Latvijas sabiedrība nevēlas dzīvot citu personu vadībā, atzinis sociālantropologs Klāvs Sedlenieks. Vai tas varētu būt svarīgs iemesls, kāpēc neuzticība politikai, politiķiem un citām amatpersonām Latvijā ir ikdienišķa parādība?
Cauri gadsimtiem no paaudzes paaudzē mantotajās sajūtās un vērtībās, iespējams, mums nav uzticēšanās tiem, kam pieder vara. Mazliet vairāk par divdesmit starpkaru gadiem savā valstī diezin vai atstāja kādu nospiedumu attieksmē pret varu, kaut arī nostiprināja apziņu, ka pašu valsts ir iespējama un esam tās cienīgi.
Kas bija pirms tam? Atkārtot vispārzināmo vēsturi par vācu, zviedru, krievu, poļu valdīšanu laikam nav vajadzīgs. Kungs, valdnieks, jebkurš varas nesējs šai zemē, kur izveidojāmies kā latviešu nācija, tūkstoš gadu ir bijis svešais, no kura uz labu maz cerību. Un, ja nu kas tiek, tad tikai kā zemākai kārtai un vismaz ārēji jāpieņem ar lielu pateikšanu. Varbūt tas var izskaidrot, kāpēc tie, kas nokļūst pie varas, ļoti ātri kļūst nicināti, pat nīsti.
“Nu jau atkal visur sāk stāstīt par kovidu, par potēšanos! Tāda kovida nemaz nav! Tā ir Kariņa un Pavļuta afēra!” šonedēļ pa tālruni sacīja kāds “Druvas” lasītājs, pēc balss varēja spriest, ka seniora gados. Cik lielu daļu no neticības piedēvēt antivakserismam, cik attieksmei pret varu? Kura puse kuru vairāk ietekmē? Vai, ja būtu mantojuši lielāku uzticēšanos tiem, kam vara no Dieva vai cilvēkiem, Latvijā no bīstamā vīrusa mūžībā būtu aizgājis mazāk?
Līdz parlamenta vēlēšanām atlicis nedaudz vairāk par diviem mēnešiem. 1.oktobris būs diena, kad Latvijas pilsoņi uzticēs varu par savas valsts sabiedrību simts cilvēkiem. Vai tiešām uzticēs? Vai, jau ejot uz vēlēšanu iecirkņiem, zemapziņa nīgri neatgādinās – neko labu nevaram gaidīt?
Varbūt paskatīties uz politiķiem, kas sevi izliek vēlēšanām, ne no tās puses, kuru parasti uzsver – programma un solījumi -, bet vērtēt tā neracionāli, intuitīvi. Ko es domāju par partijas saraksta pirmajām piecām, desmit personām? Kāda sajūta man pa gadiem, kamēr redzu viņus publiskajā telpā, radusies, vai viņiem vairāk ticu vai neticu?
Komentāri