Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Tuvojas vasara un arī traumatisma sezona

Anna Kola
21:44
11.05.2022
6

Nu jau otro mēnesi dzīvojam bez stingrajiem kovida ierobežojumiem.

Vērojot ļaudis sabiedriskās vietās, ir skaidrs, ka iespēja brīvi uzelpot ne tikai pārnestā, bet arī tiešā nozīmē – bez maskām – cilvēkus atgriež bezrūpīgākā realitātē, tādā, kādā dzīvojām pirms pandēmijas. Tam gan ir nelielas ēnas puses. Vai arī lielas. Katrā ziņā ļoti strauji palielinās saslimstība ar dažādiem citiem vīrusiem, kurus, jādomā, bijām veiksmīgi atvairījuši ar masku restēm, kamēr vien bijām spiesti šos laika gaitā tik pierastos apģērba aksesuārus nēsāt publiskās vietās. Un pat negribas domāt, kādi dati šogad gaidāmi saistībā ar traumatismu gan pie ūdeņiem, gan citviet, jo, šķiet, ierobežojumu atvieglojuma skurbulī noteikti būs daudz vairāk ne vien publisko pasākumu, bet nedēļas nogales ar draugiem, radiem pie mājas terasē, dārzā, lauku māju pirtiņā un pie dīķiem.

Ik pavasari gan televīzijā, gan radio, gan drukātajos un interneta medijos mūs uzrunā speciālisti, kas aicina gan pašiem uzmanīties un būt apdomīgiem, gan īpaši pasargāt un uzmanīt bērnus. Tomēr ik gadu statistika ir apbēdinoša, jo traumu skaits arvien ir augsts. 2020.gada kopējais gūto traumu skaits bijis gandrīz 14 tūkstoši, bet 2019.gadā šis skaitlis ir divkārt mazāks, nepilni septiņi tūkstoši traumu. Par pērno gadu dati vēl nav pieejami. Aplūkojot traumatismu sadalījumu pa vecuma grupām, ir skaidrs, ka ļoti liels traumatisms joprojām ir mazo bērnu (0 – 4 gadi) vidū. Šķiet, vēl pirms gada TV bija vērojama ļoti labi izveidota reklāma tieši šim nolūkam, aicinot vecākus būt modriem katru mīļu brīdi, neļaut bērniem “dzīvot savā vaļā”.

Taču jāatzīst, ar sezonāliem aicinājumiem reizi gadā laikam ir par maz. Tas ir apmēram tāpat kā ar Jāņiem – katru gadu tiek runāts par riskiem un apdraudējumu, kā par alkohola lietošanu, tā par lēkšanu pāri ugunskuriem, peldēšanu nezināmās vietās un visvairāk jau par sēšanos pie spēkrata stūres reibumā. Tik un tā – Jāņi paliek Jāņi, avāriju un traumu statistika tāpat.

Attiecībā uz bērnu traumatismu, pat vērojot paziņu ģimenes, bieži vien pārņem aukstas šausmas, dzirdot un redzot, cik liela brīvība mazajām atvasēm tiek dota. Vēl biedējošāki man šķiet apgalvojumi, attiecinot tos uz bērnu drošību, pasargātību un uzmanīšanos no bīstamām vietām un situācijām, par to, ka “viss jau ir Dieva ziņā” vai “viss būs labi, mazajiem taču ir jāmācās no kļūdām”! Un, ja šī kļūda izrādīsies tāda, kas bērna īso dzīvi aprauj pavisam vai padara viņu par invalīdu? Rīgas Stradiņa Universitātes profesors un bērnu ķirurgs Aigars Pētersons komentē: “Dažādās vecuma grupās atšķiras arī galvenie ārējās nāves cēloņi. Līdz gada vecumam tie lielākoties ir elpošanas apdraudējumi, aizrīšanās un nosmakšana. No viena līdz četru gadu vecumam – noslīkšana. No piecu līdz 14 gadu vecumam – transporta negadījumi. Diemžēl šajā mazo bērnu vecuma grupā, vidēji līdz piecu gadu vecumam, Latvija traumatisma ziņā pārliecinoši ir pirmajā vietā Eiropas Savienībā. Pārējās vecuma grupās Latvija ir otrajā un trešajā vietā Eiropas Savienībā, kas, jāatzīst, tāpat ir ļoti bēdīgs rādītājs. Jāpiemin arī tas, ka Latvijā ir ļoti daudz bērnu invalīdu, īpaši to, kam pirmreizēja invaliditāte radusies pēc traumām.”

Ņemot vērā tieši to, ka pēc ieilgušās, nogurdinošās pandēmijas ļaudis nudien rautin raujas būt sociāli aktīvi, izbaudīt visu to, ko “Covid-19” mums bija liedzis. Šī entuziasma pilnā rosība, kas daudzviet vērojama jau tagad, vasaras siltajās dienās noteikti kļūs vēl izteiktāka, un, vecākiem esot aizņemtiem ar nedēļas nogales ierasto biedreni skārdenes vai vīna glāzes formā, bērniem turpat blakus draud vēl lielākas iespējas gūt traumas.

Katru gadu bērni gūst dažāda smaguma traumas un mirst paredzamu un novēršamu apstākļu rezultātā, turklāt – mājās. Kā norāda Valsts policija, visbiežāk apdraudējumi vasaras brīvlaikā ir saistīti ar neuzmanību, piedaloties ceļu satiksmē, pārvietojoties ar velosipēdu, skrejriteni, šķērsojot ceļu neatļautās vietās vai nepārliecinoties par savu drošību. Lai pasargātu bērnu no traumām, kas negatīvi var ietekmēt viņa fizisko un garīgo veselību, kā arī apdraudēt dzīvību, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti ir sagatavojuši visaptverošu informāciju ikvienam (vecākiem, vecvecākiem un citiem bērnu pieskatītājiem), ietverot ieteikumus, kā padarīt vidi bērnam drošu, kā arī kam īpaši jāpievērš uzmanība, lai bērnu traumatisma risku samazinātu līdz minimumam. Visa šī informācija atrodama SPKC mājas lapā.

No sirds aicinu vecākus, vecvecākus un visus citus pieaugušos, kas ir atbildīgi par bērniem ilg­termiņā vai tikai uz īsu brīdi, nenolaist savu visuredzošo aci no mazajiem, zinātkārajiem pasaules pētniekiem sev blakus, jo pat pāris sekundes var būt izšķirošas. Tas pats attiecas uz ikvienu no mums, kas kļūst par liecinieku kādai potenciālai nelaimei – mēs katrs esam sabiedrības daļa, un arī svešinieku bērni ir mūsu sabiedrības kopīgā atbildība.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
22

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi