Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Trūkst lauksaimniecības attīstības stratēģijas

Druva
00:00
04.02.2009
2

Vakar turpinājās lauksaimnieku protesta akcijas, zemnieki, sēdušies vieglajos auto un traktoros, devās uz Rīgu, lai panāktu prasīto – finansiālu atbalstu piena lopkopības nozares stabilizēšanai. “Druva” vaicāja viedokli par situāciju lauksaimniecībā SIA „Gaižēni” direktoram Aleksim Rasmusenam, kurš Latvijā nodarbojas ar cūkkopību un augkopību, bet kuram ir dāņu lauksaimniecības pieredze.

A. Rasmusens atzīst, ka lauksaimnieku protesta akcijas, brauciens ar lauksaimniecības tehniku uz Rīgu bija sagaidāms. Viņš pat vērtē, ka zemniekiem nebija citas izvēles, ņemot vērā, ka vēl otrdienas rītā nebija skaidrības par valdības nostāju pret lauksaimnieku izvirzītajām prasībām un to, vai nozare saņems atbalstu, cik lielu.

Uz jautājumu, vai valstī ir stabila, ilgtermiņa lauksaimniecības politika, A. Rasmusens atbildēja: “Ja šo jautājumu uzdotu ierēdniecībai un zemkopības ministram, viņi teiktu, ka lauksaimniecības politika, protams, ir. Taču, ja šo jautājumu uzdotu zemniekiem, viņi atbildētu – skaidras nostādnes par Latvijas lauksaimniecības politiku gan pašreiz, gan nākotnē nav. Neatceros nevienu brīdi, kad varētu teikt – jā, mēs zinām, kas būs šogad, kas nākamajā un kas vēl pēc vairākiem gadiem. Protams, ir riski, kas zemniekiem jāuzņemas pašiem un ar kuriem jārēķinās. Būtiski nozari ietekmē laika apstākļi, lauksaimniecībā, tāpat kā jebkurā uzņēmējdarbībā, ir komerciālie riski.

Taču ministrijai jābūt skaidriem pamatnosacījumiem. Protams, zemnieki nevar gaidīt, ka ministrija atrisinās visas problēmas. To, kādēļ cenas kāpj un krīt, ierēdņiem nav pa spēkam atrisināt. Bet runa ir par to, ka jābūt skaidri formulētai stratēģijai, kā izlietot nacionālās subsīdijas, par Eiropas Savienības atbalsta maksājumiem, jābūt noteiktām prioritātēm. Jāņem vērā, ka lauksaimniecība ir ļoti plašs jēdziens – no lopkopības un augkopības līdz zivkopībai.”

Vaicāts, kas pirmais valdībai būtu jādara, A. Rasmusens atzīst, ka grūti noteikt, kas svarīgāks un kas mazāk svarīgs. Viņš atzīst, ka valstī pašlaik ir ļoti sarežģīta situācija – visām nozarēm vajag atbalstu, bet visam jau nepietiek līdzekļu. A. Rasmusens vērtē, ka visus zemniekus nevarēs izglābt, tomēr viņš uzsver, ka krīzes situācijās visās valstīs valdības meklē iespējas, kā palīdzēt zemniekiem izturēt un izkļūt no krīzes. Tā jābūt arī Latvijā. Uzņēmējs skaidro: “Būtiski, lai tiktu izmaksāti Eiropas Savienības tiešie maksājumi, kā arī, lai paātrināti būtu izmaksātas nacionālās subsīdijas. Būtisks instruments, kā var palīdzēt zemniekiem, ir kredītprocentu atmaksa. Piena pārstrādātājiem svarīgas ir eksporta subsīdijas. Taču tie ir tikai glābšanas riņķi pašreizējai situācijai. Ilgtermiņā jābūt ļoti rūpīgi izstrādātai stratēģijai par lauksaimniecības attīstību nākotnē. Bet tas nav vienas vai divu dienu jautājums.”

Jautājumā par kredītsaistībām, kas ir būtībā katram zemniekam un kuru pildīšana kļūst aizvien grūtāka, A. Rasmusens vērtē: “Tas tomēr vienmēr ir paša uzņēmēja risks. Uzņēmējam ir jāizvērtē, vai viņam atmaksāsies ņemt kredītu, vai ir vērts riskēt. Tāpat kā jebkurš sabiedrības loceklis un uzņēmējs, arī zemnieks nevar kredītu ņemt līdz pēdējam santīmam. Vienmēr ir jāatstāj rezerves nebaltai dienai.

Valdība neatrisinās visas problēmas. Daļa no tām jārisina arī pašiem zemniekiem. Ir jābūt zināmā mērā paškritiskiem un jājautā – vai es daru visu, kas iespējams, kā varu uzlabot rādītājus savā saimniecībā. Jābūt uzmanīgiem. Biznesa plāni jāpārrēķina trīs reizes, pirms tie tiek īstenoti, jāveido labs dialogs ar bankām. Jājautā sev, kā iespējams uzņēmējdarbību efektivizēt, kā optimizēt un samazināt izmaksas. Tāpat kā jebkuram uzņēmējam.”

Pašlaik aktualizēta krīze piena lopkopībā, tomēr A. Rasmusens atzīst: “Patiesībā krīze jau tagad skar ne tikai piena lopkopību, bet visu lauksaimniecību. Gan augkopību, gan lopkopību. Cūkgaļas cenas ir ievērojami samazinājušās apmēram par 30%. Bet augkopībā grūtības jau ir, pagājušajā gadā ievērojami samazinājās graudu iepirkuma cenas, bet izmaksas auga.”

“Druva” dāņu uzņēmējam, kurš jau ilgu laiku saimnieko Latvijā, lūdza salīdzināt situāciju abās valstīs. A. Rasmusens neslēpj: “Salīdzinājumā ar Skandināvijas valstīm Latvijas zemniekiem ir grūta situācija, subsīdijas Latvijā ir ievērojami mazākas. Tādēļ Latvijas zemniekiem ir grūti konkurēt Eiropas tirgos.

Uzskatu, ka ļoti svarīga ir lauksaimnieciskā izglītība. Šeit nav runa tikai par to, kā jāslauc govs vai jākopj cūka, bet par zināšanām menedžmentā, biznesa plānu sastādīšanā un aprēķināšanā. Lai saglabātu konkurētspēju jebkurā nozarē, arī lauksaimniecībā, ir nepieciešams nepārtraukti augt un gūt jaunas zināšanas. Šajā jomā Latvijā vēl noteikti ir ļoti daudz ko darīt.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
27

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
19

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
21

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
24
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi