši, nekritiski attiecoties pret visu, ko sociālie tīkli piedāvā, paši nevilšus iesaistās nepatiesu ziņu izplatīšanā draugu un paziņu vidū.
Valsts prezidenta un sociālo zinību skolotāja vadītajā stundā jaunieši mācījās, kā atšķirt nepatiesas ziņas no patiesām. Tur patiešām ir jābūt vērīgam un zinošam, kā tās atšķirt. Mums, žurnālistiem, tas ir saprotams, bet vai bērniem? Valsts prezidents aicināja ticēt tikai tām avīžu, žurnālu, radio, televīzijas un, galvenais, internetu portālu redakcijām, kuras ir labi pazīstamas, kuru redaktori un žurnālisti ir zināmi un raksta, liekot savu vārdu. Tas nozīmē, ka redakcijas ir strādājušas, lai pārbaudītu, vai informācija ir patiesa. Tas nozīmē, ka pie lasītājiem avīzē, skatītājiem ekrānā nav nonākusi viltus ziņa, kuras autori ir tā saucamie troļļi. Tie ir cilvēki, kuri pieņemti darbā ar uzdevumu sacerēt viltus ziņas, sensācijas.
Tuvojas Saeimas vēlēšanas. Gan jau troļļi centīsies viltotu informāciju iepludināt arī Latvijas informatīvajā laukā. Sociālo zinību stunda Priekuļos mani šokēja, liekot apjaust, uz kurieni pasaule virzās. Stundā dzirdētais arī nomierināja. Kamēr Latvijā pastāvēs visiem zināmās vietējās avīzes, arī to veidotie portāli kā “Druvai” internetā edruva, kur katrs žurnālists redzams lasītājiem, pašu mājās troļļu fermu, kas ražo viltus ziņas, cerams, nebūs!
Komentāri